• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

cijena sumskog,poljoprivrednog,građevinskog zemljista

P

pauk

Guest
Pozdrav ljudi!

Zanima me kako se krece cijena sumskog zemljista u Hrvatskoj. Pretpostavljam da to ovisi o mnogim faktorima (drvo, velicina zemljsta, polozaj), pa eto koliko bi po m2 moglo kostati zapusteno sumsko zemljiste male povrsine u Zagrebackoj zupaniji - istok (par desetaka m2-par stotina m2, slabo obraslo akacijom, bez velike kolicine kvalitetnog drva pogodnog za rusenje)?
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Lokacija' jel cijena nije ista svugdje,
ima tu dost toga kaj određuje cijenu.
može bit 5€m2 a može bit i 100€m2.
to ti iz iskustva navodim,jel imam zemlju koja je sad prenamjenjena u poslovno industrisku zonu,doslovno do nedugo za tih 3000m2 nisam mogel dobit 5000€.
a na zemlji šikara i možda 30m drva od ovog debljeg.
doslovno pješke nisi mogo po njoj proč.
a računaj sad koliko bude ako otkupljuju po 80-120€m2.
dalje kakvi su vlasnički dokumenti.
slobodno se javi na PP da ti dam više informacija.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Pozdrav ljudi!
Zanima me kako se krece cijena sumskog zemljista u Hrvatskoj. Pretpostavljam da to ovisi o mnogim faktorima (drvo, velicina zemljsta, polozaj), pa eto koliko bi po m2 moglo kostati zapusteno sumsko zemljiste male povrsine u Zagrebackoj zupaniji - istok (par desetaka m2-par stotina m2, slabo obraslo akacijom, bez velike kolicine kvalitetnog drva pogodnog za rusenje)?

Možda si mislio na zapušteno poljoprivredno zemljište, koje je obraslo vrbama, topolom i bagremom.
Cijene ti variraju, sve ovisi koliko gazda traži i cijeni svoje zemljište.
Inače postoji izračun vrijednosti zemljišta, no tebi to ne treba.
Ja sam našao jedno takvo zemljište "gradilište" 50 kvadrata za 15 000 eura.
Prvo sam mislio da je greška i da se radi o 5000 kvadrata, pa nazvao i pitao i rečeno mi je da se radi o 50 m2. Cijena prava sitnica.
Imaš ih s normalnim cijenama i onih koji iskreno pretjeruju.


Lokacija' jel cijena nije ista svugdje, ima tu dost toga kaj određuje cijenu. može bit 5€m2 a može bit i 100€m2.
to ti iz iskustva navodim,jel imam zemlju koja je sad prenamjenjena u poslovno industrisku zonu,doslovno do nedugo za tih 3000m2 nisam mogel dobit 5000€.
a na zemlji šikara i možda 30m drva od ovog debljeg.
doslovno pješke nisi mogo po njoj proč.
a računaj sad koliko bude ako otkupljuju po 80-120€m2.
dalje kakvi su vlasnički dokumenti.
slobodno se javi na PP da ti dam više informacija.

Jesi li ti promijenio u katastru ili općina generalnim urbanističkim planom?
Ako si ti, onda si to masno platio, ako se radilo o poljoprivrednom/šumskom zemljištu.
Ako je općina, onda će onaj tko kupi svejedno morati raditi prenamjenu (čitaj: morat će platit htio ili ne). Ako je vrijednost polj. zemlj. primjera radi 2 kune, građevinskog 10 kuna,
računica je sljedeća 3000*5=15000 kuna Ovo govorim iz osobnog iskustva.

Za tih 3000 kvadrat bih ti ja dao max 10000 kuna, i to je previše. Kupio sam pet i pol rali šume za 26000 kuna. Ali to je šuma u naravi. Nije šikara. Jest da ima sedam parcela, ali se sve vodi pod šumom.
Ako nisi mogao dobiti 5000 eura za to, kako očekuješ da ćeš dobiti 240000 eura za to.
Kucam u drvo da ti padne sjekira u med i da dobiješ te novce. Kao da si dobio na lotu
:)

meni nitko neće prodati poljoprivredno zemljište, makar i zarašteno, a nudio sam i po 20000 kuna za hektar, čak sam dignuo ponudu na 3500 eura i ništa, a kupio bih zemljišta za 15000€. :(
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
grad je radio prenamjenu zemljišta.
gle to je smješna cifra za platit kad sad vidiš koliko je cijena.
u ostalom ja nemoram platit ništa,jel.neče cjena bit 120€m2 nego 100€m2,uostalom može bit i 50€m2 meni opet dobro jel i ovako mi je to neiskorišteno.pa neka si kupac radi prenamjenu.
nisam mogo dobit dok je to se vodilo sve kao livade,šume,oranice
sada se vodi kao poslovno industriska zona Vukovina.
i to znam da če ju trebat prenamjenit,ali sad je polj/šum. zemljište u ind. zoni,a ne na poljo. zoni.
isto ausjed htio kupit pa rekel ako iskrčim da bude po toj cijeni, reko ti si meni došel i tak ti je ako očeš.
sad mu žao a ja sad ne prodajem.
zemlje imam pun kufer i nije da mi treba al đabe baš nedam.

