• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,567
Pa naravno da postoji !!!Svaka čat onima koji češnjak sade na veliko i moraju ga špricati da ga zaštite ali bez ljutnje ja taj češnjak ne jedem hehehe .Sadim svake godine na jesen oko 10 kg češnjaka domaćeg onog sta je ljubičast i sta ga je sadila moja baka i šta meriši i lijepi prste.i dobijem ga oko stotinjak kila zemlju dobro dobro nađubrim otstajalim gnojem preorem i prefrezam posadim i prekrijem slamom ili steljom (paprat)na proljeće kada se luk počne pojavljivati to sklonim okopavam i zalijevam po potrebi nikad ne dodajem umjetna gnojiva ili nedaj boze da špricam u biti nema ni potraba jer nikad ne oboljeva.e sada recite vi meni koliko košta kila tog mog eko luka?

zbog čega ga pokrivaš..:scratch..moji to nikada nisu radili....jel to zbog smrzavice.
 

gorski

  
Tu od
2 Sij 2011
Poruka
408
DA zbog smrzavice najviše jer kod nas zna biti i -25 a malo snijega ,prije dok su snjegovi bili veci nije trebali pokrivati a i u proljece kasnije ide trava.to se ne moze raditi na velikim površinama.a i kod tebe su takve zime kako ti se ne smrzne.?
 

gorski

  
Tu od
2 Sij 2011
Poruka
408
špricanje

:? Ne bih se složio. Muha je mojeg ove godine jako dobro sredila. Ali to sam sam kriv jer nisam ranije špricao. Da uopće nisam špricao ne znam da li bi šta ostalo.

ne znam o kakvoj se vrsti radi ali meni ne pada na pamet da špricam znam posuti pepela ili zalijem otopimom od koprive i to je sve no radi se o maloj površini.
picture083ld.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
 
Posljednje uređivanje:

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,567
a i kod tebe su takve zime kako ti se ne smrzne.?

ova zima je bila malo žešća,ali se nije smrznuo,valjda je malo blaža klima nego kod vas...:scratch
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Zasadio sam bijelog luka (češnjaka) oko 10 kila i fino ide...međutim interesira me nekakva prihrana bilo KAN-om ili nekim drugim gnojivima i koliko toga treba i da li sam zakasnio???

Juče sam završio s okpavanjem i plevljenjem...luk je bez korova e sad me interesira rihrana ???
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Zasadio sam bijelog luka (češnjaka) oko 10 kila i fino ide...međutim interesira me nekakva prihrana bilo KAN-om ili nekim drugim gnojivima i koliko toga treba i da li sam zakasnio???

Juče sam završio s okpavanjem i plevljenjem...luk je bez korova e sad me interesira rihrana ???
Svakako ga prihrani KAN-om, pogotovo ako je tlo neko siromašnije ili ako je tlo kiselije.
Ako tlo nije kiselo, probaj nabaviti amonij-sulfat (dušik i sumpor); naime svo lukovičasto povrće troši dosta sumpora tijekom rasta (sumpor je ključan za sintezu aromatskih spojeva (ulja) koje lukovičastom povrču daje specifičan okus i miris).
I ako je cijenovno prihvatljivo, primjeni i nešto mikroelemenata (Oligogreen ili nešto slično). Može se mješati sa KAN-om i onda primjeniti ili folijarno (kombinirati sa zaštitom od plamenjače).
Ovo su generalni savjeti. :)
Ako ima neki specifični problem, onda pitaj pa ćemo naći i posebno riješenje.
8)
 
Posljednje uređivanje:
G

GRICKO

Guest
Svakako ga prihrani KAN-om, pogotovo ako je tlo neko siromašnije ili ako je tlo kiselije.
Ako tlo nije kiselo, probaj nabaviti amonij-sulfat (dušik i sumpor); naime svo lukovičasto povrće troši dosta sumpora tijekom rasta (sumpor je ključan za sintezu aromatskih spojeva (ulja) koje lukovičastom povrču daje specifičan okus i miris).
I ako je cijenovno prihvatljivo, primjeni i nešto mikroelemenata (Oligogreen ili nešto slično). Može se mješati sa KAN-om i onda primjeniti ili folijarno (kombinirati sa zaštitom od plamenjače).
Ovo su generalni savjeti. :)
Ako ima neki specifični problem, onda pitaj pa ćemo naći i posebno riješenje.
8)
bobostar moj češnjak je do dosta velik i u jesen je pognojeno stajskim gnojem,,kaj bi bilo dobro da mu još dam KAN-a
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
bobostar moj češnjak je do dosta velik i u jesen je pognojeno stajskim gnojem,,kaj bi bilo dobro da mu još dam KAN-a
Pa ako je dosta velik (za češnjak) nije potrebno ništa dodavati. Ta neće narasti kao bundeva ;).
Iako ne bi bilo loše napraviti jednu umjerenu prihranu (KAN) jer ima još dosta do kraja vegetacije.
:rolleyess:
 
