• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cijene na tržnicama

zvončica

Član
Tu od
26 Ruj 2012
Poruka
156
to i ja kažem,da mora postojati temeljnica ,ako vodimo evidenciju ,znači da se može muljati po želji i koji račun napisati osim fiskalnog,jer jedino tako možeš položiti novce na račun?

Da, tu se javlja kontradiktornost, jer uz gotovinski račun ide i fiskalna blagajna...ali ako si opg i krajnjem potrošaču prodaješ svoje proizvode, nisi obveznik fiskalne blagajne, čak ni ovjerenih računa, a za knjiženje moraš imati valjanu temeljnicu, onda je to jedini način. Za sve ostale prodaje i usluge izdajemo transakcijski račun, osim kod vlastite potrošnje kad ispisujemo račun sami sebi. Mnogi su ostali u čudu kad ih je porezna tražila račune i pdv za vlastitu potrošnju. Mnogo je tu još nedorečenosti i dvojakih tumačenja. A što se muljanja tiče, svaka će ozbiljniji nadzor vidjeti štima li računica dok u odnos stavi površinu pod kulturom, utrošeni repromaterija i prinose i utržak.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
De posjetite me da se idem sutra prijaviti u policiji, što kradem sam od sebe, tj da vršim utaju poreza što koristim vlastite proizvode za vlastite potrebe. NAKARADNI SUSTAV, NAKARADNIH VRIJEDNOSTI.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
e ovo je zbilja nakarad svih nakarada...
bando porezna, moja zemlja glasi na mene 1/1 i tu nema ništa za vas...porez 5% od vrijednosti imovine je uplaćen, za sve ostalo...neću bit prost!

mislim da bu uskoro površina pod šumama morala drastično porasti u ovoj lijepoj našoj...
el moram platit pdv na drva iz svoje šume koja guram u svoj šporet kaj sam ga sam zidal i opet nisam platil pdv-ja na njega?
 

zvončica

Član
Tu od
26 Ruj 2012
Poruka
156
Nije to nikakav novitet, za to prvilo znam odkad se bavim papirologijom, ali je država uglavnom gledala kroz prste, knjigovođe nisu smatrali potrebnim obavijestiti klijente da su u prekršaju ako ne izdaju račun za vlastitu potrošnju, a onda su to mnogi debelo koristili za lov u mutnom. Neće vas nitko ganjati za par kila paprike ili paradajza, uostalom, uvijek možete reći da imate vlastiti vrt za osobne potrebe neovisan od površina pod proizvodnjom. U stočarastvu je malo drugačija priča jer se tu radi o malo većim iznosima. No, mislim da ova rasprava ne pripada ovoj temi i nastavak predlažem u nekoj od tema Financija...
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
jel bio tko jucer u cakovcu na sajmu? cujem da je bilo nekakvih tenzija oko graha!
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
da,al je majka cula danas u sesvetama da je bilo naguravanja. Navodno da su napali nase drage svercere.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ne znam,ja sam bila samo kratko,jer je mužu paprike falilo pa me zvao da naberem i dopeljam.A on mi nije ništa pričao,valjda ni on ne zna,jer bi mi inače rekao.Mi smo odmah na početku,pa se ne vidi šta se tamo dalje događa.
ma u Čakovcu je sada čista jebada.Tjednima su cijenu spuštali pojedinci,po dvije,tri kune niže od uobičajene.Jučer puklo nama,stavili pet kuna i papriku i paradajz,e,sada su igrači poludjeli.Sada im ne paše pet.Pasalo im sedam dok mi radili na deset.E,sada se već meni živo fučka koliko će biti,može i za ništa,čisto mi svejedno.Mogu ih sve skupa potopiti i cijenom i količinom.U trgovini sam tridesetak godina,nagledala sam se igara,a i naučila igrati.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Može komentar oko cijne graha ?
Dakle koliko je grah u komušinama u odnosu na očiščeni .
Nije bino u lipu nego me više zanima odnos cijena jednog i drugog?
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
861
A odakle švercerima ili štanderima roba za prodavati?Koliko ja znam .kupuju je od nas seljaka,koji ju kad je gužva dajemo njima i ispod cijena.Zašto onda toliko vike na njih.Svi moraju živjeti.Ako možeš za robu dobiti 10 onda mu sigurno nećeš dati za 5,ali ako imaš viška od 10 onda ćeš prodati i njemu i smanjiti gubitak.Ako ne zaradi na tvojoj robi onda će propasti,a kome ćeš onda prodavati?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Može komentar oko cijne graha ?
Dakle koliko je grah u komušinama u odnosu na očiščeni .
Nije bino u lipu nego me više zanima odnos cijena jednog i drugog?

Ako prodaješ svoj-sto posto-ako kupiš i ljuštiš,sto posto plus zarada.A ne znam koliko si prekupci uzimaju,obično sto posto.slijedečih.Kila u ljusci obično daje pedeset do šezdeset deka oljuštenog.Proizvođač obično ne račuma svoj rad.Prekupac mora i rad i zaradu.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Ne vičemo mi na njih nego oni na nas. Joj znamo mi svi dobro kakvi su šverceri pitaju te za robu jedino kada se nešto traži, ako sad ja recimo imam viška 300 kg dinja kojih ima koliko hoćeš po tržnici ne vjerujem da će se i zamarati. Ako on može prodati istu robu i zaraditi za sebe pa hebemu mogu i ja ali po nižoj cijeni.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
861
Ne vičemo mi na njih nego oni na nas. Joj znamo mi svi dobro kakvi su šverceri pitaju te za robu jedino kada se nešto traži, ako sad ja recimo imam viška 300 kg dinja kojih ima koliko hoćeš po tržnici ne vjerujem da će se i zamarati. Ako on može prodati istu robu i zaraditi za sebe pa hebemu mogu i ja ali po nižoj cijeni.

