• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,567
Al ti nije svejedno koji akumulator imaš,nije isto gel akumulator koji je za to namjenjen ili obični
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
617
Evo par fotografija stanja u pirolitičkom kotlu prije i poslije čišćenja, potrošena sva drva, čeka spreman iduću sezonu:




Poprilično sam se iznenadio količinom katrana nakon skidanja lamela. Iako je u takvoj vrsti kotlova normalno da ga ima nešto u bunkeru, ovo je ipak previše. U samoj komori izgaranja i izmjenjivaču je situacija normalna doduše, nije bilo problema.

Do sada bi uvijek ložio bukovinu i bilo je ok, ona bi mi se osušila bez problema i ispod 20% za godinu dana no "moja domaća" drva se ne mogu osušiti toliko za taj period.
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
617
:)

Ovo je relativno lako jer je sve ravna ploha. Puno je bolje kad je kotao potpuno hladan, već tjedan dana ne ložim drva i u njemu je temperatura bila svega 17°. Nekad bi znao oprobati na toplo i onda se on puno jače drži za lim.
Samo špatulu imam, prođem brenerom (imam onaj za spaljivanje korova sa dugom ručkom i kartušom) i onda katran malo kao da poskoči od lima i ostružem sa špatulom. Bočne strane je lako, stražnju nije. :)
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,735
Previše je to smole, to bi morao biti samo fini bijeli, do sivi pepeo, bez smole.
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
617
Čitaj malo bolje plus o kakvom je kotlu riječ, ne može to biti kao kod tebe sa gornjim izgaranjem.
U pirolitičkim kotlovima je normalno da ima smole u bunkeru goriva, no ovo je ipak više nego što sam naviknuo.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,735
Gorane, pročitao sam i ostavio otvoreno trk na cestu za dimnjačarkom, 🙃🏃‍♂️, doma sam, a ona mi tutnula u poštu, niste doma zovite po zakonu morate dati kontrolu dimnjaka 💥😖, eheeej pa doma sam, vrni se odmah!
Znam kakav imaš kotao, ali više nemam vremena tražiti slike od kolege @cajtrage, pa da ti i svi vidite kako izgleda odličan pirolitički kotao.
Ništa ti ja ne naređujem, ne predbacujem, samo kažem da to pod pirolizom može biti bolje. A sad kako ti kuriš, kakva su ti drva itd., to je drugi par cipela. Piroliza traži suha drva, te još dosta toga u vezi s kotlom 😏. 🥂🏃‍♂️🏃‍♂️🏃‍♂️
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,877
Tak su došli i kod mene - za kontrolu dimnjaka!
Onda smo se naluknuli sa svih strana i kad nisu vidjeli dimnjak otišli su!
Mislim da samo nas četvero, na ovom forumu zna, tko je cajtraga!
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
617
Kao da ja ne znam kako izgleda njegov kotao. :)
Čuj vas četvero, pola onog foruma zvon preselio vamo.

Imam i ja u brata još jedan pirolitički, on ima svega milimetar smole a nije čistio nikada u četiri godine. Isti proizvođač, bolje gorivo.

Bitna je i snaga kod pirolize, davno je ramzay rekao da ne prizna takve kotlove ispod 40kW.
Najbitnije je da je u komori izgaranja i izmjenjivaču sve bijelo.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,735
Uz dužno poštovanje, nije mene nitko posebno doveo na ovaj forum. Ja sam sam ovdje zalutao prije nekoliko godina, a glavni su krivac tome životno zanimljive i koji put korisne teme, oko kojih ljudi raspravljaju. Možda je meni presudila čak i samo koja efektna slika od kojeg tada aktivnog forumaša. Krivo je kod mene i to što na žalost više ne idem redovito u ugostiteljske lokale, pa nađem doma previše vremena, naročito dok supruga ode na posao 🤗🙃😏💥. Ma bilo je toga i previše, dok smo se okupljali, živjeli i radili sve oko autocrossa, u piceriji od prijatelja 😖. Da i lijepih trenutaka i mjesta može biti previše.

A istina je da sam kroz aktivnost na forumu stjecajem okolnosti imao prigodu upoznati neke meni drage ljude, koji sa svojim znanjem i svjetonazorima jako iskaču iznad prosjeka i učmale naše sredine.
Bez ljutnje, ima i ovdje prekrasnih forumaša, koje sam naučio poštivati, iako se nikada nismo sreli u živo.
Ovaj je forum meni kao loakalna birtija i svaki me naš susret čini bogatijim za neko novo iskustvo.
PS
Pitao sam danas dimnjačarku da li zna koliko nas zakuri na vrhu drva, rekla je nikad čula... Pohvalila je izgled naslaga mojeg ložišta, slikala unutrašnjost dimnjaka, provukla kefu i samo se osmjehnula, rekla odlično, rijetko viđeno čist dimnjak 🙃.
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
617
Ma jasno, cilj mi je bio biti smišan ne zločest sa komentarom.

Ono što je cajtraga napravio je za divljenje a još i više Jurc sa regulacijom.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Pošto je bilo riječi o UPSu ovdje , imam pitanje.
UPS se gasi nakog nekog vremena , vjerovatno je softverski podešen , akumulatora ima znači nije nedostatak napona.
Jednostavno se ugasi , a imao sam neki stari prastari koji je radio kao crnac samo ga junior spalio pošto ga je uključio samog u sebe , mislio čovjek da napravi perpetum mobile :hahah:
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,194
A mozda model ili sliku UPSa da vidimo...
Nekako mislim da je to greska 'kvar' jer ups po onom za sta je namjenjen nesmije se ugasiti...
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,335
To se i meni događa kad je pumpa u prvoj brzini i mjeri pre malu potrošnju pa se svako nekoliko ugasi i upali, kad ju stavim u veću brzinu i povećam potrošnju onda se ne gasi.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,735
Ja ne mogu navedeno komentirati. Moj UPS je neprekidno "uključen" između napona mreže 220V, akumulatora 24V te mojih potrošača koji su spojeni na njega, a to su "solarno za PTV" i 3 kom cirkulacijskih pumpi u sastavu centralnog grijanja. UPS ima "komandnu ploču" sa LED lampicama koje meni signaliziraju oblik i vrstu izlazne struje i napona, stanje napunjenosti akumulatora, odnosno s koliko je snage potrošača opterečen. Uglavnom sve se svodi na signalizaciju napunjenosti akumulatora, da su maksimalno puni i na vrstu izlaznog napona i struje da su čisti sinus. Opterečenje vidim i čujem po promjeni zvuka, izraženijem brundanju kutije, te se upali 1, ili najviše 2 LED lampice snage potrošača.
Ja nisam nikad skužio da bi UPS prestao raditi, da bi se isključio jer pretpostavljam da bi tada prestao i rad procesora i kontrolnih lampica na peći i/ili na sobnom termostatu.
Jasno nisu svi "uređaji" jednaki, ali ja tu nemam iskustva s prestankom rada UPS uređaja.
 

Najnoviji postovi

Na vrh