• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
I ja bi svoj rani vadila, ove godine je raniji nego prosle, ali vrijeme ne dozvoljava, pa moram cekati...
 

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
pozdrav,cjenjenim forumašima,znam da pomoči nema ali barem vas molim za objašnjenje za ono što mi se događa u mom luku.Naime sve je bilo ok sve do prije 5 dana sada on iz svakog režnja kojeg je tek formirao tjerara nove mlade listove:icon_scratch:

Jel toga ima puno ili gdje koji?
Kod mene isto ima ali nešto malo, gdje koji luk...stavi sliku!

ps. kakva se očekuje cijena ove godine, dali biti dobra s obzirom na poplavljena područja i malo čudnu godinu?
pozdrav
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Tamo di je poplavilo sigurno nije bilo cesnjaka. Poplave ce jedino dobro doc za prodaju stocne hrane. A da ti jos kazem da su neki vec dogovorili prodaju, ali kao sadni materijal. S druge strane, barem ce nas vampiri obilazit u sirokom luku :D:
 

mare

Član
Tu od
3 Velj 2014
Poruka
65
Koliko sam vidjela na njuskalu cijena se krece od 20-30 kn sa iznimkama ali rijetkim
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
619
Pa prodaje se češnjak već skoro mjesec dana, od ove nove sezone naravno. Cijena je oko 20kn na veletržnicama.
To je dobra cijena i za suhi a kamoli za zeleni kakav se do sada prodavao. Većinom Hercegovci prodaju češnjak u zeleno ali to je prava muka za pripremit, očistiti... Ali je zato težak ko olovo. Ne daju mu da se ohladi, popodne vade a ujutro već prodaju. Razlog tome je naravno kaliranje, već nakon 5-6 dana izgubi 40% svoje težine. Takav prolazi samo na veletržnicama, u otkupima samo suhi. Dovoljno ga je sušiti 7-10dana, nakon toga više ne kalira puno. A i nakon tog perioda sušenja se može skladištiti bez nekih problema i ograničenja.
 

iva0507

Novi član
Tu od
30 Svi 2014
Poruka
3
Pozdrav svima! Molila bih za savjet. Naime, posadila sam oko 18 kg češnjaka jesenas. Posađen je na prvi put oranu zemlju. Nisam ga ničim špricala ni gnojila. Sve je bilo dobro do ovih kiša kada je buknula trava, a nisam mogla kopati ni plijeviti. Tako da sam mu bacila KAN u travu prije 10-ak dana, a ovaj tjedan ga okopala. Listovi su malo žuti, ima ga sa jako tankom stabljikom, a ima i solidnog. Moje pitanje je da li bi ga trebala još nečim pognojiti npr. NPK i da li smijem, da li bi mu to pomoglo da se malo "udeblja"? Hvala!
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
gnojidba KAN-om ti sada nije sretna kombinacija,dušika mu ne fali zbog ovih silnih kiša....... NPK da ali preko lista, samo gledaj da bude formulacija sa malo dušika ( 5-15-30 ili nešto slićno)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

iva0507

Novi član
Tu od
30 Svi 2014
Poruka
3
Hvala na odgovoru. Vidjet ću da li ću ga onda folijarno ili neću ništa pa kakav bude.
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Marko sa motikanom moraš biti jako oprezan!!

Češnjak ti je u dobrom stanju:(clap):

Htio bih vam svima reći da je krenuo duhanov trips , pa pripazite na tu malu napast koja čini velike štete!!!!
LASER jedino učinkovito sredstvo protiv njega no dosta je skup !!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
Ovaj češnjak u ovo vrijeme bi trebo biti bolje razvijen, nekako mi je tvoj tanak, a i dosta je rijedak sklop,
to je slavonsko/srpska srednje rana sorta, krajem 6. mjeseca se vadi zar ne?
pozdrav
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
619
Nije, nije... to je proljetnji češnjak. Sasvim normalan s obzirom na vrijeme sadnje. Još glavica bude i dobro velika na kraju s obzirom kako je tanak...

Za sve koji se misle čime gnojiti u glavičenju, po mom iskustvu od Multi K prills (12-0-44) nema boljeg gnojiva, s time da količina ne bi smjela za češnjak biti veća od 100kg/ha...
 

ivica919

Novi član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
2
Pozdrav.Ja sam novi član pa bih imao par pitanja.Gdje bih mogao kupiti luk za sadnju(da se nekako u ovo vrijeme sije)?
 

iva0507

Novi član
Tu od
30 Svi 2014
Poruka
3
viewer.php
[/URL] [/IMG]
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,571
Početnik sam i učinio sam neke greške, ali ako Bog da i budemo radili na godinu, pametnije ćemo! ;)

Posađen je u dosta loše pripremljenu zemlju i jako loše je bilo nicanje, ali ipak ima dobroga, pa kako mu Bog da do vađenja.

Bude to sve dobro ;)
 

ivica919

Novi član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
2
Dali netko možo doći do itp-a.Dali netko ima njegov broj? da mi pošalje ili da mu kaže da mi pošalje broj.
 

klint

Novi član
Tu od
29 Svi 2014
Poruka
26
Pozdrav.Ja sam novi član pa bih imao par pitanja.Gdje bih mogao kupiti luk za sadnju(da se nekako u ovo vrijeme sije)?
u feričancima,ali neznam kakav se to luk sada sije
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,654
Dali netko možo doći do itp-a.Dali netko ima njegov broj? da mi pošalje ili da mu kaže da mi pošalje broj.
Imaš opciju da bilo kojem članu pošalješ privatnu poruku, pa mu se javi da ti da broj.
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
619
Molim pomoć! O čemu se radi? Hrđa?? Čime prskat? Prije 10 dana prskano Ridomil gold MZ. Hvala!

Dithane + score bi trebalo pomoći, nije to bas alarmantno stanje. Pazi na karencu, ako je cesnjak blizu vadjenja (20 dana) onda nemoj nista radit, toliko štete ipak neće napravit.
No ako je to vrsta koja mi se čini da je, onda nije ni počeo zavijat glavu, odradi onakvu zaštitu...
 

Najnoviji postovi

Na vrh