• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

kiwano

Član
Tu od
21 Srp 2011
Poruka
53
prije sadnje smo ga močili u otopini baš da bi spriječili ovo s tom zemljom več dosta dugo imamo problema svake godine špricamo i sve ali izgleda da smo sa stajnjakom pokupili neke bakterije jer se ovo ne toj parceli prečesto događa, hvala na odgovoru pozdrav
 

kornison

Član
Tu od
7 Kol 2011
Poruka
100
prije sadnje smo ga močili u otopini baš da bi spriječili ovo s tom zemljom več dosta dugo imamo problema svake godine špricamo i sve ali izgleda da smo sa stajnjakom pokupili neke bakterije jer se ovo ne toj parceli prečesto događa, hvala na odgovoru pozdrav

Mislim da bi bilo dobro dati uzorak te zemlje na biokemijsku analizu.
 
N

nikolalon

Guest
Evo slika naših nasada prezadovoljni smo sa sjemenom a i vrijeme mu je pasalo jer nije temperatura isla ispod -5 osjedita je zemlja dobro prihranjena i lijepo rahla...
Fotografija0470.jpg
 

kiwano

Član
Tu od
21 Srp 2011
Poruka
53
Nisam siguran o cemu se ovdje radi, ali simptomi na slici ukazuju vjerovatno na bortritis.

danas je do mene došao agronom pogledati luk kaže da sumnja i na plemenjaču i na botritis jer kada pritisnete list blizu požutjelog mjesta na vrhu se skuplja voda misil da su to simptomi plemenjače, preporučio mi je da pošpricam sa ALIETTE FLASH I SIGNUM za alliete znam ali sa signumom nisam nikada radio dali netko znam možda neku bolju kombinaciju,ili sa kojim sredstvima tretirate kod ovakvih slučajeva jer ni on sam nije siguran nije baš neki stručnjak za luk nije to nikada sadio a meni je uvijek bolje mišljenje ljudi koji imaju iskustva u praksi, hvala, pozdrav
 

kiwano

Član
Tu od
21 Srp 2011
Poruka
53
img85

img70

sam0436j.jpg


dali netko možda ima sličnih problema sa lukom ili zna o čemu se radi hvala
 

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
zdravo
imam posađeno nešto češnjaka u bašći za svoje potrebe, pošto ga prvi put sadim kako da ga zaštitim od lukove muhe na prirodan način, negdje sam pročito zalijevanje otopinom šećera, komšinica mi kaže da na svaki luk stavim malo soli u srce biljke, al tak baš lud nisam :finga: imali još kakav način...
 

cros

Član
Tu od
26 Velj 2012
Poruka
45
Pozdrav svima koji herbicid koristite protiv korova u češnjaku prije nicanja češnjaka a koji nakon nicanja, ja sam primijenijo Dost prije nicanja ali nisam baš zadovoljan njime.
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
danas je do mene došao agronom pogledati luk kaže da sumnja i na plemenjaču i na botritis jer kada pritisnete list blizu požutjelog mjesta na vrhu se skuplja voda misil da su to simptomi plemenjače, preporučio mi je da pošpricam sa ALIETTE FLASH I SIGNUM za alliete znam ali sa signumom nisam nikada radio dali netko znam možda neku bolju kombinaciju,ili sa kojim sredstvima tretirate kod ovakvih slučajeva jer ni on sam nije siguran nije baš neki stručnjak za luk nije to nikada sadio a meni je uvijek bolje mišljenje ljudi koji imaju iskustva u praksi, hvala, pozdrav

Za sve plamenjače,pa tako i za luk,ali samo plamenjače,jer ne pokriva ništa drugo od bolesti je najbolji ridomil.U luku obavezno staviti okvašivač,jer bez njega nijedan fungicid ne funkcionira pošto se škropivo koncentrira u kapljice koje onda samo skliznu niz biljku.Botritis je poseban problem u luku,pogotovo ako je proizvodnja iz lučice i borba mora ići otpočetka,čak i preventivno,isto sistemici,teldor,mithos,switch,sve jako skupo,ali efektivno.Za novije preparate neznam,jer luk odavno ne sadim.
 

