• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
626
Mislim da nisi u pravu Paolo, tu na slici nema plemenjače. Žućenje vrhova listova češnjaka se smatra normalnim, najčešće je to zbog velike vlage pa se normalizira poslije. Kod plemenjače bude ljubičasta presvlaka po listovima.
No slažem se da je sada velika vjerojatnost za plemenjaču ali barem je dobro što se nitko ove godine na žali na truleži, bijelu, sivu, plavu ili bilo koje druge boje :) , neka tako i ostane...

Čini mi se da će češnjak zbog toplog vremena ove godine nešto ranije stići, par slika koje idu u prilog tome na ranoj vrsti:








Jedna u usporedbi sa lanjskim proljetnim:

 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
626
Pa uvijek je tako Mijo i to će to biti suhi češnjak od početka lipnja. Mi ti ranog vadimo, ovisno o godini, izmedju 15.-25.05., (u Hercegovini bude i ranije) nakon čega se suši 15ak-20 dana i ide za prodaju. Znam da se u istočnoj Slavoniji vadi ta vrsta desetak petnaest dana kasnije.
Srednjerani bude za vađenje izmedju 10.-20.06. što nije puno ranije nego u ostatku RH. Proljetni od 05.-15.07. Najkasniji bude onaj "ramski", krajem srpnja se vadi te ga iz tog razloga ni ne sadim više, temperature +40°C, bar 3 zaštite od plemenjače više, barem 4-5 pravih navodnjavanja više.
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
I kod nas će ove godine doći ranije. Evo ,moram se pohvaliti ,od mog prošlogodišnjeg jesenskog sam ostavio sebi za jesti nekih 10-15 kg ,i u drugom mjesecu je bio 95% zdrav ,u trećem možda 50% ,a sad je već gotov ,ali se još nađe pokoji zdrav češanj. To potvrđuje da ispravno skladištenje može jako produžiti trajnost.
 

grga24

Član
Tu od
28 Lis 2013
Poruka
50
Pozdrav svima, znam da sigurno ima negdi netko napisao rekao kako se borite spricate tretirate protiv trave u luku, ali ako je moguće eto vidim da ste stvarno aktivni svidja mi se to, pa da mi netko kaze kako ga spricate s cime kako?
Ja sam prošle godine na jesen posadio 40kg luka, prva godina sadnje ja se nadam da će biti i prva berba ;)
Samo me trava zeza između luka, dali se slobodno s icim sprica i kako ide cijene skupo to? Dali se može po luku spricat ili ga treba izbjegavat i bas se bazirat na spricanje trave striktno?
Etooo uhhh malo sam naporan ako itko ulovi vremena bilo bi mi drago da barem ukratko odgovori.
Hvala Vam unaprijed :)
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Sličan je i moj..
Prošlih godina je stradao češće, od nekih smedjih točkica, ove se još drži.
Za mene je, ne prskam, nego šta uberem, uberem..
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Pozz grga !!Ovisi o kojim se korovima radi i u kojoj su fazi!!!

Da li žutilo na vrhu listova znači da je muha unutra ili može biti i nešto drugo

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk

Pozz!! Žutilo na vrhu nikako nema veze sa muhom, napad muhe se pozna po tome što uvene srednji list biljke koja kasnije cijela propada ili nije uvjetna ......Žutilo je povezano s niskim noćnim temperaturama jer je tu velika koncentracija soka na najužem dijelu lista koji raste . Nema brige za to ....23.3 sam pisao da sam uočio muhu i odmah sam tretirao tako da nemam brige ( 30 kn žute ploče koje spase tisuće ) Vrijeme je za tretman protiv plamenjače tko nije odradio!!! Prihrana još uvijek može s dušikom(Ja osobno koristim Plantafol kojeg ima u svim formulacijama) dok u glavičenju treba s drugim formulacijama koje imaju manji sadržaj istog....itd itd

Pozdrav svima, znam da sigurno ima negdi netko napisao rekao kako se borite spricate tretirate protiv trave u luku, ali ako je moguće eto vidim da ste stvarno aktivni svidja mi se to, pa da mi netko kaze kako ga spricate s cime kako?
Ja sam prošle godine na jesen posadio 40kg luka, prva godina sadnje ja se nadam da će biti i prva berba ;)
Samo me trava zeza između luka, dali se slobodno s icim sprica i kako ide cijene skupo to? Dali se može po luku spricat ili ga treba izbjegavat i bas se bazirat na spricanje trave striktno?
Etooo uhhh malo sam naporan ako itko ulovi vremena bilo bi mi drago da barem ukratko odgovori.
Hvala Vam unaprijed :)

