• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ja sam nabavio 0,5kg češnjaka, pa neznam jel originalan, budem slikao......pa ako se netko kuži da vidi jel je TO TO, jer želim rješiti jednu godinu za sjeme, pa druge staviti malo više.......uglavnom, ima strašno jak miris, cjela kuća se osjeti i jako oštar okus ima, čak je i ljut.....
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Danas posijao oko 0,5 kg sjemena za iduću godinu i posadio oko 10 kg luka proizvedenog iz sjemena od prošle jeseni sav urod ću ostaviti i za iduću godinu dok se ne skupi više za sađenje.
P.S: ostalo nešto sjemena ako netko treba.
Pozdrav!
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
mi posadili luk prije 8 dana i eno ga već oko 5 cm niknuo??? jel to ok?
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
mi posadili luk prije 8 dana i eno ga već oko 5 cm niknuo??? jel to ok?

Pa kakvo je vrijeme vani nije ni cudo da je niknuo.
Ali ako neko moze odg. mene isto zanima jel to ok?

Stari ce sutra posadit nesto cesnjaka,bacio je prije frezanja 7-20-30 i sad ce jos prije sadnje malo rucno razbacat isto gnojivo.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Pa kakvo je vrijeme vani nije ni cudo da je niknuo.
Ali ako neko moze odg. mene isto zanima jel to ok?

Stari ce sutra posadit nesto cesnjaka,bacio je prije frezanja 7-20-30 i sad ce jos prije sadnje malo rucno razbacat isto gnojivo.

Jedina uzgajivačica češnjaka u Valpovštini, Valpovčanka Jelica Štrok počela je zbrajati rezultate svog rada. Na parceli u Kitišancima površine približno 2.000 kvadrata, gdje je jesenas probno posadila češnjak iz vlastitog uzgoja i češnjak dobiven iz vrtova prijateljica, ove je godine dobila zavidan urod od gotovo 350 kilograma češnjaka. Većinu uroda, čija se cijena (ovisno o kvaliteti) kreće od 50 do 80 kuna za kilogram, već je prodala na različitim sajmovima i na kućnom pragu te se na prodaju ne može požaliti. Prognozira da će prodaja rasti kako se približava sezona kolinja.
- Ovogodišnja suša češnjaku nije previše smetala jer njemu nije potrebna tolika količina vlage pa ni urod nije podbacio. No moram reći da je riječ o kulturi koja zahtijeva iznimno mnogo rada jer se sve radi ručno - od sadnje, vađenja i čišćenja do spremanja i pripreme za novu sadnju. Zbog toga ni cijena za bijeli luk, koji ima iznimna ljekovita svojstva, nije previsoka - kaže Jelica.

Priznajući da ni zarada u tom mukotrpnom poslu nije zanemariva, Jelica ističe da je najveća korist u ovom uzgoju stjecanje iskustva. Svoja znanja Jelica planira uskoro “udružiti” sa savjetima Poljoprivredne savjetodavne službe i stručnjacima Poljoprivrednog fakulteta u Osijeku i krenuti u proširenje proizvodnje.
- Od 20. listopada počinjem sadnju ozimog češnjaka i planiram posaditi 300-tinjak kilograma. To znači da ću uz pomoć svojih 5-6 prijateljica, koje su mi pomagale i dosad, trebati najmanje 8 dana da u pripremljenu zemlju stavim oko 70.000 sadnica češnjaka. Nešto od toga plasirat ću na tržište oko Uskrsa, a ostalo ostaviti da sazri do srpnja. U međuvremenu ću u proljeće zasaditi i 100-tinjak kilograma jarog češnjaka, koji je nešto sitniji od ozimog, ali je jednako kvalitetan - najavljuje perspektivna uzgajivačica.

Jelica kaže da je za uzgoj češnjaka ove godine bilo mnogo zainteresiranih, ali da je većina njih odustala kada je čula kolika je cijena sjemena i koliko treba raditi na toj kulturi.
Autor: Lidija ANIČIĆ
 
N

nikolalon

Guest
Mi pripremamo zemlju za češnjak,malo nas skola jeb* pa radimo sat do dva na dan uglavnom prekosutra bi trebala zemlja bit spremna a prekosutra češnjak u zemlji...Stavit cu i slike kako to izgleda samo dok poslikam...
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
koliko je ona posadila kilograma na tih 2000 kvadrata????

ako je dobila 350kg, kontam da nije posadila više od oko 40kg.......jel netko možda zna koliko treba sjemena na 1000 kvadrata, ili na hetkar, jutro????
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
znači,ona je posadila 200kg i dobila 350????

nije mi to neka računica, meni bi po tome trebalo 80-100kg.....:rolleyess:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Dobila je više, ali je vjerovatno prodala većinu :) Dobra joj cijena 80 kn ;)
 
M

mario54

Guest
danas sam bio kod gđe.Jelice ali je otputovala na jadran.čim se vrati pitat ću je za sjetvu i prinos pa s javim.pročitao sam da na ha može biti prinosa 5-8tona a potrebno je 1300-1500 kg sjemena.
 
