• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,549
točno tak mr. tine... ;)

nije to niš neobično jer sva voda ide iz pufera prema kući i sva voda iz kuće se vraća u pufer...i grije ga...
postavke na automatici su tak da je otprilike 60 stupnjeva razlika ako vanjsku očita da je 0...preko toga elektro miš zatvori i cirkulira iz kuće u kuću dok ne padne temperatura...
nemam kućne termostate, nego sve ide preko onih "nevaljalih" herzovih termostatskih ventila, i sve grije ok...
nemam sanitarni bojler, nego jedan od 100 litara, spojen kao radijator (jedino kaj je igrom slučaja prvi) i imam dovoljno tople vode dok se loži...ima manu da se hladi zajedno s cijelim sistemom jer nisam to odvojio...
ali, svjestan sam te mane...🤭
od 2011. do danas sam to vjerojatno trebal popravit, i dodat još 1000 litara spremnik za toplu vodu (sad imam samo 1000 jer sam bil pametniji od inžinjera koji je projektirao sistem), al nekak mi se neće...
ustvari sad čekam da krepa stari buderus, pa da kupim pirolitičku...onda ću sve skupa updatati...
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,813
Pufer je prvenstveno sigurnosni dio opreme, namijenjen da ukoliko je kuća topla zagrijana, a netko svejedno natrpa ponovo punu peć drva, pufer je taj koji ima zadatak prihvatiti tu ovaj put ne željenu energiju.

Druga je stvar što smo mi pojedinci išli korak dalje i namjerno sebi instalirali prevelike pufere u odnosu na pojedinu peć, kako bi time dobili što manji broj loženja, dužu autonomiju grijanja iz pufera.

