• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cijene na tržnicama

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
tržnice su još uvijek jedina prava konkurenciju todoriću. što mislite tko je politčarima draži? vi što svaki dan imate motiku u ruci i sjedite od jutra do mraka na traktoru ili oni što brbućkaju jaja u đakuziju u u kulmerovim dvorima?
Preusko gledaš na problem .
Todorić bude napunio police i ako hrvatska ne proizvede nije jednu stabljiku povrča ili komad voča
A političaru budu uzeli svoj dio od tvoje kože ako ne namaknu drukčije .
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,653
Dakle ti prodaš svoj proizvod takozvanom šverceru i ne izdaš mu račun , jel tak?
On taj proizvod preproda preko fiskalne blaganje i plati porez , jel tak?
Bravo, sjedni VRLO DOBAR 4+..a kako je do sada švercer namirivao proraćun :cool2:
 

gusta

Član
Tu od
27 Pro 2012
Poruka
235
hidra svaka ti dala, kao da sam sam -----ovo nebi bolje složio potpuno si pogodio bit ove u...... i države i vlade tko više može namiriti vojsku parazita i neradnika .ZAPAMTITE KADA I AKO PROPADNE ŽITNJAK TO ĆE BITI INAŠA KATASTROFA JER SMO TADA POTPUNO OVISNI O OTKUPLJIVAĆIMA A SVI VI ZNATE KAKO ONI RADE TEK TADA ĆE POĆETI UCJENE KAO SADA SA PŠENICOM SADA NISU BITNE BURZE U EU NEGO NEKA IZ SRBIJE ILI MOŽDA IZ --------TKO ZNA ĆEGA
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Bravo, sjedni VRLO DOBAR 4+..a kako je do sada švercer namirivao proraćun :cool2:
Od zarade je kupovao benzin , registrirao auto , pušio , pio , kupovao djeci knjige , plačao preskupe mobitele , inpulse , plačao automehaničara , plinaša , popločio dvorište , napravio fasadu .itd.
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,653
Od zarade je kupovao benzin , registrirao auto , pušio , pio , kupovao djeci knjige , plačao preskupe mobitele , inpulse , plačao automehaničara , plinaša , popločio dvorište , napravio fasadu .itd.
Stvarno sirotan..treba ga žaliti..a ja koji sam proizveo to što je on preprodo nisam ni pušio ni pio..a kamoli kupovao gorivo..a tek fasadu..sve sam našao u jarku pored ceste..sad smo pretjerali...:drink:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ti si i dalje prebijao pdv :lol:
Gdje su oni koji su na firmu kupovali veš mašine , borosana radnu obuču kad se više nije ni proizvodila .gume , aute itd.
U Slovenijie luksuzni auto ne možeš trpati u troškove firme , kod nas je bilo isplativije kupiti auto na firmu nego stroj ( u konotaciji amortizacije) .
To su radili i šverceri , zato su jurili od tržnice , do tržnice :lol:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Malo smo otišli van forme,jel.Na tržnici na malo prodaju proizvođači na malo.takvi kao što sam ja,i većina nas koji smo ovdje.recimo moj susjed koji ima tisuću tona krumpira neće niti pomisliti ići raditi nam malo.Niti ne mora.On mora imati fiskalku ako robu prodaje u dvorištu za gotoivinu.I u sustavu je pdv-a.Jer on taj pdv i napklati,a naplati ga i ako prodaje preko računa.i onda ga da državi.
Isto tako dobije povrat pdv za sva kapitalna ulaganja i sav repromaterijal koji kupi.I red ja da državi da taj naplačeni pdv.ja nisam u sustavu.Na sav repromaterijal plačam pdv i na svaki stroj koji kupim i ništa ne dobijem natrag od države.Zato mi je ona omogučila da za svoju malu količinu robe koju prodam krajnjem potrošaču ne moram njoj platiti pdv jer ga niti potrošaču nisam naplatila.
O tome da će mali proizvođač propasti kada nestane šverc-otkupljivača bi se dalo raspravljati.Ako njih nestane-hoće li se u konačnici prodati manje robe na tržnici na malo?Neće.jer ću ja i svatko od nas moći prodati onoliko više koliko je on do sada prodao.Ili će moj treći susjed doći na njegovo mjesto.Pitanje je samo koliko se tko može i zna snaći.Trideset godina prodajem svoju robu sama.I ide mi.Evo,u ponedeljak suprug bio na Zelenoj,za devetsto kila paprike dobio neto pet tisuća kuna.Danas smo na malo prodali četristo kila robe za pet tisuća kuna.I o čemu onda imamo dalje pričati.Da će švercer bez fiskalke platiti pdv državi su iluzije.Na crno kupi i na crno proda više od šezdeset posto robe.Većinom su svi strani državljani,i ne plačaju niti porez niti doprinose na prijavljeni obrt.jer uvijek imaju mogučnost pokupiti se i otiči kući.Ovaj što prodaje do mene ima u oporeznoj dug dvijesto i dvadeset tisuća kuna.I ne pada mu na pamet platiti.Kada dođe vrijeme,veli,ode on za Makedoniju.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Dakle ti prodaš svoj proizvod takozvanom šverceru i ne izdaš mu račun , jel tak?
On taj proizvod preproda preko fiskalne blaganje i plati porez , jel tak?

