• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cijena Pšenice 2009.-2010.

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Re: Cijena psenice 2009

ja sam za svoj kukuruz dobio 40-44lipe i imao sam 25h...popusio nenormanlo.
a za psenicu ujednom trenutku imam malo optimizma ali ga u vrlo kratkom izgubim....nemam pojma kako cemo proci ali nadam se bar 1,2kn...iako je to mizerija.
 
T

tomonh

Guest
Re: Cijena psenice 2009

Danas sam čuo od jednog iz agrokora da im jerealna cjena za pšenicu 80-90lipa.al da zbog mira u kuči trebala bi biti malo preko kunu,al da bi repici mogla biti preko 2.5kn.Dal je bio poblem u slavoniji sa sušom.Jel su i meterolozi govorili da je suša u cjeloj europi.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Re: Cijena psenice 2009

susa je definitivno uzela svoj danak ali sada govoriti tocno koliko ce se smanjiti prinos -sve ovisi negdje 5% negdje i 35%.
Ova psenica koja je bila u ranijoj jeseni posijana i ako je ranija sorta tu sigurno ce slabije biti zrna.al sve ovis.

A za cijenu psenice da ce biti preko kune to ok,ali koliko?
1,2je malo...
A repica ce biti 2,5valjda.

Sve je to tu ispred nas samo neznamo sto....kako ...i koliko.
 
T

tomonh

Guest
Re: Cijena psenice 2009

Danas sam išo u agriu po heder,okolica čakovca. Polje pšenice i repice katastrofa.Repica nema metar visine. A ništa od ovih traženja cjene od 1.2kn jel su se svi posvadili pa nemožemo ni mi tad profitirat. Čul sam da je neki lik u okolici siska prodal nekom slovencu repicu unaprijed po 1.95
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Re: Cijena psenice 2009

eo kakvo je stanje u srbiji.E sada tamo se spominje cijena od oko 380e/t sto bi bilo realno a na madarskoj burzi je oko 2,35kn.Koliko ce bit kod nas nemam pojma ali nadam se ne nize ispod madarske burze.

Koliko ja znam trebalo bi biti cijena psenice x2 i toliko kosta repica.




Uljana repica je kultura koja se u svetu godišnje seje na 26 miliona hektara (najviše u Kini), a kod nas je zastupljena na svega 20.000 hektara.Poslednjih godina interesovanje za uljanu repicu je naglo poraslo jer se koristi u proizvodnji biodizela, goriva budućnosti u zemljama EU. Za pojačan interes proizvođača svakako nije beznačajna ni cena: 380-420 evra po toni. Ove godine, prema nekim prognozama, mogla bi biti i veća.Shvatajući uljanu repicu kao kulturu budućnosti, u Institutu za ratarstvo i povrtarstvo već odavno rade na njenom oplemenjivanju. Za vrlo kratko vreme postignuti su značajni rezultati, a prinos je gotovo udvostručen.



– Pomerili smo vreme setve uljane repice, pa će umesto u avgustu, biti u prvoj polovini septembra – kaže dr Radovan Marinković, pomoćnik generalnog direktora za međunarodnu saradnju Instituta za ratarstvo. – Istovremeno, promenili smo i količinu semena u setvi, što se pokazalo kao značajan pomak u prinosu.
To je svakako jedan od razloga što je doneta odluka da se i ova kultura uvrsti u program Dana polja. Pred posetiocima će se na oglednim poljima naći oko desetak sorti uljane repice.

– Najzastupljenija sorta u setvi je banaćanka, čiji prinos dostiže i do pet tona po hektaru – naglašava Marinković. – Biće tu i sorta kata, koja u svom sadržaju ima visok procenat oleinske kiseline (70 odsto) i veoma se mnogo koristi za lečenje bolesti krvnih sudova i snižavanje holesterola.
Dosad obavljena naučna istraživanja pokazuju da uljana repica na ovim prostorima ima veoma velik genetski potencijal. U institutu rade na novim sortama čiji bi prinos trebalo da bude najmanje pet tona po hektaru, a sadržaj ulja i do 46 odsto.
 
