• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

herc

Član
Tu od
22 Velj 2019
Poruka
72
Ante ako si mu napravio osnovnu gnojidbu prije nego sto si ga posadio onda je moje misljenje da ne treba nista do proljeca.
Za ukorijenjivanje i nicanje ima hranjiva u samom cesnju plus osnovna gnojidba i to je to.
Sad on miruje kao i vecina prirode,kako se dan bude produzivao i on ce ozivit. Na proljece kad se probudi onda mu daj sendvic,hrane.
Ima i kod mene malo zutih vrhova,al kako je vrijeme nije ni cudo. 2 tjedna je puhao vjetar, pa par dana oko 1-2 stupnja C pa 10 dana oko 15 stupnjeva. To su sve šokovi za biljku.
Moje skromno razmisljanje,ako grijesim ipak sam ja samo elektricar!
 

Ante2

Aktivni član
Tu od
12 Tra 2012
Poruka
172
Da osnovna gnojidba je napravljena al eto vec je poceo rast malo vise pa sam mislio da mu dodam nesto al eto neka stoji do proljeca.
 

herc

Član
Tu od
22 Velj 2019
Poruka
72
Kod mene je prosle godine u ovo doba bio oko 1/3 visine u odnosu na ovu. Prosle godine je bilo suho i nije niko mj. dana. Ove godine posaden krajem 10 mj i nikao za desetak dana. Pala kisa kad mu je trebalo,ukorijenio se i toplo vrijeme ga izvuklo uvis.
Sad bi mu pasao snijeg da ga pokrije .
 

Daky5555

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2019
Poruka
221
Multicomp na proljece pred kisu i multikalij oko 40-50 dana prije vadjenja i to je to. Bar ja tako radim, prinos x9-10.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Tuča veličina graška, za sada ne vidim štete na češnjaku. Taman se oporavio, zazelenio kada evo tuče.
 

Ante2

Aktivni član
Tu od
12 Tra 2012
Poruka
172
I kod mene je bila tuca prije mjesec dana ne toliko velika, stete je bilo ali se oporavio.
 

herc

Član
Tu od
22 Velj 2019
Poruka
72
Kod mene u Iloku nije bilo snijega ni mikrona. Najjaci minus je bio oko -7,uz vjetar bez pokrivaca pa je sad malo zut. Valjda nece ovako lose vrijeme bit do kraja vegetacije,da dobije kise i sunca kad treba
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Žena je danas posadila nekoliko redova na jednu gredicu. Za naše potrebe dosta. Prije je sadila u jesen i nikad nije bilo sreće. Uglavnom su ga tijekom zime uništili zemljišni štetnici. Od kad sije otprilike u ovo vrijeme, hvala Bogu, imamo dovoljno za svoje potrebe.
 

N6ia6

Član
Tu od
25 Lip 2015
Poruka
139
Kod mene isto nema snijega ali mislim da je zut od previse vlage(nije bilo velikih minusa).Bi bilo pametno mozda kroz tjedan dana dati prihranu dusikom ili je rano?
IMG_20200201_162031.jpg
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,218
Evo mog
Kolega ja moslim da mi u Dalmaciji prvu prehranu moramo dat bar 10-15 dana prije nego kontinentalni dio, jer kod nas sve ranije dolazi, a pogotovo ako se radi o nekoj plićoj zemlji.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Moj se oporavlja, sunce i vlaga su ga digli ali još je vidljivo žutilo kod donjih listova i nešto u vrhovima listova.

@iwanho kod mene nema sreće kada bih ga sadio u proljeće, zemlja ilovak, južna strana pa kada zapiči sunce površina je kao betonska ploča tako da luk bez navodnjavanja stagnira. U jesen kada zasadim sasvim solidni su prinosi jer je luk puno napredniji.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Imam nešto malo jesenskog češnjaka koji je posađen na zemlju gdje je bio šljivik. U zimu očišćeno, poorano i preko ljeta tanjurano da ne raste korov. Na jesen ponovno poorano i pripremljeno za sadnju.
Međutim, ne znam ni sam zašto, nisam bacio ništa gnojiva.
Zanima me hoće li biti koristi da sad bacim 0:20:30 i unesem ga u zemlju kultiviranjem češnjaka? Bacio sam nešto KAN-a prije par dana i iskultivirao ga.
 

