• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
To bi mogo metnut onda na zadnje radijatore i na najviši radijator inače ga moram stalno odzračivati
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,765

čim se pokrene pumpa ,dođe hladna voda i temp. peći spane ispod 60°
Pa i kod mene je tako, jer dođe u nju hladna voda iz sistema, ali mi ne gasi pumpu

To bi mogo metnut onda na zadnje radijatore i na najviši radijator inače ga moram stalno odzračivati
Kad sam ga ugradio više nema problema sa zrakom, dojde ti negdje oko pedesetak kuna
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,925
Ovdje je cijevni termostat najmanje bitan. Možemo ga držati stalno uključenog, uostalom dok peć postigne podešenu temperaturu cijevni termostat pokrene pumpu i ona vrti, vrti, vrti.
Ponavljam poznato, u peći mu svako malo nestane vrele vode i cijevni termostat se ohladi i isključi.
Što kolega može napraviti, može ostaviti cijevni termostat na recimo 50 stupnjeva, pljunuti u šake, donesti suha bukova drva i nahajcati tu peć da se razgori, ne dopustiti "samson" regulatoru propuha da se počne zatvarati i smanjivati vatru, nego zagrijati cijeli sistem na preko 60 stupnjeva povratne vode, na 70 čak, tek onda bude peć eventualno održavala postignuti nivo, slabijim kurenjem, tad se može "samson" spustiti na 70, ili po želji.
Prvo treba zagrijati stan i obitelj.
Sistem popravljati, dograđivati i sve drugo po ljeti, ne sad, sad se samo grijati punim gasom
.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,765
Kod mene je centrometal 35kw i njoj je radna temp. između 65-80°

@mario1511 stavi pumpu u brzinu više
 

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
Ne znam u čemu je fora,probat cu izolirati cijevi pa ću vidit
Oko 20° je razlika od temp. na peći i na cijevi od polaza
Možda dobijem nesto sa izolacijom da bude manja razlika

Ovdje je cijevni termostat najmanje bitan. Možemo ga držati stalno uključenog, uostalom dok peć postigne podešenu temperaturu cijevni termostat pokrene pumpu i ona vrti, vrti, vrti.
Ponavljam poznato, u peći mu svako malo nestane vrele vode i cijevni termostat se ohladi i isključi.
Što kolega može napraviti, može ostaviti cijevni termostat na recimo 50 stupnjeva, pljunuti u šake, donesti suha bukova drva i nahajcati tu peć da se razgori, ne dopustiti "samson" regulatoru propuha da se počne zatvarati i smanjivati vatru, nego zagrijati cijeli sistem na preko 60 stupnjeva povratne vode, na 70 čak, tek onda bude peć eventualno održavala postignuti nivo, slabijim kurenjem, tad se može "samson" spustiti na 70, ili po želji.
Prvo treba zagrijati stan i obitelj.
Sistem popravljati, dograđivati i sve drugo po ljeti, ne sad, sad se samo grijati punim gasom
.
To inače i radim ložim stalno regulator propuha je na 95 i nikad ne zatvara jer ne zagrije peć više od 80...jedino što nemam drugih drva a i sumnjam da bih mogo nabaviti bolja nego sto sad imam.

Kod mene je centrometal 35kw i njoj je radna temp. između 65-80°

@mario1511 stavi pumpu u brzinu više
Radi na trećoj brzini već par god.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,925
Ne znam u čemu je fora,probat cu izolirati cijevi pa ću vidit
Oko 20° je razlika od temp. na peći i na cijevi od polaza
Možda dobijem nesto sa izolacijom da bude manja razlika
Ovo mi i dalje nije jasno. "Polaz" je cijev koja izlazi direktno, gore iz peći. Ako je unutar lima 80 stupnjeva pa kako može par cm izvan lima biti samo 50 stupnjeva. To je po meni nama sve krivo prezentirano. Opet pitam kako je sve to radilo proteklih 15 god, imali ste cijelo vrijeme istu peć, sve te radijatore ili ste nedavno imali intervencije, dogradnje itd.?
 

