• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cijena Pšenice 2009.-2010.

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
Re: CIJENA PŠENICE 2010

Ljudi
nije stvar koliko tko zaradi, koliko je njegova cijena proizvodnje, imali svoj kombaj ili nema , koliko traktora i kredita ima
Bitak je u sistemu kao i uvijek. Kad je cijena mala onda gledamo tržište kad cijena raste onda gledamo kako da prevarimo seljake a da oni pri tom mašu repom.
Da ne ulazim u kalkulacije mogao je neko proizvesti pšenicu vrlo jeftino možda i bez troškova sve od donaacija iz firme u kojoj radi ili tome slično ali to je njegova umješnost i to neznači da je sad treba dati ispod cijene.
Zašto se ne poštuju zakoni RH koji pogoduju seljaku a možda su i doneseni s figom u džepu.

D O S T A
 

pege25

  
Tu od
5 Kol 2010
Poruka
53
Re: CIJENA PŠENICE 2010

E moj JD 4440 80 g 156 ks plačen 50 000kn prije 8 godina i imt 560 85 g rade 8 god 210 jutara pa ti vidi .tako da nemam kredita za skupu mehanizaciju.Kod nas su uvjeti od obrade,kvalitete zemje i svega ostalo loše pa ako hoču imati prinos imalo dobar moram puno ulužiti pa onda kao ove godine dođe poplava i odnese mi 40% pšenice a bila je odlična srce da te zaboli iskrene šteta mi je ogromna i zato se nemogu nači u 1.2 kn.zašto sada nisu otkupljivači fer pa se nebaziraju prema mađarskoj burzi kada je 1.2 tamo plus trošak nemogu uvest ispod1.6kn.A prošle godine su se držali ko pijani plaota kada je padala.
 
B

Bobo

Guest
Re: CIJENA PŠENICE 2010

Pa nasi otkupljivaci se uvijek drze one burza koja ima najnizu cjenu, makar i brazilska, al to "nema veze", kako oni kazu...

Cuuj, kako sam i rekao, meni bi bilo drago da mogu dobiti za psenicu neku visoku cjenu, ali u mom kraju su prinosti isto opali i to 40% kako i sam kazes, ali opet se ljudi pronalaze u toj cjeni...

S ovom kolicinom zemlje si u sustavu PDV-a i taj PDV trosis na repromaterijal i "prebijas" racune na taj nacin, tako da mozes reci da ti taj PDV ne dajes direktno drzavi, vec ga dalje ulazes u proizvodnju, a to nije zanemariva cifra...

Dakle, razumijemo se da je cjena takva kakva je i da bi bilo dobro da bude jos vislja, ALI (uvijek taj "ALI") i dalje tvrdim da je nerealno ocekivati vecu cjenu, jer su se pred sam kraj zetve predstavnici udruga nasli s Todoricem i s njim dogovorili 1.20kn, da bi nakon par dana trazili jos... Zetva je u HR zavrsena, tko je mislio kositi zito, taj ga je pokosio, sad samo tko je prodao a tko nije, sve je zrno u silosima i skladistima i zna se koliko psenice ima na raspolaganju u HR... Zasto su se isli dogovarati preij reda, to nitko ne zna osim njih samih i to mi smeta, jer se nije cekala reakcija zemalja u okruzenju...

Bez ikakve ljutnje, ali to je moje misljenje da ce cjena u HR sad stagnirati na +/-10lp/kg od sadasnjih 1.20kn...


Zivi bili pa vidjeli i rijeci vam se pozlatile, ali iskreno, ja sam pesimistican u pogledu cjele ove situacije...
 

pege25

  
Tu od
5 Kol 2010
Poruka
53
Re: CIJENA PŠENICE 2010

Vjerujem da oni koji nisu prodali pšenicu i imaju muda da čekaju usprkos uvjetima u kojim se financiski nalaze da če dodatno zaradit.I cjena 1.5 nije prevelika nego dapače realna .U mom slučaju je razlika 250 ton 1.2 kn ili 1.5 kn 75000kn za 60 dana ce cjena bit mojih 1.5 kn .Platim skladištenje cca 10000kn pa kredit banke da platiš 10000kn pa je to ok mada da mi i pola ostane to je nečija godišnja plača vredi riskirat.Sve je igra brojki što više imaš i šanse su za zaradu veče.
 
B

Bobo

Guest
Re: CIJENA PŠENICE 2010

Ali, to je 50:50 sansa da dobijes... u nasoj drzavi je lako moguce da i popusis na psenici, cak i u godini kao sto je ova i kad cjene divljaju...