Daky5555

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2019
Poruka
221
Ja sam tako radio nekoliko puta i nisam vidio neku razliku, mozda je do moje zemlje pa se ne primjeti razlika, ja sad idem hidrokompleksom i za odprilike mjesec dana ili malo vise dodam jos multikalij da budu vece glave jer je za trziste.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Čekaj, nisi vidio neku razliku od toga da bacaš prije sadnje, ili nešto drugo misliš?
 

Daky5555

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2019
Poruka
221
Nije bilo razlike usporedjujuci godinu kad sam prije sadnje gnojio i kad nisam, mozda je zemlja extra plodna to neznam jer nisam radio analizu ali razlike nije bilo, ove godine sam poslusao savjet strucnjaka i prije sadnje jagoda napravio gnojidbu po preporuci pa sam zamalo upropastio nasad od 10 tisuca jagoda, bila je prevelika vrucina u vrjeme sadnje i dugo su stagnirale dosta ih se nije ni primilo jer su im "gorile" zile u zemlji, tek su krenule u 10.mj kad su pale temperature, sreca je da je jesen bila topla pa su stigle nadoknadit, dok neki od proizvodjaca uopce nisu gnojili prije sadnje i njihove su odmah krenule. Nije isto jagode i cesnjak ali samo dajem primjer. Ovo je cesnjak od lani.
 

Prilozi

  • Screenshot_20200302-085918_Photos.jpg
    Screenshot_20200302-085918_Photos.jpg
    60.8 KB · Pregleda: 10

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Za KAN ne treba kultiviranje jer se dušik ispire i kiša ga unosi u zemlju, dok P i K se ne ispiru i slabo su pokretni u zemlji, zato sam mislio unijeti u zemlju sa kultiviranjem.
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
617
Bez obzira na to, svejedno se kod nas baca kompletan NPK čak i za prihranu (bez kultiviranja), najčešće hydrocomplex sredinom/krajem veljače te Multi K prills (13-0-46) krajem ožujka. No sade se dosta profitabilne kulture, analizu ne radi nitko, baci se više nego treba i mozak na pašu. Ako ne iskoristi trenutna kultura, iskoristiti će ona poslije...
KAN ne stavlja više skoro nitko, čak je ove godine išla preporuka za prihranu za Sulfammo koji osim dušika sadrži i magnezij sulfat, praktički idealna prihrana za češnjak ali nisam vidio ni čuo da se baš koristio.

Što se mene tiče, kod sadnje sam išao sa Multikomplex i Hydrocomplex (cca 1200kg/ha, to je puno ali je i dosta gust sklop sadnje, cca 200000 biljaka na hektar te i prinos ne bude manje od 15t/ha a to se onda poklapa sa standardnim preporukama gnojidbe), kroz sistem ću pustiti mikroelemente (1-2kg/ha) i MgS (25-50kg/ha), te u fazi rasta glavice 13-0-46 (50kg/ha x 4). Folijarno ništa, ja tu ne vidim ni koristi ni razlike.
Ni ja ne koristim KAN ili Sulfammo. Kad bi mi se učinilo da je slab i da mu treba dušika vjerojatno bi, no to je rijetko kada slučaj a zadnje što treba u gustom sklopu sadnje je prevelika lisna masa. Za dobar prinos je bitan faktor sunce, količina svjetlosti. Tako će uvijek vanjski redovi biti krupniji od unutarnjih, pa i na gredicama koje idu istok/zapad će uvijek južni red biti krupniji od sjevernog. Raniji također.
 
Na vrh