• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Buče (bundeve)

  • Temu pokrenuo krx pozega
  • Datum prvog posta

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
evo jučer sam posijao i sad samo reci sa čim je najbolje pošpricati jer svatko ima svoju teoriju
A tko da ti onda kaže ako svatko ima svoju teoriju??

Mislim da tu nema nekog pravila kad treba špricat,jer neko šprica prije nicanja neko poslije..
 
I

ihorzic

Guest
A tko da ti onda kaže ako svatko ima svoju teoriju??

Mislim da tu nema nekog pravila kad treba špricat,jer neko šprica prije nicanja neko poslije..

ma u ranijim postovima se spominju razni preparati , pa sam mioslio koji je najbolji
eto sad kažeš i za dva špricanja
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
evo jučer sam posijao i sad samo reci sa čim je najbolje pošpricati jer svatko ima svoju teoriju

malo si ti to prefletno napravil, golica za nicanje treba toplu zemlju a sad to sigurno nije jer ako brzo ne izađe sjemenka istrune, nadam se da će dobro niknuti
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Tikve golice-Gleisdorf f1-austrijska tikva,može se kupiti u Sloveniji u svakom poljoprivrednom dučanu,pakiranje dostatno za pola ili za 1 ha.iliti 9 ili 18 tisuća sjemenki.Sjeme je kalibrirano,a prošle godine je za pola ha koštalo 60 eura.Kod nas se takvo isto sjeme prodaje po kili,a ne po broju sjemenki,pa to ispada u konačnici duplo skuplje.Afolon,kao što je netko ranije naveo ide u tikvama,ali prije nego počinje klijanje,dakle odmah nakon sjetve i u donjoj preporučenoj dozi.Najbolja je sjetva,po samoj logici,100x50,kako bi vriježe što prije pokrile tlo i time se spriječio rast korova,i listovi pokrili zemljište kako bi se spriječilo isušivanje tla.I po logici i po zdravom razumu to je tako,a ako pitaš pet stručnjaka,dobiti ćeš pet različitih odgovora.
 

tikvan

Član
Tu od
24 Ruj 2010
Poruka
50
pročitao sam u početku ove teme, tikvan pisao da se od buče golice ne rade presadnice...
iz kojeg razloga ta tvrdnja, osobno nisam probao golicu, ali radim i tikvice i bundeve za pečenje i buče za svinje iz prijesadnica i nemam nikakvih problema s time...
dobio sam par kila sjemena i pošto nisam ljubitelj direktne sjetve izveo bih to sa sadilicom za flance tak da sklop bude 100% popunjen...
inače bundeve i buče sam znao na problematičnim parcelama prije presađivanja tretirati frontierom i nikad nisam imao nekih problema s tim načinom...
e pa sad me obrazujte...tnx....;)

Nije stvar da se presadnice ne rade, mogu se uzgojit presadnice isto kao i lubenice, dinje, krastavci, tikvice...Problem je u cijeni koštanja takvih presadnica tj. u cijeni dodatnog rada pri uzgoju presadnica, kontejneri za rast, ručna sjetva sjemena, supstrat za rast presadnica, ručna sjetva...a zna se rad košta.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
ma nisam ja pitao za cijenu, baš si napisao da se ne rade prijesadnice u smislu da to kasnije ne štima u prinosu, bar sam ja tako shvatio...
po meni je na manjim površinama (čitaj mojim površinama) puno isplativije posaditi gotovu prijesadnicu jer maksimalno iskoristiš proizvodnu površinu, a i moguća je ranija sadnja (kad vi u polje sa sjemenom ja već imam gotovu prijesadnicu staru tri tjedna do mjesec dana).
dakle, cijena je NEBITNA, bitno je da kasnije nema nekakvih padavičastih simptoma na prinosu ili broju sjemenki ili kaj već...;)
 

krešo1

Član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
156
A tko da ti onda kaže ako svatko ima svoju teoriju??

Mislim da tu nema nekog pravila kad treba špricat,jer neko šprica prije nicanja neko poslije..