koliko bi ti platio to je nebitno.
da to vrijedi il ne toliko.
u konačnici je bitno koliko je kome hitno i gdje se to nalazi.

Pauk otiđi u opčinu možeš i na poreznu sa katastarskim/gruntovnim izvodom i nek ti vele kolika je opčinska cijena/osnovica.
pa onda vidi kak češ se dogovorit oko cijene.
 
Posljednje uređivanje:

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Čovjek pita za zapušteno ŠUMSKO zemljište slabo obraslo akacijom ,a vi odma o poslovnoj , industrijskoj zoni . Je baš v šumi se to dela.Za tisuču metara kvadratnih takvog zemljišta plati najviše 3000 kuna s tim da treba vidjeti koliko ima drva (veliš malo).Ljudi su stvarno nerealni i misle da sad kad uđemo u EU DA STRANCI SE, BUJU TRGALI OD KUPNJE ZEMLJE KOD NAS,-malo sutra.
 
P

pauk

Guest
Čovjek pita za zapušteno ŠUMSKO zemljište slabo obraslo akacijom ,a vi odma o poslovnoj , industrijskoj zoni . Je baš v šumi se to dela.Za tisuču metara kvadratnih takvog zemljišta plati najviše 3000 kuna s tim da treba vidjeti koliko ima drva (veliš malo).Ljudi su stvarno nerealni i misle da sad kad uđemo u EU DA STRANCI SE, BUJU TRGALI OD KUPNJE ZEMLJE KOD NAS,-malo sutra.


znas kak se veli, vise glava - vise pameti. U pravu si, mislio sam upravo na šumsko zemljište, i nastavio bih ga koristiti kao šumsko (bio sam ipak nedovoljno jasan u prvom postu). Da, drva ima malo, cak mi ni to nije primaran razlog, vec bi volio to urediti. Ovo sa cca 0.5 € po kvadratu sto si i naveo mi drzi vodu, e sad, druga je stvar po koliko su ljudi zeljni to prodati. Neka, nije mi priša.

U svakom slucaju, dobro je znati to sa prenamjenom zemljista.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Ma razumjem da pita za šumsko,
ali GDJE se nalazi je ono kaj određuje cijenu a cijena njega zanima.
nije ista cijena šume/šikare Bogu iza nogu.ili tog istog da ti je uz kuču kak je njemu.
po vašem ispada da je šumaraku ista cijena pa da se nalazi i u šestinama,posljemenskoj zoni,ili uz neku livadu negdje Bogu iza nogu i tri dana jahanja.tak da te vaše 3kn/m2 ne drži vodu.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
ako je šuma, prirast se računa na bazi od 2 do 2.6% godišnje i to kumulativno raste...jer i na prirastu imate prirast za dvije-tri-pet....godina.
dakle, treba procjena drvne mase za početak.
a cijena zemljišta je cijena zemljišta, bez obzira bila drvna masa na njemu ili ne.
prema tome, cijena može biti od kune po kvadratu do ...nebo je granica.
Stvar je samo TRENUTKA prodaje, jer jučer i danas, a pogotovo sutra nisu isti parametri za izračun cijene. Jer jučer je to bila šikara, danas je građevinska zona, a sutra bi mogla biti punokrvna šuma u svijetu u kojem će energija biti skuplja od zlata...
dakle, trenutak je taj kojeg treba uhvatit, i procijenit da je to najbolje što se može učiniti s tom zemljom.

nadam se da sam vam sad sve objasnil...:partyman: :drinkers: :rolfer:
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
ja gledam po njuškalu malo te cijene poljoprivrednog i frađevinskog zemljista i cijene su fulll visoke, za poljopr pitaju 6€ a za ovo drugo i do 60€, neznam mislim si ako to uspiju tako prodati, neznamm...

ja između ostalog imam jedno zemljište na samem, na jednom brdascu s pogledom na jedno jezero... i sada tamo je 2,8ha povrsine poljoprivrednog zemljista, pola ravnog pola stran i ucrtana je jedna rusevina od 50m2, znači tu se može zidati bez ikakve dozvole, i posto se poljoprivredno može parcelirati kako oćeš prodao bi tu ruševinu znači može dignut kuću od 2kata = 100m2 te ima posjeda oko kuće koliko si zaželi od 500m do 28000m... i sta mislite koliko bi mogao traziti za to?
 