Ovdje ne pričamo o onim trgovcima koji kupuju robu i izdaju račun, nego oni koji to ne žele napraviti.

Pitanje je hoće li se taj zakon provoditi i tko bi mogao bit slijedeći.

Nego da ja ponovim pitanje, kakvo je stanje na tržnici u VK, kakve s cijene...
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Dosta svi grijesite,ne kuzite bit stvari kao ni poslovanje kad je PDV u pitanju,ali nije ni bitno. Ja bih samo rekao pausal je zakon,i stvar rijesena.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Malo smo otišli van forme,jel.Na tržnici na malo prodaju proizvođači na malo.takvi kao što sam ja,i većina nas koji smo ovdje.recimo moj susjed koji ima tisuću tona krumpira neće niti pomisliti ići raditi nam malo.Niti ne mora.On mora imati fiskalku ako robu prodaje u dvorištu za gotoivinu.I u sustavu je pdv-a.Jer on taj pdv i napklati,a naplati ga i ako prodaje preko računa.i onda ga da državi.
Isto tako dobije povrat pdv za sva kapitalna ulaganja i sav repromaterijal koji kupi.I red ja da državi da taj naplačeni pdv.ja nisam u sustavu.Na sav repromaterijal plačam pdv i na svaki stroj koji kupim i ništa ne dobijem natrag od države.Zato mi je ona omogučila da za svoju malu količinu robe koju prodam krajnjem potrošaču ne moram njoj platiti pdv jer ga niti potrošaču nisam naplatila.
O tome da će mali proizvođač propasti kada nestane šverc-otkupljivača bi se dalo raspravljati.Ako njih nestane-hoće li se u konačnici prodati manje robe na tržnici na malo?Neće.jer ću ja i svatko od nas moći prodati onoliko više koliko je on do sada prodao.Ili će moj treći susjed doći na njegovo mjesto.Pitanje je samo koliko se tko može i zna snaći.Trideset godina prodajem svoju robu sama.I ide mi.Evo,u ponedeljak suprug bio na Zelenoj,za devetsto kila paprike dobio neto pet tisuća kuna.Danas smo na malo prodali četristo kila robe za pet tisuća kuna.I o čemu onda imamo dalje pričati.Da će švercer bez fiskalke platiti pdv državi su iluzije.Na crno kupi i na crno proda više od šezdeset posto robe.Većinom su svi strani državljani,i ne plačaju niti porez niti doprinose na prijavljeni obrt.jer uvijek imaju mogučnost pokupiti se i otiči kući.Ovaj što prodaje do mene ima u oporeznoj dug dvijesto i dvadeset tisuća kuna.I ne pada mu na pamet platiti.Kada dođe vrijeme,veli,ode on za Makedoniju.
Mene baš ne brine previše kaj će biti sa "stranim državljanima",više me brine kaj bude sa mnom...
Hmm,a misliš da će ljudi posjećivati i dalje tržnicu samo zbog tvojeg paradajza i paprike?
Kad nestane ekipa sa jeftinijom kompletnom ponudom(od trgovačkih centara) voća i povrća,svijeća i lampiona,odjeće i obuće,proizvoda od plastike,živog i plastičnog cvijeća...
Pošto bi to ljudi išli na tržnicu,zbog tvojeg paradajza i paprike?...zaboravi na taj scenarij,jer se neće dogoditi...
O tome sam još davno pisao u jednoj drugoj temi,da proizvođače voća i povrća uskoro čeka mljekarski scenarij,ali to je tada izgledalo nevjerovatno,sada izgleda puno realnije...
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
@ temptation- ovo je dobro napisano,nisam do sad razmisljao na taj nacin. doista,ljude na trznice privlaci sto se mogu na jednom mjestu obuti,obuci,kupiti noz,tanjur,ribicki stap,metlu,pa i to nase povrce. no,ovo je sve bura u casi vode. ubrzo se bude dogodilo kaj i uvijek. fiskalne blagajne se budu prihvatile medu vecinom onih koji ih trebaju imati,i stvari se budu ustabilile. prihvatile su sve novotarije,pa ce tako i ova.
osobno,mene ipak boli usporedba nas povrcara s mljekarima ili ratarima. oni su znali poslovati toliko dugo dok je pipa bila otvorena,dobivali su se masni poticaji,premije,kapitalna,ulagalo se minimalno,poslovalo s nulom,i samo su drzavni novci spasavali stvar.sve je to vodilo u propast. mi smo sutjeli,radili,prezivljavali s malo zemlje,maksimalno ulagali,placali sve moguce namete,i nismo propali. buducnost nije svijetla,svi se bojimo,ali ipak imamo sanse,i mislim da ne bude sve tako crno.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma svi će oni ostati tu gdje jesu,na prodaji na malo sa sto posto,pa i više marže se vrte prevelike pare da bi se zbog fiskalki odustajalo.Što se tiče dolaska građana na tržnice,mogu reći da se situacija popravlja,barem u mome kraju.Evo,primjetila sam da su na sajam,a ne samo na tržnicu počeli masovno dolaziti gradski ljudi,dok prije tri četiri godine to nisi mogao niti zamisliti.Moglo se vidjeti samo ruralno stanovništvo.Sada,hoće li se cijene na malo morati zbog fiskalki povećati,tko zna,ali jedn što od mene uzima robu i prodaje na štandu,sve prodaje od prvoga dana preko kase,i ide mu dobro.Dakle,ako može on,mogu i svi drugi.
 
