• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Taj crvenkasti je imao tvrdu stabljiku? A bijeli je crvenkast iznutra bez tvrde stabljike?

Po meni nema drugog objasnjenja nego da si sadio proljetnji cesnjak. Recimo moj proljetnji je sada dosta mali, par centimetara a ramski mi nije jos ni niknuo i to je normalno za te vrste.

Nevezano za ovo:
Evo danas citam u Slobodnoj Dalmaciji, opet jaka promidzba Benkovcana. Kao nema vise pravog domaceg cesnjaka, oni uspjeli nesto iskupit i sad kao imaju trziste ali samo za tu njihovu vrstu. Tako da ako netko hoce prodavat s njima treba i kupit od njih, mada to nisu rekli ali se to da naslutiti. A slika cesnjaka je cisti srpski ito los, 3, 4 cesnja po glavici...:fiery:
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
Pozdrav,

Dugo me nije bilo pa prvo svima zelim dobru i uspjesnu 2014 ;)

Moram reci da mi je cesnjak ljepo izrastao izgleda cvrsto i jako jedino me malo brine to sto su temperature u plusu neznam koliko ga to moze ostetiti ako previse naraste ?
Stavim slike naknadno !
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Bas sad prolazi susjeda kraj mog cesnjaka i kaze da se boji da je i moj i njezin preveliki narastao,ako padne snijeg da se boji da ga ne unisti...
Rekl sam joj ni vrag mu nece biti,ljudi muku muce sto im cesnjak nije niknuo a ona vodi brigu jer je veliki :p
 

Paolo822

Član
Tu od
31 Srp 2013
Poruka
99
Bas sad prolazi susjeda kraj mog cesnjaka i kaze da se boji da je i moj i njezin preveliki narastao,ako padne snijeg da se boji da ga ne unisti...
Rekl sam joj ni vrag mu nece biti,ljudi muku muce sto im cesnjak nije niknuo a ona vodi brigu jer je veliki :p


Snijeg bi mu dobro došao, štiti usjev od prejakog hlađenja i smrzavanja.. Makar nisu još neke niske temp, tako da nije ni potreban snijeg, ali u nadolazećem razdoblju znalo bi bit svega :):icon_pidu:
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
da malo oživim temu. ne znam koliko će se vidit, ali dobar dio je već dobrano vani:


 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
kolega...parcela ti je za sada vrlo uredna a češnjak napreduje.....bit će love!
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Kupila sam jučer u dučanu bijeli luk - deset glavica -imalo je kilu i sto sedamdeset grama.Veće su od glavica luka.Imaju 12 -15 češnjeva.O kakvom se to bijelom luku radi?Rekla mi jedna prijateljica da je takvoga vidjela negdje dolje u Dalmaciji na tržnici.
 

Paolo822

Član
Tu od
31 Srp 2013
Poruka
99
kolega...parcela ti je za sada vrlo uredna a češnjak napreduje.....bit će love!

brle11 sa kakvom vadilicom vadiš?

evo i mojeg:







Btw malo ima žućkaste vrhove listova... :/ ????
:)
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
@brle, znaš da ja ne znam baš najbolje s parama, pa ako bude, najbolje da to nekome prepustim na upravljanje :D: mislim da bi bilo najbolje liniću i jakovini, oni su se do sada najbolje pokazali

@paolo, brle ne radi češnjak, to on malo zafrkava (barem ovo za lovu :) a ja ću praviti vadilicu, za sada je plan da bude kao ona za krompir, hvatala bi svih 5 redova, a u planu su rešetke s ekscentrom, bočno izbacivanje. inače, češnjak ti super izgleda, ali zemlja ti je za 10. kakva su ti to povišenja između redova? kad bi ja imo takvu zemlju, ne bi ga ni sadio, nego sijo :D:
evo, ovako bi to odprilike trebalo izgledati:


 
Posljednje uređivanje:

Paolo822

Član
Tu od
31 Srp 2013
Poruka
99
@paolo, brle ne radi češnjak, to on malo zafrkava (barem ovo za lovu :) a ja ću praviti vadilicu, za sada je plan da bude kao ona za krompir, hvatala bi svih 5 redova, a u planu su rešetke s ekscentrom, bočno izbacivanje. inače, češnjak ti super izgleda, ali zemlja ti je za 10. kakva su ti to povišenja između redova? kad bi ja imo takvu zemlju, ne bi ga ni sadio, nego sijo :D:



itp tebi sam mislio postavit to pitanje za vadilicu ali sam slucjano utipkao brleta11 :)
drago mi je da ti se sviđa zemlja :p
to je nastalo od prohoda traktora pa se malo izdiglo... u živo ne izgleda tako veliko :)... sad sam se i ja iznenadio kako veliko izgleda na slici.. kao neke gredice... vidiš vidiš, sad znam kako cu radit gredice :p