Koji te korovi pate i koliki su???:icon_weed:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

grga24

Član
Tu od
28 Lis 2013
Poruka
50
Pozdrav ekipa, evo ovaj tjedan je motika i kopačica odradila svoje i luk je čist ko da nikad nije bilo trave u njemu ;)
Znaci brige oko zutila po listovima nema, sad samo čekat da vidimo kak će dalje bit dal bude prinosa nekog hehe :)
 

sine nomine

Član
Tu od
24 Lip 2013
Poruka
82
Evo ga i mojih 3 ha kultivirani te prihranjeni sa 75 kg/ha Haifinog Multi K Prills + 75 kg/ha KAN-a.
Preventiva insekticidom i fungicidima odrađena.

kHVYcKq.jpg


o3uwrsr.jpg


Zasluge idu stroju i meni koji sam se strgao oko njega 2 dana. Dakle kao što se vidi radi se i IMT dvorednom kultivatoru za kukuruz kompletno prepravljenom.
Dodana jedna sekcija obzirom da ja imam 3 reda češnjaka u širini traktora, na razmaku od 40 cm. Dakle samim time je dodana jedna kompletna baterija, kupljene sve nove motičice koje su sužavane tj. smanjivane.
Međuredni razmak smanjen na 40 cm, a širina samih baterija tj. radnih tijela nešto sitno ispod 20 cm. Kotač za prihranu sužen sa 10 na 5 cm da ne struže u ruke hidraulike jer mu je to bila jedina moguća pozicija.
Još trebam ugraditi S opruge.

whYSqKD.jpg


vqQJkb0.jpg


TqOgT2z.jpg


lB12otW.jpg


hTggZfV.jpg


UTAa6I3.jpg


XYBCFvA.jpg




I za kraj vjerna pratiteljica, jedva čeka da se zemlja prorahli da dođe na desert. :)

truaI7M.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

dario1983

Novi član
Tu od
27 Tra 2016
Poruka
5
Pozdrav ljudi iz Istre. novi sam ovdje tako da nemojte zamjeriti na dužem postu za početak. E ovako, s obzirom na krasnu situaciju u našoj državi i sa predivnim životnim uvjetima, odlučio sam onako ˝iz dosade˝ probati biti sam svoj gazda. Lijepo je lomiti kičmu za druge ali je došlo vrijeme da i ja malo vidim kako je ˝teško˝ biti privatnik.
Ok, šalu na stranu. Već neko vrijeme pokušavam pokrenuti nešto svoje, većinom ugostiteljstvo, s obzirom da živim na obali, ali je jako teško s obzirom na konkurenciju, visoke najmove itd. Tako da sam se odlučio okrenuti poljoprivredi te sam u zadnjih 2 g, koliko sam istraživao došo do nekog zaključka da je češnjak nekako najbolja opcija barem za početak.
Pošto posjedujem cca 2,5-3, uz mogućnost najma još 2 hektara zemlje koja je do prije 10 god bila obrađivana, traktor sa nekoliko priključaka te maksimalnu volju da se izvučem iz jadne situacije prosječnog građanina lijepe naše, molio bih vas za savjet ili mišljenje o mojoj cijelokupnoj ideji.
Imam nekog sitnog iskustva u poljoprivredi i znam nije lako, ali šta je tu je idemo napred.
Neki plan bi mi bio sve raditi strojevima i šta više izbjeći ručni rad. Neke priključke imam a za ostale vidim da ima dosta ponuda na njuškalu tako da to ne bi trebao biti problem. Ono šta mi je najveća nepoznanica je tržište, za početak ne mislim krenuti sa velikom količinom(0,5 hektara) i znam da ću to moći plasirat po restoranima kojih ovdje ne fali. Ono šta me zanima je vaše iskustvo prodaje na veliko i izvoz.
Uff, a jesam ga razvuko, ko da pišem esej. Ispričavam se zbog veličine posta ali gledajte na to kao neko predstavljanje. Unaprijed zahvaljujem na odgovorima(ako ih bude bilo...) i nadam se uspješnoj suradnji. Pozz
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
626
Dobrodošao i nadam se da ćeš uspjeti u naumu. E sad što se tiče tog da želiš što više izbjeći ručni rad radeći veću površinu pod češnjakom to ti baš i nije realno. Bez obzira što su sada dosta aktualne te jeftine srpske sadilice te što rada u češnjaku nakon sadnje nema puno sve do vađenja, tada zapravo počinje rad. Bez kombajna se on ne može bez radne snage brzo vaditi a sa velikim količinama ni priprema za prodaju centrima neće ići brzo bez radnika. Samo tržište nije problem, ja još uvijek nisam čuo za nekoga da češnjak nije uspio prodati. Ne znam kakva ti je predodžba cijena ali centri rijetko plaćaju više od 15-20kn/kg, no to je u biti ok. Po veletržnicama su nešto bolje cijene.