Slazemo se da ce cjena prije ici gore, nego dolje, a iskreno mislim da nize ici nece, pa zivi bili i vidjeli...
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,954
Re: CIJENA PŠENICE 2010

zalosno je uopce sto se treba potrefit ovakva vremenska nepogoda da unisti 50+ % usjeva da bi cijena bila kolko tolko realna!JA tekođer vjerujem da cijena nece ici dolje,najgori scenarij je da ce ostati ista kao i sada,a velike su sanse da ce ici gore!Nadam se da ce se ratari naci u ovoj cijeni...
 

pege25

  
Tu od
5 Kol 2010
Poruka
53
Re: CIJENA PŠENICE 2010

Bobo kaže:
Ali, to je 50:50 sansa da dobijes... u nasoj drzavi je lako moguce da i popusis na psenici, cak i u godini kao sto je ova i kad cjene divljaju...

Slazemo se da ce cjena prije ici gore, nego dolje, a iskreno mislim da nize ici nece, pa zivi bili i vidjeli...

Ajde hvala bogu da si 50% popustio, i vjerujem da ce cijena biti ona koju sam si poželio ,skupa sa svim onima koji nisu prodali pšenicu i cekamo cjenu koju su i zaslužili .Tebi fali malo optimizma u životu ,ili ako tako nastavis obit ce ti se to o glavu kad tad, i nikada nepriznaj da si zadovojan uvjek traži više tako samo možeš naprijed.Pozdrav
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
Re: CIJENA PŠENICE 2010

To je to. Malo je izvor nevjerodostojan ali to je toooo.

Znate ono kako ide, prijatelj mog prijatelja mi je rekao što znači ovo je neslužbeno od pekara iz Subotice ili Sombora "dolaze hrvati i kupuju žito po 160 din" preračunato 112 kn.
 

pege25

  
Tu od
5 Kol 2010
Poruka
53
Re: CIJENA PŠENICE 2010

Jeb... te šta je ovdje sve neki pesimisti i nevjernici ili je ovdje hrpa korumpranih ,ljubomornih i nestručnih ljudi hvala vam ,gubim se sa ovog foruma i sa srečom vam bilo i moli vas bez ljutnje..pametniji popušta...
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
Re: CIJENA PŠENICE 2010

pege25 kaže:
Jeb... te šta je ovdje sve neki pesimisti i nevjernici ili je ovdje hrpa korumpranih ,ljubomornih i nestručnih ljudi hvala vam ,gubim se sa ovog foruma i sa srečom vam bilo i moli vas bez ljutnje..pametniji popušta...

Ako se to odnosi na mene onda je to greška - velika .
Pročitavši sve moje postove nigdje nisi mogao primjetiti pesimizam , nevjeru ljubomoru korumpiranst jedino su mogli biti malo stručniji ali nisam htjeo gnjaviti akademskim izlaganjima.

Ako bježiš s ovog foruma onda si isti kao ovi ili mi što nam zamjeraš a svega toga ima i na drugom forumu pa neznam gdje ćeš pobjeći.

Razlike u mišljenjima ne znače razliku u pameti i zato ti nastavi postati jer si to dosad dosta kvalitetno i često činio i vidi se da te tema opravdano jako zanima.

Očekujemo tvoj sljedeći post, naravno argumentiran i s novim detaljima oko pšenice.
 

pege25

  
Tu od
5 Kol 2010
Poruka
53
Re: CIJENA PŠENICE 2010

batad kaže:
pege25 kaže:
Jeb... te šta je ovdje sve neki pesimisti i nevjernici ili je ovdje hrpa korumpranih ,ljubomornih i nestručnih ljudi hvala vam ,gubim se sa ovog foruma i sa srečom vam bilo i moli vas bez ljutnje..pametniji popušta...

Ako se to odnosi na mene onda je to greška - velika .
Pročitavši sve moje postove nigdje nisi mogao primjetiti pesimizam , nevjeru ljubomoru korumpiranst jedino su mogli biti malo stručniji ali nisam htjeo gnjaviti akademskim izlaganjima.

Ako bježiš s ovog foruma onda si isti kao ovi ili mi što nam zamjeraš a svega toga ima i na drugom forumu pa neznam gdje ćeš pobjeći.

Razlike u mišljenjima ne znače razliku u pameti i zato ti nastavi postati jer si to dosad dosta kvalitetno i često činio i vidi se da te tema opravdano jako zanima.

Očekujemo tvoj sljedeći post, naravno argumentiran i s novim detaljima oko pšenice.



