• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cijena Pšenice 2009.-2010.

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: Cijena psenice 2009

zsolin kaže:
nekuzim....kako 50%?
Pa ako je prosle godine bila 1.6 a sada 0,8 onda je 100% pala cijena.
100% manja cijena znaci da ako je lani bilo 1.6 da je danas 0 (nula) kuna.Racuna se postotak od prve cijene (1.6kn) koja je sad manja za 80 lipa,odnosno za 50 %

zsolin kaže:
Pa kombajniranje kosta 750kn/h.
Ja smatram da pri izracunu kostanja proizvodnje treba uzeti u obzir cijena kostanja odredene operacije onoliko koliko ona kosta da moras nekoga zvati da ti to odradi.
Nemozemo racunati npr oranje sa tomo vinkovicem i reci to kosta 7litara i litra ulja i to je cijena kostanja.
To je moj stav.

Na svakoj operaciji koju odradis moras imati zaradu!

Ako racunas koliko neka operacija kosta usluzno onda sveukupna minimalna zarada je zadovoljavajuca jer je u usluznoj cijeni uracunata i cijena rada, materijala (gorivo) i amortizacija strojeva te svi drugi troskovi jer i taj koji radi usluzno radi sa zaradom, odnosno da pokrije troskove stroja (amortizacija, gorivo, ulje, servis, garaziranje, pranje, registracija) i covjeka (placa, zdravstveno, mirovinsko, porezi, prirezi, troskovi zene i djece ).

Ako ti das samo zemlju, a ostalo sve racunas usluzno, godisnja zarada od 10-20% vrijednosti zemljista je po svim mogucim kriterijima vrlo zadovoljavajuca. Okvirno se racuna da je sve vise od kamate na dugorocno orocena sredstva (cca 5-7%) dobro.
Dakle, ako zemlja u tvom kraju vrijedi npr. 1000 eura po Ha razlika od 100-200 Eura (10-20%) po Ha uz sve usluzne radnje (dakle sto bi Bobo rekao da stojis na uvratini) je posao kojega se moze pozeljeti.
 
R

Rajtek

Guest
Re: Cijena psenice 2009

Te sam kalkulacije radio još 2006. dok nisam imal kombajna, a za vrijeme prošlogodišnje žetve, tolko me kombajniranje došlo, a zaboravil sam to promjenit, odnosno ni sam nisam znal kaj da sad tu stavim.....
 
B

Bobo

Guest
Re: Cijena psenice 2009

Ako je kalkulacija lanjska, onda je racunica OK.

Ovu zetvu ces proci s manje troskova, u to sam 100% siguran. ;)

Sad da ja napisem svoju "vikend kalkulaciju" posprdali bi me uzduz i poprijeko, jer kod mene u zemlji IV. i V. klase izostaje bar 3 operacije koje ostali na kvalitetnijim tlima provode...

Plus sto ne registriram kombajn, plus sto ne placam nikakve doprinose (otac zaposlen, OPG na njemu), tako da se ja u svakom slucaju provlacim kroz usicu igle...
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: Cijena psenice 2009

ok je sto se ti provlacis kroz manja ulaganja ali takve stvari se nebi trebale iznositi u javnosti.
Znaci tebi je prihvatljiva i niza cijena posto si manje ulozio.E ali kako da mi prezivimo?
Jos jedna stvar u kalkulaciji.
Koliko ste goriva potrosili jesenas za sjetvu?
NItko to neracuna a placali smo gorivo za svoju lovu vise od 6kn.
Gdje cemo to uklopit?

bas gledam cijene na burzi i cini mi se da ce biti pomaka prema gore.

Pogotovo uljana repica jer se spominje upola manja cijena od prosle znaci 1,75 a vani na burzi je 2,3kn....to je ogromna razlika.
 
B

Bobo

Guest
Re: Cijena psenice 2009

Upravo to i govorim... ja sam daleko od profesionalca koji ce od poljoprivrede zivjeti i kao takav nisam uopce mjerodavan pri odredjivanju otkupne cjene psenice ili bilo kojeg drugog proizvoda. Pravi poljoprivrednici od svojih primanja placaju racune, kupuju odjecu, automobil voze na servis, odrzavaju kucanstvo, odgajaju djecu... Da dalje ne nabrajam.

Nama novac od poljoprivrede samo popunjava rupe u "proracunu" i s njim se po potrebi krpamo, i stoga je meni bilo kakva zarada dobra, tek toliko da mi se pokaze neki plus i da poticaj dobijem cist, ja sam zadovoljan. Normalna stvar da bih i ja volio da je gorivo i gnojivo jeftinije i da su otkupna cjene nasih proizvoda vislje, ali posto smo se rodili u banana drzavi...
 
R

Rajtek

Guest
Re: Cijena psenice 2009

A bude i stari palčo doprinose, ali normalno po poreznoj prijavi i to sve u komadu...
Ja sam prošle godine temeljem porezne prijave za 2007.godinu paltio 16000 kn doprinosa za mirovinsko i zdrastveno, tak da se i to palča samo ne mjesečno.....
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: Cijena psenice 2009

zsolin kaže:
ok je sto se ti provlacis kroz manja ulaganja ali takve stvari se nebi trebale iznositi u javnosti.

