• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Buče (bundeve)

  • Temu pokrenuo krx pozega
  • Datum prvog posta

JordanX

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
149
Di su sa foruma nestali ljudi koji se bave tikvama ? Nema nikakvih novosti , novih savjeta , novih sredstva za zaštitu što se tiče tikve golice ?
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Di su sa foruma nestali ljudi koji se bave tikvama ? Nema nikakvih novosti , novih savjeta , novih sredstva za zaštitu što se tiče tikve golice ?

pa kud žuriš...kod nas još nisu ni pripremljene zemlje za sjetvu..mi krečemo tek za oko tjedan dana...a uopče ne prskamo..kultivatorom dok projdemo,onda stavimo odma u njega i umjetno gnojivo..
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
ja posijao na 1. maj nekih 600-700 čhv i prekjučer pošprical sa centium+dual i sad čekam da niknu
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
kolega je to kupil u sloveniji još smo se ne zračunali pa ti neznam cijenu, a ide ga 2,5 dcl/h sredstvo je baš za tikve
 

Django

Član
Tu od
7 Stu 2011
Poruka
97
centium je klomazon i 0,5l navodno (nije provjereno) košta 88 eur. Jeftinje je kupiti CLON, gdje je litra 600kn i sredstvo je u večoj koncentraciji 48% clon naspram 36% centium
 

irvine156

Iskusan lik
Tu od
10 Svi 2012
Poruka
797
27.04 posijano 12ha,bila neka mala kišica a sad pada obilno kroz dan dva bi trebale bit vani.:(clap):

Lani špricao s clonom po malim tikvama i dosta ih je spržilo sa 80 ml/ha,dok je centium registriran i ide u bilo koju fazu razvoja bez nuspojavama na tikvama.
 

Django

Član
Tu od
7 Stu 2011
Poruka
97
Ok još jednom, centium i clon su jedna te ista stvar, isto kak su npr. cidokor, herbokor, bum efekt ili roundup jedna te ista stvar.

Baš bi htel videti kak bi tikve izgledale da ih pošpricaš dok imaju 2-3 lista sa 0.25l centiuma, pošto se da špricati u bilo kojoj fazi razvoja?!?
 
Posljednje uređivanje:

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
i ja sam jedne godine šprical isto z janim sredstvom to je to isto i kak su tikve izlazile tak su se sušile i otad ide samo sredstvo gdje stoji da je za bundevu
 

krešo1

Član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
156
Ok još jednom, centium i clon su jedna te ista stvar, isto kak su npr. cidokor, herbokor, bum efekt ili roundup jedna te ista stvar.

Baš bi htel videti kak bi tikve izgledale da ih pošpricaš dok imaju 2-3 lista sa 0.25l centiuma, pošto se da špricati u bilo kojoj fazi razvoja?!?

Ja sam prošle godine išao dozom od 2dcl. prija nicanja i 2 dcl. kad su imale dva lista, nije bilo nikakvih problema. Stvar je u toma da sredstva na bazi klomazona idu DO DVA LISTA !!! Trebali bi obratiti pažnju koji herbicid i u kojoj dozi je bio korišten u predkulturi godinu prije !!!:mur:
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,655
m olio bih nekog tko sadi pneumatskom dali je imao problema da se koštica zaglavi između skidača zrna i rupe u ploči i time skida sve ostale koje se zaljepe za rupe.. i kako riješiti taj problem..
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
nama je kolega probal sijati sa pneomatskom..ali odustali smo...jer lomilo je svaku košticu..i na kraju smo ih posijali sa starom oltovom...
 

Django

Član
Tu od
7 Stu 2011
Poruka
97
m olio bih nekog tko sadi pneumatskom dali je imao problema da se koštica zaglavi između skidača zrna i rupe u ploči i time skida sve ostale koje se zaljepe za rupe.. i kako riješiti taj problem..

Ja sijem pneumatskom i to stvarno predstavlja veliki problem pogotovo ako je sjeme nekvelitetno i ima puno "pljeve" ( prije 2 godine kupio rwa sjeme i bilo je katastrofalno"

Sjeme kupujem u sloveniji di imaju pakirno u prozirnu vrečicu od kile i vidiš kakvo je sjeme, videl sam to i kod nas, tak da kad je sjeme čisto i debelo nema problem ali ipak idem na kraju svakoga reda van iz traktora i provjeravam dali se nekaj zaštopalo, nema druge!!!!!
 

krešo1

Član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
156
m olio bih nekog tko sadi pneumatskom dali je imao problema da se koštica zaglavi između skidača zrna i rupe u ploči i time skida sve ostale koje se zaljepe za rupe.. i kako riješiti taj problem..

Ja sijem s pneumatskom ( Nodet-Kuhn) bez problema. Nisam imao problema sa lomljenjem zrna ili štopanjem. Probaj skinuti skidače zrna. Ja imam ploče s devet rupa 3,5 mm i sve klapa bez problema.:icon_fU:
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
kod mene je isto bio taj problem i od onda obavezno skidam skidače i sad je sve u redu jedino ako u kutiju naspem više sjemena zna "nasjesti" pa ga stavljam pomalo jer je tu valjda usko grlo radi se o gaspardo sijačici
kaj se tiče RWA sjemena to je katastrofa ove godine je samo pljeva, a prije su doradili i sve ono kaj je kombajn pobral neznam ko im je dal dozvolu da to prodaju vani si takav luksuz nebi mogli dozvoliti
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,655
Ja sijem s pneumatskom ( Nodet-Kuhn) bez problema. Nisam imao problema sa lomljenjem zrna ili štopanjem. Probaj skinuti skidače zrna. Ja imam ploče s devet rupa 3,5 mm i sve klapa bez problema.:icon_fU:
dali ti imaš skinute skidače..jer kad bih to uradio onda bi išlo bez problema.
 

krešo1

Član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
156
dali ti imaš skinute skidače..jer kad bih to uradio onda bi išlo bez problema.

Ne, moji skidači su gore i samo ih poštelam. Nekad zna uhvatiti po dvije koštice ali to je rijetko.
Koju sijačicu imaš ?
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
na koji nacin sijes s oltovom

pa ma ploče..mi sijemo svaki drugi red i razmaka 20cm između zrna..a sad neznam koje su točno ploče..dpk dojdem doma pa pogledam pa ti napišem..

EDIT:ploče su 14 i išlo je bez problema i nije lomilo zrno..alo iz sigurnosnih razloga ja sam bio gore i mješao stalno..
 
Posljednje uređivanje:

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,655
Ne, moji skidači su gore i samo ih poštelam. Nekad zna uhvatiti po dvije koštice ali to je rijetko.
Koju sijačicu imaš ?
Carraro dvorednu.
 
Na vrh