• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
pa ja bi zagrijvo smo jedan mali plastenik da mi prije dođe mladi luk. ali ne cijelu posadjenu kolicinu. koliko je potrebno luku da izadje iz zemlje tj. da iznikne?

U normalnim uvjetima 4-5 dana ali i sa grijanjem nisu normalni uvjeti.
 

Vučko

Član
Tu od
14 Svi 2011
Poruka
105
Dobar dan jel mi neko može reći koliki je prinos na recimo 1kg ili 10kg posađenog luka da znam od prilike?hvala
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Dobar dan jel mi neko može reći koliki je prinos na recimo 1kg ili 10kg posađenog luka da znam od prilike?hvala



Sve ti piše samo si izračunaj sjeme kgx 5-6=prinos luka
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Danas smo posadili češnjak na foliju...
Ima nešto onog krupnog starinskog orijaša,nešto ličkoga sa čvrstim glavicama,koje ne pucaju...
Za probu smo posadili i nešto krupnoga kineza,pa ćemo vidjeti šta će biti od svega toga...
 
A

antolovic.nikola

Guest
zasto na foliju? jel ima nekog efekta? koliku kolicinu ste posadili?
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
zasto na foliju? jel ima nekog efekta? koliku kolicinu ste posadili?
Zato što ga tako sade skoro svugdje u Europi,naročito u Francuskoj...ima bolje uvjete za razvoj glavica (mikroklimu),a i nema problema sa korovom...
Folija je vodopropusna,pa ga ne bi uopće trebalo dirati prije vađenja,osim eventualne zaštite,ali i nju smo odradili...
Posadili smo 10-ak kg za probu,jer nemamo pojma o uzgoju češnjaka...
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Ja sam napisao da smo zasadili al nisam napisao kakav :rolleyess:

Pa ovak,posadili smo par reda kineskog,par reda naseg kojeg smo imali i par reda od jedne babe sto smo dobili cesnjak. A ta baba zivi u brdu na vrhu Zrinske gore :D
Tako da je to pravi eko cesnjak za sadnju.
 
A

antolovic.nikola

Guest
kolege kako vaš bijeli luk jel nikne? moj je izniko van vecina vec...:)
 

kornison

Član
Tu od
7 Kol 2011
Poruka
100
kolege kako vaš bijeli luk jel nikne? moj je izniko van vecina vec...:)

Niče, niče dobro, vlaga je zadovoljavajuća na 2 ha poniklo cca 90 %, jedino me malo zabrinjava ovo pretoplo vrijeme !
 
Posljednje uređivanje:

2310980

Član
Tu od
6 Lis 2011
Poruka
137
Pozdrav, izašao je i naš isto 90-95%. Niče i travica oko njega pa me zanima čime je tretirati?
Netko je spominjao da je sadio na foliju-mliječno bijelu ili?
 

kornison

Član
Tu od
7 Kol 2011
Poruka
100
Pozdrav, izašao je i naš isto 90-95%. Niče i travica oko njega pa me zanima čime je tretirati?
Netko je spominjao da je sadio na foliju-mliječno bijelu ili?

Mišljenja sam da sada tretiranje herbicidima nema svrhe sve do proljeća, iako nam vrijeme ne pokazuje pravu zimu.

Lukovičasto povrće nikako pod foliju, eventualno se može koristiti organski malč kako bi se spriječilo širenje širokolisnih korova.
 

2310980

Član
Tu od
6 Lis 2011
Poruka
137
Hm kažu da po Europi tako sade, da ne raste korov valjda. Na agronomskom su nam rekli da je za luk ta mliječno bijela folija .
Sadite li vi ručno ili se pojavio kakav stroj, meni su ruke i noge otpale jesenas!!!
 

kornison

Član
Tu od
7 Kol 2011
Poruka
100
Hm kažu da po Europi tako sade, da ne raste korov valjda. Na agronomskom su nam rekli da je za luk ta mliječno bijela folija .
Sadite li vi ručno ili se pojavio kakav stroj, meni su ruke i noge otpale jesenas!!!

Iskreno, nisam nikada vidio da netko sadi češnjak pod foliju, možda i postoji ali ne vidim logiku u tome. Organski malč poput sijena ili slame je puno bolje riješenje za korov, jer je takav malč prozračan, a pod pvc folijom lukovica češnjaka koja ionako ne voli puno vlage, jednostavno trune. Možda postoji nekakva vrsta folije da nije od pvc a, ne znam.
Osobno sadim ručno iako postoje masine za sadnju češnjaka i naravno ne kod nas. Strojno sadjenje češnjaka se pokazalo lošim, zbog nepravilnog načina sadnje.

Više o tome možete pogledati na mome web site u http://www.opg-kurcinak.co.nr
 

2310980

Član
Tu od
6 Lis 2011
Poruka
137
Odličan web site, sviđa mi se. Mi smo krenuli sa imenom moslavački češnjak bake Kate pa tako pomalo pa što bude.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
Mišljenja sam da sada tretiranje herbicidima nema svrhe sve do proljeća, iako nam vrijeme ne pokazuje pravu zimu.

Lukovičasto povrće nikako pod foliju, eventualno se može koristiti organski malč kako bi se spriječilo širenje širokolisnih korova.

nevezano za češnjak, probao sam saditi lučicu na foliju (običnu crnu) i mogu reći da su rezultati fenomenalni, dobije se ekstra klasa luka, nešto što je jednostavno za nepovjerovati...bez ikakvih zaštita ili zalijevanja, makar je muka posaditi veću količinu...rađeno dvije godine za redom tak da vjerujem da ima nešto u sadnji po foliji...
dakle, luk je puno deblji (glavice do pola kg), sočan kad se jede, i čuva se bez većih problema do proljeća, a sve bez ikakvih radova nakon sadnje (osim berbe)
...neka tako bude i s češnjakom!
 

kiwano

Član
Tu od
21 Srp 2011
Poruka
53
imgres


traktorsaka sadilica cijena ti se kreće od minimalno 4000kn na više ima neki čovjek u srbiji izrađuje ručne jednoredne sadilice za 100e, i troredne za moto kultivator mislim 300-350e nisam siguran ako hočeš mogu ti nabaviti njegov broj ili mail pozdrav
 

kiwano

Član
Tu od
21 Srp 2011
Poruka
53
imam problema sa lukom dali netko zna o čemu se radi sumnjam da je šteta možda od zime ali temperatura nije prelazila -5 možda plemenjača ali to mi je još malo rano, previše vlage neznam dal imožda još netko ima ovakvih problema il zna o čemu se radi pozdrav hvala
sam0400y.jpg

sam0401z.jpg

img84

img32
 

kornison

Član
Tu od
7 Kol 2011
Poruka
100
imam problema sa lukom dali netko zna o čemu se radi sumnjam da je šteta možda od zime ali temperatura nije prelazila -5 možda plemenjača ali to mi je još malo rano, previše vlage neznam dal imožda još netko ima ovakvih problema il zna o čemu se radi pozdrav hvala
sam0400y.jpg

sam0401z.jpg

img84

img32

Nisam siguran o cemu se ovdje radi, ali simptomi na slici ukazuju vjerovatno na bortritis.
 
Na vrh