Nista, ama bas nista, sto je Bobo napisao nije nelegalno jer ce otac kada bude prijavljivao porez na dohodak prijaviti i prihod od OPG-a, a to sto mu kombajn nije registriran moze biti kriticno ako s njim ide u vecernji izlazak ili po namirnice u shopping centar ;)
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: Cijena psenice 2009

Nisam rekao da je nelegalno nego sam mislio na to da je to njegova "povlastica" sto uspijeva tako i da se to nemoze racunati kao osnova za cijenu psenice.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: Cijena psenice 2009

Slazem se.
Medjutim, osnovica za cijenu necega je uvijek, ma koliko god to grubo zvucalo, onoliko koliko netko za nesto zeli platiti (ne umanjujuci, naravno, utjecaj ulaznih troskova kao jedan od prametara)
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: Cijena psenice 2009

naravno!
Ali zato postoji ministarstvo koje bi moralo pratiti cijenu kostanja i prem tome odrediti zastitnu cijenu.
Jer kao sto zvuci "zastitna cijena" ,smisao je da nas zastiti od gubitka.

Isto kao u primjeru kada se ocekuje nedovoljno psenice za nase potrebe odmah se primjeni izvozna carina da bi se psenica zadrzala kod nas.
E pa sada suprotno od toga je da se uvede uvozna carina +zastitna cijena da bi se nas zastitilo od viska.
A ne sada da pred zetvu netko uveze prasinu iz inozemnih silosa i srusi nama cijeno zbog osobnog interesa.
Ne interesa drzave !
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,548
Re: Cijena psenice 2009

Rajtek kaže:
...
Ja sam prošle godine temeljem porezne prijave za 2007.godinu paltio 16000 kn doprinosa za mirovinsko i zdrastveno, tak da se i to palča samo ne mjesečno.....
Daj ovo malo objasni? Pa, koliko ja znam, ti si zaposlen. Ili je OPG na nekom drugom?
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: Cijena psenice 2009

Ne znam konkretno za Rajteka ali ide tako da ti se prihodi od poljoprivrede minus troskovi dodaju prihodima od nesamotalnog rada i na to racuna porez na dohodak.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,548
Re: Cijena psenice 2009

Smiljan kaže:
Ne znam konkretno za Rajteka ali ide tako da ti se prihodi od poljoprivrede minus troskovi dodaju prihodima od nesamotalnog rada i na to racuna porez na dohodak.
Ma, jasno mi je za porez na dohodak, no muče me ovi doprinosi?
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: Cijena psenice 2009

pa nositelj gospodarstva ako je zaposlen na opg-i -a vecina je,mora placati doprinos za mirovinsko i zdravstveno.
Sta tu ima nejasno?
A sada iznos naravno ovisi o placi.Veca placa veci doprinos.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,548
Re: Cijena psenice 2009

zsolin kaže:
pa nositelj gospodarstva ako je zaposlen na opg-i -a vecina je,mora placati doprinos za mirovinsko i zdravstveno.
Sta tu ima nejasno?
A sada iznos naravno ovisi o placi.Veca placa veci doprinos.

Pročitaj još jednom
 
R

Rajtek

Guest
Re: Cijena psenice 2009

Ovak.
Ja sam zaposlen i nositelj sam OPG-a koji je u sustavu PDV-a, tak da na kraju godine kad se radi porezna prijava sve mi se zbraja i plaća i zarada iz OPG-a, pa onda temeljem te prijave i dohodka plačam dodatni doprinos za zdrastveno i mirovinsko osiguranje, a ne samo ono kaj mi firma plača....U tom je caka.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,548
Re: Cijena psenice 2009

Rajtek kaže:
Ovak.
Ja sam zaposlen i nositelj sam OPG-a koji je u sustavu PDV-a, tak da na kraju godine kad se radi porezna prijava sve mi se zbraja i plaća i zarada iz OPG-a, pa onda temeljem te prijave i dohodka plačam dodatni doprinos za zdrastveno i mirovinsko osiguranje, a ne samo ono kaj mi firma plača....U tom je caka.
To me zanimalo...
Znači, ipak su te oderali, samo mi nije jasno zakaj???
Smiljane, griješimo li mi u nečemu? (ili samo imamo krive informacije :scratch , bar po onom kaj mi je knjigovotkinja rekla).
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: Cijena psenice 2009

Ne. Imas nesto sto se zove "trosak" ;)
Dakle, prihod je ono kaj ti je prihod, a u trosak ti ulazi npt. sjeme, gnojivo, plavi dizel, tuzemne dnevnice od 170kn. Dakle, excel, u jednu kolonu prihode, u drugu rashode i gledas razliku ;). Prihode ne mozes mijenjati, ali rashode ne moras sve prijaviti. To je legalno i legitmno ;) You Know What I Mean ;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,548
Re: Cijena psenice 2009

Smiljan kaže:
Ne. Imas nesto sto se zove "trosak" ;)
Dakle, prihod je ono kaj ti je prihod, a u trosak ti ulazi npt. sjeme, gnojivo, plavi dizel, tuzemne dnevnice od 170kn. Dakle, excel, u jednu kolonu prihode, u drugu rashode i gledas razliku ;). Prihode ne mozes mijenjati, ali rashode ne moras sve prijaviti. To je legalno i legitmno ;) You Know What I Mean ;)
Ma jasno!
Samo, ono kaj mi nije jasno, zašto se naplaćuju doprinosi još jednom, kad su već plaćeni u radnom odnosu :scratch
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: Cijena psenice 2009

Osnovica za doprinos je prihod umanjen za rashode, a doprinos se odredjuje u postotnom iznosu tako ako je veca osnovica, i doprinos se mora povecati
 

Najnoviji postovi

Na vrh