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
ja gledam po njuškalu malo te cijene poljoprivrednog i frađevinskog zemljista i cijene su fulll visoke, za poljopr pitaju 6€ a za ovo drugo i do 60€, neznam mislim si ako to uspiju tako prodati, neznamm...

ja između ostalog imam jedno zemljište na samem, na jednom brdascu s pogledom na jedno jezero... i sada tamo je 2,8ha povrsine poljoprivrednog zemljista, pola ravnog pola stran i ucrtana je jedna rusevina od 50m2, znači tu se može zidati bez ikakve dozvole, i posto se poljoprivredno može parcelirati kako oćeš prodao bi tu ruševinu znači može dignut kuću od 2kata = 100m2 te ima posjeda oko kuće koliko si zaželi od 500m do 28000m... i sta mislite koliko bi mogao traziti za to?

Gledaj što se tiče poljoprivrednog zemljišta bilo kakve brojke od nekoliko eura po kvadratu su gluposti, jer se to nikome tko se kani baviti poljoprivrediom ne isplati. Cijene poljoprivrednog zemljiša su od 1-5 kn po kvadratu, a ove od 5 kn su obično neke male parcele u istri i mjestima gdje inače ima malo zemlje. Za neku ratarsku poljoprivredu da ti netko i pokloni zemlju, teško da ćeš se s njom usrećiti. Šuma ti je u pravilu još jeftinija od poljoprivrednih površina, no ovisi o tome koliko i kojeg matrerijala za sječu imaš u toj šumi. Ako je kesten onda su ti to niske cijene, možda par stotina eura za ral. A ako se radi o zdravoj bukvi, grabu ili još bolje hrastu onda vodi nekog iz šumarije na procjenu.
Što se tiče građevinskog to ti jako ovisi od lokacije do lokacije.
U pravilu svi misle da zemlja puno vrijedi no sa zemlje se danas slabo živi tako da će cijene mislim, ići dole pogotovo kada još uvedu porez na imovinu kao u EU. A sljedeća stepenica pada cijena je kada i uđemo u EU i kada ne bude carina na uvoz hrane, tada će samo najveći preživjeti a poljoprivredna domaćinstva će se mahom ugasiti. Osim rjetkoh koji to uspiu spojiti sa turizmom, no takvih je malo prvenstveno zbog malo atraktivnih lokacija na kontinentu koje bi privukle turiste.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
nemožeš gradit niti nemoj pokušavat a da nemaš papire,
nije to baš tak kak ti misliš.tko je napravil do 5-6 mjeseca prošle godine
a da nema papire i ovisno o području moči če legalizirat objekt.
poslje toga ako nemaš uvjete gradnje vjerojatno če ti rušit.
1.dali je ta ruševina od kulturno-povjesne baštine,spomenik ili slično.
a to moraš provjerit u uredu za graditeljstvo.
2.da br 1 prođe,dali je u građevinskom dijelu naselja,dali je područje zaštičeno na neki način. ako nije zaštičeno dali se može prenamjenit.
3.i da ti ovo je o.k treba ti dozvola za adptaciju i nadogradnju objekta.
4.nemoramo mi mislit niti ti kolko bi mogo tražit,otiđi u svoj opčinski ured i neka ti vele kolika je opčinska vrijednost zemljišta.
i sad može ona bit 50€m2 ali nema interesa pa nečeš dobit ni 10.
ili obrnuto.Dakle kod njih,pa onda se raspitaj pogledaj cijene po kojima ide u okolici.
60€ kaj se bacaš u nesvjest,prije pr dana prodano zemljište po 250€2 građevno,i sad čekam rješenje od suda za jedno od 450€.
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
oćeš i meni onda prodat jedno građevinsko zemljište pravokutnoga oblika 4500m2 te struja voda i telefon na parceli do njega koja je od mog starog... ima javni put i sve...

ma rekli su mi ako je ucrtana ruševina u katastru da se može zidati bez ikakvih dozvola, kao da je vec ozidana kuca tamo... tu je bio moj djed sagradio si štalu za blago koje mu je oralo i na gornjem katu za prespavati...

