• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

CHlas

Matej936

Član
Tu od
15 Ožu 2009
Poruka
268
I da... Ako ima koji korisnik foruma, da se grije na pelet, dat ću mu 4 vreće džabe, da proba naš proizvod... :D Moramo ga testirat... ipak se tu mješa svačega, pa treba dobit kaloričnu vrijednost...
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Chlas od čega pravite brikete? Kod nas ima puno šikara koje bi mogle u biomasu,jel vas to zanima?
 

Matej936

Član
Tu od
15 Ožu 2009
Poruka
268
Divlji bagrem, ili ti smreka... Kako kod koga... Ako na nju misliš, ima je kod nas previše, ali ima previše škalje, a to šteti pećima a uz to ovo je agro pelet...
Glavni sastojci su slama i sijeno.. Uglavnom svaki poljoprivredni proizvod... I iz mlina onaj ostatak, ne znam kako se zove, kao praišina se može dodavat...
 
B

BAGERISTA

Guest
Vidiš interesantno,,,,,,reci mi dali se peči mijenjaju,,,ili ostaje ista ko0 i od prije,,kad se loži na te brikete..,:!:
 

Matej936

Član
Tu od
15 Ožu 2009
Poruka
268
Ako imaš peć u koju ložiš ugalj, za samo 1000 € ugradiš gorionik na agro pelet.
Ako već nemaš peć u koju se može ugraditi taj gorionik, moraš kupiti novu koja stoji 2200 €.
Peć je skupa, ali je zato pelet jeftiniji...
Tona je ~140 €... Ugalj i drva, postaju sve skuplji i uskoro će obići cijenu peleta.
Kuća, sa dobrom izolacijom, i kvalitetnim peletom, na godinu potroši 4-8 tona peleta. Sve zavisi o veličini kuće. Uz to, agro pelet ima jako malo pepela na razliku od peleta od drvene mase... Uglavnom, to je nešto što će biti budućnost i što polako dolazi... Da ne kažem da je to u prozirnim vrećama 15 ili 25 kg i samo se uspije u spremnik, i peć sama sebi dovodi pelet, to ti je za ove nove generacije, koje ne vole da rade milina !....
Carina je prošla, vozač sutra mora u Srbiju pa ćemo možda čak i sada ići istovarljat :rolleyess::rolleyess:
 

Markec

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
282
Pozdrav!

Mislim da se treba izmjeriti količina pepela, tj. nesagorive tvari da bi dobio iskoristivost peleta u postocima, a preko kalorimetra izmjeriti snagu u kalorijama..
Kakav je tehnički postupak, nemam pojma..
Pričalo se nešto o tim peletarnicama, pa se od peleta tražio udio 'pepela' (znači tvari koja ne gori i nema efekta kao gorivo u peletu) radi kategorizacije i tražila se količina ozračenosti jer u EU nema izvoza ako je roba ozračena preko neke granice.. A kod nas se Amerikanci igrali rata s osiromašenim uranom..
 
B

BAGERISTA

Guest
Ako imaš peć u koju ložiš ugalj, za samo 1000 € ugradiš gorionik na agro pelet.
Ako već nemaš peć u koju se može ugraditi taj gorionik, moraš kupiti novu koja stoji 2200 €.
Peć je skupa, ali je zato pelet jeftiniji...
Tona je ~140 €... Ugalj i drva, postaju sve skuplji i uskoro će obići cijenu peleta.
Kuća, sa dobrom izolacijom, i kvalitetnim peletom, na godinu potroši 4-8 tona peleta. Sve zavisi o veličini kuće. Uz to, agro pelet ima jako malo pepela na razliku od peleta od drvene mase... Uglavnom, to je nešto što će biti budućnost i što polako dolazi... Da ne kažem da je to u prozirnim vrećama 15 ili 25 kg i samo se uspije u spremnik, i peć sama sebi dovodi pelet, to ti je za ove nove generacije, koje ne vole da rade milina !....
Carina je prošla, vozač sutra mora u Srbiju pa ćemo možda čak i sada ići istovarljat :rolleyess::rolleyess:

Ajde,,,,,,,,,,,,,,,bit če slika,,,,a i vijerovatno če se delat,,,,punom parom,,,odmah,,da se to sve složi i spoji,...
a neznam kako se kreče sad,,,,ima li šta več potrošača od toga,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,ili je to tek ,,,pomalo krenulo..


Ajd više da se te mašine dovede,,,i kod vas..ja mislim da su vas svi problemi dohvatili,,,,,,,,,,,,,trebalo bi to pomalo sad svest kraju,.,.
 

Matej936

Član
Tu od
15 Ožu 2009
Poruka
268
@ Markec : Ti kad mi napišeš nešto, ne znam ti napisat odgovor... :scratch

@ Bager : Sutra u pola osam je istovar, valja rano...

Ima tih potrošača i to fino.. Samo po općini ih je puno, dok Italija iz Bosne ( Gradačac, tamo proizvode pelet od drveta ) tri mjeseca unaprijed naruči pelet, i odmah ga plate i izvoze ga.. U Italiji je za tim potražnja na veliko, a polako će tako da bude i kod nas. Dok u Hrvatskoj neće tako skoro, jer vi imate svoj plin, pa je vama malo jeftinije ;)
 
B

BAGERISTA

Guest
Zato pitam,,,,,,,,,,,,,jer vidim da vani dosta ide,,,tu kod nas sad,,još nije nešto razvikano,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,a vijerovatno čle doč i kod nas pomalo,,,,,,,,,mada je ovdje kako kažeš plin dosta povoljan,,,,,,,,,,,,,,pa ljudi i ne razmišljaju o zamijeni,,,,i ugradnji nečeg novog..