R

Rajtek

Guest
Re: Cijena psenice 2009

Svakim danom sve ljepše i ljepše vijesti...
Ma katastrofa živa, ova godina će nas uništit.

Todorić nema novca za otkup pšenice'

Istina je da seljaci ne traže puno jer samo žele pokriti svoje troškove, međutim cijena pšenice na budimpeštanskoj burzi je puno niža, tvrdi Friščić navodeći kako je i Todorić imao gubitke.

"Ivica Todorić još uopće ne govori o otkupnoj cijeni pšenice. Govori da nema raspoloživog novca za otkup pšenice neovisno o njezinoj cijeni", izjavio je prvi čovjek Hrvatske seljačke stranke Josip Friščić.

Prema njegovim riječima, Todorić nudi svoj prostor za skladištenje u kojem bi se pšenica mogla držati dok se ne nađe kupac.

Hrvatske potrebe za pšenicom kreću se oko 600.000 tona, a u silosima je još najmanje 200.000 tona, pa za 300 do 400 tisuća tona treba naći tržište.
Naime ratari će u današnjom pregovorima s Vladom zatražiti otkupnu cijenu pšenice od 1,25 kuna. Friščić pak tvrdi da se na budimpeštanskoj burzi cijena pšenice trenutačno kreće između 80 i 90 lipa, pa pretpostavlja da će želja ratara teško biti ispunjena.

Predsjednik HSS-a navodi kako je Todorić prošle godine imao veliki gubitak na pšenici, jer ju se otkupio za 1,5 kuna, a bio prisiljen prodati za nešto više od kune. Ujedno navodi i kako mu je predsjednik Žita d.o.o. Marko Pipiunić prigovorio, jer je pšenicu morao prodati po 96 lipa, na čemu je izgubio 100 milijuna kuna.

"I što da mu sad kažem, da opet kupuje?! Ja taj neću biti! S ministrom Pankretićem bio sam stalno u vezi dok su trajali prosvjedi. Rekao sam mu da ne može obećavati nešto čega nema samo zato da bi ljudi otišli doma jer će ponovno doći i tražiti ono što im je obećano. To tako ne ide", komentira Friščić dodajući kako je burza u Budimpešti mjerilo cijena.

No on napominje kako je zaista točno da je cijena proizvodnje pšenice oko kunu i uzgajivač samo želi pokriti svoj trošak i nešto zaraditi.

"To ne osporavam, ali treba vidjeti gdje za to pronaći novac i može li se dio problema riješiti interventnim otkupom. Treba sjesti za stol s ovima koji imaju silose i otkupljuju da se izračuna kolike su njihove potrebe. Procjenjujemo da će ova žetva donijeti najmanje 800.000 tona pšenice", Friščić će nudeći drugo rješenje.

"To nije laka situacija, zato sam na nju upozorio i premijera Ivu Sanadera, koji se složio. S premijerom se nisam razišao ni u jednom pitanju", zaključuje Friščić u intervjuu koji je dao za Business.


Net.hr
15.06.2009.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Re: Cijena psenice 2009

Naravno da T. nema novaca jer treba kupiti slovenski Mercator. Dakle ljudi, ne samo da nećemo ništa zaraditi, već ćemo biti dobrano oguljeni, u svim granama, od ratarstva, mljekarstva, povrća i voća....
 
B

Bobo

Guest
Re: Cijena psenice 2009

A nitko ne spominje madjarsku burzu + troskovi prijevoza i carine do nas... To kao da je besplatno, pa ju mogu kupovati po 90 lipa...

Price za malu djecu, ak se mene pita...
 