T

tino_pkc

Guest
bijeli luk + mehanizacija

vidim da na ovom forumu ima ljudi koji bi mi mogli pomoci, pa sukladno tome ako mozete POMOZITE !!
situacija u nasoj drzavi i nije bas bajna, pa rekoh idem vidjeti neka alternativna rjesenja, a jedno od njih mi se cini proizvodnja bijeloga luka.
zemlja i pocetni kapital nisu problem, vec strah od nepoznatoka ( nikada nisam sadio luk). e sada ako mi mozete pomoci sa par savijeta vezanih za uzgoj luka.
da li postoji nekakva mehanizacija ( koliko kosta ), koja je minimalna povrsina koja bi bila isplativa i sl. gdje bi se mogao savijetovati tj. ima li strucne literature.
ukratko zanima me gotovo sve, pa ko moze neka pomogne

Fala !!!!
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
vidim da na ovom forumu ima ljudi koji bi mi mogli pomoci, pa sukladno tome ako mozete POMOZITE !!
situacija u nasoj drzavi i nije bas bajna, pa rekoh idem vidjeti neka alternativna rjesenja, a jedno od njih mi se cini proizvodnja bijeloga luka.
zemlja i pocetni kapital nisu problem, vec strah od nepoznatoka ( nikada nisam sadio luk). e sada ako mi mozete pomoci sa par savijeta vezanih za uzgoj luka.
da li postoji nekakva mehanizacija ( koliko kosta ), koja je minimalna povrsina koja bi bila isplativa i sl. gdje bi se mogao savijetovati tj. ima li strucne literature.
ukratko zanima me gotovo sve, pa ko moze neka pomogne

Fala !!!!

Moj savjet ti je da ne trčiš previše svi navalili na bjeli luk kao.................!
Kod nas jedan proizvođač posadio prošle za ovu godinu 800 kg bjelog luka toliko ide na ha a ubrao skoro ništa nije vratio uloženo napala neka bolest i ode luk. Nemože svako sjeme da se sadi (iako će množda drugi tvrditi suprotno). Literaturu svu možeš pronaći na internetu a mašine za sadnju bjelog luka ne postoje svaki češanj mora rukom da se zabode u zemlju drugi način ja neznam. A površina koja je isplativa ako nisi do sada sadio ništa onda sam odredi koliko možeš da sadiš sa rizikom sadnja bez rizika po mome ne postoji. I ono najvažnije nikad neznaš kad kupuješ luk za sjeme dali je on već zaražen ili nije zato kao i većina ovdje sam odgoji sjeme a za savjete u savjetodavnu službu u svojoj županiji.
Bez ljutnje ali tako je to.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
siki, dobro kažeš......svi navalili......mislim da ja još neću žuriti, stavim za svoje potrebe, i da mi ostane za sjeme druge godine.......jer, sve bi trebao napraviti nabrzinu, a nisam još upoznat s bolestima i na što treba dobro paziti.......jer ipak je nije mali ulog, pa nebi bilo dobro da sve propadne......

što se tiče mehanizacije, kažu da se može i sadilicom za krumpir, koja se prepravi.......ali, bolje je ručno, zbog položaja lukovice....itd itd

jako puno ljudskog rada je potrebno, da se uspije......
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
295
vidim da na ovom forumu ima ljudi koji bi mi mogli pomoci, pa sukladno tome ako mozete POMOZITE !!

Nisam ni ja sadio češnjak sve do prošle godine kada sam probao sa nekih 5 kila nekog francuskog češnjaka, bijeli, ogromne glavice. Mislio sam da je napumpan u proizvodnji svime i svačime međutim kada je počeo radit glavice ostao sam iznenađen koliko je krupan (nisam ga navodnjavao niti sam ga previše "mazio", dobio je nešto N-P-K prije sadnje i nešto KAN-a poslje i to je to). Sadio sam više iz znatiželje i da vidim kako će se kod mene ponašati. Tretirao sam ga samo protiv muhe (Rogor) i protiv pepelnice, raznim preparatima za tu namjenu. Ne pitaj me za ukupni urod, nisam mjerio niti vagao. Prodao sam ga manje više sve na tržnici osim onog kojeg sam pustio za sjeme. Ove sam godine kupio neki "ozimi domaći" češnjak (zemlja podrijetla: Mađarska) i neki "ozimi domaći" crveni češnjak iz Španjolske. Sve u količinama od par kila da vidim kako će se ponašati. Moj savjet je: probaj. Malo je riskantno ići na neke veće količine, jer može proći dobro, ali i ne mora. Kod nas se cijena kreće od 80 do 100 kn za kilogram češnjaka (na tržnici). Po selima, na "veliko" se prodaje po 35/40kn-kg. Planiram povećat proizvodnju svake godine te koristiti vlastito sjeme čim više. Malo je duži proces ali mi se čini da je tako sigurnije. Kako sada stvari stoje ta kultura izgleda dosta obećavajuća što se zarade tiće.
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Nemojte se zajebati, i probati zabosti kineski češnjak...neće ništa biti, sve lepo krene, izađe iz zemlje, i kada treba puniti glavu...samo se osuši!!!

Uzimati češnjak za zabosti u zemlju, samo domaće... od poznanika!!!

U velikim mega marketima je 90% kineski češnjak, i ljudi ga zabadaju u zemlju...a ono prccc! Jednostavno neće i gotovo...
 
Na vrh