• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Buče (bundeve)

  • Temu pokrenuo krx pozega
  • Datum prvog posta

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
Nabavljeno pre dve nedelje u distributivnom centru NS seme u Čeneju kod Novog Sada. Sorta Olivia, sa ljuskom.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Poljo ljekarne i slične trgovine. Malo zavrti brojeve u svojoj okolici, ili zguglaj. Možda netko može dostaviti.
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
Zašto ne golice koje nemaju ljuske?
Zato što se iz onih sa ljuskom lakše istiskuje ulje i samim tim se dobija kvalitetnije ulje. Ljuske pomažu da se lakše postigne potreban pritisak. Bez ljuske masa bude suviše meka, pa je potrebno jače zagrevati i jače pritezati glavu prese. Tada se dovodi u pitanje da li će se na kraju dobiti hladno ceđeno, devičansko ili nerafinisano ulje.
Jedina prednost golice je u tome što je njena pogača (suvi ostatak) upotrebljiva za ljudsku ishranu nakon mlevenja i prosejavanja, a pogača od semena tikvi sa ljuskom se može koristiti kao proteinska komponenta samo za ishranu stoke.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala @Krle. :ppozdrav:
Imam dosta ljeta, a opet sam nekaj naučil. (y)
Imaš li svoju stiskalicu ili plaćaš uslugu?
To ulje je više kao lijek. Na koji način se troši i koliko ga prosječno treba godišnje po članu domaćinstva (ako ga svi troše)?
 

irvine156

Iskusan lik
Tu od
10 Svi 2012
Poruka
797
Preša za hladno i preša za toplo prešanje su dva različita stroja tako da gornja priča ne drži vodu ili je slabo objašnjeno.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Koliko sam ja upoznat za hladno prešanje su pužne preše koje kod izlaza imaju grijač. (na druge male nisam naišel).
Možeš li pojasniti u čemu je kolega @Krle pogriješil?
 

irvine156

Iskusan lik
Tu od
10 Svi 2012
Poruka
797
Koliko sam ja upoznat za hladno prešanje su pužne preše koje kod izlaza imaju grijač. (na druge male nisam naišel).
Možeš li pojasniti u čemu je kolega @Krle pogriješil?
Ne kažem da je pogriješio, možda samo slabo objasnio.
Za hladnoprešano su pužne preše di idu sjemenke direkt u tu prešu i teče ulje.
Na toplo (klasično) se sjemenke melju, pa moče i sole pa pečedu na cca 80c, pa prešaju na hidrauličnoj preši.
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
Na presi za hladno cedjenje ulja se grejač može podesiti po potrebi i na 300 stepeni, samo što ulje koje se na taj način dobije ne može se nazvati hladno presovanim, ili hladno cedjenim. Imam svoju pužnu (vijčanu) presu pa znam. Na žalost, neke kolege ne prate baš revnosno temperaturu ulja dok presuju, a ima i onih koji cede ulja a ne znaju razliku između hladno ceđenih i nerafinisanih ulja.
Temperatura ulja može da pređe preko 40 stepeni čak i sa isključenim grejačem jer kvalitet sirovine i pritisak (tlak) takođe utiču na temperaturu.
Nego, da se mi vratimo konkretno na temu tikvi i na pitanje koje je @iwanho postavio. Ulje od semena tikve ima neka lekovita svojstva, kao i mnoga druga hladno cedjena ulja. Ulje od semena tikve je dragoceno za zdravlje reproduktivnih organa, naročito za prostatu kod starijih muškaraca. To ne znači da deca, žene i mladi muškarci ne treba da ga konzumiraju. Kako god, ja nisam baš oduševljen idejom da se ovo ulje uzima na kašičicu (žličicu) kao lek. Verujem da naš organizam bolje usvaja hranljive sastojke ako ih unosimo sa uživanjem nego kada ih samo gutamo kao tablete. Zato svima preporučujem da hladno ceđena ulja posmatraju radije kao zdravu hranu nego kao lek. Koristite ih za prelivanje salata, barenog i grilovanog povrća, dodajte ih u smutije, samo nemojte kuvati peći i pržiti na hladno ceđenim uljima. Ovo se naročito odnosi na ulje od semena tikve,samo se ulje od kikirikija, susama, suncokreta, pa donekle i od uljane repice mogu izuzeti od ovog pravila.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nikad nisam okusil to hladno prešano ulje od bučinih koštica te mi je okus nepoznat. Kad sam počel upotrebljavati crno ulje, bilo mi je prejako za salate i miješao sam ga sa suncokretovim. Sad svoje koštice dajem preraditi u crno ulje i kod prerade se dodaje litra suncokretovog ulja na 4 kg koštica. Takvo ulje mi je super za salate. Probal sam i čisto bučino ulje, ali salate s njim mi nisu tak ukusne, "prejako" je. No, takvo čisto, je bolje za umakanje kruha.
Povoljno djelovanje na prostatu ima i crno ulje. Dokaz je stanovništvo Međimurja. Od davnina koriste crno ulje i imaju, u odnosu na druge krajeve, zanemariv broj muškaraca s problemima prostate.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Prve godine kad smo sadili buče koštice su išle negdje u Austriju na preradu. Nisam ni znao kakvo ni šta bude. Od 150 kila koštica hladnim prešanjem dobio flaširanog 30 litara. Okus i kvaliteta nemjerljiva sa onim poslje miješanim sa suncokretovim uljem i toplo prešanim. Poslje se ta veza za Austriju nešta sj....ala tak da nisam uspio saznati gdje je išlo na preradu.
 

