• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Buče (bundeve)

  • Temu pokrenuo krx pozega
  • Datum prvog posta

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
Ko sad ma koštice za prodat zadovoljno trlja ruke, inače prinosi podbacili prošle godine ali i tak se dobilo više nego na kukuruzu
 
Posljednje uređivanje:

cisnar

Član
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
82
Cijena kostica je dobra,a i ulja,ide po90 kn/lit

Jel ko radi kultivatore za buče(domaci uradak) . . .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zumbul

Član
Tu od
9 Velj 2015
Poruka
90
Dali se isplate sijati te bundeve?
Koliko sjemena ide po kj ili ha i koja je cijena sjemena?
 

krešo1

Član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
156
Ima li neko iskustva u sijanju buća s ljuskom ? Kakvi su prinosi koštica po hektaru ? Ako je netko sijao molio bi neke konkretne podatke . Što se tiće postupka od sjetve do berbe znam sve, zanima me jedino kakav je neki srednji prinos !!! Hvala unaprijed !!!
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ja ne znam, iako smo takve tikve sadili za hranjenje krava, ali mislim nešto da to baš nije nešto idealno. Je da će se one samljeti i da će se isprešati - ali predpostavljam da će u ulje preći dio mirisa ljuske,a i okusa - koliko je to dobro ili loše pojma nemam,ali ono što bi mene uz to zanimalo je i koliko bi ulja ljuska popila i koliko bi ga nakon prešanja ostalo u njoj.
Možda ništa,ali nekako ne vjerujem.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nekad davno su kod nas znali dojti iz okolice Vidovca i otkupljivali su te obute koštice. Na koji način su ih upotrebljavali, pojma nemam, ali znam da ih je lupiti isplativo samo za grickanje.
Možda kolega @krešo1 ima neku žnoru za plasman grickalica. Iz svojeg iskustva bi rekel da ih u jednoj buči prosječne veličine ima približni jednak broj kak i golic, ali mi se čini da je težina dosta manja. Pogotovo kad se olupe.
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
778
Ima li neko iskustva u sijanju buća s ljuskom ? Kakvi su prinosi koštica po hektaru ? Ako je netko sijao molio bi neke konkretne podatke . Što se tiće postupka od sjetve do berbe znam sve, zanima me jedino kakav je neki srednji prinos !!! Hvala unaprijed !!!

U katalogu novosadskog instituta imaju dvije sorte tikvi olinka i olivija. Jedna je golica
a druga s ljuskom i u opisu sorti piše da je prinos suhog zrna po ha 500-800kg
 

krešo1

Član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
156
Hvala na odgovorima ! Za ulje ja sijem golicu i to već godinama, tako da mi je cijeli proces od sjetve do žetve jako dobro poznat. Interesira me koštica u ljusci. Imam kupca a neznam kakvi su prinosi !!!:(snooze):
 

reeno

Član
Tu od
10 Velj 2011
Poruka
438
treba mi sjeme koštica sa ljuskom 3 kg gdje kupiti i koje sjeme da tražim početnik sam, svaki savjet je koristan
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
778
Sjeme tikve sa ljuskom možeš kupiti u Institutu za ratarstvo i povrtarstvo u Novom Sadu zove se OLIVIA i pakirano je po 3 kg za jedno jutro. Ne znam da li u Bosni imaju svoje predstavništvo.
 

reeno

Član
Tu od
10 Velj 2011
Poruka
438
ja hoću da imam koštice za grickanje.
jeli to sjeme OLIVIA koje meni treba?
kakav je prinos po jutru?
zemlja mi je dobra i dobro pripremljena.
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
778
Imaš na stranici instituta katalog za 2015 pa pogledaj opis pod alternativne kulture.
Piše da je prinos 500-800 kg suhe koštice po ha i da se lako gricka. Imaš i cjenovnik.
 

brane64

Novi član
Tu od
16 Velj 2015
Poruka
2
Novi sam na forumu...da se predstavim, Brane iz Beograda. Zasejaću 2ha buče golice, hibrida OPALA I LUNE. Zahvalio bih se svima na korisnim savetima sa foruma.
Što se tiče Krešinog pitanja za buču sa opnom: Postoji ozbiljna firma, tj. zadruga kod Novog Bečeja, koja je sadila prošle godine 50 ha golice i 50 ha buče sa opnom. Golica je potpuno podbacila (200kg/ha), a buče sa opnom su imali 700kg/ha. To znam iz prve ruke.
Inače, na institutu za alternativne kulture NS SEME, Bački Petrovac kod Novog Sada, semena golice više nema za kupiti, a i seme buče sa opnom je skroz pri kraju...bio sam pre sedam dana na tom institutu...i ovo su proverene informacije.
Pozdrav!
 

brane64

Novi član
Tu od
16 Velj 2015
Poruka
2
Naručio sam seme iz Slovenije, firma "Agrosaat", možete posetiti njihovu stranicu...hibrid je novi..."Gleisdorfer Luna", tj. GL LUNA...pa ćemo da vidimo na jesen rezultate...
 

nenno77

Novi član
Tu od
26 Ruj 2014
Poruka
19
Jel zna tko kaj malo više o GL Luna? Ja nisam baš upoznat sa sjemenom,dvoumim se dal zasijat obično ili hibrid.Hvala

kolka je cijena GL Lune?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
778
GL LUNAToleranten na sušoTip hibrid

Setev Setvena norma 18.000 semen/ha (1,8 semen/m2)
Medvrstna razdalja MVR 70 - 140 cm
Tip tal lahka tla
Čas setve od konca aprila do sredine maja (temperatura tal 12°C)
Globina setve 3-5 cm

Gnojenje Dušik 0-90 kg/ha
Fosfor P2O5 90-120 kg/ha
Kalij K2O 150-180 kg/ha
Kalcij / žveplo Tudi v optimalnem pH priporočamo 500-1000 kg apnenih gnojil KALKKORN S ali AGROKALCIT S za razkisanje in oskrbo rasline s kalcijem in žveplom.
Lastnosti sorte Dolžina vreže kratke - grmičasta rast
Zrelost srednja
Toleranca na pepelasto plesen listov dobra
Toleranca na gnilobo plodov dobra
Toleranca na virus rumenega bučnega mozaika odlična
Pridelek zelo visok
Absolutna masa visoka

Vsebnost olja zelo visoka (1 % višja kot Gleisdorfer)
Posebnosti Z dobro tolerantnostjo na pepelasto plesen ohranja liste dalj časa zelene in posledično boljši pridelek.
Cijena 214€ u sloveniji
 

Najnoviji postovi

Na vrh