@tine ne postoji nikakvo pravilo da iz peći topla voda prvo ide u pufer i puni vrh pufera, to je slabije rješenje majstora, koji se ne razumije dovoljno u to što želi napraviti, pravilo je da topla voda što prije počne grijati kuću i sve to radi jednostavno i efikasno.
Nemaju svi korisnici složeno vođenje regulacije grijanja prema vanjskoj temperaturi, imaju to zapravo rijetki jer to ima svoju cijenu...
@DARIJUS imao sam centralno grijanje 15-16 godina do 2011., a onda sam donio odluku da idem na ugradnju pufera, solarnog itd. Drago mi je da si ti zadovoljan s tvojim sistemom, jedino nije loše imati saznanja kako to i neki drugi ljudi imaju. Evo ja nemam termostatske ventile, a kontroliram grijanje preko sobnog termostata, kod mog oca su termo glave i sobni termostat, ...
Nemam nikakve elektromotorne miš ventile, imam tri miš ventila, ali termostatska i sve šljaka za 5, godinama.
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,253
Kod mene se ugrađuje pufer spremnik od 800 litara ,za podneblje u kojem živim mislim sasvim dovoljno.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
nemam sanitarni bojler, nego jedan od 100 litara, spojen kao radijator (jedino kaj je igrom slučaja prvi) i imam dovoljno tople vode dok se loži...ima manu da se hladi zajedno s cijelim sistemom jer nisam to odvojio...
ali, svjestan sam te mane...🤭
Nadam se da imaš ventile na ulazu i i izlazu instalacije centralnog iz bojlera. Samo navečer jednog zatvori i spriječil buš hlađenje vode u bojleru zajedno s hlađenjem u sistemu. ;) .
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,975
Pufer se odabire pramac 2 faktora.
1. Veliki od nekoliko kubika da imamo grijanje dan-dva. Ali i kotao mora biti >30 kW i pirolitu, za recimo kuću do 200 kvadrata, to ima samo par forumaša.
2. Do 1000 litara da bi nakrkana drva u kotlu poslala višak topline što ne potroši kuća.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,813
@Viduka OPG moraš unaprijed znati, da te upotreba pufera jako brzo razmazi, baš kao prvi zalogaj čokolade, ubrzo poželiš još. Još te opuštenosti, komocije i komfora u toplom domu. Neprocjenjivo. Ima kolega forumaša s centralnog na drva koji bi rado dodali još pufera, ali nemaju kamo. Ljudi si prilagode pa stave 2 ili 3 kom manjih u nekakav kut, samo da ih imaju. Tu počinje pitanje kako ih spojiti u seriju ili paralelno ali i za to smo našli optimalna i najbolja rješenja.
Nadam se da i Tvoja obitelj bude sad još više uživala. Bravo za Vašu odluku.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,549
moj pufer od 1000 litara po zimi drži oko 5 sati grijanje kuće...po proračunu to je oko 90 kw toplinske energije pohranjeno u njemu...
za cijelu noć je bilo projektirano 2000 litara, da premosti 8-10 sati...
na običnom buderusu to bi dobro igralo kad bi ja ložio bukvom ili grabrom...al ja ložim sa svime osim bukve i grabra, pa taman do navečer naguram 75 celzijevaca u pufer.... 🤭
(kostanj, vrba, topola, raznorazni suharci iz šume, lijeska, joha...)
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,813
Hvala ti za postavljenu sliku, meni je na njoj sve jasno.
Ako mi dopuštaš komentar:
- bilo bi Vama deleko puno više komfora s kupanjem i sanitarnom vodom, da bojler grije prema potrebi posebna, a ne zajednička cirkulacijska pumpa,
- bilo bi za nepotrebno miješanje vode i ohlađivanje pufera bolje da povrat vode u pufer iz zaista jako kratkog grijača bude u gornju zonu pufera, iznad njegove sredine po visini, jer ovako vrelu vodu šalješ da se miješa s hladnom na dnu pufera. Vratio bi vrelu vodu u jako toplu zonu pufera.
PS
Mi smo imali preko 15 godina (do 2011. god) bojler 100 lit kao radijator, tako su to "majstori postavili", a ja niti sam tada išta o tome znao, sve sam im vjerovao itd.. Dok smo kurili bilo je tople vode, ako nismo kurili, nije bilo tople vode. Mogao sam uključiti električni grijač u bojleru, ali ako sam zaboravio zatvoriti jedan ventil za grijanje bojlera od strane centralnog, tada sam dobio ne željeno i nepotrebno grijanje centralnog sa strujnim grijačem iz bojlera. Dakle nema što nisam iskusio... Dok mi je jedne veljače procurila prva peć, na brzaka sam ubacio električni kotao / bojler za centralno grijanje 3X8 kW, pa da vidiš kako taj vrti brojilo, ali sve smo mi to preživjeli.
Djeca su bila mala, mi na poslu pa su znali nakrkati drva i ugljen, nastane vreli pakao u kući, otvaraj sve prozore, ispuštaj vodu u kadu, nisu to baš bili veseli trenuci. I onda sam si jednog dana zdrobio prste čekićem od 50 kg, pa sam te dane bolovanja upotrijebio za malo studiozniji pristup centralnom grijanju. Znaju sve o tome ZJ i Lee, bio sam luđak koji kuha ventile u loncima i ima milijun pitanja.
Sa tek zaliječenim prstima sam svojim rukama sve napravio i pustio u rad svoje centralno, tri dana prije Svih svetih, jer me majstor stalno zavlačio više od 3 mjeseca. Dok je napokon pitao, malo prije Božića da idemo to finalizirati, rekao sam mu sad se jebi, školski mi je kolega, odi vidi u podrum da je složeno i da radi. A onda sam pred Božić naletio i na akciju od 50% za solarno, kupio i to je bilo to. U ožujku 2012., smo oženili centralno, na solarno itd., itd. Njegovim dečkima, majstorima je jako, jako drago što su to kod mene radili, iskreno su priznali da su štošta naučili, a jedan je od njih uzeo moju shemu i sve složio sebi u vlastitu kuću. Nadam se da je dobra referenca.

