• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
@mario1511 peć je dovoljno jaka, ima 35kw, možda malo i prejaka ali kad uredim potkrovlje bude joj taman.
Bojim se da tvoja ima premali kapacitet za sve one radijatore i vjerojatno joj jako dugo treba dok zagrije svu vodu u sistemu. Meni je za max. 45 min. peć na radnoj temperaturi.
Peć se skoro ne gasi ,ujutro je na neki 55 i brzo zagrije

A što nismo ustanovili da su drva vlažna jer kad nabaca brikete sve radi po PSu
Kad sam brikete ubacio drzala je temp. peći na 90 a u sistem najviše 60
A drva drže peć na nekih 70 a sistem 55
E sad koji instrument laže tj. ako uopće laže
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,586
Pa probaj sa rukom primi cijev na izlazu iz peći i povratnu cijev kod pumpe jel su približno iste temperature a trebale bi biti nemaš pak kilometar cijev da bi se to toliko ohladili voda.Razlika kojih par stupnjeva
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,880
@mario1511 ajde probaj ovak, zalijepi preko tih tvojih šarenih termometara nevidljivi papir, da privreveno ne postoje, nisu bitni. Daj zalaufaj tu peć i nek se nakon sat, dva, tri nebitno, zagriju tvoji radijatori. Nebitno je koliko piše na termometru, neka sve radijatore koje trebaš probije vrela voda, iza toga postavi "samson" regulator propuha na nekakvih 75-80 stupnjeva i održavaj dalje s njim vatru.
I da onaj tvoj cijevni termostat za uključiti pumpu, postavi na najmanje 50 stupnjeva. Iza toga ga omotaj s kuhinjskom krpom, poveži krpu na njemu s špagom ili zalijepi s izolir trakom i više ga ne diraj, zaboravi na njega do kraja zime. Ajde prihvati nešto molim te.
Da li si očistio peć i dimnjak, kakvi su bili, napiši iskreno, molim te!?
 

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
Cijevni termostat sam namistio na 50° tj. tako je bilo inače al sam isključio jer je bilo predložito da namjestim da stalno radi
Griju svi radijatori a u kuci je toplije..ali i vanjska temp. je dosta manja nego ovih dana
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,254
Gospon + pita da li si očistio peć i dimnjak? Želi ti pomoći pa mu odgovori i na to pitanje. Hvala.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,636
Moraš odnekuda krenuti sistemom eliminacije, od dimnjaka, peći pa dalje sistemom.
 

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
Pisao sam prije zadnjeg posta al mi nije uhvatilo a nisam obraćo paznju..
Znači jučer sam ubacio u peć sootbreaker maxi tube sredstvo za uklanjanje čađe,jedna ta tuba je do 100kw kada je to sve izgorilo očetkao sam peć a danas sam čistio dimnjak i bila je puna kanta od 10 litara čađe ,znači nije se stvorio čep u dimnjaku nego sam sa lakoćom prosao kroz dimnjak nekih 8 metara...koliko se ja sjećam dimnjak nikad nismo čistili nego samo pokupimo čađu koja spane dole

Pa probaj sa rukom primi cijev na izlazu iz peći i povratnu cijev kod pumpe jel su približno iste temperature a trebale bi biti nemaš pak kilometar cijev da bi se to toliko ohladili voda.Razlika kojih par stupnjeva
Cijjev na izlazu iz peći nisam mogao držati ni 10 sec a cijev na povratu mogu bez brige,nako mlaka je cijev
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,586
Ako sam shvatio imam peč 25 nečega ona mora grijat to što ima Mario bez greške .Ili su mu ovi drugi majstori nešto sprčkali kaj nisu smjeli ili ima negdje zračni čep kojeg pumpa nemože probit.
Ja imam 35 nečeg i 11 radijatora i imam i na odlazu i povratu skoro istu temperaturu grijemo 140 kvadrata i otvoreni je sistem.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ne mogu ovo više čitati , kaj ti sad o zračnom čepu , da ima zračni čep i voda ne cirkulira kotel bi zakuhal a on ga ne uspije ni zagrijati .
neću više pope, ajd bok
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,636
@jlukaci7 da li ti kuća ima toplinsku izolaciju? Nije isto ako kuća nema izolacije, znam kako je meni bilo.
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,586
Ovdje nije sad bit izolacije več da Mario nemože dobit u sistemu vruću vodu kakovu ima u peči.Kako Mario veli na izlazu iz peči ima vruću vodu a kod pumpe povrata mlaku po meni on nema dobru cirkulaciju vode! E sad on ili majstor moraju nači uzrok.
Kod mene izlaz iz peči i ulaz u pumpu povrat je skoro pa isti ni na jednoj cijevi nemožeš držat sa rukom
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
756
Nisam neki stručnjak, ali...

lošija izolacija = brže hlađenje prostora = brže hlađenje radijatora = hladnija voda u povratu

Znači treba pojačati pumpu i više ložiti. Ako imaš termokameru, pregledaj sve radijatore.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
857
Ako je takva razlika na T vode izlaz-ulaz, kuća troši toliko da peč ili drva nema puno nke rezerve snage preko toga i sve što se vodom prenese u objekt, se potroši.
Sad, da li je to samo kad se upali ujutro ili je još uvijek ta razlika u recimo pet popodne?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
točka 7.

energiju trpaš u PVT a u sobi šetaju pingvini , promašaj
 

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
točka 7.

energiju trpaš u PVT a u sobi šetaju pingvini , promašaj
Možeš malo detaljnije objasniti.
Što znači kratica PVT?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
PTV , bojler za toplu vodu , moja greška u tipkanju
rekao si da imaš dva bojlera u kojima je voda vruća , znači da kroz njih previše cirkulira voda iz kotla ..sanitarne tople vode imaš previše a u sobama nije dovoljno toplo .
dakle kroz bojler treba prigušiti cirkulaciju .
To se zove balansiranje sustava , gdje svakom grijačem tijelu tj. radijator ili bojler dozvoliš onoliko cirkulacije koliko treba da zadovolji potrebe grijanja .Npr. nema smisla da je u hodniku toplije nego u boravku ..nema smisla da je u bojleru 80 litara vode na 70 stupnjeva a iz njega se tušira jednom u 2 tjedna ..karikiram .
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
prigušnicom kao i na radijatoru .. ili možda ima neki ventil prije bojlera ...ja ne znam kako je to izvedeno
 

Najnoviji postovi

Na vrh