znam koliko je cca vrijednost poljoprivrednoga al ja mislim da mu to jako diže cijenu kada si čovjek može zazidati kuću na takvom mjestu, put do parcele ima, može se s autom ako nije neki sportski baš
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
nisam baš jasno napisal,po 250€ mi prijatelj prodal nekoj firmi gradit če benzinsku.
a ovo moje je u zg/dubrava na lokaciji da bolja nemože bit.

ja ti imam pun kufer toga doslovno zemlje koja mi je tak da velim pala sa neba,i onda naravno trebalo je riješit hrpetine papira koji jbg koštaju,
a kad nešto plačam oču znat šta je tu uključeno i kolika je vrijednost toga.
Naravno kad nešto i prodaješ da kupcu potencialnom moraš i znat objasnit hrpu tog i odgovorit na razna pitanja.
otiđi u ured za graditeljstvo,pusti katastar oni nisu za to,i traži da ti izdaju uvijete gradnje za tu parcelu to ti je nekih 70kn biljega čini mi se.
i onda znaš kaj smiješ ili ne tam.
postoje zakoni o graditeljstvu nemožeš sam tak mešalicu i udri,mislim možeš ali da ne ispadne preskupo poslje.
evo ti ovaj link pa si pogledaj malo i potraži još po netu.
http://www.geopolis.hr/gradjevinska-dozvola.htm
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
ja gledam po njuškalu malo te cijene poljoprivrednog i frađevinskog zemljista i cijene su fulll visoke, za poljopr pitaju 6€ a za ovo drugo i do 60€, neznam mislim si ako to uspiju tako prodati, neznamm...

ja između ostalog imam jedno zemljište na samem, na jednom brdascu s pogledom na jedno jezero... i sada tamo je 2,8ha povrsine poljoprivrednog zemljista, pola ravnog pola stran i ucrtana je jedna rusevina od 50m2, znači tu se može zidati bez ikakve dozvole, i posto se poljoprivredno može parcelirati kako oćeš prodao bi tu ruševinu znači može dignut kuću od 2kata = 100m2 te ima posjeda oko kuće koliko si zaželi od 500m do 28000m... i sta mislite koliko bi mogao traziti za to?

možeš ti parcelirati i tisuću puta, to će ti uvijek biti poljoprivredno zemljište.
to što se na parceli nalazi neka građevina ne znači ništa. moraš biti svjestan da štala ili neko spremište ne znače isto kao stari ruševni stambeni objekt. da se radi o kući, koja ima papire možeš graditi tu kvadraturu.
prenamjena poljoprivrednog zemljišta košta.
recimo 500 kvadrata si parcelirao i želiš građevinsko. cijena poljoprivrednog je primjera radi 2 eura, građevinskog 10 -> 500*5 eura= 2500 eura prenamjena tih 500 kvadrata u građevinsko zemljište. za prenamjenu se uzima pola cijene koštanja kvadratnog metra građevinskog zemljišta puta površina. da je cijena građ. 20 eura to je 5000 eura.

ako postoji građevina koja ima papire, onda to u svakom slučaju diže cijenu zemljišta, ali samo ako već imaš papire. koliko bi mogao dobiti za to, ovisi koliko ćeš tražiti. ako ćeš tražiti 10 eura kvadrat možda netko kupi. ako ćeš tražiti 20 opet možda netko kupi.
ovisi o ponudi i potražnji, a ponuda je velika
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
579
. Ako je kesten onda su ti to niske cijene, možda par stotina eura za ral. A ako se radi o zdravoj bukvi, grabu ili još bolje hrastu onda vodi nekog iz šumarije na procjenu.
.

Hm, par stotina eura, za zemlju sa šumom na njoj? 1 ral=1jutro?

možeš ti parcelirati i tisuću puta, to će ti uvijek biti poljoprivredno zemljište.
to što se na parceli nalazi neka građevina ne znači ništa. moraš biti svjestan da štala ili neko spremište ne znače isto kao stari ruševni stambeni objekt. da se radi o kući, koja ima papire možeš graditi tu kvadraturu.
prenamjena poljoprivrednog zemljišta košta.
recimo 500 kvadrata si parcelirao i želiš građevinsko. cijena poljoprivrednog je primjera radi 2 eura, građevinskog 10 -> 500*5 eura= 2500 eura prenamjena tih 500 kvadrata u građevinsko zemljište. za prenamjenu se uzima pola cijene koštanja kvadratnog metra građevinskog zemljišta puta površina. da je cijena građ. 20 eura to je 5000 eura.

