• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,924
Što ove sezone imaš i radiš drugačije u odnosu na zadnjih 15 godina kurenja?
 

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
U zadnji par godina smo imali jasen..
Ali i prosle godine je slabije grijalo ali nije bilo bas toliko zima..
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,924
Očisti peć čim bolje od naslaga i dimnjak, raskuri ju punim gasom i morala bi napraviti više od 50 stupnjeva.
 

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
488
Probaj za probu ubaciti graba ili bukve, ili one kupovne suhe brikete,pa budeš odmah vidio razliku. Najvjerojatnije su tvoja drva prevlažna a to su još hrastova drva koja ako su vlažna teško gore, i nema teorije da sa takvim drvima budeš podigao veću temperaturu.... Isprobaj ovo gore sa grabom, bukvom ili briketima, pa budeš odmah i očistil unutrašnjost peći, ali budi oprezan jer ako ti je zračna klapna nariktana na 95 "C, onda ti peć bude zakuvala, a to ne želiš, i zato nariktaj zatvaranje zračne klapne na 75 "C. Budi oprezan.
 

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
488
El ima nesto tipa diavoline al efikasnije za čišćenje
Suhi briketi, kada ih staviš, zašmelcana-zakoksana unutrašnjost peći ti bude sva obgorjela, i peć ti bude čista kao sunce. Pri tome malo otvoriš zračnu klapnu na 80-85 "C, da zašmelcana unutrašnjost peći ljepše obgori, ali pazi da ne pretjeraš sa temperaturom, neidi preko 85 "C. Pa javi kako je prošlo.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,698
A da ti se slučajno u pumpi nije stvorio zračni čep, ja sam imao slučaj, nije grijalo dok je nisam ozračio, a pumpa radila?
 

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
Sad sam stajao kraj peći pratio..ubacio sam drva ,cug na peći skoro na pola a cijevni termostat metnem 45°
Na peći se podigne temp. Na nekih 65° uključi se pumpa radi malo manje od minute i ugasi se ,spane temp. na peći i kad se zagrije peć pumpa se pali i opet radi manje od minute.
Ako metnem na nekih 55°cijevni termostat na peći bude 80° i ista stvar..pumpa radi minutu i ugasi se i spane temperatura na peći..
Čim dođe povrat hladne vode brzo se rashladi ..
Kada bih namjestio da pumpa stalno radi u zgradi griju pet radijatora u kući u kupaonici i kuhinji a hodnik boravak i spavaća soba budu mlaki..jedino da sjedim kraj peći i pazim na vatru da se ne zagasi onda bi svi grijali
Pito sam majstora nije mu jasno u toliko razliki u temp. Na peći i na izlazu trebale bi biti skoro jednake.
Sumnja mozda da nije pumpa oslabila a nismo mogli zamjenit jer nepaše veličina holendera pa bi moro prepravljat
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,924
Počeo si pisati gluposti. Kao sumnjaš u pumpu da je oslabila, a čim na kratko proradi, peć ti ostane bez vrele vode. Pumpa ti je ispravna, a peć ti je ili premalog toplinskog kapaciteta ili sve ono prije spomenuto. Rezultat je da ne uspijeva zagrijati vodu u sebi i tvojim radijatorima. Znači mora sad veselo gorjeti, biti čista da bi efikasno grijala. Ako trebaš biti kod nje i kuriti onda su loša drva, ona je podkapacitirana u proračunu i to je otprilike to.
Što možeš sad i odmah, jer sad se morate grijati? Promijeni loša drva boljima, zahajcaj to i zagrij kuću, nema dalje mudrovanja. Poslije ti bude lakše održavati postignutu temperaturu u stanu. 12 radijatora nije malo, dodaj gas s kurenjem.
 