H

hydra

Guest
Mene baš ne brine previše kaj će biti sa "stranim državljanima",više me brine kaj bude sa mnom...
Hmm,a misliš da će ljudi posjećivati i dalje tržnicu samo zbog tvojeg paradajza i paprike?
Kad nestane ekipa sa jeftinijom kompletnom ponudom(od trgovačkih centara) voća i povrća,svijeća i lampiona,odjeće i obuće,proizvoda od plastike,živog i plastičnog cvijeća...
Pošto bi to ljudi išli na tržnicu,zbog tvojeg paradajza i paprike?...zaboravi na taj scenarij,jer se neće dogoditi...
O tome sam još davno pisao u jednoj drugoj temi,da proizvođače voća i povrća uskoro čeka mljekarski scenarij,ali to je tada izgledalo nevjerovatno,sada izgleda puno realnije...


BRAVO......evo upravo vam je temptation realno prikazao budućnost male povrtlarske proizvodnje i budućnost tržnica...

pogledajte sela danas i usporedite ih sa stanjem od prije samo 5-6 godina...koliko je tada bilo malih stočara i male proizvodnje?gdje su sada?nema ih....ostao je samo 1-2 veći igrač koji preživljavaju...
isto nas čeka i u povrtlarstvu...pogotovo što se "netko"(a svi znamo tko je taj netko) namjerio da tržnice ukine prisilno jer prirodno ide presporo....
 
H

hydra

Guest
Ma svi će oni ostati tu gdje jesu,na prodaji na malo sa sto posto,pa i više marže se vrte prevelike pare da bi se zbog fiskalki odustajalo.Što se tiče dolaska građana na tržnice,mogu reći da se situacija popravlja,barem u mome kraju.Evo,primjetila sam da su na sajam,a ne samo na tržnicu počeli masovno dolaziti gradski ljudi,dok prije tri četiri godine to nisi mogao niti zamisliti.Moglo se vidjeti samo ruralno stanovništvo.Sada,hoće li se cijene na malo morati zbog fiskalki povećati,tko zna,ali jedn što od mene uzima robu i prodaje na štandu,sve prodaje od prvoga dana preko kase,i ide mu dobro.Dakle,ako može on,mogu i svi drugi.