Pazi samo na vrstu, budući si iz Istre. Kako si zamislio prve godine prodavati po restoranima ili tržnicama, reći ću ti da meni tu nikada nije prolazio češnjak ako nije crvenkast, ljubičast izvana. Ne znam zašto je to tako kod vas ali eto... Jedino takvog uspijevam prodavati za Rijeku i Istru a kad mi ga nestane, za onog koji je bijel izvana neće ni da čuju.

Btw. kako nam je ovih dana puno polje nakupaca zbog jagode a meni u tijeku čupanje cvjetne stapke (paski) odmah mi je jedan šiptar iz Rijeke nudio da mu ih prodajem. Zanimljivo da se kod nas u Dalmaciji to uopće ne konzumira, ljudi se čude da to netko uopće hoće.
 

JOSIPDOLAC

Član
Tu od
30 Srp 2014
Poruka
141
FRITAJA SA PASKAMA
1.

Paske operite i natrgajte ga kao što trgate divlje šparuge - dok ne dođete do tvrđeg i žilavog dijela. Krenite s trganjem od svijetlijeg dijela stapke, koji je bio bliže tlu, pa prema vršku, gdje se počeo zametati cvijet.
2.

Na tanke ploškice ili sitne kockice narežite mesni dio vaše buduće fritaje (pancetu, pršut, šunku).
3.

Jaja razbijte i u padelici (zdjelici) ih istucite sa mliječnim dodatkom (mlijeko ili vrhnje), koje će dati fritaji kremastost i blagost, te soli i paprom. Ako imate neku slaniju pancetu ili pršut pripazite da ne presolite jaja.
4.

U tavu stavite sasvim malo maslinovog ulja, budući će panceta pustiti svoju masnoću. Na ulje bacite na minutu-dvije pancetu, a zatim dodajte i natrgane paske. Propirjajte na srednje jakoj vatri i poklopite poklopcem da se paski malo skuhaju u svojoj vlastitoj pari.
5.

Nakon par minuta pirjanja na pancetu i paske bacite jaja. Mutite po tavi dok jaja ne koaguliraju, no pazite da vam se ne prepeku i ne presuše.

Posluživanje

Poslužite toplo uz neki fini domaći kruh. Po želji po fritaji naribajte i sira, po mogućnosti ovčjeg ili kozjeg. Ja ju često puta radim i bez mesnih dodataka jer su mi paski genijalni sami po sebi. Vegetarijancima će se svidjeti ovakva fritaja i u dodatnoj kombinaciji sa gljivama. Ovo jednostavno jelo možete jesti i kao jači doručak, i kao toplo predjelo, a i kao lagani ručak ili večeru. Paski imaju specifičnu blagu aromu češnjaka, tako da uz ovu fritaju izvrsno pristaju salata od pomidorina ili rigice (rukole).
 

dario1983

Novi član
Tu od
27 Tra 2016
Poruka
5
Hvala na brzom odgovoru. Šta se tiče izbjegavanja ručnog rada možda sam se krivo izrazio, znam da ima dosta ručnog rada. Moja poanta je u tome da sve šta mogu strojevi radit umjesto ljudi, treba iskoristit. Radne snage ovdje ne fali tako se uvijek može naći ekipa za par dana posla samo da je prodaje.
Šta se tiće bijelog češnjaka ovdje i zašto on ne prolazi po meni je zato što ga ima samo po centrima i 99 % je onaj kineski(bijeli), Ljubičasti češnjak je ovdje sinonim za domaći, vjerovatono je neka autoktona vrsta bila te boje tako da će restorani i svi oni koji žele imati domaću namirnicu zaobići kineski(bijele boje). Neka moja ideja je probati sa 2-3 vrste, centrima je nebitno koje je boje ali na ugostitelje treba obratit pozornost. S obzirom da trenutno radim na ribarskom brodu te tako znam koliko je cijenjena naša sardela npr. u Italiji, da li postoji neka informacija o tome kako kotira, tj, koliko je cijenjen naš češnjak vani?
 

