• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cijena Pšenice 2009.-2010.

Ronin

Član
Tu od
13 Velj 2009
Poruka
239
Re: CIJENA PŠENICE 2010

Cjena ošla gore zbog pizdarija u rusiji riknula im petina uroda a u top pet zemalja su po proizvodnji i izvozu. Zato ste i dobili 1,2 kn, a na razlici će naši vrsni hrvatski mešetari lijepo zaradit, a kruh ćemo plaćat ko zna koliko kao izgovor za visoku cijenu na svjetskom tržištu.
 
K

korisnik2408

Guest
Re: CIJENA PŠENICE 2010

Ne smeta mi sto ce nasi mesetari zaraditi. U pitanju je drugi problem. Prema nekim procjenama u RH je proizvedeno psenice dovoljno za nase potrebe. Viska psenice nema. Zbog toga bi trebalo uvesti izvozne carine ili zabraniti izvoz psenice, jer ce se dogoditi kao i prije da cemo izvesti psenicu po nizoj cijeni, a koji mjesec kasnije uvoziti po znatno visoj cijeni. Mesetari ce zaraditi na izvozu, a znatno vise na uvozu psenice. O ovim stvarima bi trebao misliti debeli ministar poljoprivrede.
 
M

MOCO

Guest
Re: CIJENA PŠENICE 2010

korisnik2408 kaže:
Ne smeta mi sto ce nasi mesetari zaraditi. U pitanju je drugi problem. Prema nekim procjenama u RH je proizvedeno psenice dovoljno za nase potrebe. Viska psenice nema. Zbog toga bi trebalo uvesti izvozne carine ili zabraniti izvoz psenice, jer ce se dogoditi kao i prije da cemo izvesti psenicu po nizoj cijeni, a koji mjesec kasnije uvoziti po znatno visoj cijeni. Mesetari ce zaraditi na izvozu, a znatno vise na uvozu psenice. O ovim stvarima bi trebao misliti debeli ministar poljoprivrede.

E, baš o tome i ja razmišljam!
Čobi kaže da je sve prepustio tržištu i neće se miješati, a što je sa državnim robnim rezervama!
 
R

Rajtek

Guest
Re: CIJENA PŠENICE 2010

Ja još nisam. Ovi moji u sisku u mlinu nude 1,10 kn.
Nisam niš dužan tak da mi se još ne žuri.
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Re: CIJENA PŠENICE 2010

ni ja nisam prodao pšenicu i mislim da neću skoro jer sam danas čuo da će putin zabraniti izvoz pšenice iz rusije,a rusija je ogroman proizvođač i izvoznik pa mislim da će ipak cijena ići gore.
 

pege25

  
Tu od
5 Kol 2010
Poruka
53
Re: CIJENA PŠENICE 2010

Dali je itko pravio obračun pšenice po novom pravilniku.
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
Re: CIJENA PŠENICE 2010

pege25 kaže:
Dali je itko pravio obračun pšenice po novom pravilniku.

Ja bih vrlo rado pravio ali niko od otkupljivača to ne želi.
Konzultiran je Zagreb i ministarstvo poljoprivrede koje je uputilo na inspekciju a ovi kažu da su inspektori na terenu istina u srijedu malo skraćeno zbog nadolazećeg praznika.
Pšenica predana poslije 14.07. bi "morala" biti obračunata po novom pravilniku i potrebno je imati obračun sa svim podacima od otkupljivača i onda pozvati inspektora. Sam dolazak inspektora kod otkupljivača znači 5.000,oo kn kazne za njeg i isto toliko za odgovornu osobu. To oni znaju pa u Beničancima kolegi nisu htjeli dati obračun nego samo papirić, to ti je toliko novaca. Danas je nastavak akcije pa ćemo vidjeti šta će biti uglavnom povlačenja nemma. Dosta je bilo glave u pijesku i guze u zraku pa tko naiđe ....
Za pšenicu predanu prije 14. kažu da te možda mogu osporiti na sudu. Nije mi jasno kako ali ...
Brlošić i Pokrovac su najavili nastavak akcije u ponedeljak pa ako bude trebalo nećemo biti nijemi promatrači.
 
