• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Za moj pojam ovo je savršen češnjak, svaki češanj isti, kao da je kalibriran.


Ovaj veći ima 20 češnjeva, a ovaj što je sađen na proljeće isto je lijepo formiran samo ih je manje ima ih 12 češnjeva.

Hvala na slikama Mateuss, bas me to zanimalo.

Glavice su dosta manje nego što sam ih bio dobio pa ću ostaviti još 15-20 dana pa ih tada vaditi.
Ha gledaj, ne znam jesi li kod onih prvih slika ogulio koju ovojnicu ali kada se češnjevi naziru onako puno onda je tu malo do vadjenja.
A i lako je moguće da sam ja malo pretjerao sa velicinom koju sam ti poslao lani. Ne bi se ja puno sekirao, ogotovo što ti je za vlastite potrebe jer što je manje gnojen to će mu i trajnost biti duža...

Češnjak je super ima okus i ljutinu, za sada sam zadovoljan.

Sadim dosta vrsta ali kada trebam donijeti češnjaka za jelo ili kuhanje u kuću onda tu vrstu donosim, najviše nam odgovara okusom i mirisom...
 

bafo

Član
Tu od
23 Ruj 2013
Poruka
30
pozdrav

jedno pitanje, kako prepoznati trenutak kad je češnjak spreman za vađenje:icon_scratch:?
ne bi htio da mi se rascvate
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
Struka kaže kad su dvije trećine stabljike suhe ,za ručno vađenje,ali možda ima ima i drugih iskustava.Ja radim tako.
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Tako i je ali ništa štete se neće napraviti ako se vadi i prije. Najgore je da ostane predugo u zemlji. Nekoliko slika da pokažem kako je kod mene, napominjem da se većina češnjaka plete pa je zato potrebno puno skladišnog prostora.
Ali ako se odmah razdvaja na glavice onda je ipak potrebno da sazori u zemlji, inače brzo počne propadati...
Faza u kojoj sam vadio rani:

image post
Dakle ako ga se vadi zelenog onda se treba sušiti sa stabljikom.
Za dan- dva je izgledao ovako:

image upload no size limitfree image hostingfree image hostingSada je za pletenje već i previše suh, treba ga vlažiti:

posted image
Srednjerani za pletenje nedavno izvadjen još nije spreman za normalno skladištenje:
free photo upload
 
Posljednje uređivanje:

bafo

Član
Tu od
23 Ruj 2013
Poruka
30
ovo je moj rani danas sam ga slikao.
neznam koja je točno sorta ali mislim da je istarski crveni.

ima cvijet va vrhu, ali ja sam te cvijetove skinuo.

danas kad sam ga izvadio za probu prvi vanjski sloj je suh, a slijedeća četiri sloja su zelena.

da li je spreman za vađenje molim savijet.
 

Prilozi

  • IMAG0645.jpg
    IMAG0645.jpg
    81.1 KB · Pregleda: 131
  • IMAG0650.jpg
    IMAG0650.jpg
    31.7 KB · Pregleda: 123
  • IMAG0652_BURST002.jpg
    IMAG0652_BURST002.jpg
    22.7 KB · Pregleda: 124
  • IMAG0655.jpg
    IMAG0655.jpg
    23.8 KB · Pregleda: 112

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
ovo je moj rani danas sam ga slikao.
neznam koja je točno sorta ali mislim da je istarski crveni.

ima cvijet va vrhu, ali ja sam te cvijetove skinuo.

danas kad sam ga izvadio za probu prvi vanjski sloj je suh, a slijedeća četiri sloja su zelena.

da li je spreman za vađenje molim savijet.

Zar nijedan cvijet nije ostao da ga uslikas? Uglavnom, meni se čini kao da može van, onako kao što sam rekao, sušenje sa cijelom stabljikom, glavica u hladu jer inače dobije opekotine...
Ali dosta je to sitno, ili tvoja ruka prevelika :) pa ako još raste onda čekaj... teško će itko znat bolje od tebe.
 

bafo

Član
Tu od
23 Ruj 2013
Poruka
30
glavice su promjera oko 45 mm.
cvjet sam otkinuo kad se je pojavio.
pustit ću ga u zemlji još tjedan dana pa ću ga izvaditi i poslušat ću tvoj savjet i osušiti ga zajedno sa stabiljkom.
 

sokol

Član
Tu od
11 Srp 2014
Poruka
87
pozdrav Gorane,
spominješ da ako je previše suh da se teško plete..što preporučuješ..
jel se može onda recimo drugi dan od vađenja -plesti?
hvala
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Ne, tj. možeš ga plesti zelenog ali ga takvog nitko neće kupiti a ako ga ispletes pa cekas tako da se osuši onda ce biti labava pletenica.
Svi kojima dajem svog traze da je suha peteljka. Nespretno sam se izrazio kad sam rekao da je previse suh, on takav i mora biti. Kod pripreme za pletenje mu se skine onda koja suha ovojnica i izvuče koji list a neposredno prije pletenja se poprska vodom da omekša. To mu nije problem, stavi se malo na sunce da se osuši i spreman je...

Evo par danasnjih:

images hosting

click image upload
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,672
Baš ga je lijepo za viditi ovako pletenog Gorane. :icon_thumright:
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
Kaj sadite poslije njega kada ga izvadite?
Imam te dvije gredice i u biti vidim po vašim slikama da sam ga već trebala izvaditi jer im je zeleni tek najgornji dio, tj. listovi.
Ali glupo mi je da iza njega zjapi prazno...
Krumpir? ili je za njega prekasno?
 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
kakvu mehanizaciju koristite vi koji imate vece parcele, po par Ha? uzmimo da spricate protiv korova. zanima me sto je potrebno za 5Ha.
 

Najnoviji postovi

Na vrh