• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cijene na tržnicama

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Mislim da nitko nije lud da prodaje svoju robu za manje nego što može dobiti za nju. Ako netko od nas proizvođača ne bi htjeo zaraditi više nek kaže :(snooze):

Bio sam na osječkoj tržnici znam kako je. Dobra konkurencija, još ako si nepoznat na tržnici, bome ide polako.

Samo da pitam neke koji se busaju visokim cijenama jeli oni imaju i druge prihode u svom proračunu? Ili su već dovoljno zaradili da si to mogu priuštit hoće li mušterija pristat na zahtjeve ili ne?

E pa neki nisu, nekima tata nije ostavio brdo zemlje, mehanizacije i novaca na štednoj. Nekima je ostavio i dugove, gladnu rodbinu u kojoj se uvijek od tebe očekuje da nešto daš,trošne objekte, i nesređene zemljišne knjige gdje moraš istu zemlju kupovat 2 puta, da pomažeš svima. Kod nekog na tržnicu dolaze i šverceri, a pijaca traje jedan dan i to par sati, a ti idi doma jer te posao čeka, nemaš nekog da ti radi.

Ja prodajem po onim cijenama i mogu reć da mi fali robe, ali ne zato što prodam sve na tržnici već dnevno kući prodam za po 200-500kn, a živim 8km od grada, i ne zato što držim cijenu čvrstu kao stjenu već sam realan i cijena ide proporcijalno dolje.

U različitim regijama hr je različito, nekad su komunalci bili ismijavani kao smetlari, e pa sad se bore za njihova radna mjesta i plaće. Tko ima redovan minimalac taj je sretan ko beba, a poljoprivreda je jedini izvor prihoda osim državne sise gdje vlada jedna te ista rodbina.
 

gusta

Član
Tu od
27 Pro 2012
Poruka
235
Samko sve si dobro napisao upravo kako i ja razmišljam.... dođi sutra na zelenu u Osijeku pa ćemo na kavu
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
E moji dečki,znala sam ja da ćete vi ovako.Sanja,zoki,sine Brute,zar i ti?:icon_razz:

Znam ja jako dobro kako to na tržnicama ide,nisam ja od juet u trgovini.Ima me tridesetak godina.Znam šta konkurencija radi,a znam i šta rade prekupci,ma kako ih god zvali.Znam šta meni albanac koji radi bez fiskalke radi,a znam i šta ja radim njemu da bih opstala.A isto tako znam da cijenu koju ne tražiš nemožeš dobiti.

Ajmo sada još osobne generalije zbog kojih sam prozvana - ja sam poljoprivrednica sa trideset i četiri godine radnoga staža ,legalnog odrađenog u poljoprivredi,plus još jedno pet - šest neplačenog.Počela sam sa pola hektra,i skupa sa suprugom koji je mirovinu zaradio sa poljoprivrednim radnim stažom dogurala na jedanaest hektara i dvije tisuće kvadrata plastenika,I od toga živimo i podigli smo svoje gospodarstvo,koje usput rečeno,bez neke hvale - nije malo.Niti ono što smo kroz život skupili.Ali sve je to rezultat kalkulacije proizvodnje i cijena po kojima proizvedeno prodajemo.Nikada nismo bili od onih koji su došli sa kombijem robe na Žitnjak ujutro i u pet - šest sati bili prazni i išli doma.Ostajalo se puno puta i drugi dan dok se nije prodalo.Zašto? Zbog one jedne kune po kili koju nisam htjela spustiti i u tri - četiri sata rasprodati tri tone robe.Jer je tri tone robe po kunu više tri tisuće kuna više.Tako ja to gledam i tako cijeloga života radim,i mislim da zato imam to što imam.I ja sam imala gladna usta,školovala djecu,plačala faks,smještaj,i sve ostale životne kerefeke - ali sam odavno shvatila - ako ne tražiš,nemožeš niti dobiti.ne završi uvijek sve dobro,ali ispatilo se i tako ću rediti dokle budem imala proizvodnju.
A konkurenciju ubijam na sve moguće načine - riječima,samoreklamom,edukacijom kupaca,,nasmiješenim licem u kontaktu sa kupcima - prijateljskim,prisnim odnosom,domačinskim.Reklamom,ja velim onak,smijući se sama sebi - marketingom ispisanim na kartonima i povješanima na sve stane na klupi,izvješenim certifikatom - ma sve što mi padne na pamet.Samo da prodam,i da prodam kunu skuplje.