:supris:Ako nema pravila, ajde mi molim te reci koje je to sretstvo kojim se špricaju širokolisnati korovi poslije nicanja tikvi i koja je doza !:?:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
:supris:Ako nema pravila, ajde mi molim te reci koje je to sretstvo kojim se špricaju širokolisnati korovi poslije nicanja tikvi i koja je doza !:?:
Ne sijem tikve za sebe,ali ljudima kojima sijem svaki šprica drugačije.
Jedni su mi rekli da špricaju s Lumax-om..
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
:supris:Ako nema pravila, ajde mi molim te reci koje je to sretstvo kojim se špricaju širokolisnati korovi poslije nicanja tikvi i koja je doza !:?:

a zašto to ne riješiš prije nego tikva nikne, imaš sredstava koja uništavaju korove u trenutku kad dobiju klicu...i to je čak i sigurnije i jednostavnije nego uništavati korov u nekoj fazi rasta...i tak uništeni korov ne krade hranjivo koje je namijenjeno bučama...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
Puno bolji od duala ti je frontier x2, bolji je u suši.:supz:

osim što u uputstvu piše da mora pasti 6 litara kiše po kvadratu u nekakvih par dana nakon primjene...:gitarist:
 

krešo1

Član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
156
Ne sijem tikve za sebe,ali ljudima kojima sijem svaki šprica drugačije.
Jedni su mi rekli da špricaju s Lumax-om..

Taj koji ti je rekao da šprica s Lumax-om pravi je savjetnik ali sumnjam da ima blage veze sa stvarnošču i zdravim razumom.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Taj koji ti je rekao da šprica s Lumax-om pravi je savjetnik ali sumnjam da ima blage veze sa stvarnošču i zdravim razumom.

U praksi kad se pokazalo najbolje špricat?
 

krešo1

Član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
156
a zašto to ne riješiš prije nego tikva nikne, imaš sredstava koja uništavaju korove u trenutku kad dobiju klicu...i to je čak i sigurnije i jednostavnije nego uništavati korov u nekoj fazi rasta...i tak uništeni korov ne krade hranjivo koje je namijenjeno bučama...

Rješavam ja to na vrijeme jer se već godinama bavim time, samo želim ljudima skrenuti pažnju na kojekakve savjete i preparate koji im se nude na ovom forumu ! Kolko vidim nisu baš svi savjeti dobronamjerni, zato budite oprezni !!!

a misliš da sam ja sad išao čitat uputstvo? :rolfer::rolfer::rolfer:

Od kud ti onda tih 6 litara kiše po kvadratnom metru ???

U praksi kad se pokazalo najbolje špricat?

Zavisi od sredstva, poslije sadnje a prije nicanja .
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
to je minimalna količina vode koja osigurava naklijavanje korova u tlu, može i više, ali nije preporučljivo da ta količina bude veća od 10 litara po kvadratu jer dolazi do ispiranja...
isto tak frontier ti je fotolabilan i sunce ga razgrađuje već dva tjedna nakon primjene pa stoga i opada njegova efikasnost...

pričal sam s ljudima iz BASF-a pred par godina...pa mi ostalo...:finga:
 

krešo1

Član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
156
to je minimalna količina vode koja osigurava naklijavanje korova u tlu, može i više, ali nije preporučljivo da ta količina bude veća od 10 litara po kvadratu jer dolazi do ispiranja...
isto tak frontier ti je fotolabilan i sunce ga razgrađuje već dva tjedna nakon primjene pa stoga i opada njegova efikasnost...

pričal sam s ljudima iz BASF-a pred par godina...pa mi ostalo...:finga:

Sve to stoji ali bez kiše ni jedan herbicid ne djeluje u potpunosti. Radi se samo o tome koji je efikasniji u sušnom razdoblju. Frontier možeš inkorporirati u zemlju prije sjetve i time produžiti njegovo djelovanje. Provjereno !
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
da, sve znam...ali niti on ne može riješiti travu na njivi zauvijek, već negdje polovicom 7 mjeseca imaš opet đumbus...
ali onda više i nemože biti velike štete od korova, već su buče jake...
 

Najnoviji postovi

Na vrh