• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,538
peć na slamu je malko nezahvalna, jer u zimi slama navuče vlagu na sebe, pa onda imaš potok iz peći i dimnjaka...
A jeli to netko isprobao ili je to teorija
probali su miješati sa peletama, i radi...
nemorem nagovorit nikog da proba samu kukuruzu ili neko žito...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,550
Kolega @Viduka OPG,
Postoje kombinirani kotlovi raznih izvedbi. Na Centrometalovom treba mijenjati vrata s plamenikom, a na nekima se plamenik samo izvuče van.
Peleti su skupa igra trenutno, pogotovo za veliku kuću.
Drži se drva i sječke jer si tu samo dostatan i ne ovisiš o nestašicama. Imaš vinograd, maslinik...i granja koliko hoćeš ;)

Glede komfora, ekonomičnosti i same kvalitete izgaranja, iza kotla se doda spremnik(ci) od 2+ tisuće litri vode.
Onda kuriš kad imaš vremena, a griješ se po programu kak namjestiš.
Ako misliš grijati cijelu kuću, treba napraviti instalaciju s dva odvojena kruga, jer ih onda možeš zasebno regulirati.
Za potrošnu toplu vodu ugradi se bojler od 300 litri, s dvije spirale (jedna za solarni krug, druga za centralno).
Jedan dobar primjer ti je grijanje kolege @plus - a, pa ga pitaj za detalje.
Jedini problem može biti prostor za kotlovnicu, jer za to treba mjesta.
 
Posljednje uređivanje:

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,697
@ZJ hvala ti za "reklamu".
Znaš kakvog sam ja "kova" i znaš jer si pratio "razvoj" mojih instalacija, kakvog sam ja razmišljanja.
Odmah budem napomenuo da imam centralno na drva, plus na njega solarno za pripremu potrošne tople vode (PTV), te najvažniju kariku spremnik topline uz peć od cca 1300 lit.
NEMAM skupu elektroniku i automatiku, ne koristim elektro motorne miš ventile, svagdje koristim termostatske, termostati su moji motori i sobni regulacioni termostat. Imam UPS duge autonomije radi 4 ugrađene pumpe, ali i cijevi večeg promjera, za postizanje termosifonike - ili cirkulacije vode kroz radijatore, za slučaj dužeg nestanka struje.
Komfor, pa godinama po zimi u kratkim rukavima, djeca se igrala na podu.
Solarno u radu preko 12000 radnih sati (VŽ) od ožujka 2012.
Peć potroši koliko joj utrpam, ali sezonu grijanja odrađujemo sa 3 "klaftra" drva / 12 metara.
Kurim prosječno 2 sata dnevno, ostalo vrijeme pokriva spremnik topline.
Za kraj, moja peć radi bez regulatora propuha / Samsona, samo na lanac i ona je SSM uradak, stara prerađena nafterica...
Za uvod je ovo Vjesnik u srijedu / mladi nemaju pojma kako su te novine velike bile i kako su izgledale, pa postale VUS pa netragom nestale.
🤓🥂👋🙃
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,837
1. Najjeftinije je grijanje sa toplinskom pumpom - ona prebacuje toplinu, ali je početak skup.
2. Onaj koji ima svoju kuću kotao broj 1 je onaj na drva. Uvijek ima otpada. Tu treba odmah odabrati kotao koji može nahraniti spremnik (ovisi o veličini kuće) veći od 1000 litara.
3. Na taj kotao na drva može se uvijek nakalemiti bilo koji plamenik (loža, pelet, sječka, piljevina)
.........
Imam kotao na drva i kotao isključivo na ložu sa 80 litara ptv, 500 litara spremnik. Imam jedan panel. Podno.
Imao sam bijesnu automatiku - IMPovu (to mi je struka) ali sad sve ide ručno! :hahah:
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,187
Kotao na drva, 2 objekta grijem, cca 320 clanaka lipovica, i 2 panela za ptv ali kemijanje kod spajanja...nema automatike osim vremenskih sklopki...2 su pumpe i ups za eventualni nestanak struje...
Iskustvo: na postojeci kotao na drva postavljanje plamenika za pelet daje katastrofalno lose iskoristenje bolje ne...ako je moguce pec do peci bolje.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,538
da, kad imaš pufer (moj je 1000 litri) onda nije važna kvaliteta drva...ja se zadnjih 10-ak godina grijem na otpad iz šume i susjedstva...kostanj, vrba, bor, orah, jabuke i šljive....ma sve!
srušim i bukvu ili grabar, tek tolko da imam za roštilj ili pečenjaru... 🤭
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,837
Još se uvijek igram sa granjem. Dovezao sam 20tak prikolica. Okljaštrim, ono deblje na cirkular, a tanje na sjećkalicu.
Onu pravu sjećkalicu još nisam sredio.
Procjenjujem da ću imati drvene mase za dvije godine
 

