• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
853
Slažem se, ali da ga ne zanima, ne bi valjda pitao. I kod mene je 13 kW u klimama i bude mi mrsko kad vidim da ne radi dobro, a plaćeno ohoho. Realno je problem vrlo vjerojatno objekt odnosno preveliki gubici. Čekam termo kameru koja će sve pokazati.
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
853
Zbog depilacije i treba bolje grijanje, a danas se sve brije i šiša, i pas i mačka, onda se kupuje odjeća i nakurnjaci za ljubimce i pojačava grijanje.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,543
Odgovor iwanho, grijem se s dizalicom topline. da li ovdje ima netko tko ima isto?

Pitam radi potrošnje el. energije i malo iskustva.... imam buffere 1800 litara pa razmisljam da li je pametno samo po noći grijati s dizalicom baffere kada je struja jeftina? 14 kw Toshiba Estia je u pitanju 300 m2 prostora i solarka na krovu 12 kw koja radi od 03.06.2023.

E da trenutno je dizalica spojena ( s ventilima zatvoren ostatak) tako da grije jedan buffer cca 500 litara, lako se poigram s ventilima i složim cevuljage kako je prije bilo na pirolizi jer to nisam izbacil.

Decki, imam jako dobrog centralaša, moj Ivek je mrak

Svaki slučaj je zasebna priča. Ti imaš postojeće pufere, ali imaš i elektranu. Vjerojatno si prijašnjim grijanjem došel do spoznaje koliko dugo mogu tvoji puferi nadoknaditi gubitke u grijanim prostorima. Također sigurno pratiš proizvodnju FNE i promjene regulative vezane za FNE. Ako ti FNE u sezoni grijanja ne zadovoljava potrebe za el. energijom, moraš je dokupiti. Kod dvotarifnog brojila je sigurno jeftinije dokupiti na NT nego na VT. Vrlo je važno sagledati koliko često se javlja defrost. Neki se žale da se kod njih javlja nekoliko puta u satu, drugi nekoliko puta u danu, a ima i onih s tek nekoliko defrosta tjedno. Ako je nekoliko puta u satu vjerojatno je nekaj promašeno kod projektiranja ili izvedbe.
Dakle odgovor na pitanje, koristiti pufer ili ne, ne može biti generalan. No ako je pufer postojeći, i ako postoji potreba za dokupom el. energije, vjerojatno bi bilo korisno postojeći pufer iskoristiti na način da se za proizvodnju barem dijela toplinske energije koristi el. energija po NT. Uvjet je da je pufer ispravno spojen.

Laik sam u tom području, učim i naučim svakodnevno nekaj novog, a iznesel sam samo ona moja saznanja koja mi se čine logičnima. Ako sam u nečem pogriješil, drago bu mi pročitati argumente koji buju promijenili moje razmišljanje.
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
853
Tako nekako... TP ima najveći COP na niskom polazu, zbog toga se puffer generalno ne isplati. Ako povećaš polaz i koristiš veći puffer, COP se smanji, povećaju se defrosti, ali i uštedi na NT pod uvjetom da tada i griješ. TP na jednoj lokaciji može raditi skroz drugačije nego na nekoj drugoj, što zbog mikroklime, što zbog različitih potreba, što zbog drugačijeg objekta i gubitaka.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,543
Nema jedinstvenog stava je li bolje grijati kontinuirano, ili s prekidima. Ako je grijanje s prekidima takvo da se npr. grije 16 sati, a prekid traje 8 sati, svrstavam se uz one koji tvrde da je isplativije grijati kontinuirano. Kontinuirano grijanje omogućava mižu polaznu temperaturu i kak je kolega @domy_os napisal DT ima veći COP. Nekaj poput potrošnje auta kod konstantne brzine 80 km/h u odnosu na variranje brzine od 60-100 km/h uz prosjek 80 km/h. No ako su razdoblja potrebe za grijanjem kratka, situacija se okreće. U jednom i drugom slučaju najvažniju ulogu u potrošnji energije imaju toplinski gubici - izolacija.
 

bob1391

Novi član
Tu od
1 Ruj 2019
Poruka
11
Imam ja TP i FNE 10kW.
Grijem kuću od 180 kvadrata u Karlovačkoj županiji, izolacija stiropor 8 cm i tavan vuna 20-25cm.
Što se tiče FNE ovaj mjesec je katastrofa i nema šanse da zadovolji potrebe za strujom (do 14.12. proizvedeno 88kWh).
TP je LG 16kW. U krugu grijanja su radijatori i nema pufera. Trenutno, grijanje radi 24 sata s temperaturom polaza od 40° C. Svi radijatori osim radijatora u WC-u i kupaoni imaju termostatske ventile tako da se u svim prostorijama temperatura regulira na radijatorima, ovisno koliko tko želi u svojoj prostoriji. Dnevni boravak je konstantno na 24° C.
Imam jednu tarifu i račun za struju je zbog akumulirane el. energije tijekom ljeta 0€.
U 11. mjesecu potrošeno je struje oko 950kWh od čega je 400kWh proizvela FNE.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,543
Monoblok ili split izvedba dizalice topline? Može li i model? Za tiu snagu pretpostavljam da je 400V.
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
853
Imaš samo radijatore ili i podno? Kako radijatori ugriju s polazom od 40°C? Dok sam grijao na plin, to je bilo nemoguće.
 

bob1391

Novi član
Tu od
1 Ruj 2019
Poruka
11
Samo radijatori. Lipovica.
Prvi dan grijanja je polaz bio 55°C, a onda sam ga svaki dan spustil za par stupnjeva i sad je na 40°C.
Možda zato jer još nije bilo pravih minusa pa ni gubici nisu veliki. Neki dan kad je bilo -5 ujutro grijalo je najnormalnije. Budem videl kaj bude kad malo jače i duže zahladi. Majstor koji je instalirao TP veli da do -15 nema problema, a onda TP pali el. grijače.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
Pretpostavljam da ti je ONgrid sistem .
Kakva je zakonska regulativa kod vas u HR za postavljanje takvih sistema? Makar ukratko.
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
853
Minimalno dva tjedna nisam ložio, prekjučer sam ponovno krenuo i kamin nikako da se zagrije. Ima propuha, dimnjak sam gledao da nije neka živina zaglavila, nema ništa. Šuper skroz otvoren, vatra gori, čuje se huk, ali hladno okolo! Što može biti?
 

Najnoviji postovi

Na vrh