• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Buče (bundeve)

  • Temu pokrenuo krx pozega
  • Datum prvog posta

Tomislav1

Novi član
Tu od
23 Sij 2021
Poruka
21
Meni stiglo sjeme,na prvu daleko punije koštice od naših.
 

Prilozi

  • IMG_20210426_152631.jpg
    IMG_20210426_152631.jpg
    43.4 KB · Pregleda: 30

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Jel to pakiranje za 1 ha?
Na koji način si naručil i kolika je cijena s dostavom?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Gledam temperature tla na DHMZ. U gotovo svim krajevima je jutarnja temperatura na 5 cm dubine porasla na 12 ili više °C. Iznimka je VŽ i KR gdje je tek jedva prešla 10°. Najavljuju toplije vrijeme. Koliki je rizik sijati prije nego jutarnja temperatura tla poraste preko 12°C?
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
777
Moja žena jučer posijala u kontejnere s 40 rupa po tri kontejnera golice, hokaido tikve i tikvu delica -za pečenje. Kad strasaju mi to onda na gredicu s crnom folijom.
 

Tomislav1

Novi član
Tu od
23 Sij 2021
Poruka
21
Ja posijao jedan hektar. Ostalo bu malo pricekalo da padne ova kiša koju najavljuju.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
Moja žena jučer posijala u kontejnere s 40 rupa po tri kontejnera golice, hokaido tikve i tikvu delica -za pečenje. Kad strasaju mi to onda na gredicu s crnom folijom.
ako ostavljaš svoje sjeme, to ti neće dugo tak funkcionirati...isprekrižaju se i onda nemaš više ono kaj posadiš...
oko mene svi počeli saditi golicu, ja moram sa svojim bundevama bežat po ćoškima di nema ostalih buča...:cautious:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504

@DARIJUS,​

možeš li malo detaljnije pojasniti što se događa ako se koristi vlastito sjeme?
Zanima me za sortu Gleisdorfer, ne za hibride. Jasno mi je da sjeme hibrida nije jednako vrijedno originalno i vlastito.
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
777
Sve originalno sjeme, neko čak i jako skupo - Delica F1 500 sj. cca 900 kn.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Danas malo posijano. Još sutra malo i gotovo. Nadam se toplom vremenu.
IMG_20210510_192711.jpg
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314

@DARIJUS,​

možeš li malo detaljnije pojasniti što se događa ako se koristi vlastito sjeme?
Zanima me za sortu Gleisdorfer, ne za hibride. Jasno mi je da sjeme hibrida nije jednako vrijedno originalno i vlastito.
Za razliku od sorti pšenice ili ječma koji su samooplodne biljke i čije se seme može ostavljati za dalju reprodukciju, tikve su stranooplodne biljke. Tikve, kao i sve ostale cvetnice oprašuju pčele ili bumbari koji na sebi mogu da donesu sa neke druge parcele polen neke druge sorte tikve ili čak i polen neke druge, srodne biljne vrste. Na taj način lako dolazi do slučajnog, neželjenog ukrštanja. U nultoj generaciji nema uticaja. Plodovi će imati očekivane karakteristike sorte, ali iz njihovog semena ukoliko se bude koristilo za setvu, osim željene sorte, razvijaće se i razni, nasumični hibridi nepoznatih karakteristika.
Na primer da se ukrste uljana tikva golica i uljana tikva sa semenom u ljusci, dobiće se potomci od kojih će neki zadržati svojstva jedne, a neki svojstva druge selekcije i naravno biće i onih čije seme niti će moći da se ljušti niti da se jede bez ljuštenja.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala @Krle. :ppozdrav:
Prema navedenom za uzgoj sjemena je važna izoliranost parcele. Kolika ja najmanja udaljenost koja sprečava oplodnju drugim vrstama?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
oko 200 metara je minimum, a mislim da je uputno i više...
krle je sve dobro objasnio... (y)
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
Prema rečima naših lokalnih savetodavaca, za kukuruz koji se oprašuje vetrom je potrebna prostorna izolacija od 800 metara, ali može se izolovati i vremenski (manipulisanje vremenom setve i dužinom vegetacije). Kada su cvetnice u pitanju, ne znam. Zavisi od radijusa kretanja pčela i drugih oprašivača i još mnogo faktora. Mislim da se proizvodnja semena povrtarskih kultura odvija u zaštićenom prostoru, a oprašivanje se radi unošenjem bumbara u taj zaštićeni prostor.
Prema stručnoj literaturi autora dr Janoša Berenjija, bumbari su zapravo najbolji oprašivači konkretno za tikve.
 
Posljednje uređivanje:
Na vrh