irvine156

Iskusan lik
Tu od
10 Svi 2012
Poruka
797
Hladnim prešanjem od 150kg nemoguće je dobit 30l!
Hladno prešano je visoko pokvarljivo, obavezno treba držat u frižideru i okusom i mirisom nema veze sa toplo prešanim te praktički spada u lijek.

Za 1l hladno prešanog treba od 8-10 kg koštica tako da samo sirovine je 140kn+prešanje za 1l.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504

@irvine156,​

s podatkom od oko 9 kg za litru hladno prešanog i ja baratam. Jedino su kod tebe koštice jako jeftine. Moj rođak kupuje koštice i prodaje ulje. Prošlu jesen se žalil na visoku cijenu (25-30 kn/kg) i da je i po toj teško nabaviti. Inače obično nabavi po 20 kn, a jedne godine je čak uspjel kupiti po još nižoj cijeni, ali nije bilo povoljnije. Moral ih je naknadno pročistiti od primjesa i dodatno prosušiti.

@dado6340,​

možda nisam u pravu, ali prema tvojim podacima, mislim da se vjerojatno radi istiskivanjem kao kod hladnog prešanja, ali pri višoj temperaturi.

Svako ulje ima svoju namjenu, svoju cijenu i svog kupca. ;)
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Možda i je prešao pod nekom temperaturom. Nemogu točno reći kad niti sam vidio kako rade niti ovi šta su vozili znaju točno kako se to ulje radi. Znam samo šta su meni rekli, tako i ja prenosim drugima, manje bitno. Važnije je da je ulje bilo predivno. Svima koji su probali. Ove godine budemo opet nešta malo posijali, ako ništa drugo za svoje potrebe. 🤤
 

irvine156

Iskusan lik
Tu od
10 Svi 2012
Poruka
797
@iwanho
Da, cijena uzeta odokativno, više godina nisam ni kupova ni prodava, a znatno varira od 14 pa i 38 kn za kg ovisno o godini.
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
778
Ove godine sam uspio nabaviti sjeme sorte gleisdorfer u malom pakiranju od 250 g. Piše zemlja porijekla Austrija. Sijem samo za vlastite potrebe, a konzumiramo sjemenke u obliku namaza. Da bi namaz bio gladak i maziv treba mu dodati kikirikijai i blendati na 30 000 okretaja.
 

Najnoviji postovi

Na vrh