B

Bobo

Guest
Re: CIJENA PŠENICE 2010

I mi cemo jos malo cekati s prodajom psenice... Moras biti proracunat i proklet, jer na lijepe oci nema novaca ;)

Mislim, ruku na srce, dovoljno je i 1.20kn, ali ako ide gore, jos bolje ;)
 

pege25

  
Tu od
5 Kol 2010
Poruka
53
Re: CIJENA PŠENICE 2010

Bobo kaže:
I mi cemo jos malo cekati s prodajom psenice... Moras biti proracunat i proklet, jer na lijepe oci nema novaca ;)

Mislim, ruku na srce, dovoljno je i 1.20kn, ali ako ide gore, jos bolje ;)

Dovoljno kako za koga ako uzmem u mom primjeru prošle godine prodao sam pšenicu po cjeni( prinos 7t/ha) 0,80 kn plus 0,15 kn a sada urod mi je(4t/ha) za 40% manji i dobivam 1.2 kn to je razlika SAMO 0,25 kn ,a prinosi gotovo prepolovljeni pa se ti tu nađi. .Tako da to nije cjena kojom se trebamo zadovoljavat osim onih koji nisu imali štetu.Realna cijena bi trebala biti 1.5 kn i to po novom obračunu da bi donekle "ZARADIO" kao prosle godine.
 
B

Bobo

Guest
Re: CIJENA PŠENICE 2010

JAOOO, sto volim ovakve kojima nikad nije dosta...

Dajte, ljudi... jasno da svatko voli dobiti sto vise novaca, ali gdje ste bili kad su bili prosvjedi i kad se trazilo 1.20Kn... Sad se tek javljate kad vidite da su tihi 1.20 kn dali "olako" blago receno, sad bi jos vise i jos vise i jos vise... na plodove zemlje nitko nije komentirao kad su ljudi u kameru govorili da su 1.20 zadovoljni...


Meni fali prinosa 1T/kj u odnosu na proslu godinu, ali opet, moje troskove pokriva cjena ispod kune, sto je za neke nepojmljivo... agrotehniku i gnojidbu smo prilagodili tako da nam pravi sto manje troska uz odrzavanje kvalitete i kolicine prinosa... Zato i pisem da sam s 1.20kn zadovoljan, ali ako mogu dobiti vise, zasto ne, ali da cu ici traziti i prosvjedovati... NE...
 

pege25

  
Tu od
5 Kol 2010
Poruka
53
Re: CIJENA PŠENICE 2010

Bobo kaže:
JAOOO, sto volim ovakve kojima nikad nije dosta...

Dajte, ljudi... jasno da svatko voli dobiti sto vise novaca, ali gdje ste bili kad su bili prosvjedi i kad se trazilo 1.20Kn... Sad se tek javljate kad vidite da su tihi 1.20 kn dali "olako" blago receno, sad bi jos vise i jos vise i jos vise... na plodove zemlje nitko nije komentirao kad su ljudi u kameru govorili da su 1.20 zadovoljni...


Meni fali prinosa 1T/kj u odnosu na proslu godinu, ali opet, moje troskove pokriva cjena ispod kune, sto je za neke nepojmljivo... agrotehniku i gnojidbu smo prilagodili tako da nam pravi sto manje troska uz odrzavanje kvalitete i kolicine prinosa... Zato i pisem da sam s 1.20kn zadovoljan, ali ako mogu dobiti vise, zasto ne, ali da cu ici traziti i prosvjedovati... NE...

JAOOOO,što volim takve koji se brzo uvrjede!

Nisam te htio uvrjedit, pa ako se tako osječaš izvini.
 
B

Bobo

Guest
Re: CIJENA PŠENICE 2010

Ne, nisam ja uvrijedjen, daleko od toga...

Samo mi smeta do neke mjere kad su na ocigled svima oci velika odjednom... sto se na prosvjedima nije trazilo odmah 2kn pa dokle dodje... A ne ovako, sad su nam dali 1.20kn i onaj tko se ne moze u 1.20 kn pronaci, ne treba raditi zemlju i tocka...

Ljudi u mom selu kukaju za "nekim ljepsim i sretnijim vremenima" kad se s 10 kj psenice kupvao novi 539... To je tek bilo nerealno stanje u drzavi i nerealna cjena kako psenice, tako i tog traktora... Pa svi bi imali ne znam ti ja sto sve ne od mehanizacije a nitko ne bi radio preko 100kj zemlje, i svi sretni i zadovoljni...