Tako moj @samko,evo,imala sam isti životni put kao i ti i većina drugih,samo sam ja odlučila grebsti noktima i na rukama i na nogama.I ne dozvoliti,kada god sam mogla, da se moj trud obezvrijeđuje.

No,no,@gusta,a mene neš pozvat na kavu? Makar bez šečera.:))))))))))
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Šečerac 1 kn / klip
Tikvica 4 kn / kg
Babura 8 kn / kg
Ljuta paprika 1 kn / kom
Krastavci 4 kn / kg
Breskva 5 kn / kg
Šljiva za vikend 5 kn / kg extra slatka


Da pojasnim cijene, kasno mi čovjek izvukao foliju i šečerac prerastao, kad sam ga poresadio ostao mali i počeo raditi klipiće, tako da imam manje klipiće super slatke. Tikvice iskreno rečeno idu dobro. Imam vjerovatno najveći izbor tikvica u okolici pa zato i prodam 20 - 40 kg dan ( jedno prodajno mjesto, mala tržnica). Pod izborom mislim 3 sorte ali raznih veličina. Igrom slučaja imam samo nekoliko zelenih koje ove godine nikako ne idu. Navodno je neki trgovački lanac uvezao neke gorke i ljudi se opekli, tako da uz kupljenu bijelu znam dati zelenu gratis iste veličine. Zanimljivo da idu dosta i ove velike preko kilogram težine. Bogati cijena tikvice kao dinje :) A brzina rasta za ne usporediti kao i zaštita ;) Također bi se osvrnuo na baburu, cijena je za Salanu 8 kn / kg, Vedranu je jako teško prodati, u biti Vedrana nema cijenu,nego uvene i onda daš da prodaš. Ekonomska situacija je vrlo gadna u Slavoniji i oko više nije kriterij za kupnju. Recimo vikendom kad dođu sa svih strana prodavači cvjetača je 3 kn / kom ali ne kitica nego prava cvjetača, brokula isto tako, breskva pada na 4, krumpir bude raspašoj ako hoćeš prodati onda sanjaš o 3 kn a daješ za 2-2,5 kn. Kreću mirovine pa se nadamo većim prometima na tržnici :-/ Poz
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
@samko..ajde molim te reci dali znaš nekog tko se bavi proizvodnjom povrća a da je od ovih."nekima tata nije ostavio brdo zemlje, mehanizacije i novaca na štednoj", ja nepoznam nikog, svi koje znam rade s svojih deset prstiju i nekoliko grama mozga..a ja te ljude neizmjerno cjenim.. a naročito vas koji uz mukotrpan rad joši i to sami prodajete na tržnici..ja osobno nisam rođen trgovac..proizvest ću sve ali trgovac nisam...Jednom sam već pomenuo kako u Mađarskoj cjene na tržnici s domačim proizvodima 30 i više % veće nego u trgovačkim lancima..Mislim da će i kod nas svjest i pamet kupaca proraditi da shvate koja je razlika u domačim i trgovačkim prozvodima.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Mislim da će i kod nas svjest i pamet kupaca proraditi da shvate koja je razlika u domačim i trgovačkim prozvodima.

Imam prijatelja koji živi u gradu, ovdje na selu su mu baka i mama. Imaju, vrt, voćnjak, sve što možeš pomisliti. Kad im dolazi u posjetu nosi sa sobom paradajz, papriku, krastavce, jer oni koje ove dvije imaju doma ne izgledaju tako lijepo kao oni iz konzuma ili kojeg drugog trgovačkog lanca.
Kad sam mu rekao da ovaj doma može samo pobrati i pojesti, ovaj iz dućana je kao da ga je premazao voskom. Ali on mi ne daje za pravo.
Teško će se razmišljanje promijeniti kad je u konzumu sve na "akciji".
Ili ljudi imaju doma vrt i sve i onda genijalac kupuje voće i povrće u trgovačkom centru. Ima i pet krava i kupuje mlijeko u dućanu. Jel' ima u tome logike?
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Ma jednostavno nemam volje komentirati, a svašta bi se ovdje dalo napisati....... prodajem salatu Exquise komad 500-700 grama, ima i većih, po 3 kune komad, i dođe mi bakica i veli kako je to skupo, kako je u Kauflandu 2.99 i da je jeftinija, nešto manja i starija ali jeftinija..... laku noć bako....

