• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,822
Pofarbaj ju tek dok ova farba izgori.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,557
ovaj ugradbeni kamin, hm...pere me ideja da ga uglavinjam u kaljevu peć i na taj način pošaljem toplinu u dijelove gdje toplina slabije dolazi...
ima tko da je to probao?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,082
Zanimljivo!
Niti kakvi su zidovi (izolacija), ni gdje je kuća (more, planine,......
..)
Kaj nije bilo jednostavnije napisati bude dovoljno ako imaš.....takve i takve uvjete, a ne mudrovati.
Konkretno i mene zanima takva peč za par kvadrata veču kuču s pvc stolarijom (mislim da 5 komora i običnim izo staklom) izvana ožbukana klasičnom žbukom pola, a druga polovica termo žbukom, u planu je stiropor na sve, pola je potkrovlje s dva sloja vune, a druga polovica deka od fert gredica, gore nema glazure ali ima daska....
Pa ako ti nije problem molil bi odgovor a ako treba još koji detalj ja nadopišem.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Imam štednjak za centralno snage 30 kW (prema navodima proizvođača). Grijem oko 110 kvadrata, od toga oko 60% grijem na cca 22°C, a ostalo na 16-18°C. Zidovi su cigla 30 cm i 5 cm termo žbuke. Stolarija je drvena s izo staklom, a balkonska vrata (ima ih dosta) su krilo na krilo s 3 stakla (izo + jednostruko). Pod i strop s tavanske strane su izolirani s 5 cm stiropora.

Po noći se prekida loženje i problem se javlja kad noćne temperature padnu ispod -10°C. Temperatura vode u sustavu padne toliko da je ujutro potrebno dosta vremena da sistem počne normalno grijati. Problem rješavam na dva načina, ovisno o situaciji. Nekad na kratko uključim plinski bojler koji brzo digne temperaturu vode u sustavu, a nekad (kad sam doma samo sa ženom) zatvorim sve radijator osim u kupaonici i boravku. Kad bi se ložilo kontinuirano, tih problema ne bi bilo.

Kod mene bi 20 kW vjerojatno bilo premalo i kod kontinuiranog loženja (kad je više dana t< -10°C), a ti buš na osnovi iznesenog i svoje situacije sigurno znal zaključiti kaj je dobro za tebe.
 

Dioniz11

Novi član
Tu od
11 Kol 2020
Poruka
7
Zanimljivo!
Niti kakvi su zidovi (izolacija), ni gdje je kuća (more, planine,......
..)


Kuća je u dalmaciji na moru izolacija 8cm (fasada)

Imam štednjak za centralno snage 30 kW (prema navodima proizvođača). Grijem oko 110 kvadrata, od toga oko 60% grijem na cca 22°C, a ostalo na 16-18°C. Zidovi su cigla 30 cm i 5 cm termo žbuke. Stolarija je drvena s izo staklom, a balkonska vrata (ima ih dosta) su krilo na krilo s 3 stakla (izo + jednostruko). Pod i strop s tavanske strane su izolirani s 5 cm stiropora.

Po noći se prekida loženje i problem se javlja kad noćne temperature padnu ispod -10°C. Temperatura vode u sustavu padne toliko da je ujutro potrebno dosta vremena da sistem počne normalno grijati. Problem rješavam na dva načina, ovisno o situaciji. Nekad na kratko uključim plinski bojler koji brzo digne temperaturu vode u sustavu, a nekad (kad sam doma samo sa ženom) zatvorim sve radijator osim u kupaonici i boravku. Kad bi se ložilo kontinuirano, tih problema ne bi bilo.

Kod mene bi 20 kW vjerojatno bilo premalo i kod kontinuiranog loženja (kad je više dana t< -10°C), a ti buš na osnovi iznesenog i svoje situacije sigurno znal zaključiti kaj je dobro za tebe.

U nas prošlu zimu temperatura ispod nule je bila možda dan dva cijelu zimu stalno je u plusu zanima me da li će bit problema kod loženja odnosno da li će vraćat dim u prostoriju jer sam na par postova naletija da peć slabo vuće pa me zanima ima li itko iskustva s ovom peći?
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,039
Kaj nije bilo jednostavnije napisati bude dovoljno ako imaš.....takve i takve uvjete, a ne mudrovati.....................
Je, al sa tim tvojim podacima ne mogu u program :hahah:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Dioniz11,
hoće li se dim vraćat u prostoriju, najviše ovisi o dimnjaku. Svaka peć na kruta goriva treba imati mogućnost prolaska dima (dok se dimnjak ne ugrije) što kraćim putem do dimnjaka.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,822
Za Baruna piše da daje nazivno 7,5kW u zrak i 7,5kw u vodu.
Ovih 7,5kW u zrak može zagrijavati veliki dnevni boravak, a s ovih 7,5kW u vodu si nebuš baš puno pomogel.
 

Dioniz11

Novi član
Tu od
11 Kol 2020
Poruka
7
Za Baruna piše da daje nazivno 7,5kW u zrak i 7,5kw u vodu.
Ovih 7,5kW u zrak može zagrijavati veliki dnevni boravak, a s ovih 7,5kW u vodu si nebuš baš puno pomogel.

Planiram 4 radijatora stavit u kući u 2 sobe svaki po jedan,radijator u wc onaj za rucnike i jedan mali za hodnik?Da li ce mi 7,5 kw bit dovoljno da ugrije prostoriju(dnevni + kuhinja) od 35 kvadrata mislim ovo na zagrijavanje na zrak?
 

Najnoviji postovi

Na vrh