ako postoji građevina koja ima papire, onda to u svakom slučaju diže cijenu zemljišta, ali samo ako već imaš papire. koliko bi mogao dobiti za to, ovisi koliko ćeš tražiti. ako ćeš tražiti 10 eura kvadrat možda netko kupi. ako ćeš tražiti 20 opet možda netko kupi.
ovisi o ponudi i potražnji, a ponuda je velika


Ovisno o prostornom planu na poljoprivrednom zemljištu možeš sagraditi objekt manje površine (20-30m2) za čuvanje alata i uroda te sklanjanje od kiše. ne za stanovanje.
možeš sagraditi i NADSTREŠNICU za sklanjanje stoke.
jedan naš pametnjaković (dobro potkožen) je tako na nekom otoku (Cres ili Rab) napravio cijelu hacijendu sa bazenom a prijavio kao štalu za konje. al svejdno su mu pokucali na vrata.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Hm, par stotina eura, za zemlju sa šumom na njoj? 1 ral=1jutro?

Ovisno o prostornom planu na poljoprivrednom zemljištu možeš sagraditi objekt manje površine (20-30m2) za čuvanje alata i uroda te sklanjanje od kiše. ne za stanovanje.
možeš sagraditi i NADSTREŠNICU za sklanjanje stoke.
jedan naš pametnjaković (dobro potkožen) je tako na nekom otoku (Cres ili Rab) napravio cijelu hacijendu sa bazenom a prijavio kao štalu za konje. al svejdno su mu pokucali na vrata.

Da ral je jutro. Kestenik za par stotina eura je cijena ako se tamo jedino može helikopterom. Malo mi je to čudno.
Prošli mjesec sam bi u pregovorima za jedan hrastik. Čovjek ima rali i pol u komadu i netko iz šumarije mu je radio procjenu i procijenio šumu na 8000 eura. U šumi ima 73 hrasta i ja sam mu nudio po prek 500 kuna po hrastu. Od toga je možda 15 zrelo za sječu.
Ista je stvar kad nude šumu s procjenom ovlaštenog sudskog vještaka za šumarstvo. On je procijenio da šuma vrijedi 300000 kuna. Pitam ga je je li mu platio odmah 30000 ili će kad proda šumu. Meni je jasno da je kriza, ljudi su u velikim dugovima i svi pokušavaju riješiti svoje probleme na taj način.
------
Mislim da se može graditi do 35 kvadrata spremište/skladište za opremu.
Znam slučaj da je osoba kupila 30 ha polj. zemljišta po bagatelnoj cijeni (imao je povlaštenu informaciju) onda je postao dasa i to zemljište je postalo građevinska zona, pa onda industrijska i prodavao je to za 300 eura kvadrat. koliko je to sami si izračunajte. S tim da je pristup cestom širokom tri metra i bez komunalija. Nije prodao.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
prenamjena
http://www.pametnakuna.hr/nekretnine/kolika-je-cijena-prenamjene-poljoprivrednog-zemljista/pitanje

baš me zanima koliko je urednih papira?
Koliko ih je upisano u gruntovnicu.
a upis u grunovnicu i katastar bez ovoga više zaboravite.
http://www.gradimo.hr/clanak/uporabna-dozvola/1031

i sad po njegovom ima ucrtano i ima važeču građevinsku dozvolu.
i dođe inspekcija i traži svu dokumentaciju,koju sumnjam da ima.
ljepa cifra se skupi za uplatu u državnu blagajnu.
ako se nekad tamo slobodno gradilo neznaći da se smije i danas.

Tako da poberi sve dokumente kaj imaš i u ured za graditeljstvo i tam nek ti vele,ovako nema nekog smisla nagađat.

Znam slučaj da je osoba kupila 30 ha polj. zemljišta po bagatelnoj cijeni (imao je povlaštenu informaciju) onda je postao dasa i to zemljište je postalo građevinska zona, pa onda industrijska i prodavao je to za 300 eura kvadrat. koliko je to sami si izračunajte. S tim da je pristup cestom širokom tri metra i bez komunalija. Nije prodao.
Pa di je to prodaval?
ja imam industrijsko,struja,vodovod,a trebaju i plin provuč,po tome ja bi trebal cijenit 1000€/m2.
danas prodat je umjetnost,realno ako dobiš pola vrijednosti po opčinskoj cijeni,(koje se manje više svi drže,ralna odstupanja su mala)
budi sretan,nema više a se kupuje samo da se kupi i nepita se za cijenu.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Ti boga pa takve cene nema ni v švabiji ,ljudi misle kak bu to jako puno vredilo od 2013 -ma bu moj racku. Cene baš naprotiv, peju dole kak je bilo i v mađariji,rumuniji,bugariji,slo...
 
Na vrh