• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
Za kamin je potrebno osigurati ulaz hladnog zraka izvana, dovesti ga takvog, punog kisika, ispod i/ili oko kamina, da se tu zagrije i tek onda (preko rešetke) ga pustiti zagrijanog u sobu, jednu ili više soba. Kamin uzima zrak za gorenje iz prostorije i dim izlazi kroz dimnjak van. Tako se dobiva zrak pun kisika i ima se kretanje zraka u vidu petlje. Mi smo tako imali naš kamin u dnevnoj sobi, koji je sad u goricama, jer smo doma presložili raspored naših prostorija i ima centralno kojeg nekada nije bilo.
Moja kćerka ima kamin i oni imaju razvedeni izlaz toplog zraka dio u dnevnu sobu, a dio na hodnik i stepenište za prostorije na katu. Ulaz hladnog zraka imaju ispod kamina, kroz hodnik i špajzu... Neka pravila izvedbe kamina jednostavno moramo poštovati da bi grijanje bilo dobro.
 

JoGre

Dobro znana faca
Tu od
21 Lip 2019
Poruka
86
Pozdrav, posjedujem SENKO štednjak za centralno grijanje od 25kW i za sada zadovoljavajuće radi.

Zanima me ima li netko iskustva sa mijenjanjem kotla? Može li se uopće zamijeniti i je li komplicirana zamjena?

Vidio sam na njihovim stranicama da nude kao opciju ploče za kuhanje od staklo keramike proizvođača Schott Ceran. Ima li netko iskustva s tim?

Moram reći da jedna od stvari s kojom sam nezadovoljan kod tog štednjaka je metalna ploča za kuhanje koja je jako osjetljiva i izuzetno se teško čisti, zato žena na njoj izbjegava kuhati. Za razliku od prijašnjeg štednjaka Alfa 90 ova ploča je katastrofa.

Zvao sam ih vezano za to pa su mi rekli da treba ploču namazati jestivim uljem i pustiti da se to ispari. Probali smo to nekoliko puta ali ništa ne pomaže. Zato razmišljam zamijeniti je staklo keramikom.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
Napravi financijsku analizu poznatih i predvidivih troškova, te tko ti to bude odradio.
Imam osječaj da je neisplativo, a ti jako temeljito razmisli.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,335
Kolega sa posla je dao mijenjati kotao i baš sam ga sad pitao i kaže da je cijena zamjene bila preko 50 posto cijene novog, tak da ono nije baš jeftino a i pitanje je ostatka u kakvom je stanju.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
Peći su nezgodne, u njima vatra termički uništi sve bitne dijelove, ne samo prvo loše vidljivo.
 

JoGre

Dobro znana faca
Tu od
21 Lip 2019
Poruka
86
Napravi financijsku analizu poznatih i predvidivih troškova, te tko ti to bude odradio.
Imam osječaj da je neisplativo, a ti jako temeljito razmisli.
Staklo keramička ploča je bila oko 300 €, a ugradnju bi napravio sam. Samo treba staviti nešto manju azbestnu špagu nego što je sada za metalnu ploču. Jedino što mislim da treba na sredini montirati još jednu pregradu (nosač) jer je ona u komadu. Riskirao bih te novce kada bi bio siguran da će biti u redu.

Kolega sa posla je dao mijenjati kotao i baš sam ga sad pitao i kaže da je cijena zamjene bila preko 50 posto cijene novog, tak da ono nije baš jeftino a i pitanje je ostatka u kakvom je stanju.
Novi štednjak me prije 5 godina došao 8.500 kn. Tada je to bilo dobre 3000 kn više od klasične peči na drva, tada sam uspoređivao sa Burnit-om od 25 kW koja je bila među jeftinijima.
Koliko vidim sada je takav štednjak oko 1600 €.
Ako je cijena kotla oko polovice novoga onda je to puno. Pitanje je samo koliko će kotao izdržati.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Evo par fotografija stanja u pirolitičkom kotlu prije i poslije čišćenja, potrošena sva drva, čeka spreman iduću sezonu:




Poprilično sam se iznenadio količinom katrana nakon skidanja lamela. Iako je u takvoj vrsti kotlova normalno da ga ima nešto u bunkeru, ovo je ipak previše. U samoj komori izgaranja i izmjenjivaču je situacija normalna doduše, nije bilo problema.