Vidit čemo,,,,,,,,,,,,,,ja mislim kako jke situacija da če se ubrzo aktivirat peči na drva........
 

Markec

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
282
@ Markec : Ti kad mi napišeš nešto, ne znam ti napisat odgovor... :scratch

Ima tih potrošača i to fino.. Samo po općini ih je puno, dok Italija iz Bosne ( Gradačac, tamo proizvode pelet od drveta ) tri mjeseca unaprijed naruči pelet, i odmah ga plate i izvoze ga.. U Italiji je za tim potražnja na veliko, a polako će tako da bude i kod nas. Dok u Hrvatskoj neće tako skoro, jer vi imate svoj plin, pa je vama malo jeftinije ;)

Sorry, kompliciram..:oops:
I kod nas se grade peletarnice, samo puževom brzinom..
Plin će kod nas poskupjeti, i to dosta, ali svako ulaganje u novi sustav grijanja je preskupo. Taman ugradiš plin - poskupi, vratiš drva - poskupe, hoćeš solarno - preskupo...
Razmišljam o peći na pelete i onoj na pirolizu, čak i o geotermalnoj tehnici, no čekam prva iskustva kod drugih...
Italija kupuje svu biomasu iz bivše Juge koje se dočepa, u pravu si..
I drvo, i pelete, i biodizel..

Lijepi pozdrav i puno uspjeha želim..:prayer:
 

Matej936

Član
Tu od
15 Ožu 2009
Poruka
268
Markec.. Nije nikakav problem, već me jednostavno ostaviš bez teksta .. :finga:
A da ti vidiš kako u Njemačkoj oni to rade sa solarnim... Kod njih je dobro što ih država potiče... Njiva 10 ha i po cjelol su postavljeni kolektori...
I mi smo se ispitivali oko toga, i ako hoćeš da tu struju prodaješ nekoj elektri, ta struja koju proizvedeš bude skuplja od one koju dobiješ od nje.

Kada bi digao kredit za solarne kolektore, i prodavao ih elektri, prve četiri ili pet godina bi vraćao kredit, a ostalo bi samo zarađivao, a šta je fora, samo sjediš a lova ti raste... Nema nikakvog umora, samo otiđi vidi kako i šta i nazad kući...
Pozdrav i tebi, također puno uspjeha !
 

Matej936

Član
Tu od
15 Ožu 2009
Poruka
268
Napokon je i to riješeno... Istovar obavljen !

Evo stroja koji je istovarljao
p1004120733.jpg

p1004120727.jpg


Evo mašine koja je vukla kamionsku prikolicu... Nije se mogao kamion okrenuti pa smo morali ovako :eek:

p1004120813.jpg


Istovar mješaone

p1004120807.jpg

p100412080701.jpg


Istovar peletirke

p100412080401.jpg

p100412080402.jpg


Istovar kondenzatora

p1004120759.jpg

p100412075901.jpg
 

Matej936

Član
Tu od
15 Ožu 2009
Poruka
268
Malo pogleda u šupu...

dsc05521iq.jpg

dsc05520kia.jpg



Jaa ;)

dsc05519b.jpg


I meni najbolji dio, u rikverc sa dvoosovinkom, sva sreća pa postoji Farming Simulator, pa nije došlo do štete :finga:

dsc05516w.jpg
 
Posljednje uređivanje:
B

BAGERISTA

Guest
Lipo,,,,,,,,,,,,,nači strojevi stigli,,,,,,,,sad se čeka montaža i start...8)8)
Da krene u pogon sva mašinerija.....

Vidim rikverc ti ide,,,,ko FS....:lol::lol:
 

Matej936

Član
Tu od
15 Ožu 2009
Poruka
268
Napokon smo i to riješili, montiranje ide sljedeći tjedan, sutra imam pripremu za krizmu, a prekosutra krizmu... Tako da se ne stigne..

Sta bi ja da nema FSa :)....
 

markotk

Član
Tu od
30 Stu 2010
Poruka
128
drugi put probaj prikolicu zakapciti na prvi kraj traktora pa onda na rikverc navozi.meni je tak lakše kad trebam dvoosovinku navozit negdje.veca je preglednost i puno lakse je barem meni skretati s prikolicom jer imam dupljake
 

Matej936

Član
Tu od
15 Ožu 2009
Poruka
268
Razmišljao sam sa tim, ali mi je ovako bilo zabavnije...
Prikolica visoka pa ne vidim u širinu, koliko je daleko od nečega, ali trebalo ju je 15-ak metara pomaknit unazad, tako da nije bio neki problem...
 

Matej936

Član
Tu od
15 Ožu 2009
Poruka
268
dsc03202sh.jpg


Evo jedna slika sa krizme... Ja i kum...
Ne znam šta je, al uvjek uploada na krivo :scratch
Malo protegnite vrat :finga:
 

Matej936

Član
Tu od
15 Ožu 2009
Poruka
268
Danas smo posijali 35 duluma soje.. To smo radili 5 sati,,, ostalo još 15-ak :)

p1904121344.jpg


Naravno Zetor 6211 i sijačica 4 reda..

p1904120956.jpg



p1904121107.jpg
 
B

BAGERISTA

Guest
Radno,,,,radno poli vas kolega.............svaka čast,,,,,vidim zemlja na ovoj doljnjoj slici,,,,,vrhunska..
 

Najnoviji postovi

Na vrh