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
Mislim jer ne dogura toplu vodu u zadnje radijatore (ozračeni su) a ovih 10 skoro jednako griju
Kupit cu izolaciju za cijevi i izolirati u kotlovnici.
Ne preostaje mi sad nista nego loziti
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,924
Mislim jer ne dogura toplu vodu u zadnje radijatore (ozračeni su) a ovih 10 skoro jednako griju
Kupit cu izolaciju za cijevi i izolirati u kotlovnici.
Ne preostaje mi sad nista nego loziti
Ako su "ozračeni" onda imaju u sebi zraka i ne valja, ali ako su "odzračeni" onda je sve u redu, nema zraka u njima, tako mora i biti.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
1.ljudi 12 radijatora , peč može dati 35 u idealnim uvjetima s extra suhim drvima kakve nema skoro nitko .S ovakvim polu suhim drvima peč mora biti skinuta s lanca i držurni ložač kraj nje
2. kako se čini sistem čisti" bosanski" znači komptel podhlađen kotal nema šanse da nema metar naslaga , ako do do ljetos kako tako štimalo možda je i dimnjak kritičan
3. radijatori nejednako griju znači sistem nije balansiran , koliko vidim kod peči su tanane cijeve , dva objekta pitanje da li ta pumpa može to iznesti

tu su tri problema koja treba rješavati pojedinačno , svaki od njih ima svoje posljedice
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,698
Dok si je ozračio ili odzračio???
A znaš na kaj mislim 😉😂
Mislim jer ne dogura toplu vodu u zadnje radijatore (ozračeni su) a ovih 10 skoro jednako griju
Kupit cu izolaciju za cijevi i izolirati u kotlovnici.
Ne preostaje mi sad nista nego loziti
Tako sam i ja imao problem sa zadnjim radijatorom, samo je moj slabo grijao, negdje u sistemi prije radijatora napravio se zračni čep. Riješio sam tako što sam na radijator ugradio automatski ozračnik i prigušnicu na radijatoru otvorio do kraja.
Ovo što je napisao @plus!
Peć ne daje dovoljo topline dok se pumpa pali-gasi!
Daje ona dovoljno kad digne temperaturu da je vruća voda u peći
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,698
Sad sam stajao kraj peći pratio..ubacio sam drva ,cug na peći skoro na pola a cijevni termostat metnem 45°
Ajde podesi da ti kadnije pali pumpu,tamo oko 55
Na peći se podigne temp. Na nekih 65° uključi se pumpa radi malo manje od minute i ugasi se ,spane temp. na peći i kad se zagrije peć pumpa se pali i opet radi manje od minute
Naravno da ti gasne, jer kad pumpa krene,kako cirkulira voda tako ti dolazi hladna iz sistema u peć i pošto ti je cijevni termostat nisko naštelan gasi ti pumpu.
 

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
A znaš na kaj mislim 😉😂

Tako sam i ja imao problem sa zadnjim radijatorom, samo je moj slabo grijao, negdje u sistemi prije radijatora napravio se zračni čep. Riješio sam tako što sam na radijator ugradio automatski ozračnik i prigušnicu na radijatoru otvorio do kraja.

Daje ona dovoljno kad digne temperaturu da je vruća voda u peći
Imam dva automatska odzračnika na najvišoj točki prije tih zadnjih radijatora. Jedan je na polazu drugi na povratu

Ajde podesi da ti kadnije pali pumpu,tamo oko 55

Naravno da ti gasne, jer kad pumpa krene,kako cirkulira voda tako ti dolazi hladna iz sistema u peć i pošto ti je cijevni termostat nisko naštelan gasi ti pumpu.
Namjestim al onda mu puno vise treba da podigne temp. pa su puno veći razmaci od paljenja pumpe i soba brzo ohladi i čim se pokrene pumpa ,dođe hladna voda i temp. peći spane ispod 60°
A ovako na nekih 45° makar nesto grije
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,698
Imam i ja ali sam za svaki slučaj i ovakav stavio na radijator, ako slučajno kaj pobjegne. Screenshot_20240111_165011_Samsung Internet.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh