• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bućino ulje

F

FJURY

Guest
Jel ima netko kakvih informacija vezano za ovu djelatnost.,što? kako? kada?:p
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Jel ima netko kakvih informacija vezano za ovu djelatnost.,što? kako? kada?:p

Bućino ulje se dobiva iz sjemenki buća golica, ja sam sadio sortu gleisdorrf i ista se pokazala izvrsna.Znači potrebno je proizvesti buče golice, zatim odvojiti(očistiti)sjemenke od buće iste osušiti i odvest u uljaru da ti ih ispreša(kod mene ima nekoliko privatnih uljara).



pišem pismo tinta mi se proli, gdje je ona koja mene voli?
 
F

FJURY

Guest
Bućino ulje se dobiva iz sjemenki buća golica, ja sam sadio sortu gleisdorrf i ista se pokazala izvrsna.Znači potrebno je proizvesti buče golice, zatim odvojiti(očistiti)sjemenke od buće iste osušiti i odvest u uljaru da ti ih ispreša(kod mene ima nekoliko privatnih uljara).



pišem pismo tinta mi se proli, gdje je ona koja mene voli?

Jel ima neka neophodna mehanizacija i sjetva za buće?
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
jel ima netko u okolici đakova, osijeka da preša bućine sjemenke! interesira me tehnologija i omjer kg/litra. ako netko zna!
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
jel ima netko u okolici đakova, osijeka da preša bućine sjemenke! interesira me tehnologija i omjer kg/litra. ako netko zna!

30 Kg koštica + 10 lit Suncokretovog ulja, + 30 dkg soli = cca 21 litara ulja.
 
I

ihorzic

Guest
Da nisam to hladno prešano nikad probao , ima li razlike i kakve od ovog standardnog bućinog ulja
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
razlika ti je u okusu, a i hladno prešano ti je za lijek (jedna žličica na dan) ja znam kad radim standardno napraviti litru dve hladnoga za zainteresirane
 
N

Nema Veze

Guest
Pitanje:p

Postoji li neki omjer/ proracun po kojem bi se moglo izracunati koliko sadnica treba za kilogram sjemenki?

Preciznije... Koliko sadnica ide na 10m2, pa koliko u prosjeku te sadnice rode buća, pa koliko onda od tih buća dođe sjemenki?

Ako recimo posijem sto sjemenki, koliko ce mi to zemlje zauzet, i koliko cu dobit bundeva i na kraju sjemenki za ulje?

Ne treba nesto precizno, onako odoka, samo da dobijem nekakvu siru sliku... moze, ako je nekome zgodnije, i da kaze koliko je njemu toga izislo na recimo 100 m2, pa cu ja dalje racunat.
hvala:p
 
I

ihorzic

Guest
Pa dobro ovaj NEMA VEZE ljepo pita . ali,..........?????????????
No dobro , ajde vi koji znate napišite po male , pa da skužimo i mi koji ne znamo.

MOLIM VAS !!!!!!!!!!!
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
svako ima svoje ideje u pogledu toga pa najbolje da krenemo od onoga što kaže agrotehnika;
na 1 ha ide oko 18000 sjemenki koje važu nekih 3.6 kg kad podijelimo 18000(sjemenki) sa 10000(m2 ili 1ha) = 1,8 sjemenka/m2 od toga kad je dobra godina možemo dobiti 2-2,5 t mokrih koštica, a kad se posuše to se prepolovi znači 1-1,25 napominjem ak se je sve poklopilo onda je i urod dobar, a sad neki siju gušče...
 
N

Nema Veze

Guest
E odlicno, bas ti hvala - sad imam neku predodzbu, bilo mi je malo tesko si to poslozit u glavi koliko cega:rolleyess:

Samo jos jednopitanje - sto radite sa ostatkom, s mesom od bundeve? Ima li neki program... zbrinjavanja, ili slicno? Prodaja stocarima za hranu, kompost, prerada za ljudsku hranu, ili sve gore navedeno?:p
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
jozek , iaš kakve literature .
Prošle godine sam pao u napast da posadim 100-200 kvadrta:oops:
Ali nije ostalo ni kvadrat slobodne njive :rolleyess:.
Nadam se da me i ove godine ne budu prestigli s sijačicom za kukuruz .
Gdje nabaviti sjeme , odnosno šaku sjemena .
Možda krenem s nema veze u kompu u nabavu sjemena ako mi je oproslila od jućer .
 
N

Nema Veze

Guest
Da sam ti uopce zamjerila, to bi itekako znao 8)

Raspitat cu se malo za sjeme, uvjete i slicna sranja, pa ti javim ako ukebam stogod realno i povoljno - naime, ja svoju zemlju tek kupujem, nema za mene jos sadnje.

Buduci da je ovo topic o bucama, stavljat cu ovdje i za ostale koje zanima:supz:
 

Najnoviji postovi

Na vrh