(Ne mogu znati koliki su ti promjeri cijevi, da li ti možda dopuštaju termosifoniku, ako nestane struje na par sati, da imate grijanje bez struje? Nebitno, mnogi tvrde da živimo u 21. stolječu itd.)
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,549
Nema šanse za termosifoniku, kotlovnica i pufer su 25 metara daleko od kuće a sve je na ravnom...promjer je 22 za glavni vod, 18 za kuću i samo zadnji radijator na 15.
Pumpa prema kući radi u prvoj brzini.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,758
Jel ti kuća bude nosila tonu spremnika vode?
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,813
@DARIJUS Ja budem sad napisao "šteta da ne možeš ostvariti i termosifoniku".
Živimo u sve težim vremenima, tko zna kakvi sve problemi mogu nastati i u opskrbi sa strujom. Uvjeren sam da imaš i nekakav UPS, samo da li bude mogao u kriznom vremenu, ako nastupi, zadovoljiti potrebe. Ne, ne želim biti zloguki prorok.

Moje je centralno u podrumu, dakle ispod stambenog - grijanog prostora. Ja sam sebi odmah instalaciju izradio cijevima 1", pripremio sistem za mogućnost termosifonskog grijanja, prirodnom cirkulacijom topla voda ide prema gore u stan. Dokazano i isprobano mi se na isti način puni i pufer, makar malo sporije, ako je pumpa isključena, ali sve funkcije rade. Otvorim "bajpas" na cirkulacijskoj pumpi za grijanje stana i voda sama piči. I taj je bajpas svojevremeno izazvao malo podsmjeha i negativnih komentara forumaša, da ipak živimo u 21. stolječu. Neka ga, ništa me nije koštao posebno.

@Viduka OPG lijepo je vidjeti da su se Vaši radovi zalaufali, bravo.
Jako mi je lijepo vidjeti uredan posao od majstora. Dok sam ja 2011. radio svoju rekonstrukciju centralnog nisam imao što namjenskog i kvalitetnog kupiti za izoliranje cijevi. Snalazio sam se svakako, čak sam ventile omotavao s filcom, da bi mi što manje grijali kotlovnicu - podrum. Danas je lakše nabaviti estetski jako lijepe izolacije.
Isto tako ja sam sam izradio moj pufer od 1300 lit, naravno da nemam na njemu ovako lijepu izolaciju i košulju od skaja. Ja sam pufer strpao u kut iza peći, omotali smo ga s 240 mm izolacijske vune (uh kak taj vrag svrbi 😖) a onda sve prekrio / zatvorio s OSB pločama, sistem snađi se druže... Još malo pa budem postao ljubomoran kako ovo kod Vas lijepo izgleda za oko.
Ova peć na fotki je dorađena da bude za centralno grijanje, ili je takva tvornički? Koliko je to kilovata toplinske snage?
PS
Koliko je litara ekspanziona posuda pokraj pufera?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Imal sam prvo centralno na plin, a zatim sam prešel na drva. Nemam peć, nego šparet za centralno, a plinski bojler je samo za centralno, nije kombi. Kad su bile jače zime, šparet je ujutro bil preslab i trebalo mu je jako dugo da digne temperaturu vode u sistemu. U takvim prilikama sam ujutro dodatno uključil plinski bojler kao ispomoć šparetu. Jedna pumpa je u plinskom bojleru, a druga kod špareta. I jedna i druga tjeraku vodu u gornje cijevi sistema. Dakle, negdje u cjevovodu se strujanje sudara (između špareta i plinskog bojlera ima 5-6 m cjevovoda).

Ako se ponove jače zime (ispod -15), Koliko je pametno koristiti oba grijača tijela istovremeno na gore opisani način?
Postoji li bolji način korištenja postojećeg grijanja?
Ako da, kakav?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,549
Bilo bi puno bolje da je pufer u nekom korisnom prostoru, grije bolje od bilo kojeg radijatora...na ovaj način bude čisti gubitak.....ja sam svojeg smjestio u kotlovnicu, također promašaj ..
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,813
Moje je "sve za grijanje" u podrumu kuće, dakle ispod stambenog prostora. Svi gubici topline kojih uvijek ima i uvijek bude, dakle topli zrak ide gore, pod plafon. Plafon od podruma je istovremeno s gornje strane pod naših stambenih prostorija, pa mi imamo i svojevrsno "podno grijanje". Na kraju krajeva i toplina koja je pobjegla u mojoj "kotlovnici" ostaje kao korisna u kući. Na to sam računao i mi smo s time godinama jako zadovoljni.

