• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

gradskikauboj

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
166
Evo slika za ivanz i davor333.
Dvojica otraga sjede i kroz ove cijevi bacaju češnjeve. Stvar hoda.
2dum8e8.jpg

1zc1dw0.jpg

14d36op.jpg

28hldhz.jpg
 

milankrezner

Član
Tu od
26 Tra 2014
Poruka
155
El ti iznikne svaki cesnjak posto sam cuo price da se mora tuskat i pravilno okretat da bi izniko
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Čovječe, pa ti tu imaš gubitak prostora da Bog sačuva. 20 cm od reda do reda je vrhunski, možeš obaviti kultivaciju s vibrokultivatorom, a ima dovoljno prostora za razvoj. Ovako umjesto 5-6 redova imaš 2. Znači, 2,5 puta manji prinos od klasične sadnje. Osim toga, nemaš kontrolirani razmak između samog češnjaka, pa se može dogoditi ili da jedan drugoga guši ili da su, kao i međuredni razmaci, predaleko.

@milane, izniknut će on svaki, ali se neće razviti kako treba, tj. ona strana na kojoj leži se ne razvije uopće. Probaj posaditi par komada na bok, pa ćeš vidjeti kolika je razlika. Mi smo se igrali ove godine, pa smo svakako sadili i isprobavali. U lakoj zemlji se, naravno, lakše ispravi, pa je i manji gubitak, a u težoj nije ni za šta.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
gospodo, gradskikauboj je iskoristio vlastite resurse i posadio češnjak...točka...
sve priče o tome da ovo nije dobar način su bespredmetne, češnjak bude narasal i točka...
e sad to što nebude bio prinos po jedinici površine onakav kakav piše u nizozemskim priručnicima, to je druga stvar...
ali mi i tak ne živimo u nigdjezemskoj nego tu di jesmo i ovo je super odrađen posao...s vremenom će čovjek sam usavršiti tehnologiju kad vidi što stvara probleme...

gradskikauboj :drink:

uostalom, i sam ga sadim na sličan razmak redova...:icon_weed:
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Onda je barem mogao staviti markire na pola i posaditi na 35 cm. To je razmak za kukuruz, a ne češnjak, a valjda postoji neka razlika u potrebi za prostorom između stabljike od 0,5 m i one od 3 m visine. Lakše bi mu bilo da je izvukao redove motikom... Nasadio sam se češnjaka, što kod mene, što kod drugih, ne govorim o prinosima iz nizozemskih priručnika, nego iz zdravorazumskih zaključaka. Kad počneš nešto raditi, onda se raspitaš, proučiš kako stvari funkcioniraju kod drugih... Na koncu, ako ima dovoljno zemlje, vremena i goriva da sadi češnjak na taj razmak i na taj način, nek to slobodno radi. Ja sam samo iznio svoje viđenje. Nitko ne brani nikome da sadi i sadilicom za krumpir.
 

Lora

Novi član
Tu od
25 Sij 2014
Poruka
16
pozz,luk je zasaden vec je izasao vanka i ima 2-3 lista al vec se pojavila trava iako sam polio cjelu zemlju kad sam posadio sta sad radit ???

I meni se to dogodilo ove godine. Zanimljivo je to da prošle godine uopće nisam prskala protiv korova i uopće nisam imala problema s njim do proljeća, a ove godine sam se odlučila za cidokor 7 dana prije sadnje (jer je korov od zadnjeg oranja potpuno pokrio njivu), a stomp par dana nakon sadnje. Sad vidim da mi korov bezobrazno niče ko da sam ga zađubrila, a ne potrovala.Češnjak mi je oko 5 cm iznad zemlje. Korov mrvicu manji. Možda je to zato što je ovo ljeto bilo dosta kiše.

Gorane, kažeš da je rano za ponovno prskanje. Kad bi to trebalo napraviti?
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
sadilica kao takva može poslužiti, ja sam se nadao nekoj automatskoj, al u svakom slučaju je bolje nego ručno......kada original OLTova polovna nije ispod 15000kn, što je po meni neisplativo za male površine......
 

JOSIPDOLAC

Član
Tu od
30 Srp 2014
Poruka
141
Sadilica ovakva ,onakva sadilica je uvjek sadilica niti jedna sadilica ne može kvalitetno posaditi kao ručno neznam koliko to hektara sadite da ne možete ručno saditi , nova sadilica 5 -redova 6.500,00 sa pdv od Se-kra u Mirkovcima,Sesvetskom Kraljevcu i drugim predstavništvima koji uvoze iz Srbije . U Srbiji možete kupiti još jeftinije tko je bliže granici .

I meni se to dogodilo ove godine. Zanimljivo je to da prošle godine uopće nisam prskala protiv korova i uopće nisam imala problema s njim do proljeća, a ove godine sam se odlučila za cidokor 7 dana prije sadnje (jer je korov od zadnjeg oranja potpuno pokrio njivu), a stomp par dana nakon sadnje. Sad vidim da mi korov bezobrazno niče ko da sam ga zađubrila, a ne potrovala.Češnjak mi je oko 5 cm iznad zemlje. Korov mrvicu manji. Možda je to zato što je ovo ljeto bilo dosta kiše.

Gorane, kažeš da je rano za ponovno prskanje. Kad bi to trebalo napraviti?
Cidokor 7 dana prije sadnje tko vas je to savjetovao , kada ste vršili pripremu tla i koja je kultura bila prije, kada ste sadili .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
626
Gorane, kažeš da je rano za ponovno prskanje. Kad bi to trebalo napraviti?

Odmah. Bolju preporuku od Goala nemam. Zna on doduse malo "ugristi" luk ali sta je tu je... Idi prvo sa 2dcl/ha pa onda jos jednom sa 5dcl/ha nakon 10 dana. Kod tebe ce uvijek biti toplo pa nemas ogranicenja zbog temperature. Drzi se iskljucivo potroska preparata po jedinici povrsine. Mislim da je dobro dodati i folijarno dusicno gnojivo a i zbog pretople jeseni ces morati odraditi zastitu od muhe pa....
Ja zemlju mjesecima prije sadnje odrzavam cistom, frezanjem svakih 20ak dana. Nikakve pretkulture i ostaci njihovih korjena da me za*ebaju a osim toga cista zemlja puno brze dolazi "na oru"...
 

Lora

Novi član
Tu od
25 Sij 2014
Poruka
16
Gorane, hvala ti na brzom odgovoru, ovaj vikend je onda opet akcija.
Ma ne bi meni bilo to problem pročeprkati sa biciklom, ali lani se uopće nije moglo u zemlju, stalno je bilo mokro, ili kiša ili rosa, pa se bojim da se ne ponovi to i ove godine.
 
Posljednje uređivanje:

Lora

Novi član
Tu od
25 Sij 2014
Poruka
16
Cidokor 7 dana prije sadnje tko vas je to savjetovao , kada ste vršili pripremu tla i koja je kultura bila prije, kada ste sadili .

Ma, mi smo u biti vrlo neozbiljni poljoprivrednici. Njiva nam nije baš blizu, a imamo i druge poslove, pa ne stignemo to raditi kako treba. Nailazimo na probleme, i u hodu ih rješavamo, a ne pomažu nam baš ni vremenski uvjeti.
Zašto cidokor. Zato što nam je traktoraš zaboravio javiti da je zemlja spremna za sadnju, pa je trava u tih 10ak dana nikla, a pošto lani nismo imali taj slučaj, ostali smo iznenađeni i odlučili to potrovati. Pitali smo za savjet kod agronoma u lokalnoj poljoapoteci i on je rekao da možemo to riješiti cidokorom, a nakon 7 dana da već možemo baciti gnojivo, frezati i saditi.. Ali mi je nevjerovatna činjenica, meni kao laiku, da lani nismo uopće koristili herbicide i nismo imali problem sa korovom sve do proljeća, a sad smo koristili dva herbicida i situacija je grozna. Neki faktor nam je promaknuo, ne znam zašto je to tako jer mi osobno ne pripremamo zemlju, nego smo to potpuno prepustili traktorašu, koji je jednom i sam sadio na toj istoj njivi da to napravi onako kako bi sebi. Puno kiše, topla jesen, oranje u krivo vrijeme, ne znam...Sigurno nam neće reći traktoraš da je zeznuo stvar.
E, prethodna kultura je bila - livada. Nije ista njiva kao i lani ali je relativno blizu lanjske. I na lanjskoj je njivi isto bila livada, isti korov, sve isto ko i lani.
 
Posljednje uređivanje:

JOSIPDOLAC

Član
Tu od
30 Srp 2014
Poruka
141
Tu livadu si trebao tretirati sa cidokorom ili nekim sličnim 3-4 tjedna prije oranja da sve spali .Teško je kada ovisiš o drugom.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ili je kreneš pripremati godinu dana unaprijed. Preoreš, prefrezaš, pa pustiš par dana da nikne korov, pa je ponovno razrahliš, onda posiješ nešto za zelenu gnojidbu, nagnojiš zemlju, razrahli je i usput poguši korove. Nakon toga sadiš.
 

jandric200

Član
Tu od
9 Velj 2011
Poruka
593
Dali se još sadi češnjak , mislio sam počupati papriku sa folije i u te rupe
posaditi češnjak, hoće li nešto smetati.
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
626
Folija ce smetat, tj. vlaga ispod nje. Ne u zimskom periodu ali na proljece mu nema spasa ako bude u konstantnoj vlazi. Eventualno da tu foliju pocupas krajem veljace, ako ti to uopce nesto znaci...
Saditi se moze, jos oko mjesec dana jesenski i 3-4 mjeseca proljetnji...
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
pitanje. čovjek mi je donesao češnjak koji sam kupio neki dan. češnjevi su prva klasa,veliki,krupni,zdravi ma sve pet. kaže on to niti prska niti kopa,kad posadi prekrije cijeli nasad sa desetak centi slame,i to je to. tako radi već godinama i uvijek je dobar. jel netko probao tako?
 

kresoklc

Član
Tu od
24 Ruj 2012
Poruka
90
Gledao sam na srpskim plodovima zemlje kako je neki čovjek invalid zbog neke bolesti ala mltipleskleroza ili slično, žena ga ostavila ima troje djece bla bla bavi se i živi od jagoda i pokraj njega je neka tvornica koja radi ako se dobro sjećam kao neke gumeno-plastične tkanine koje se korste u proizvodnji guma za aute. On je od njih kupio otpatke i položio je tu tkaninu između redova. Riješio je problem korova,vlage(tkanina/prozračna) plodovi su čisti itd.
 

JOSIPDOLAC

Član
Tu od
30 Srp 2014
Poruka
141
pitanje. čovjek mi je donesao češnjak koji sam kupio neki dan. češnjevi su prva klasa,veliki,krupni,zdravi ma sve pet. kaže on to niti prska niti kopa,kad posadi prekrije cijeli nasad sa desetak centi slame,i to je to. tako radi već godinama i uvijek je dobar. jel netko probao tako?

Niste napisali na kolikoj parceli sadi , na taj način su prije sadile bake, kada bi posadile prekrile bi ga sa slamom ili sijenom ili bujadi to su bile male površine 1-2 kg. sjemena ,to bi travu sa pincetom popukal i prebrojil ali tko sadi od 1000m2 na dalje to je druga stvar. Poozzz.
 

Najnoviji postovi

Na vrh