I ajd reci logike, sada je mladi češnjak 40-50 kn kg, najesen bude 30-40 i to trgovci sami skinu cijenu jer se u rujnu i listopadu ne proda ni tri glavice dnevno, i taman si skinu cijenu kada krenu koljevine i onda bi svi digli cijenu, ali nejd.... e drugovi, nejde to tako...... a sada se u mladom češnjaku prodaje voda prodaje voda i tu tuci sijenu, a kasnije kada se osuši, kalira, suši, pleti, hebi, e onda idemo po akcijskim cijenama..... sve je naopako, a najviše su si sami prodavači krivi.... neki dan pričam sa čovjekom koji preko 20 godina radi povrće i prodaje na tržnici i koji tu ima ekonomiju preživljavanja, veli čovjek, "ma hebeš ti kada ja zaradim kunu više nego drugi, posao je zajebat drugoga da zaradi kunu manje, tako ja uništavam švercere...... " laku noć deda.....
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Ja sam shvatio da je bolje proizvesti i prodati manje robe,ali ići sa jačom cijenom,kvalitetom i raznovrsnošću ponude...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Naravno da je tako - evo,sada ćemo nas dvoje popiti kavu u Zg kada se sretnemo onako kako će @gusta i @samko popiti u Osijeku.Mi ćemo sa šlagom i čokoladnim mrvicama jer imamo jače cijene pa si možemo dozvoliti malo luksuza.:icon_razz::icon_razz::icon_razz:
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ajde onda kod mene na kavu,na pola ste mi puta svi haha. Kod mene sve po deset kuna jos uvijek. Osim kave naravno.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
Ja sam shvatio da je bolje proizvesti i prodati manje robe,ali ići sa jačom cijenom,kvalitetom i raznovrsnošću ponude...

o fala ti bože...
na više možeš saditi jedino luk, krumpir i zelje, sve ostalo po manje...

to ja sad zovem "N-P-K + microelementi kombinacija"...:drink:
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Danas Plodine Rijeka mladi krumpir 2.5 kuna za kilogram zemlja crvenica na krumpiru pretpostavljam Istra.
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
296
Na tržnici radim "tek" 6 godina i skužio sam da ne postoji ta kvaliteta i raznovrsnost koja može pobjediti cijenu. Cijena je majka.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Kad imaš robu,koji drugi nemaju (rana proizvodnja),možeš staviti cijenu koju god želiš,sve ćeš prodati...
Ja sam ove godine prodavao plastenički karfiol i brokulu po 15kn/kg,neke vrste paradajza i sad prodajem po 12,00kn/kg,paprike 10,00kn/kg...
 
Posljednje uređivanje:

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Rijeka..grah tresnjevac 15, na vrece 10 kn,secerac 10kn 4 klipa
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Bayern, Njemačka, srednje cijene u trgovačkim lancima

jagode - kg 3,58 eura

jabuka -- kg 2,98

rajčica mesnata --0,99

grapollo -- 1,19

grapollo bio -- 2,58

salata eisberg kom u foliji -- 0,59

salata obična glava kom --0,49

krastavci salatari -- kg 2,58

paprika mix -- kg 2,58

paprika mix bio -- 4,98

i samo napomena,PDV na voće i povrće 7%
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Da ali sve vjerojatno 1 klasa. Ja kod nas u centrima nigdje nisam nasao voca i povrca 1 klasu.
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,624
Pa kod nas prve klase skoro da i nema kod nas iz uvoza dolazi žnj klasa po cijeni prve i druga roba koja bi u Njemačkoj trebala ići na uništenje a završi u lijepoj našoj:icon_fU:
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Cijene na malo, na tržnici u Puli - naša ponuda:
poma - 8,kn
paprika - 8 kn
malancan - 10 kn
krastavac - 5-6 kn
tikvica - 4-5 kn
salata - 10 kn
mahuna - 12 kn
kukuruz šećerac - 10-14 kn
dinja - 4-5 kn
blitva - 8 kn
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
@Petulla...Prijatel..a da ti to prevedeš na Hrvaški...malacan..prvi put čujem..i cjena za komad ili kg. npr. šečerac..znam da toliko dodje komad kuhanog
 

Najnoviji postovi

Na vrh