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
Da ova cijev di je postavljen cijevni termostat.
Sad mi je na peći 70 i kad postavim termostat na 50 ne pali ga nego na 45 upali
A tako i na manometru ovom pokazuje
 

Prilozi

  • IMG_20240111_171153.jpg
    IMG_20240111_171153.jpg
    22.6 KB · Pregleda: 37
  • IMG_20240111_171720.jpg
    IMG_20240111_171720.jpg
    21.8 KB · Pregleda: 34

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
mario , dok pumpa ne radi voda ne cirkuira i toplina do termostata dolazi preko vode i cijevi ..to mora kasniti i ne može biti isto .
Ja bi stavio pumpu na najmanju brzinu ako uopče radi od mulja , kamenca i korozije na prvoj brzini ...ventilom ako ga ima prigušio protok vode kroz kotel kako bi se voda stigla zagrijati u kotlu ..grijalo bi kako bi grijalo ...jer ni sad ne grije bogznakak .



pozovi pravog majstora , ponavljam se
pogledaj si sliku u gornjem postu ..koliki je izlaz iz peči a koliki je promjer bakrene cijevi ...ovo je sve užasno izvedeno
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,925
Ne mogu podići veću temp. od 55° na izlazu.
Drva gore ko luda..čak sam probao još nasitniti i slagati da što više stane u peć al uzalud
Peć viadrus u22
Na peći sam promjenio regulator propuha i termomanometar .
Znači pokaže na peći temp. od 80° a izlaz na 50° skoro mogu držati ruku na izlaznoj cijevi
Koliko ti peć ima članaka???

U .jpg
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,546
Moguće da ti se nalovila garež i smola na rebra u kojima je voda pa to služi kao izolator i ne dozvoljava da se zagrije voda u peći. Dobro očisti peć, zastruži naslage na rebrima. I ja imam Viadrusa i nemam nikakvih problema. Redovito čistim peć, ali obavezno ložim sa suhim drvima i sječkom. Nema nikakvih naslaga u peći. Temperaturu digne sa 60 na 80 stupnjeva samo sa pola jupol kante sječke.
 

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
Ima al nije tako strašno bar mislim..vidio sam da ljudi u plastičnu bocu naspu nafte probuše čep i špricaju i izgori ta garež i smola
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Da ova cijev di je postavljen cijevni termostat.
Sad mi je na peći 70 i kad postavim termostat na 50 ne pali ga nego na 45 upali
A tako i na manometru ovom pokazuje
termometar u krugu je na sljepoj grani i ne može prikazivari realno
 

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
Ubacena su dva radijatora za ljetnu kuhinju i jednu prostoriju to su cijevi označene..sjećam se da pumpa nije bila okrenuta naopako kao sada,e sad el je bila na polaznij cijevi ili ko sto je sada na povratu ne znam..trazio sam po slikama da vidim el imam mozda sacuvano al nisam našao.
Nisam bio kod kuce kada se to radilo u to vrijeme sam zivio u zg.
 

Prilozi

  • IMG_20240111_184834.jpg
    IMG_20240111_184834.jpg
    24.6 KB · Pregleda: 34

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
oprosti ne mogu ja to ..ja sam obično potrkalo , podigni , pometi , okreni ...ali jako dobro znam gdje mora biti termometar .

očekivao sam od tebe da primjetiš kako akumulator drži na kotlu..pa sam čekao da kažeš mariu da to nije dobro mjesto za akumulator...iz više razloga ..ali ne ..ti mene ispravljaš za termometra .

ja sam tebi odgovorio za kurenje , sa slikom , ti moja pitanja ignoriraš ...PA IGNORIRAJ ME ZAUVIJEK !
Akumlator i ups su bili na polici na zidu al kada je majstor radio pokido jer mu je smetalo
 

Najnoviji postovi

Na vrh