• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Gorane odličan ti je češnjak!!:(y): Folicur sam išao prije tri dana upravo zbog velike vlage i dosta visokih temperatura. On mi se pokazao jako dobrim i ne propušta Sivu plijesan (Botrytis cinerea) niti bijelu trulež (Sclerotium cepivorum), hrđe (Puccinia allii)....ide ga 2l/ha
 
Posljednje uređivanje:

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
On mi se pokazao jako dobrim i ne propušta Sivu plijesan (Botrytis cinerea) niti bijelu trulež (Sclerotium cepivorum), hrđe (Puccinia allii)....ide ga 2l/ha

Ma gledam kako Bayer i dalje izbacuje nove preparate na bazi tebukonazola, jedinog preparata koji se pokazao dobrim za bijelu trulež, samo ih nema u zemljama trećeg reda tj. kod nas, u ostatku EU ih ima.
Gledam oko sebe i češnjak masovno propada pa me strah da i kod mene ne uzme maha. Mislim, uvijek bude nešto malo te bolesti kod mene, u kakvoj rupi, ali sada se zemlja neće osušiti bar narednih 15 dana pa je i opasnost velika...

Patim za sušom ito ekstremnom, volimo je i ja i češnjak.

Kakva je situacija kod tebe, ima li tragova bolesti ili tripsa možda ove godine?

@marko Nemoj za***avat, imaš odličan češnjak, jesenski je uvijek veći od proljetnog ali ima i proljetnji svoje prednosti :)
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Gorane za sada je sve OK !! Imao sam malu blokadu hranjiva u tlu pa sam išao preko lista sa nekim stimulatorima i aminokiselinama . Bilo je muhe nenormalno puno (prvi tretman 16.2), a TRIPSA tek očekujem polovicom svibnja. Laser je spreman za njega i ove mi godine neće puno trebati da ga primjetim kao prošle godine. Problem mi je što ne mogu da nađem plave ploče koje su namjenjene za njega!! Zvao sam te par puta ali ti se broj ne koristi više pa te molim da mi pošalješ na pvt broj moba? One dvije sorte koje si mi poslao prošle godine fenomenalno izgledaju pa se budemo čuli vezano za iduću sadnju.Kako se ponaša "slavonac" kod tebe?
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Vidis kod nas muha nikad ne pravi veliku stetu. Ali moj prvi tretman je bio oko 15.11. a drugi 20.02.:icon_weed:
Trips nikad ni vidio u cesnjaku ali u ostalim kulturama da. Laser nikad nije sam bio dovoljan nego je tu dobro izmjenjivati, Mospilan, Confidor, Vertimec....
 

BioBela

Član
Tu od
11 Kol 2013
Poruka
63
Gorane za sada je sve OK !! Imao sam malu blokadu hranjiva u tlu pa sam išao preko lista sa nekim stimulatorima i aminokiselinama . Bilo je muhe nenormalno puno (prvi tretman 16.2), a TRIPSA tek očekujem polovicom svibnja. Laser je spreman za njega i ove mi godine neće puno trebati da ga primjetim kao prošle godine. Problem mi je što ne mogu da nađem plave ploče koje su namjenjene za njega!! Zvao sam te par puta ali ti se broj ne koristi više pa te molim da mi pošalješ na pvt broj moba? One dvije sorte koje si mi poslao prošle godine fenomenalno izgledaju pa se budemo čuli vezano za iduću sadnju.Kako se ponaša "slavonac" kod tebe?

Plave ploče je lani imao Unicem - imaju zastupstvo u Zgb. Najbolje da ih nazovete i pitate tko ih ima u Vinkovcima (Orban, Amarilis ii ...?)
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Plave ploče je lani imao Unicem - imaju zastupstvo u Zgb. Najbolje da ih nazovete i pitate tko ih ima u Vinkovcima (Orban, Amarilis ii ...?)

Hvala !! Orban ima samo žute , Amarilis kaže da bude nabavio....:(
no budu se nabavile
 
Posljednje uređivanje:
D

djcesnjak

Guest
Pozdrav, ja sam ove godine sadio oko 0,2ha češnjaka..na jesen planiram 1ha
photo.php
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Nisam veliki proizvodac niti je to velika kolicina ali za mene je puno...
Muhu kao sto sam rekla smo prezivili odlicno, za vikend me nije bilo doma i u tih par dana vratim se i imam sta vidjeti...
Ne znam da li ce se hrda i plamenjaca siriti, da li uopce postoji sansa da od toga nesto bude...
Kisa pada non stop i ne dozvoljava spricanje niti nista...


Spricaj bakrom za plamenjacu (pogledaj na stranicama ministarstva poljoprivrede sto je dozvoljeno za eko, moze nordox, champion, bordoska caffaro, kocide...) a za zlatice neemazal.
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Hvala vam decki ;-)
Nisam cekala i odmah danas kupila i pospricala Bordoskom juhom, nadam se da ce pomoci i da cu uspjeti spasiti malar nesto..
Znam ja da kod eko proizvodnje ne moze uspjeti sve, ali eto da samo sve ne propadne od tolikih kisa i bolesti...
Zlatice zasad rucno rjesavam-tj pobila am vecinu, sutra opet idem u pohod, makar sad ih vise ne vidim toliko, navecer kad zaklopim oci vec su mi pred ocima :p
Sad jos moram naci tj. Procitati dal je jedan tretman bordoskom dosta, tj koliko se cesto smije koristiti?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Obicno nije dosta jednom, ne znam kako je kod bordoske i cesnjaka, ja u vocnjaku idem nordoxom 2 puta u razmaku 14 dana.
 

bobi

Novi član
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
3
Pozdrav, evo slika sta mi se dogada sa cesnjako... Lisce mi zuti, tj susi se i propada, vidi se na slikama da nema korjena, tj da je propao, pa pomagajte ..hvala













 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Moze bit puno razloga ali zajednicko im je da sada vise pomoci nema na napadnutima. Trebas procijeniti koliko se to širi pa eventualno mozes poprskati sa Nativom ili Folicurom.
Iako se na jednoj glavici vidi bijela trulez a na nekima ostecenje fizicko kao kod napada muhe, razlog je po meni ostatak plemenjace na cesnjevima sjemena...
 
