• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
788
Unutar cijevi je jednostavnije i efikasnije nego lijepiti za cijev i stavljati izolaciju. To je drenaža za septičku u koju mi ide voda s krova i dvorišta. Sad mi curi u pol voćnjaka i natapa voćke u krugu par metara pa bih odveo niže do potoka.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,226
Ne poznajem situaciju, ali što nije dovoljno samo grijati cijev sa krova?
Zapravo na mjestima gdje se smrzava! A u voćnjaku napraviti odgovarajući kanal
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,228
Pa ukoliko bi bilo ukopano u zemlju nece se smrznuti....ili nisam skuzio bit?
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
788
Ne mogu ukopavati bez da oštetim voćke niže, a i traktorom se ore iza voćnjaka. Ovo bi išlo privremeno uz samu ogradu između moje i susjedove međe. Mora tako ići sve dok ne prekopam dvorište i sredim kompletan odvod kako spada na drugu stranu. Zato mi se ovaj iznos čini previše, a koristit će se možda par godina.
 

farukkovic

Novi član
Tu od
31 Kol 2023
Poruka
3
Pozdrav svima,
moze li mi neko od majstora reći shemu spajanja pufera od 1000l na kotao (drva ugalj) 30kW. Sistem grijanja je radijatorski i podni. Zanima me sve sto je potrebno i gdje se postavlja, mijesajuci ventili pumpe itd..
 

farukkovic

Novi član
Tu od
31 Kol 2023
Poruka
3
Jeli se mijesajuci ventil postavlja izmedju pufera i peci, jeli pumpa ide na hladni ili topli vod, Je li potreban mijesajuci ventil poslije pufera, takve me stvari zanimaju. Koje je najbolje rjesenje kako bi pufer odradio svoju funkciju.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,226
Kotao najprije hrani kuću, onda miš ventil otvara prema puferu, to je tzv. pufer kao slijepo crijevo.
A može biti da kotao grije pufer i onda iz pufera u kuću.
Pumpe dolaze na hladni vod - povrat, jer imaju plastične rotore koji ne podnose više temperature.
 

farukkovic

Novi član
Tu od
31 Kol 2023
Poruka
3
Isao bi na varijantu da kotao grije pufer jer mi je u peci malo loziste pa vec sad moram cesto lozit
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,226
Isao bi na varijantu da kotao grije pufer jer mi je u peci malo loziste pa vec sad moram cesto lozit
Krivo si sve zamislio!
Pufer služi samo zato da omogući potpuno sagorijevanje u peći i sav višak topline, što ne prožvače kuća, prebaci u pufer.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,226
A može li da tim kotlom, za koji navodi da ima malo ložište, to postići?
Ima tu puno faktora u igri.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,921
Što je to malo ložište?
Bar neke dimenzije,il jel stane pol tački drva,il tak neka "opipljiva" mjera.
U moj kotao stanu komadi 60cm duljine,a ide onoliko koliko možeš u tačkama voziti..i takvo punjenje traje 30ak sati,ali poddimenzioniran pufer od 1000l ne upotpunjuje komociju kakvu sam zamislio..
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,226
1. Gubitak kuće na mogućoj najnižoj temperaturi za taj kraj
2. Kotao koji će tu količinu zadovoljiti, tu su u igri i drva
3. Pufer koji će akumulirati višak topline koju kuća ne potroši na nekoj višoj temperaturi od proračunate pod 1.
4. Potpuno sagorijevanje bez Samson regulatora
 

DjJelak

Novi član
Tu od
25 Ožu 2023
Poruka
17
Centrometalova pec na drva 25 kw, tank puffer 2000l, dodje majstor i kaze preslaba pec za taj tank, dolazit ce kao do podhladivanja. Inzistira na tome da se puffer prvo zagrije pa tek onda u radijatore,ja mu objasnio da mi tako netreba, ne mislim grijat 2000 l da bi tek onda mi voda isla na radijatore. Dakle potanje ako uopce bude to podhladjivanje, kako ga izbjec? mijenjat majstora... ili?
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
Da "mijenjaj majstora" jer več na prvu ne poznaje problematiku.
Kod svakog grijanja prioritet ima zagrijavanje stambenog prostora.
Pufer, ili bufer, ili spremnik topline, kako ga več zovemo, ima primarnu namjenu "sigurnost kotla", ako ga netko nesmotreno natrpa ogrjevom, drva ili ugljen, tada pufer mora biti tako dimenzioniran da akumulira u sebe svu tu trenutno nepotrebnu energiju.
Druga je stvar da smo mi neki namjerno složili predimenzionirane pufere kako bi si u njima stvorili zalihu energije za što duže grijanje bez neprekidnog kurenja, loženja.
Kvalitetno ugrađeni pufer mora biti kao slijepo crijevo. Vrela voda se u njemu mora smireno i prigušeno akumulirati od vrha prema dnu. Majstor koji to ne zna nije sposoban to napraviti kvalitetno, napravio bude troškove i puno toga krivo.
Nemojte nasijedati na lijepu priču, samo znanje i kvalitetna izrada. Centralno grijanje nije jednostavno i nije za svakoga, neka se ljuti kome to smeta, ovo su činjenice i jedina istina
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,226
Postoje dva načina centralnog na drva.
1. Snaga kotla prema potrošnji kuće koja je proračunata za najnižu temperaturu tog kraja. Kako je rijetko kad najniža temperatura višak topline treba prebaciti u pufer. Tu volumen pufera do 500 litara, a on je spojen kao "slijepo crijevo".
2. Bez obzira na potrošnju kuće kotao se uzima čak >3 puta jači, a pufer oko 3 kubika ili veći ko. Kotao se jednom ili dva puta natrpa i svu toplinu prebaci u pufer. Iz pufera ide u kuću koja se može grijati tako nekoliko dana bez loženja kotla.
E sad, taj kotao na sebi ima malo skalamerije: ventilator, regulaciju sagorijevanja po lambda sondi i tak..
Plus i ZJ su vidjeli ovo pod 2.
 

Najnoviji postovi

Na vrh