Lan@

Član
Tu od
4 Tra 2012
Poruka
61
Ja sam do sada samo sadila češnjak jesenski za vlastite potrebe...Pomalo u bašći..Ove godine imam praznu parcelu veličine nekih 1000 m2.Teren je blago ocijeđen,a na njemu već godinama ništa nije sađeno.Sad mi je žao da stoji prazno pa se kemijam kako bi bilo lijepo na njega posaditi bijeli luk. Neznam jesam dobro izračunala ali da ga posadim treba mi oko 80 kg sjemenskog.I molim savijet kako da najbolje pripremim zemlju budući da je to već godinama livada..
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Ja sam do sada samo sadila češnjak jesenski za vlastite potrebe...Pomalo u bašći..Ove godine imam praznu parcelu veličine nekih 1000 m2.Teren je blago ocijeđen,a na njemu već godinama ništa nije sađeno.Sad mi je žao da stoji prazno pa se kemijam kako bi bilo lijepo na njega posaditi bijeli luk. Neznam jesam dobro izračunala ali da ga posadim treba mi oko 80 kg sjemenskog.I molim savijet kako da najbolje pripremim zemlju budući da je to već godinama livada..

Bilo bi najbolje da je koja slikica,jer teško je tako,ali probat čemo.Ako nije kakva kotlina gdje se nakuplja voda?Pripremu zemljišta je bitno uraditi ujesen,znači pognojiti stajnjakom i obavezno izorat/zaštihat,u ovom slučaju ako to nisi možeš i sada ali sa smanjenim učinkom.Obavezno prekontrolirat zemlju ima li žičnjaka ili drugi zemljišnih štetnika,pošto je bila livada a oni se znaju nači.Bilo bi dobro dati zemlju na analizu,košta 250,00kn,pa si sigurna da je sve uredu za sadnju luka,jer ovako napamet je lutrija.Ako sam išta pomogao...?
 

Lan@

Član
Tu od
4 Tra 2012
Poruka
61
Staviti ću slike ovaj tjedan.Nije kotlina, već lagana nizbrdica..Susjed kraj mene ponudo mi se izbacit ovčji stajnjak na tu livadu pa da preorem. Nisam sigurna jel to sad pametno..a svaki savijet mi je dobrodošao..
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
Staviti ću slike ovaj tjedan.Nije kotlina, već lagana nizbrdica..Susjed kraj mene ponudo mi se izbacit ovčji stajnjak na tu livadu pa da preorem. Nisam sigurna jel to sad pametno..a svaki savijet mi je dobrodošao..

trava je krenula u busenje već lagano, a i rok ti je na izmaku...
ja nebi...češnjak traži poprilično ulaganje a rezultat ti bude više nego upitan...

ali, nagnojiti i preorati, to svakako da, i nešto usput uzgojiti, a biti full spreman za jesensku sadnju češnjaka.
 

gorski

  
Tu od
2 Sij 2011
Poruka
408
Pa naravno da postoji !!!Svaka čat onima koji češnjak sade na veliko i moraju ga špricati da ga zaštite ali bez ljutnje ja taj češnjak ne jedem hehehe .Sadim svake godine na jesen oko 10 kg češnjaka domaćeg onog sta je ljubičast i sta ga je sadila moja baka i šta meriši i lijepi prste.i dobijem ga oko stotinjak kila zemlju dobro dobro nađubrim otstajalim gnojem preorem i prefrezam posadim i prekrijem slamom ili steljom (paprat)na proljeće kada se luk počne pojavljivati to sklonim okopavam i zalijevam po potrebi nikad ne dodajem umjetna gnojiva ili nedaj boze da špricam u biti nema ni potraba jer nikad ne oboljeva.e sada recite vi meni koliko košta kila tog mog eko luka?
 

gorski

  
Tu od
2 Sij 2011
Poruka
408
Smatram da ovaj sta ja proizvedem vrjedi više jer je čisti eko 100% a ovi kod nas sta se bave na veliko i imaju tonu i vise daju po daleko nizoj cijeni naravno kada otkupis sve.a ta vaša cijena po meni opravdava jer je to industriska proizvodnja a češnjak nije bas neka osjetljiva biljka.
 
Posljednje uređivanje:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
...e sada recite vi meni koliko košta kila tog mog eko luka?
Ne znam koliko košta; ali bi svakako rezervirao 2-3 kg iz ovogodišnje berbe (treba mi za sadnju).
Primaš li rezervacije?
:D
 

gorski

  
Tu od
2 Sij 2011
Poruka
408
za članove foruma će uvijek biti ako misliš ozbiljno posalji pp u devetom mjesecu da me potsjetiš i bit ce koliko ti treba.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
za članove foruma će uvijek biti ako misliš ozbiljno posalji pp u devetom mjesecu da me potsjetiš i bit ce koliko ti treba.
Ako je tako; onda rezerviram 4 kg :p i javim se na PP početkom rujna.
Hvala.
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
295
a češnjak nije bas neka osjetljiva biljka.

:? Ne bih se složio. Muha je mojeg ove godine jako dobro sredila. Ali to sam sam kriv jer nisam ranije špricao. Da uopće nisam špricao ne znam da li bi šta ostalo.
 

Najnoviji postovi

Na vrh