@iwanho lijepo je što pitaš ali ti si več pronašao svoj optimalan način kako zagrijati Vašu obitelj.
Nije uvijek najbolje imati jednu jaku i prejaku peć, neki put bi bilo da su dvije manje. Jedna uvijek u večini vremena pokriva sve potrebe, a drugu kresnuti samo dok su oni ledeni dani dok ga baš zagusti.
Ja smatram tvoj način grijanja jako dobrim. Em su dva različita energenta u pitanju, em u kilovatima lako napraviš potrebu zagrijavanja i baš te briga što o tome misle jalni i nesposobni, tebi nedorasli susjedi.
Mirno spavaj, imaš jako dobro riješeno grijanje svojeg stambenog prostora. (Ako smijem biti takav sudac.)
 
Posljednje uređivanje:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,549
@DARIJUS Ja budem sad napisao "šteta da ne možeš ostvariti i termosifoniku".
Živimo u sve težim vremenima, tko zna kakvi sve problemi mogu nastati i u opskrbi sa strujom. Uvjeren sam da imaš i nekakav UPS, samo da li bude mogao u kriznom vremenu, ako nastupi, zadovoljiti potrebe. Ne, ne želim biti zloguki prorok.

Moje je centralno u podrumu, dakle ispod stambenog - grijanog prostora. Ja sam sebi odmah instalaciju izradio cijevima 1", pripremio sistem za mogućnost termosifonskog grijanja, prirodnom cirkulacijom topla voda ide prema gore u stan. Dokazano i isprobano mi se na isti način puni i pufer, makar malo sporije, ako je pumpa isključena, ali sve funkcije rade. Otvorim "bajpas" na cirkulacijskoj pumpi za grijanje stana i voda sama piči. I taj je bajpas svojevremeno izazvao malo podsmjeha i negativnih komentara forumaša, da ipak živimo u 21. stolječu. Neka ga, ništa me nije koštao posebno.

@Viduka OPG lijepo je vidjeti da su se Vaši radovi zalaufali, bravo.
Jako mi je lijepo vidjeti uredan posao od majstora. Dok sam ja 2011. radio svoju rekonstrukciju centralnog nisam imao što namjenskog i kvalitetnog kupiti za izoliranje cijevi. Snalazio sam se svakako, čak sam ventile omotavao s filcom, da bi mi što manje grijali kotlovnicu - podrum. Danas je lakše nabaviti estetski jako lijepe izolacije.
Isto tako ja sam sam izradio moj pufer od 1300 lit, naravno da nemam na njemu ovako lijepu izolaciju i košulju od skaja. Ja sam pufer strpao u kut iza peći, omotali smo ga s 240 mm izolacijske vune (uh kak taj vrag svrbi 😖) a onda sve prekrio / zatvorio s OSB pločama, sistem snađi se druže... Još malo pa budem postao ljubomoran kako ovo kod Vas lijepo izgleda za oko.
Ova peć na fotki je dorađena da bude za centralno grijanje, ili je takva tvornički? Koliko je to kilovata toplinske snage?
PS
Koliko je litara ekspanziona posuda pokraj pufera?
Ups postoji, obzirom da imam 6 akumulatora na traktorima koje po zimi netrebam, preživjeti ću...
Uz centrlno imam i staru kaljevu peć, koja je prije centralnog bila jedini izvor grijanja, a koju ložim i dalje...samo zatvorim radijatore...

A kaj se tiče povrata tople vode na dno mog pufera, objašnjenje je bilo da se tako ravnomjernije grije voda u cijelom stupcu pufera ....da bi to provjeril, ja sam nebudi len ugradil i tri termometra na pufer....i razlika u temperaturi vrha, sredine i dna je evidentna...može odstupati i preko 10 celzijevaca.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,813
Daj napiši kako ide punjenje tvojeg pufera toplom vodom 1-"od gore prema dolje" dok gledaš u termometre, ili 2-"od dolje prema gore".
Niti malo te ne provociram, sve mogu detaljno objasniti na dugo i na široko ako treba, mogu i stručno mogu i laički.
Zaista te ne provociram, samo da riješimo možebitnu zabludu.

Razlika može biti između termometara na puferu po visini i 30 stupnjeva, ali nije bitna.
 
Na vrh