Stanje s psenicom je takvo kakvo je i ja se iskreno nadam da ce se cjena podici jos malo, jer nikad novaca dosta, ali kazem, 1.20kn/kg je i vise od onoga sto sam u zetvi ocekivao, tako da...
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
Re: CIJENA PŠENICE 2010

Velika je razlika danas od jučer a ne kad je bila žetva ili koji dan prije nje kaad se tražila 1,20 kn.
Zašto bi bili zadaovoljni s 1,20 kn , nemas šanse. Kad tržište stagnira onda smo svi na tržištu i ne moraju nam platiti a kad divlja kao sad šta onda opet nam nemoraju platiti kao INA kad poskupljuje gorivo a cijena barela pada.
Sad je situacija drugačija . Rusija i zemlje u njezino okruženju da ne nabrajam nemaju pšenice i zabranili su izvoz a ista je situacija u cijlom svijetu osim u Americi koja ima pune silose od prošle i predprošle godine. Poznavajući pokvarene amere nije realno za očekivati da će oni intervenirati sa svojim zalihama na tržištu da spuste cijenu nego će vjeroojatno i oni htjeti zaraditi. Sve što se pojavi trenutno slobodno na svjetskom tržištu se kupuje .

Bobo ako si htjeo isprovocirati raspravu onda O.k. ali to nije ponašanje poljoprivrednika ili nebi trebalo biti, zašto biti zadovoljan. Svi imaju svoju računicu i svoje troškove i ostalo a samo poljoprivredniku daj što daš i on treba biti zadovoljan.
Mi teško možemo protiv tog kartela otkupljivača ali ako još i sami skidamo gaće ..?
 
B

Bobo

Guest
Re: CIJENA PŠENICE 2010

Ne zelim poticati neke svadje il sta ja sad znam... Ali zasto se sad gleda cjena nafte i sta ti ja znam svega, posto to tek ulazi u kalkulaciju za ovogodisnju sjetvu?

Znaci sta? ima svatko svoju kalkulaciju koliko mu se isplati uloziti u psenicu, poznaje svoju zemlju i zna koliko je spreman u nju uloziti te koja ga cjena izvlaci i s kojom je zadovoljan... U zetvi se trazilo 1.20Kn/kg psenice standardne kvalitete, ali se "standard" trebao spustiti zbog kisa na koje nitko nije racunao... I to ce se nadam dogoditi, ali eto, cekamo i pitanje da li cemo docekati uopce...

Dakle, svi su pricali o nekih 1.20 kn kao "super cjeni" zarada dobra, poticaj ostaje u dzepu i to je TO, nema vise... seljacke udruge su pristale na Todoricevih 1.20kn i ja mislim da se cjena nece dizati, osim ako se ne nadje kakav malo jaci igrac koji ce ici praviti konkurenciju Todoricu, a takvi ovdje ne postoje...

Znaci, sta, cekati jos malo da Rusija skroz izgori do kraja, da njemacku kisa opere skroz na skroz i onda cemo prodavati psenicu po ne znam ja kojoj cjeni dok ce na njoj SVEJEDNO neka "veca riba" zaraditi masne pare, jer nasa drzava je trula i mi cemo se jedini napraviti pametni i izvoziti psenicu... jedino da ju sami kod kuce skladistimo u nekom silosu i da cekamo neko sretnije vrijeme za prodaju psenice, ali ni to nije sigurno...


Dosta vas ce me rivo shvatiti, ali da se razumijemo, nemam ja novaca viska ni najbolej prinose u drzavi, pa da ja sad "rusim cjenu psenice" pisanjem tu po forumu... Znam koliko se u nju mora uloziti i novca i truda i rada i da odrzavanje mehanizacije nije jeftino, ali ja opet tvrdim da je ocekivati preko 1.20kn/kg nerealno, posto se za stolom dogovaralo s todoricem i ako je dogovor pao, to je TO...

Nisam upucen u sve sto se po sastancima dogadjalo, ali se dobar dio toga sazna i "sa strane" tako da ne znam sto je najbolje za ciniti... Moja psenice ce najvjerovatnije do kraja mjeseca biti na "lageru" i posto- poto ona ode, da se ja ne zivciram bez veze...
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
Re: CIJENA PŠENICE 2010

I ja ću vjerojatno postupiti kao i ti ali to ne znači da sam zadovoljan i da nam je netko nešto učinio dobro.
INU sam spomenuo kao primjer kako tržište ne funkcionira a oni nam mažu oči a ne u smislu strukture troškova.

Nema predaje.

Kolegi u upravo pišem dopis da nosi u državni inpektorat jer su mu pšenicu predanu 20. obračunali po starom pravilniku.
I njemu splatili 1,20 ali on ide do kraja.