Posljednje uređivanje:

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Evo i moj Cesnjak. Cista Eko proizvodnja ! Nicim sprican !! Ni jednog miligrama umjetnog gnojiva !!
Nemam ga puno, jedna gredica za osobne potrebe.
 

Prilozi

  • 2014-04-29 09.03.48.jpg
    2014-04-29 09.03.48.jpg
    82.5 KB · Pregleda: 213
  • 2014-04-29 09.03.52.jpg
    2014-04-29 09.03.52.jpg
    81.8 KB · Pregleda: 222
  • 2014-04-29 09.04.06.jpg
    2014-04-29 09.04.06.jpg
    81.7 KB · Pregleda: 232

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Uh koliko osjaka oko toga češnjaka,čupaj to dok je vlažno da što veći dio korijena izađe van.
 

bruno912

Novi član
Tu od
29 Tra 2014
Poruka
3
Pozdrav svim forumasima , narocito onima koji se neboje rada :p
Vec dugo citam ovu temu pa imam samo nekoliko pitanja za pocetak pa ce mi valjda biti puno toga jasnije,
1. Dali se jesenska sorta može saditi u proljece? jer citao sam negdje ali nemogu naci da ako se sorta zamjeni nenaprave se cesnjevi/ režnjevi nego bude u komadu kao luk, i kada se jesenska sorta moze otprilike vaditi iz zemlje?
2. Kada se proljetna sorta može vaditi iz zemlje?
i još 3. kako sacuvati velike kolicine sjemena da neproklijaju, koji bi nacin bio najbolji..

P.S. vjerujem da ova kise i nije najbolja za cesnjak, procitao sam da cesnjak nevoli previse mokro, osim kada razvija režnjeve onda mu je potrebno.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,677
1. Dali se jesenska sorta može saditi u proljece? jer citao sam negdje ali nemogu naci da ako se sorta zamjeni nenaprave se cesnjevi/ režnjevi nego bude u komadu kao luk, i.

Pa mislim da može,samo ti je kao luk,nema formirane glavice sa češnjevima.Takovu mi sadimo ujesen i dogodine imaš normalne glavice.
Malo bolje upućeniji će bolje objasniti.
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Pozdrav svim forumasima , narocito onima koji se neboje rada :p
Vec dugo citam ovu temu pa imam samo nekoliko pitanja za pocetak pa ce mi valjda biti puno toga jasnije,
1. Dali se jesenska sorta može saditi u proljece? jer citao sam negdje ali nemogu naci da ako se sorta zamjeni nenaprave se cesnjevi/ režnjevi nego bude u komadu kao luk, i kada se jesenska sorta moze otprilike vaditi iz zemlje?
2. Kada se proljetna sorta može vaditi iz zemlje?
i još 3. kako sacuvati velike kolicine sjemena da neproklijaju, koji bi nacin bio najbolji..

P.S. vjerujem da ova kise i nije najbolja za cesnjak, procitao sam da cesnjak nevoli previse mokro, osim kada razvija režnjeve onda mu je potrebno.

Pozz!
Jesenska sorta se sadi u JESEN!!! Što bi dobio s tim da sadiš ozimi češnjak u proljeće?Postoji Ozimi ,Alternativni i Jari (proljetni) . Alternantivni češnjak pretežno sade u proljeće no to je sorta koja se može posaditi i u jesen i u proljeće. Također imaš češnjak koji razvija cvijetnu stapku i koji to nema ! Onaj prvi je kračeg perioda čuvanja!
2) Proljetni se češnjak vadi (u slavoniji) negdje u drugoj polovici srpnja odnosno to sve ovisi o godini ili vremenskim uvjetima . Bilo koji češnjak koji se sadi , vadi se kada mu je 2/3 lista suho!
3) Sjeme da ne proklija nije toliko problem u ozimom koliko je u proljetnom!
I za jedan i drugi ti je najbitnija vlaga u prostoriji u kojoj čuvaš sadni materijal. Vlaga ne bi trebala preči 70-75%
P.S Vlaga u polju u ovim kolićinama više šteti biljci nego što joj doprinosi , češnjak je biljka sunčanih i dugih dana dakle bolje podnosi sušu nego vlagu
 

Demetra

Novi član
Tu od
18 Velj 2014
Poruka
23
Pitanje za iskusnije,
Da li je potrebno i da li se smije tretirati muhu treći puta, zadnje tretiranje tj drugo je bilo 02.04?
stavio sam neki dan žute ploče i vidim da ima češnjakove i lukove muhe poprilično.
Sredstvo kojim sam tretirao je rogor 40

Evo par slika
 

Prilozi

  • IMG_20140423_135853.jpg
    IMG_20140423_135853.jpg
    66.5 KB · Pregleda: 207
  • IMG_20140423_135901.jpg
    IMG_20140423_135901.jpg
    69.2 KB · Pregleda: 229
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh