• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
246
Marko ,možda nisam dobro shvatio da si ga odmah nakon vađenja čistio. Trebao bi se nakon vađenja sušiti jedandan na suncu (na njivi ) i još 7-10 dana u hladovini prije čišćenja .Sorry ak to već znaš a ja pametujem :eek::
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,576
Vađen je i onda slagan na male hrpice i sutra dan vožen kući, ali nije sušen još dodatno, nego čišćen odmah.
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
246
Kod mene se pokazalo da se puno lakše čisti ako odleži tjedan dana u hladovini ,zajedno sa stabljikom ,a i ne dolazi do pucanja ljuske ,tak da goli češanj izviri .A navodno je tako bolje i zbog trajnosti .Ali to bolji znalci od mene mogu potvrditi ili demantirati . Istina ,nije baš zgodno veću količinu spremati pod krov ,a da nije na hrpi ,da ima zraka ,treba puno prostora i ja s tim muku mučim !
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,576
To je kod mene jedini problem. Mogu ga staviti pod hladovinu samo ako će biti metar debel, a to bolje da ne radim. Samo ovlaži i još teže se čisti.

Ovako je trenutno uskladišten

lUpJyFU.jpg
[/URL]

oGBgLtA.jpg
[/URL]

OIk8HfG.jpg
[/URL]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
620
Marko pokusaj nabaviti ovakve gajbe:

Po veletrznicama ih bude, sverceri agrumima ih vecinom drze, 2kn/kom, nisu ni te drvene puno jeftinije a ove su dosta bolje rješenje. Bez obzira sto nisi puno stavljao u gajbe, luk je sitan i opet poneki na dnu gajbe nema zraka.

Ja to odmah kod vadjenja punim u njih a kako dosta cesnjaka pletemo više ga ni ne vadim iz njih dok ne dodje na red za pripremu. Dakle suši se u njima, glavice su uvijek u hladu. Susi se par tjedana i onda ide u skladiste.

Na ovaj nacin u jednoj etazi na 100m2 stane 2.5t luka. S time da se prostorija visine dva i pol metra metra moze podjeliti na 4 etaze, to je dovoljno prozracno da se ne uplijesnivi.

Mijo dobro govoris za trajnost, češnjak sa stabljikom moze sigurno mjesec dva duze trajati od onog u glavicama. Samo ono što kazes za sušenje, treba bit oprezan, na velikim vrucinama je i jedan dan puno da glavice budu na suncu, dobiju opekotine.

Lj. je oznaka za 'ljubitovecki'? :) Pod taj naziv oni otamo prodaju sve vrste luka, kako kojeg imaju no pravi ljubitovecki nije proljetni koliko ja znam i kako mi kazu. Njihov ne moze trajati duze od prosinca. Kakav ti je onaj za kojeg si govorio da je bas iz tvoje okolice?
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,576
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=kHq8wCt1pkE&feature=youtu.be[/YT]

Evo i jedan video što sam nabrzinu snimio pa utekao iz reda
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
kod mene luk nikad losiji,pa to je sitnije nego češanj koji sam posadio,mozda je problem sto sam ga kasno sadio a i bilo je jako mokra zemlja lani.
 

bafo

Član
Tu od
23 Ruj 2013
Poruka
30
poz.
kod mene ista stvar imam nekih 100 kg sitnog i neznam što ću s njim.
Jel ima netko ideju što sa sinim češnjakom:icon_scratch:
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Dali je stvar u reprodukciji? Posadimo luk pa onda kad ga povadimo uzmemo sitnije pa posadimo opet i tako svake godine. Mozda bi ga trebalo uzgojiti iz sjemena ponovo svakih nekoliko godina? Tako ja radim na ovom sto pusta glavice sjemena na vrhu,ali ove godine nisam imao za sve. Cak mi je i sjeme na toj sorti ove godine ostalo sitno kao zito,umjesto da bude velicine nokta malog prsta otprilike. Gorane znas li ti sta o tome?
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
620
Jel suša bila kod vas u vrijeme rasta glavice? Mozda nije dovoljno gnojen? Malč od slame koji si stavio mozda mu smeta, u fazi glavicenja on voli sto vise sunca. Vrijeme sadnje igra veliku ulogu, sto se ranije posadi i prinos bude bolji no nisam bas siguran da to vrijedi za tu vrstu, malo nje sam sadio, uvijek na jesen, u listopadu...

Ne znam, nagadjam ali tu mozda treba traziti razloge, ne u onom sto kazes jer se cesnjak ne moze 'izroditi' kao krumpir.

Ali i što s vrste tiče, ja ne znam kako se on isplati raditi njima u Rami, ne znam kojom selekcijom oni sade svog. Jer evo i sto kazes, da bi se imalo isplatio moras saditi najsitnije glavice jer u velikim su i cesnjevi ogromni (ja sam ih imao velicine upaljača) a glavica dogodine sigurno nece biti takva. Najvise sto sam ja imao na toj vrsti je čini mi se 1:5 dakle neisplativo, ako uzmem u obzir produzenu vegetaciju, znaci tteba ga par puta vise zašticivati, navodnjavati i vaditi po velikim vrucinama, vise ga ne sadim.
Mozda je jedini isplativ nacin onaj kako radi Josipdolac, ne znam a nije me iskreno toliko ni briga dok ima normalnih vrsta, za moj kraj ta definitivno nije...

Kolikav prinos imas u dobrim godinama na toj vrsti?
 
Posljednje uređivanje:

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
inace bude dobar prinos,pogotovo kod covjeka koji mi je lani dovezao 50kg za saditi,to su bile glavice kao breskve velike,on takodjer radi na slami i nikako drugacije,to je dobra stvar,iz puno razloga. ja mislim da sam ga kasno sadio,vec je bio kraj 10mj i dosta hladno i mokro. gnojidba normalna.
 

pingy321

Član
Tu od
16 Ožu 2014
Poruka
114
poz.
kod mene ista stvar imam nekih 100 kg sitnog i neznam što ću s njim.
Jel ima netko ideju što sa sinim češnjakom:icon_scratch:

Ja bi ti predložila da se očisti, razreže na pola ili 3, staviš u dehidrator i osušiš, nakon toga samelješ i prodaš kao sušeni češnjak.. ili ponudi Podravki ...:icon_scratch:
Pogledaj cijene pa razmisli, zima je duga pa se isplati kupiti mali dehidrator za 400kn i sušiti lagano i prodati po malo nižoj cijeni...

https://www.biobio.hr/suhi-cesnjak-u-granulama-proizvod-20772/
...
http://www.lamba.hr/proizvodi/suseno-povrce/suseni-cesnjak-granule-prah/
...
http://www.podravka.hr/proizvod/cesnjak-granule/
...
i još..http://www.njuskalo.hr/voce-povrce/suseni-cesnjak-ekoloskog-uzgoja-oglas-14729485#

..eto kao prijedlog..:(angel):
 
Posljednje uređivanje:

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,576
Pingy, ajd emolim te budi dobra i malo mi objasni taj dehidrator. gdje to ima, što je to zapravo?

Imam i ja nešto sitnog češnjaka koji nije za prodaju..
 

pingy321

Član
Tu od
16 Ožu 2014
Poruka
114
Pingy, ajd emolim te budi dobra i malo mi objasni taj dehidrator. gdje to ima, što je to zapravo?

Imam i ja nešto sitnog češnjaka koji nije za prodaju..

:icon_smile:..ja imam ovog prvog ali sam ga u akciji sa poštarinom platila samo 399kn, dobar je, u njemu ti ne posmeđi ono što sušiš.. naravno ima temperaturu od 35-70C što je najviše za sušenje povrća i ima tajmer od 10h pa si narihtaš sam, bolje više puta ponavljati nego skuriti dok se ne naući koliko koje povrće treba vremena i temperature. Uvijek se počinje sa 70C a nakon izvesnog vremena, ovisno opet o kojem se povrću radi, smanjuje se temperatura.
..ovo je za kućnu upotrebu i malo...oko 1-2kg povrća stane u njega ovisno o onome što sušiš..imaš i veće za 4000-10.000kn ali ja bi radije 10 ovih manjih ako bi na veliko :biggrin:
http://www.gorenje.hr/proizvodi/mali-kucanski-aparati/dehidrator-za-susenje-hrane
 

pingy321

Član
Tu od
16 Ožu 2014
Poruka
114
Posljednje uređivanje:

pingy321

Član
Tu od
16 Ožu 2014
Poruka
114
Koliko sitno želiš, u "listiće", krupnije ili u prah skoro, stvar izbora..

...


pogledaj temu o sušenom povrću :icon_thumright:
 

darkosss1

Novi član
Tu od
1 Lip 2015
Poruka
5
Ja sam prošle godine sušio (dehidrator) i mljeo (blender) češnjak za vlastite potrebe i mogu vam reći da je fantastično.
Još uvijek ga koristimo, nije izgubio ništa na kvaliteti. Samo ga spremite u kvalitetno zatvorenu staklenku i nemate brige.
 

Najnoviji postovi

Na vrh