M

MaliBrko

Guest
Re: Cijena psenice 2009

e tu si u pravu Kamioni koštaju i carina al ovi nas j... s mađarskom pšenicom kak je KAO jeftina. MOŽ MISLIT!
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Re: Cijena psenice 2009

12.06.2009 0,9148 0,9325 0,9926 1,1467 MADARSKA
11.6.2009. PŠENICA talijanska, p.s.80; pr.13,5 1,219 1,255 ITALIJA
11.6.2009. PŠENICA uvozna Northern Spring USA 1,970 1,985 ITALIJA
11.6.2009. PŠENICA uvozna Nr. 1 Canada WRS, Manitoba (min. 79 kg/hL) 1,992 2,007 ITALIJA
11.06.2009 1,0655 1,1239 1,1312 1,1385 1,1458 NJEMACKA
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
Re: Cijena psenice 2009

ja jučer zakosio SRPANJKU, činila se zrelom, zrna tvrda, ali vlaga je ipak bila 17. a hektolitar 80,5.tako da ostaje za ponedjeljak, ali biti če gužve u silosima, jer repica je tek krenula.
 
T

tomonh

Guest
Re: Cijena psenice 2009

Sigurno da hoče,a i u mojem kraju ima dosta fuzarije-palež klasa.Zadnje vrijeme stalno smoljila kiša pa topolo.A to se nezove kiša nego samo malo prašinu pobere,a dosta da napravi sranje...
 

robi

Član
Tu od
22 Sij 2007
Poruka
377
Re: Cijena psenice 2009

Evo , koliko sam ja uspio skužiti u americi je trenutna cijena 1,70 kuna po kilogramu.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Re: Cijena psenice 2009

robi kaže:
Evo , koliko sam ja uspio skužiti u americi je trenutna cijena 1,70 kuna po kilogramu.

malo si se zeznio....
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,387
Re: Cijena psenice 2009

neznam da li je tko gledao jutros emisiju novac na novoj tv.

bio je prilog o cijeni psenice i gostovao je poljoprivrednik iz cini mi se nove gradiske? :scratch
ugl nisu rekli nista dobro. da trazimo 45lp vecu cijenu nego sto je cijena u madjarskoj, da imamo 500 000t psenice viska, racunali su koliko se novaca isplati za poticaje za psenicu. ovaj poljoprivrednik je racunao da mu ugrubo s poticajem ostaje oko 3000kn po hektaru,cini mi se da je racunao sa trenutno ponudjenom cijenom psenice. jos je rekao da je psenica kultura oko koje ima najmanje posla,da mu treba godisnje 10 sati za hektar.
i zakljucak priloga je kao da seljak godisnje za 25 hektara psenice stavi u djep 75kkn a radi samo 250 sati za to..

trazio sam na str. nove tv taj prilog,ali za sada nije postavljen. kad bude,stavim tu.
 
T

tomonh

Guest
Re: Cijena psenice 2009

MISLIM DA TAJ SAM SEBE LAŽE I UBJEĐUJE. PO CJENI 0.76KN/KG I PRINOSOM 6T/HA JE OKO 4560KN,A MISLIM DA TOLIKO TREBA I ULOŽITI DA DOBIJE TAJ PRINOS,NERAČUNAJUČI SVE PO PRAVILU KAKO BI TREBALO.
ZNAM PO SEBI DA KAD DOBIJEM TAKAV PRINOS A TO JE KOD MENE SUPER DA STVARNO JOJ TREBA SVE DAT.
DANAS JE NA POLJOPRIVREDNOJ PANKI REKEL DA BI MOGLI PODIČ POTICAJ ZA 50%,A OD KUD ČE GA ISPLATIT.zAŠTO TI SAD IZ UDRUGA NE TRAŽE DA SE ISPLATI CJELI IZNOS AKO JE TAKO DOGOVORENO PROŠLE GODINE ZA KUKURUZ NEGO 10%MANJE,ATAKO ČE BIT I SA OVIM POTICAJEM.
JUČER JE KOLEGA RAZGOVARAL SA NEKIM ZASTUPNIKOM ZA GNOJIVo_ON KAŽE ZAŠTO SE NEPRITISNU MALO PETROKEMIJU I OSTALE DA MALO PADNE CJENA REPROMATERIJALA.
NEZNAM NA KOJI NAČIN PO NJEMU PRITISNUT NPR.SYINGENTU DA SPUSTI CJENU ZAŠTITE.
kAKO GOD OKRENEŠ NEBUDE DOBRO...
 

Najnoviji postovi

Na vrh