Bez borbe nema predaje a kako će biti vidjet ćemo mada sam već napisao da protiv kartela nemožemo - ili možda ipak nešto malo možemo.
 

pege25

  
Tu od
5 Kol 2010
Poruka
53
Re: CIJENA PŠENICE 2010

Bez ljutnje vama nevalja digitron prepruka kupite novi.Za sve one koji su zadovoljni 1.2 kn i starim obračunom vi ste bolesno bogati ili ste ljubomorni sto cjena raste a vi prodali.N emoj te ovo svatiti previše osobno ali sam stvorio takav dojam,a ako sam u krivu isprika svima..
 
D

dmeter

Guest
Re: CIJENA PŠENICE 2010

Ljudi iskoristite šansu,pričekajte sa prodajom ne žurite.sve predispozicije su da če cijena ići gore.Niko neče moći uvest pšenicu ispod 2 kune.Amerika je daleko i da kupe pšenicu na tržištu nemogu je dovuč ispod 120 dana do mlinova.
Cijenu vam može srušit samo vlada,vjerovatno i hoće uredbom.Tada se morate pobunit i izač na ulice.
Uredba bi glasila ovako

Izvozna carina od 98 eura po toni znatno bi povećala trošak domaćih izvoznika pšenice što bi destimuliralo izvoz.
Hrvatska Vlada danas je uvela izvoznu carinu na pšenicu u iznosu od 98 eura po toni pšenice.
Ta će izvozna carina vrijediti do kraja veljače iduće godine, a njeno uvođenje ministar poljoprivrede Petar Čobanković obrazložio je težnjom da se destimulira izvoz preostalih zaliha domaće pšenice u uvjetima smanjene ponude i uz porast cijene pšenice zbog suše, te otklone poremećaji na domaćem tržištu.
Hrvatska je, kaže, imala dobru žetvu,
U obrazloženju Uredbe o uvođenju izvozne carine stoji da su krajem srpnja veleprodajne cijene pšenice na hrvatskom tržištu došle do najviše razine od 1,30 kuna po kilogramu, što je 33 posto više nego u isto vrijeme lani, ali i najviša cijena od početka praćenja, 2001. godine.Istom uredbom vlada je prvi put uvela negativnu carinu od -20% na žitarice da bi smanjila cijene prehrabenim proizvodima u RH i da bi Hrvatske poljoprivrednike potakla na veču konkuretnost i povečala okrupnjavanje poljoprivrednih imanja

Zbog suše i poplava u Europi rast cijena pšenice bilježi i svjetsko tržište, a istodobno je počela rasti i potražnja za pšenicom.
 
B

Bobo

Guest
Re: CIJENA PŠENICE 2010

pege25 kaže:
Bez ljutnje vama nevalja digitron prepruka kupite novi.Za sve one koji su zadovoljni 1.2 kn i starim obračunom vi ste bolesno bogati ili ste ljubomorni sto cjena raste a vi prodali.N emoj te ovo svatiti previše osobno ali sam stvorio takav dojam,a ako sam u krivu isprika svima..

Da se razumijemo, moja psenica je na skladistenju u silosu i ceka, bas kao i od dosta poljoprivrednika iz ovog kraja...

Moj prosjek je bio 2300kg/kj hektolitra 76 i vlage 14% fali mi 1000kg/kj u prinosu, ali sto ja tu mogu.

A sto se digitrona tice, moje troskove psenice pokriva 80lp/kg, da je prinos bio 2500kg/kj, a bio je manji, pa racunajte pokrivanje mojih troskova s 85lp/kg... sve preko toga ide meni u dzep i poticaj mi ostaje cist... Prijasnjih godina mi je uredno ostajalo 1000kn/kj zarade ali s time da sam placao vrsidbu i prijevoz na silos, a od prije 3 godine imam i svoj kombajn i sam vozim, tako da si racunajte sami...


Nije moj problem sto bi se svi vozikali u JD, MF, i slicnim traktorima a ne mogu ih iskoristiti ni blizu onoga kako bi trebalo... moj 549 DV radi 33kj oranice i jos mu je to malo, a znam za bezbroj slucajeva gdje se toliko zemlje radi s traktorom 90ks kupljenim na kredit, i prikljucci za njega kostaju jos kao pola tog traktora... takvima ni 2kn/kg psenice nije dovoljno i uz rekordne prinose i takvih mi uopce nije zao...
 
Na vrh