Perko

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2020
Poruka
400
Ja bih htio peć na sjećku ali mi to trenutno iziskuje previše ulaganja pa ostaje za sad štednjak za centralno u kuhinji, on je dobar al treba veliki prostor oko njega inače je prevruće u prostoriji. Plan je i solarno staviti barem za sanitarnu vodu po ljetu, al to mi je područje na kojem još nisam imao doticaja pa moram malo vidjeti kako bi to izveo. Vidio sam peći na bale slame, samo ne znam koliko treba slame za to i doziranje .
Kako ti se pokazalo takvo grijanje?Ja bih sebi stavio za jedan kat ,prizemlje nekih80m2 , jer kod mene u Lici skoro čitavu godinu ložimo.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,334
Super je, u prizemlju gdje je peć grijem oko 50 kvadrata bez ijednog radijatora i još je pretoplo, na katu još oko 90 kvadrata, plus bojler za toplu potrošnu vodu. Naravno mana je što treba češće ložiti.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,837
Mislim da imam jednog! :unsure:
Ali mi je malo zatrpan
IMG_20210830_164607.jpg
A što je vrlo na tvom
 
Posljednje uređivanje:

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,837
Siemens Loa24 (ona crna kutija)
Više ne daje signal za otvorit naftu.
Prodaješ?
Provjerio si ventil na dovodu?
Prodajem! Ali će te više koštati prijevoz nego cijeli plamenik :unsure:
 

irvine156

Iskusan lik
Tu od
10 Svi 2012
Poruka
797
Prijevoz je lako riješiv. Pošalji cijenu na poruku, samo ako ga možeš u karton stavit!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
616
Otišla mi je eks. posuda od ptv bojlera (200l) pa imam nešto pitanja, jer ili sam zaboravio ili nisam nikad ni znao.

Sam sam je ugrađivao prije tri godine, imao sam je negdje sa strane od centralnog grijanja, bila je stara desetak godina.
No sad vidim da imaju posebne ekspanzijske za centralno, posebne za sanitarnu, koliki je to bio zajeb s moje strane?

Je li za sanitarnu isto dovoljno da eks. posuda bude 10-12% od sustava?
Koji je tlak punjenja za sanitarnu?
Koja je obavezna orijentacija posude?
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,837
1. No sad vidim da imaju posebne ekspanzijske za centralno, posebne za sanitarnu, koliki je to bio zajeb s moje strane?
2. Je li za sanitarnu isto dovoljno da eks. posuda bude 10-12% od sustava?
3. Koji je tlak punjenja za sanitarnu?
4. Koja je obavezna orijentacija posude?
1. Za sanitarnu je vjerojatno od inoxa. Ali kako na 200 litara imaš ekspanziju maksimalno 8 litara vode od 0 C do 100C, a i manje je jer temperatura ide od 20C pa do 80C, nemaš baš veliko miješanje vode iz exp posude u bojler.
2. Kako sam naveo voda se širi 4% nađi posudu koja ti odgovara
3. Tlak je nešto veći od tlaka u bojleru <1 bar. (nemam ekspanzionu za bojler, ali nemam ni nepovratni pa kad se voda zagrijava vraća se u vodovodnu instalaciju).
4. Tam gdje ti odgovara.
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,208
Ima li netko iskustva s ovakvim pećima
g32129.jpg
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh