• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
@Dario ,konjski gnoj je po sastavu hranjiva vrlo sličan goveđem ,pa ne bi trebalo biti problema. Ali neki stručnjaci kažu da bi svježi gnoj trebao prezimiti da se razgradi ,a u tvom slučaju neće prezimiti ako planiraš sijati na jesen. Zato mislim da bi trebao paziti da ne pretjeraš s količinom i da ,ako je moguće ,zaoreš malo dublje.
 

dario1983

Novi član
Tu od
27 Tra 2016
Poruka
5
Mislim ga sad zaorat na pliće a na jesen duboko da sve to okrenem. Neću bacat puno jer je to površina gdje je prije dosta rađeno a zadnjih se godina tamo kosilo i krave su pasle tako da se zemlja dosta obnovila. Hvala na odgovoru
 

sine nomine

Član
Tu od
24 Lip 2013
Poruka
82
Komptno pošteno nagnoji. Vratiti će ti to zemlja višestruko.
Ja bi išao i sa 15-ak t/ha ako bi imao te količine. I onda još na jesen pred sadnju sa mineralnim.
Sretno.

Poslano sa mog SM-G920F
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

sine nomine

Član
Tu od
24 Lip 2013
Poruka
82
Kao šparoge koliko ja imam informacije.

Poslano sa mog SM-G920F
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Plamenjača je bolest crvenog luka, češnjaka i poriluka čiji je uzročnik Peronospora destructor (P. schleideni). Simptomi bolesti lako se prepoznaju. Sistemično zaražene biljke (biljke iz zaraženih češnjeva) mogu propasti u početnim stadijima razvoja ili zaostaju u rastu, a listovi su im zavinuti i klorotični. Za vlažnog vremena cijeli listovi su presvučeni sivoljubičastom prevlakom sporonosnih organa. Kod sekundarnih infekcija na listovima nastaju male svijetlo žute pjege koje za povoljnih uvjeta postaju veće, a za vlažnog vremena presvučene prevlakom sporonosnih organa. Ukoliko je vrijeme suho prevlaka se ne razvija, tkivo unutar pjega odumire (nekrotizira) te ga često nasele saprofitne gljive iz rodova Alternaria i Stemphylium zbog čega poprima tamnu, gotovo crnu boju. Zaražene lukovice se teško čuvaju i lako trunu.
POZZ
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
ja bi rekal da je to neki biljojed unakazio...a ne plamenjača...
...doduše, na jedno oko slabije vidim, ko mi kriv kad ne nosim zaštitne naočale...:icon_e_geek:
 

kawliga

Novi član
Tu od
14 Srp 2014
Poruka
6
Pozdrav ljudi :)..par smjernica/pitanja vezanih uz ovu temu sto su me moji vrbovarli da se malo raspitam o ovom unosnom biznisu haha.
U poljoprivredni su novi(traktor stariji imt je uzet tek prosle god dotad su se drzali stocarstva 40tak ovaca,par krava i skapali kraj sa krajem i sad doduse i dalje drze blago)no kad su uzeli traktor, plugove misle se baciti na bjeli luk(dosad su samo kosili i standardno krompir sijali :D )..za pocetak bi usijali bjeli luk na 5dunuma zemlje.kraj je planinski u zapadnoj bosni,mala vlaznost pa mu valjda odgovara..,tih 5 dunuma je na vise lokacija rascjepkano dalje tu zive stariji ljudi a mi ostali bi dolazili koliko mozemo da pomognemo.Koliko bijeli luk zahtjeva brigu? Sve bi smjernica savjeti dobro dosli kao i najvaznije pitanje da li se uopce isplati?
Unaprijed hvala svima..
 

Allium0612

Novi član
Tu od
24 Svi 2016
Poruka
2
Pozdrav,
Novi sam ovdje i nisam baš upoznat sa pravilima pa mi nemojte zamjeriti ako nesto nisam napravio po pravilima :D
Imam par pitanja vezano uz češnjak:
1. Na koji način vadite češnjak iz zemlje(osim ručnog načina)
2. Posadio sam nekih 300kg češnjaka i prije nekih tjedan dana izvadio par glavica i vidio da je glavica jako mala te ne znam sada što mi je činiti(radio sam prihranu,sve po "pravilima."

Lijep pozdrav
 

JOSIPDOLAC

Član
Tu od
30 Srp 2014
Poruka
141
Allium 0612

Slika 1. sa ovim radim redove i sadim ručno
Slika 2. O vaj nož smontiram umjesto ovih jarkača i sa ovim nožom prođem ispod češnjaka i samo pobirem češnjak . ova konstrukcija na koji pričvršćujem je od sadilice krumpira
 

Prilozi

  • 20160321_152156.jpg
    20160321_152156.jpg
    47.8 KB · Pregleda: 490
  • 20160321_152840.jpg
    20160321_152840.jpg
    45.8 KB · Pregleda: 263

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Kod mene je isti sistem kao kod Josipa, ali sam ja prošle godine to radio i morao sam daleko jaču ramu napraviti. Zemlja je bila strašno suha i tvrda.

Rama je od Megametalovog rasipača, nož je komad šasije od Mercedesovog kamiona, dobar dio ostalog sam našao po dvorištu.

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=kHq8wCt1pkE[/YT]
 

Allium0612

Novi član
Tu od
24 Svi 2016
Poruka
2
Puno Vam hvala na odgovoru. Mislim da ću i ja probati nešto slično. A što se tiče malih glavica,koje očito kaskaju u razvoju,ima li nešto da potaknem rast glavice(biljka je izrasla)? (Dodati dušika možda?)
 

JOSIPDOLAC

Član
Tu od
30 Srp 2014
Poruka
141
Ovisi koji ste češnjak posadili , još stigne formirati glavice . Goran bi na to pitanje najbolje odgovorio .
 

Jankomatko

Novi član
Tu od
1 Lip 2016
Poruka
16
Lijep pozdrav
Jel ima netko ovakvih problema naime luk mi pušta nove listove i razdvaja je glavica
 

Prilozi

  • IMG_20160531_201742.jpg
    IMG_20160531_201742.jpg
    28.7 KB · Pregleda: 176

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
ajmo češnjak salitrom, pa da se nađe...:icon_madu:
višak dušika i naknadni (postrani porast)...ima u ovoj temi o tome...
tipična greška s početka proizvodnje...i meni je tako bilo..:8):
 

Najnoviji postovi

Na vrh