Ja sam misli kupit dvorednu vadilicu za krumpir i promjenit nož da budu svi zupci iste dužine... evo vadilica izgleda ovako samo treba stavit dr noževe:





a tvoja bi izgledala koliko sam skužio po skicama ovako??? :

 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
skupe su te, jel ti se isplati to kupovat? a koliko uopće imaš posađeno? moja bi trebala biti ovakva: http://www.tehnos.si/hr/files/tehnos/userfiles/gallery/446/orig/Izkopalnikkrompirja01.JPG
samo jedno sito, jednostavniji ekscentar i plići nož. ako ne uspijem doći do dobrog tokarskog stroja u međuvremenu, bit će bez eksentra, samo nož i grotlo koje bi slagalo sve na jednu hrpu. ili pojednostavim maksimalno ekscentar, pa će rešetke biti u istoj osi kao i nož, a na kraju bi trebao biti ljevak koji bi usmjeravao masu. ali tu ideju treba još malo doradit, za sada idem kompliciranijim putem :D:
ovako izgledaju motičice koje radim za kultivator:

 

Paolo822

Član
Tu od
31 Srp 2013
Poruka
99
skupe su te, jel ti se isplati to kupovat? a koliko uopće imaš posađeno? moja bi trebala biti ovakva: http://www.tehnos.si/hr/files/tehnos/userfiles/gallery/446/orig/Izkopalnikkrompirja01.JPG
samo jedno sito, jednostavniji ekscentar i plići nož. ako ne uspijem doći do dobrog tokarskog stroja u međuvremenu, bit će bez eksentra, samo nož i grotlo koje bi slagalo sve na jednu hrpu. ili pojednostavim maksimalno ekscentar, pa će rešetke biti u istoj osi kao i nož, a na kraju bi trebao biti ljevak koji bi usmjeravao masu. ali tu ideju treba još malo doradit, za sada idem kompliciranijim putem :D:

Ovakvu vadilicu imam ja doma, vadili smo prošle godine sa njom... sad ove godine moram kupit veću da mi obuhvati svih 5 redova, pa mi je potrebna dvoredna, ma dr ruke bi je uzeo nebi novu... Koji ti je razmak među redovima slabo ti se vidi na slikama... pretpostavljam da je 5 redova.. razmak 20 cm.. ako je tako teško da ćeš sa tom vadilicom vadit..


Posađeno je nešto više od tone jesenskog još moram proljetni..:(bow):
 
Posljednje uređivanje:

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
da, 5 redova, 21 cm osnog razmaka. zašto misliš da će bit teško? prelagana? loš balans na zadnjem kraju? ili...?
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
svaka čast polja vam dobro izgledaju sam da i prodaja bude takva
 
Posljednje uređivanje:

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Po meni je to ramski, iako je boja cesnja drukcija od onog kakvog ja poznajem ali mozda je sadjen u bjelijoj zemlji... Nek netko drugi kaze ali mislim da je.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
ovaj je težak oko 200gr i ima oko10 češnjeva neznam kakva je sorta i ništa nisam vidio slično ovomu svi su nekako drugačiji....
 

Paolo822

Član
Tu od
31 Srp 2013
Poruka
99
da, 5 redova, 21 cm osnog razmaka. zašto misliš da će bit teško? prelagana? loš balans na zadnjem kraju? ili...?

Prošle god. smo sadili na razmak 60 cm i vadili smo sa takvom vadilicom...vadila je dobro ako je teren bio idealan, bez gruda, i ravan a na nagnutom terenu je išlo već teže. Tako mislim da ćeš teško vadit sa takvom vadilicom red po red , malo je to prostora za takvu vadilicu, dosta će bit zarezanog, ne zna možda griješim, zavisi na koji način ćeš ti vadit..
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
ne mislim vadit red po red, što kažeš bilo bi došta oštećenih. nigdje na visi teren, ali mogle bi grude bit problem... a što misliš da se naprave mali noževi na konstrukciji 15 x 15 cm i svih pet redova odjednom vadit? onda ne bi bilo gruda, a bilo bi dovoljno prostora da uhvati svaku lukovicu... iza noževa staviti rešetku, malo je produžit i napravit kaskadni prelaz na drugu rešetku koja bi se sužavala na kraju i sve slagala u jedan red? onda ne bi trebalo ni tresače radit... napravit ću skicu ovih dana...
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
Pozdrav, dali netko moze prepoznati koji je ovo cesnjak !
 

Prilozi

  • image.jpg
    image.jpg
    34.9 KB · Pregleda: 134

Najnoviji postovi

Na vrh