• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Buče (bundeve)

  • Temu pokrenuo krx pozega
  • Datum prvog posta

Gaspar

Novi član
Tu od
20 Tra 2019
Poruka
16
Pozdrav, zanima me da li je neko sadio ove godine slovensko sjeme i kako mu se pokazalo?
 

mardav

Novi član
Tu od
1 Lis 2020
Poruka
1
Pozdrav jas sam iz Makedonije, tako da izvinite sto ne pisem bas najbolje. Kod nas i nije bas popularna proizvodnja buce, tako da zanima me koji je prosecni prinos sjemenke kod golice za ulje ? Na internet-u vidim sve razlicne brojke, planiram oko 1h da posejem.

Pozdrav
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
915
Pozzz. Zanimame sadnja bundeve za iduće proljeće na površini 1kj. Namjema bi bila za sjemenke za grickanje. Koju sortu odabrati, gdje kuput sjeme, i koji razmak sadnje? I koji je poticaj se dobije za tu kulturu?
Niko ništa?
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
Jel stavljate ureu širom prije sjetva tikvi i kolko petnajstice stavljate?
Ja bacim UREA neposredno pre predsetvene pripreme, a osnovno hranivo (MAP; 6:12:24 ili 6:24:12 u zavisnosti od rezultata analize zemljišta) bi trebalo u jesen zaorati u količini kao za kukuruz, krompir ili šećernu repu.
Petnaesticu ne preporučujem ni u jesen ni u proleće jer da bi fosfor i kalijum bili dostupni biljci morali su biti zaorati još jesenas, a azot(dusik) koji je u toj formulaciji u istoj srazmeri se baca u proleće. Najveći deo azota koji se u jesen zaorava u oranični sloj će se do proleća isprati u još dublje slojeve i tako biti uzalud bačen, odnosno nedostupan biljci. On se azot za razliku od fosfora i kalijuma vrlo lako kreće ka dubini. Petnaestica je pomeni primenjiva samo kod postrne setve da obezbedi N postrnom usevu i nadoknadi tek narednom usevu P i K koji će postrni usev da potroši iz zemljišnih zaliha. Tikve u principu najbolje reaguju na stajnjak.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ako N i P iz 3x15 dodan u sjetvi ili predsjetveno nije biljci dostupan, koja je onda svrha 3x15 u sijačicu kod sijanja kukuruza?
RWA u svojoj brošuri navodi korištenje 3x15 na način kao i kod kuruze.


PS.
Ima li neki članak u kojem se navodi vrijeme iza gnojidbe potrebno za dostupnost P i K hraniva iz različitih formulacija mineralnih gnojiva? Ako ima, dobro bi došla poveznica na članak. ;)
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,516
svaki ima svoju filozofiju...
ja sadim presadnice bundeva za pečenje i običnih svinjskih buča (ne sadim ove za ulje), na razmak od metra i svakoj presadnici bacim po dve šake petnajstice i šaku KAN-a...jedino gledam da to obavim prije kiše da se odmah počne topiti...
okopavanje traktorskom frezom, nikakvo šetanje motikom ni primjene herbicida, stajski gnoj već godinama nemam...
buča ko pljeve...ubijem se dok ih pokupim s njive... 🤭
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
Ako N i P iz 3x15 dodan u sjetvi ili predsjetveno nije biljci dostupan, koja je onda svrha 3x15 u sijačicu kod sijanja kukuruza?
Postoje mešana mineralna hraniva koja se brže razlažu i dodaju se po preporuci u proleće, sa setvom - YARA i slično ali, ona su dosta skuplja od standardne petnaestice.
 
Posljednje uređivanje:

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
svaki ima svoju filozofiju...
ja sadim presadnice bundeva za pečenje i običnih svinjskih buča (ne sadim ove za ulje), na razmak od metra i svakoj presadnici bacim po dve šake petnajstice i šaku KAN-a...jedino gledam da to obavim prije kiše da se odmah počne topiti...
okopavanje traktorskom frezom, nikakvo šetanje motikom ni primjene herbicida, stajski gnoj već godinama nemam...
buča ko pljeve...ubijem se dok ih pokupim s njive... 🤭
Obične svinjske buče jesu za ulje. Uljana tikva sa ljuskom i uljana tikva golica jesu zapravo selekcije stočne tikve.
Bolje je P i K uneti u zemlju ikad nego nikad. Nije bitno da li će ga iskoristiti ovaj ili tek naredni usev pod uslovom da nisu u manjku ili suvišku. Najvažnije je da mineralnih materija uvek ima u optimalnim količinama. Prisustvo hraniva se ne odražava samo na prinos već i na zdravlje biljke, odnosno na kvalitet proizvoda. Tako je mene učio naš lokalni savetodavac, stručnjak za plodnost zemljišta koji daje preporuke na osnovu analiziranja uzoraka zemlje.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,516
mojima očigledno niš ne fali, kad su još u podrumu bez flekica...
lani su izdržale do 8. mjesece, onda sam ih moral micat, ne zato jer su se počele kvarit, nego zato jer mi je trebalo mjesta za krumpir...
 

Tomislav1

Novi član
Tu od
23 Sij 2021
Poruka
21
Pozdrav,jel se nabavilo sjeme? Kakvi su planovi za ovu godinu...slabo se piše u temi.
 

irvine156

Iskusan lik
Tu od
10 Svi 2012
Poruka
797
Bit če možda problema di kupit sjeme!?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Zna li netko čime je tretirano kupovno sjeme?
Već godinama upotrebljavam vlastito netretirano sjeme. Jedini problem koji se javlja je da ga dosta bude pojedeno pa ostanu pleši.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Navodno je austrijsko još bolje.
Jedne godine sam imal u Sloveniji kupljeno od slovenske golice i svoje domaće (neprobrano) na istoj parceli. Nisam primijetil nikakve razlike i od onda koristim isključivo svoje, iz ženskih buća i probrano (samo ljepše koštice). Nemam velike količine pa mi probiranje sjemena nije neki problem.
 

Tomislav1

Novi član
Tu od
23 Sij 2021
Poruka
21
Koliko sam ja upoznat,u Sloveniji se u pravilu kupuje Austrijsko sjeme.Tako njihovi trgovci tvrde.
 

irvine156

Iskusan lik
Tu od
10 Svi 2012
Poruka
797
Koliko sam ja upoznat,u Sloveniji se u pravilu kupuje Austrijsko sjeme.Tako njihovi trgovci tvrde.
Ima i slovenskog sjemena ali po iskustvu je jako loše, ako sijete sijačicom izbjegavajte, mislim da je od Semenarne ljubljana.
Dok je austrijsko uvijek super od raznih proizvođača.
 

Tomislav1

Novi član
Tu od
23 Sij 2021
Poruka
21
Ove godine prvi puta kupujem kod njih pa ćemo vidjet. Nakon ovog našeg "smeca" sumnjam da moze bit gore...:)
 
Na vrh