Ne naravno da se neodnosi se to na tebe ,prepznat ce se on i sam no nema veze .Kako se kaže sto ljudi sto čudi pustimo mi to ..zelio sam samo dobro i pokušat nači nekoga na forumu ko nije prodao pšenicu i čeka bolju cijenu (jer sve naznake idu u tome smjeru prateči tisaki medije).Pa mi je bila namjera prokomentirat dali je to što nisam prodao uredu , kolike su šanse da i dodatno zaradim ,a zašto ne sve je to naša muka .Zašto da otkupljivač zaradi ako možemo i mi. Pa sam očekivo potporu a na kraju ja proklet i nikad mi dosta.
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
Re: CIJENA PŠENICE 2010

Ako ti je lakše ja nisam prodao i grozničavo tražim informacije i kod nas i vani, zovem državni inspektorat, ministarstvo poljoprivrede, telefoniram, postam ,razgovaram s drugima a i ponekad se probudim noću ...

Da je sve sređeno i uređeno u državi nebi bilo svega toga ali nije jer je sve podređeno ćistom interesu otkupljivača pa onda prerađivača a nas proizvođača nigdje čak i u trnutku kad nam od njih nametnuti liberalni kapitalizam ide na ruku jer su dosad tako opravdavali nisku cijenu naših proizvoda a sad traže zabranu izvoza a znate što to znači.

Nisam siguran u najbolji ishod ali ne odustajem dok ne iskoristim sve ono što je do mene .
 
R

Rajtek

Guest
Re: CIJENA PŠENICE 2010

Nisam ni ja.
Ima dana, nema se potrebe živcirat, nema pšenice...
 

pege25

  
Tu od
5 Kol 2010
Poruka
53
Re: CIJENA PŠENICE 2010

:scratch Sekira me sto nitko ne obračunava po novom pravilniku i navodno da i neče.
 
G

Gradacac

Guest
Re: CIJENA PŠENICE 2010

Pozdrav,
Ko nije prodao ako moze nek ne prodaje,
psenica sigurno ide gore sa cijenom jer je nema osim u Americi a oni to nece dat jeftino ako
mogu skupo prodat.
Srertno sa prodajom.
 
D

dmeter

Guest
Re: CIJENA PŠENICE 2010

Tribate zahtjevat od ministarstva da se osnuje burza žitarica,to je najbolji način da se izbjegnu manipulacije tržišta.
 
G

grunf

Guest
Re: CIJENA PŠENICE 2010

svi se prepirete oko cijene, a malo vas spominje pravilnik po kojem je pšenica obračunata... 1,20 kn... super...
oduzmeš 20 % primjese i opet ste na 0.96 kn/kg...
dok je na snazi bio stari pravilnik, šišali su nas kao ovce jer su imali pokriće u propisima... sada ga više nemaju pa nas opet šišaju kao ovce...
a moš` mislit... Francuzi imaju 0.5%
sada više ne gledaju Mađare......kako im paše, tako napucikaju novinare...
 

pege25

  
Tu od
5 Kol 2010
Poruka
53
Re: CIJENA PŠENICE 2010

Baš sam jučer zvao nekoliko otkupljivača i nitko neotkupljuje po novom pravilniku,pa pitam kada čete odgovor nikad, pa si ti misli.Gdje je inspekcija i šta oni uopče rade.
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
Re: CIJENA PŠENICE 2010

Potez je na tebi.

državnom inspektoratu trebaš prijaviti otkupljivača koji nije poštovao pravilnik i to dokumentirati obračunskim blokom a ako otkupljivač neželi dati blok to prijaviti i inspektorata će ga dobiti po službenoj dužnosti.
Dalje ide tako da oni moraju izvršiti kontrolu i vjerojatno napisati kaznu 5000,00 kn za firmu i isto toliko za odgovornu osobu. To za njih vjerojatno nije ništa ako ja sam pošaljem inspektorat ali ako se uključe i svi ostali koje su ošišali a šute i čekaju da se netko drugi izbori za njih onda to drastično mjenja stvar i ponašanje otkupljivača.

Imam osjećaj da mnogi ništa ne poduzimaju jer ne žele da se zamjere otkupljivaču jer valjda misle da ih ovi vole zato što ih pljačkaju od trenutka potpisivanja ugovora i izmišljanja nemogućih klauzula (fiducija), količine podignutog repromaterijala, kamata, otkupa i ostalog. Malo smo mazohisti jer volim što jačeg i što pokvaarenijeg iznad nas.
Koliko mi trebamo njih zbog nemogućnosti da sami isfinanciramo sjetve još više oni trebaju nas. Najbolji primjer toga je
agrokor koji od jesenas nije pravio ugovore i na sav glas vikao kako ima dovoljno žita a uključio se u otkup.

Prema tome papire u ruke i u ponedeljak u 7 sati u akciju.
 
Na vrh