G

GRICKO

Guest
pa ako je dosta velik (za češnjak) nije potrebno ništa dodavati. Ta neće narasti kao bundeva ;).
Iako ne bi bilo loše napraviti jednu umjerenu prihranu (kan) jer ima još dosta do kraja vegetacije.
:rolleyess:
evo baš ga jučer po treći put okopala,i debljine je palca
 

gorski

  
Tu od
2 Sij 2011
Poruka
408
Barem da je 6 kuna mislim da glavica vrijedi 2 kn .a koliko vazu te tri glavice?
 

2310980

Član
Tu od
6 Lis 2011
Poruka
137
P6250249.jpg Pozdrav svima, imam pitanje u prilogu je i fotografija: zašto se pojavljuju takve deformacije.Tretiran protiv muhe i ne baš na vrijeme, ima li itko od vas takvih deformiranih glavica i od čega bi to bilo??
 

gorski

  
Tu od
2 Sij 2011
Poruka
408
moje misljenje je da se to dešava jer nemas kvalitetan sadni materijal meni se to jos nije desilo jer kada odvajam češnjeve za sadnju to su najbolji i najveci i svaki ima onu svoju ljuskicu koja mora ostat cijela ako nije odvaja se i koristi za konzumaciju.nikako ne koristim neke česnje koji nimaju neke seformacije ili od srca ili da nisu pravilnog oblika.pokusaj tako na jesen pa ces vidjeti.
 

2310980

Član
Tu od
6 Lis 2011
Poruka
137
Gorski hvala na odgovoru, nije svaki takav već se tu i tamo recimo na 20 komada 1ili 2 su takva, kad razmislim moguće je da im je bila ljuskica oštečena prije sadnje, najesen ću obratiti pozornost na taj detalj, hvala!!
Imate li vi puno češnjaka posađenog i kakav vam je urod??
 

2310980

Član
Tu od
6 Lis 2011
Poruka
137
Ja nisam pobrala jer su stabljike još večina ih u stojećem poožaju :) i imam dio koji je obrasla trava malo pa si mislim da to još nije za berbu!! što vi mislite?? Što imamo vrtu posađeno baka je danas brala i stavila na sušenje jer je dozrio a ovaj u polju još nije iako su u razmaku dva dana sađeni.
 

gorski

  
Tu od
2 Sij 2011
Poruka
408
jeste pobrali već svoj češnjak

dozrjeva prije vremena zbog velike suse iako sam zalijevao nije bilo uspjeha zrak je pretopao mislim da ce biti slabiji u odnosu na lani 30% no jos moze malo puniti vidjet cemo za dvadesetak dana.
 
G

GRICKO

Guest
Ja nisam pobrala jer su stabljike još večina ih u stojećem poožaju :) i imam dio koji je obrasla trava malo pa si mislim da to još nije za berbu!! što vi mislite?? Što imamo vrtu posađeno baka je danas brala i stavila na sušenje jer je dozrio a ovaj u polju još nije iako su u razmaku dva dana sađeni.

ma ovo vrijeme je šašavo zato nam i je sve ako
 

kornison

Član
Tu od
7 Kol 2011
Poruka
100
jeste pobrali već svoj češnjak

Češnjak izvađen ( iako nesto ranije nego bi trebalo, suša ubrzala dozrijevanje ).
Prinos odlican, omjer 1:7, zanemariva količina škarta, unaprijed rasprodan , sve u svemu zadovoljan.
 

kornison

Član
Tu od
7 Kol 2011
Poruka
100
Češnjak izvađen ( iako nesto ranije nego bi trebalo, suša ubrzala dozrijevanje ).
Prinos odlican, omjer 1:7, zanemariva količina škarta, sve u svemu zadovoljan.
Eto jos ponešto češnjaka ostalo na raspolaganju za prodaju, 095 200 99 81
 
Na vrh