Do sada bi uvijek ložio bukovinu i bilo je ok, ona bi mi se osušila bez problema i ispod 20% za godinu dana no "moja domaća" drva se ne mogu osušiti toliko za taj period.
S čim si to čistio da je tako čisto i kakva je to zaštita na dizni kotla?
Meni je na buderusu piroliza taj kamen propao od roštanja, kupio sam novi 1200 kn i sad stavio metalnu zaštitu gore...

No volio bi očistiti tako kotao....
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
617
Napisao sam prije čime sam čistio, kad je hladan kotao špatulom ostrugao.

Tvornička gusana (valjda je taj materijal) sapnica je na šamotnoj komori izgaranja, drži se dobro s obzirom da je kotao 2009. godište. Ispod nje ide sekundarni zrak pa valjda tek nakon nje se odvija piroliza, više temperature, pa se ne troši toliko. A šamotna komora ima preko 100kg tako da će i tu proći vremena dok se pojede...

Na S121 (pretpostavljam da je taj kod tebe) je to puno primitivnije. Znam taj kotao, imam ga u svojoj blizini, čeka na odvoz u staro željezo. Pogledati ću stanje šamota pa ako je dobro možda da ga iskoristiš bar za jednu sezonu. Javiti ću ti ovih dana.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Koju to peć ti imaš? firma i model? Izgleda mi to jako dobro napravljeno bome...

Daj vidi za ovu koja ide u otpis, inace ja imam S121-2, znači ovakvu:
1683525704189.jpeg
8ebdd939fd60933f72e0c8cb3032e247.jpg
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
617
Sorry, to je nabacano na kotao svakakvog otpada, ne može se pristupiti skidanju sapnice. A svakako je u lošem stanju, pogledaj:


Ostali šamotni elementi, oni koji idu na dno, su izvađeni iz kotla...

Kod mene ti je Froling S4 turbo, kupljen polovan iz Austrije.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Uh sapnica je kaput, takvu sam bacil van i stavil novu a sve zbog šerajzle i roštanja, čak ni drva nisu tako kriva nego prvo ja, žena i djeca. Sad imam zaštitu sapnice, kotlovski lim u ovom utoru, dao sam odrezati na laseru u jednoj lokalnoj firmi po nacrtu.

Sa ovakvom sapnicom nisam nikako mogao postići temperaturu prošle zime jer su oštećeni kanalići doziranja zraka u mjesto izgaranja pa umjesto da zrak raspiruje, on hladi žarište...
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
E malo pitanja vezano za toplinske pumpe nakon solara se spremam ugraditi. No dvojba je između Toshiba Estia i Mitsubishi Zubadan, u igri je 12 kW izračunato, no ja bi radije 14 kw jasno trofaznu.

Ima netko iskustva s ove dvije marke ili netko da ima koju? Projektant mi svom silom gura Zubadan, ali je cijena i dobro iskustvo na klimama u kući na strani Toshibe. Što činiti?

Prijavio sam se i na natječaj za obnovljive izvore energije solar i toplinska pumpa, da li ima netko kakvu info kada budu rezultati? Prijave su bile 15.11. - 31.12.2022. a do danas nisam dobio odgovor. prijavio sam jasno odmah prvi dan 15.11.2022 jer je u pitanju bilo najbrže predavanje dokumentacije na natječaj.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,335
Kupovao možda tko u zadnje vrijeme kolektore za toplu vodu pa ima za preporučiti koji povoljni dućan ili tko od kolega prodaje slučajno koji kolektor?
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,567
Ja sam kupio Bosch u Keratermu,bili na akciji,ali ja sam uzeo u jeseni,to je bilo sve u kompletu,bojler kolektori i elektronika
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
... Projektant mi svom silom gura Zubadan, ali je cijena i dobro iskustvo na klimama u kući na strani Toshibe. Što činiti?
Pogledati Viesmann ;)
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
I ja imam Toshiba klime doma 2 kom, stare 5 godina, bez ikakvog kvara, na poslu su klime Toshiba i Mitsubishi, nema reklamacija na obje marke.
Nekak nisam za Viesmann, nisu poznati na klimama, barem tu oko mene nema nitko a dizalice topline su upravo klime, samo da ove imaju veći kapacitet i griju vodu koju šalju u sustav centralnog ili ventilokonvektore a na klimama u unutarnji izmjenjivač.
 
Na vrh