Mario1993

Aktivni član
Tu od
24 Velj 2015
Poruka
253
Ako može malo pomoć, pošto sam novi s češnjakom. Posadio sam nekih 50-ak kvadrata ozimog češnjaka na 2 parcele(za probu). Unazad 2 tjedna poneke stabljike su se počele savijati prema zemlji i list jako gubavi i žuti i stabljika je dost mekana iznad zemlje. Kad ga prerežem ne vidim nikakve crve ili truleži. Sad vidim da se počelo nasumično širiti. Po sličnim slikama sam našao da se radi o češnjakovoj muhi. Je li stvarno muhi i je li mogu što sada učiniti(popraviti)?


Evo dijagnoze iz Hrvatskog centra za poljoprivredu, hranu i selo i zaštitu bilja ( ne vjerujem da postoji profesionalniji labaratorij za biljne bolesti u hrvatskoj.)

Prema našem mišljenju, uzorci češnjaka koje ste jučer donijeli u Zavod oštećeni su od češnjakove muhe (Suilia lurida). Smatramo da je ovaj štetnik odgovoran za pojavu koju ste opisali. U uzorcima nismo našli kukuljicu ili ličinku ove muhe, no tip oštećenja i odsutnost drugih štetnika ili patogena upućuje da se gotovo sigurno radi o ovom štetniku.

U prilog ovoj tvrdnji ide i raspored zahvaćenih biljaka, simptomi, činjenica da je pojava uočena na više polja, kao i dostupne spoznaje o biologiji ove muhe. Nažalost, sada je kasno za bilo kakvu intervenciju. Nastavite s uobičajenom agrotehnikom i zaštitom.

Predlažem da pobliže pregledate par biljaka s polja – ukoliko uklonite listiće i pogledate one koji su poprimili smeđu boju, trebale bi se vidjeti bušotine i izgriženo tkivo.
Prema literaturi, ova muha javlja se znatno ranije nego lukova i polaže jaja već pri temperaturi od 0 °C do 2 °C (tu se tvrdnje nekih autora razlikuju). Kako je zima bila izrazito blaga, pretpostavljamo da je do polaganja jaja i ubušivanja ličinki došlo vrlo rano, moguće u prosincu ili siječnju. Naravno, ne možemo sa sigurnošću pretpostaviti kada se to dogodilo.

U uzorcima nije nađena stabljikina nematoda (Ditylenchus dipsaci) ili parazit uzročnik venuća luka (Fusarium oxysporum).

Tijekom narednih sezona, preporučujemo da svakako pratite ovog štetnika. Nažalost, nisu dostupna istraživanja u Hrvatskoj ili konkretne preporuke vezane uz njeno suzbijanje. U dostupnoj literaturi piše samo: „Muha se suzbija na isti način i istim insekticidima kao i lukova muha, samo mnogo ranije. Prskanje se provodi u doba leta muhe, ali let može potrajati pa je dobro prskanje ponoviti nakon 10 dana.“
 

Prilozi

  • IMG_20160503_203118.jpg
    IMG_20160503_203118.jpg
    27.6 KB · Pregleda: 181
  • IMG_20160503_203141.jpg
    IMG_20160503_203141.jpg
    26 KB · Pregleda: 210

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
626
Vadi se pomalo kod nas, naravno kao zeleni, iako je veličinu uhvatio, valjda će za tjedan dana biti normalnije vrijeme kada bi trebao sav rani van;



Ovo je rekorder za sada, ima u njemu pola kile sa stabljikom :) :



Srednjerani je jako dobar, vjerujem da će i on bit spreman do 10.06., glavica počinje rasti, ima i puno zelene mase tako da njemu ide Krista SOP, ne nitratni K:

greenshot
 

JOSIPDOLAC

Član
Tu od
30 Srp 2014
Poruka
141
Gorane češnjak ti lijepo izgleda .
Evo i mog Josipdolca
 

Prilozi

  • 20160513_171637.jpg
    20160513_171637.jpg
    79.2 KB · Pregleda: 300

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,818
Ovakav je moj.
 

Prilozi

  • 20160513_201035.jpg
    20160513_201035.jpg
    70.7 KB · Pregleda: 201

dario1983

Novi član
Tu od
27 Tra 2016
Poruka
5
Pozdrav ljudi. Treba mi mali savjet oko buduće sadnje češnjaka. Budući da planiram obrađivati veću površinu zemlje koja nije 10-ak god rađena, zanima me gnojenje. Završio sam sa malčiranjem travuljine i sada bi bacio gnojivo, pa zaorao i pustio do jeseni. Gnojivo je konjsko(poklonjeno) pa me zanima da li to može imati nekog većeg utjecaja na razvoj češnjaka, ili moram nabaviti stajsko(kravlje).
 

Najnoviji postovi

Na vrh