Da ,ali onda kad smanjiš maloprodajnu cijenu,štetiš samo sebi,jer si njega onemogučio da kupi od tebe i zaradi,a ako ne zaradi zašto bi radio?Kome češ onda prodavati svoj višak?Ili češ onda i ti postati trgovac,pa onda od kolega otkupljivati robu.Baš me zanima kakvo ćeš onda imati mišljenje o cijenama.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
A odakle švercerima ili štanderima roba za prodavati?Koliko ja znam .kupuju je od nas seljaka,koji ju kad je gužva dajemo njima i ispod cijena.Zašto onda toliko vike na njih.Svi moraju živjeti.Ako možeš za robu dobiti 10 onda mu sigurno nećeš dati za 5,ali ako imaš viška od 10 onda ćeš prodati i njemu i smanjiti gubitak.Ako ne zaradi na tvojoj robi onda će propasti,a kome ćeš onda prodavati?

Sistem je ovakav-ideš na Zelenu,prodaješ,prodaja stane,kupaca više nema,ostalo ti je trideset posto robe.vrijednost jedno tisuču i pol kuna.Dođe prekupac-to su lešinari koji znaju kada treba doći jer to tako funkcionira oduvijek-i nudi ti za sve petsto kuna.Ako je dobre volje.Imaš izbor-dati ili ostati do drugoga jutra.kada će stići sviježa roba i ti u startu više ne možeš postići normalnu cijenu.Ali,možeš još uvijek povoljnu.većina se odlučuje uzeti ponuđeno-nisu neki novci,ali pokrivaju troškove ,jer kada u garaži ujutro upališ kombi,potrošio si petsto kuna bez da si prodao kilu robe.I to je to.Drugo-recimo paradajz ili paprika-nešto sitnija kalibraža ide u startu niže od pedeset posto cijene,a na kraju prodaje i po kunu.Prekupac to uzima i prodaje po istoj cijeni ko i onaj koji je platio po višoj cijeni.kada sve skupa sabereš,švercer dobiva robu ispod svake cijene ,stavi si tri kune zarade,niži je sa cijenom od mene ,proda veću količinu i gazi me kako hoće.U maloprodaji.

Ako nestane švercera-količina prodane robe će uvijek biti ista-prodao ju proizvođać ili švercer ili svaki pomalo.I u čemu je problem????samo se treba snači i prilagoditi.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
ove godine graha ima kao nikad.pogodili su se vremenski uvjeti,a i svi su ga sadili,svaka kuca ima zasijanog. Sad se pojavila masa prekupaca koji dolaze na plac,ali ne placaju,stoje po uglovima,vani,sveposvuda,premjestaju se s mjesta na mjesto,zivi kaos. Ruse cijenu,al se ne odricu zarade nego varaju na kilazi,i to na veliko.ljudi kupe,onda dolaze drugi tjedan i vicu na njih. To je prava nelojalna konkurencija. Svuda isto. Vrbovec,cakovec,sesvete,u samoboru ih je cak policija tjerala. Mi smo zasad rijesili oko 4 tone bez vecih problema,ali samo zbog toga jer je roba kvalitetna,i zbog starih kupaca,no cijena jako varira,tesko je dobit 10 kn,najvise ide po 9.
 
H

hydra

Guest
objašnjenje od porezne uprave i poreznog inspektorata: ako ste opg u pdv-u ne možete više na zelenoj tržnici prodati robu za keš.osim na virman(hoćete li vi dati nekome koga nikada niste vidjeli robu na virman?ja zasigurno neću) ili ako već dobivate keš morate obavezno imati fiskalnu blagajnu.....pa sada vi recite koga zapravo linić cilja u konačnici...
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Ako si u pdv-u jasno je zašto moraš imati fiskalnu, nije baš da si mala riba ...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
Da ,ali onda kad smanjiš maloprodajnu cijenu,štetiš samo sebi,jer si njega onemogučio da kupi od tebe i zaradi,a ako ne zaradi zašto bi radio?Kome češ onda prodavati svoj višak?Ili češ onda i ti postati trgovac,pa onda od kolega otkupljivati robu.Baš me zanima kakvo ćeš onda imati mišljenje o cijenama.

ovo je naopako postavljeno...
po tebi su šverceri stavka bez koje se nemože?
ajmeee...:icon_pray:
 

Kesegic

Član
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
40
A odakle švercerima ili štanderima roba za prodavati?Koliko ja znam .kupuju je od nas seljaka,koji ju kad je gužva dajemo njima i ispod cijena.Zašto onda toliko vike na njih.Svi moraju živjeti.Ako možeš za robu dobiti 10 onda mu sigurno nećeš dati za 5,ali ako imaš viška od 10 onda ćeš prodati i njemu i smanjiti gubitak.Ako ne zaradi na tvojoj robi onda će propasti,a kome ćeš onda prodavati?

Koliko ja znam nijedan od novih propisa ne smanjuje potražnju, odnosno broj kupaca. (izuzev trenutne situacije u RH). Treba samo malo vremena i prilagodbe da proizvođač preuzme poziciju tih prekupaca. Slažem se da svi moraju živjeti, ali moraju li živjeti preko tuđih leđa? Zašto da onda itko proizvodi, idemo svi preprodavati, lakše je.
 

Najnoviji postovi

Na vrh