johabice,svaka čast ali jako griješiš......kada ti lidl uskoro bane u svakom malo većem selu kao u njemačkoj,pitat ću te ja tko će još ići na tržnice...pogotovo kada i tebi uvale fiskalnu blagajnu kao opg-u,u zadnjem valu fiskalizacije(kojeg naravno skrivaju)...
lidl će lijepo mene pritisnuti kao većeg proizvođača ili će si dovesti neki višak iz španjolske,da mu damo paradajz po 2 kn,prodavat će ga po 2,99kn,stavit će akciju u reklamu i tko će onda tvoj doći kupovati po 10kn?
naravno da ću mu ja dati robu pod bagatelu jer moj i tvoj paradajz je isti naizgled ali kod mene je industrijska organizacija i mogu podnijeti bagatelu ako berem dnevno 5 tona npr,a da li ti možeš podnijeti bagatelu ako dnevno bereš samo 200-300 kg?
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
a šta kažete o dostavi svježeg voća i povrća na kućni prag,recimo određenim danima i da vidiš posla. reklama na radio i lokalne novine i nije neki veliki ulog i samo sačekati zvono na telefonu. kad ja recimo razvozim pizzu za 25kn zašto nebi razvozio i nešto unosnije od te pizze,pa par kila povra je vrijednost te pizze,i još usto se vozi veća količina a ne na primjer ta jedna pizza.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
@hydra- u gradu imas trgovine na svakom uglu, i jeftinija je roba nego kod nas,pa opet ljudi odlaze na trznice. ima i sve vise mladih koji kupuju papriku i mole te da im objasnis kako se pravi ajvar,jer zele jesti domacu hranu,ili kupuju kupus i pitaju kako ga skiseliti. kupuju i presadnice, sade u tegle na balkonu ako nisu blagoslovljeni i nemaju krpicu zemlje.zasto? zasto kad bi u ducanu mogli proci jeftinije,kupiti gotov proizvod bez brige? zato jer ljudi prepoznaju kvalitetu. svaka cast velikim proizvodacima,ali to je roba o cijoj kvaliteti i zdravstvenoj ispravnosti se da diskutirati,nema proizvodnje na veliko bez silne kemije.kupci to znaju prepoznati i znaju kaj valja. i kad bi standard porastao,bilo bi ih jos i vise.
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,653
Pričate gluposti u vezi Lidla i ostalih veletrgovina. Nedavno sam bio u Mađarskoj koja je malo duže u EU nego mi. Na tržnici se prodaje i kupuje i dalje bez fiskalnih blagajni i to skuplje za oko 20% nego u trgovinama. Nisu ljudi budale da neznaju cijenit domaći proizvod..npr dali je ista boja i ukus rezanaca koje pravite od domačih ili kupovnih jaja. :icon_toilet:
 
H

hydra

Guest
@hydra- u gradu imas trgovine na svakom uglu, i jeftinija je roba nego kod nas,pa opet ljudi odlaze na trznice. ima i sve vise mladih koji kupuju papriku i mole te da im objasnis kako se pravi ajvar,jer zele jesti domacu hranu,ili kupuju kupus i pitaju kako ga skiseliti. kupuju i presadnice, sade u tegle na balkonu ako nisu blagoslovljeni i nemaju krpicu zemlje.zasto? zasto kad bi u ducanu mogli proci jeftinije,kupiti gotov proizvod bez brige? zato jer ljudi prepoznaju kvalitetu. svaka cast velikim proizvodacima,ali to je roba o cijoj kvaliteti i zdravstvenoj ispravnosti se da diskutirati,nema proizvodnje na veliko bez silne kemije.kupci to znaju prepoznati i znaju kaj valja. i kad bi standard porastao,bilo bi ih jos i vise.

problemi još nisu danas,govorimo o neminovnosti,koja se desila diljem eu...nije dovoljno gledati stvari samo iz svog dvorišta,treba sagledati problem globalno.
dao sam primjer lidla,kao trgovačkog lanca u silnoj ekspanziji koji će uskoro uz 2 logistička centra sagraditi još nekoliko,a onda možemo samo zamisliti koliko će novih maloprodajnih trgovina naštancati naokolo...

što se tiče zdrastvene,kemijske,biološke ispravnosti velike proizvodnje možemo se kladiti da je španjolski hidroponički paradajz "ispravniji" od bilo čijeg ovdje lokalnog paradajza proizvedenog na zemlji u plasteniku....riječ je o običnom medijskom spinu neupućenih ljudi,koji niti ne sanjaju koje su tamo mjere kontrole namirnica....ako se ne varam i mi smo u uniji i svi ćemo biti prisiljeni uvoditi te mjere u proizvodnji...
eto primjera,u mojem slučaju još nisam koristio niti jedan fungicid u zaštiti jer bolesti nema,a protiv insekata koristim biološku zaštitu,oprašivanje rade bumbari....herbicida nema i po čemu ti onda možeš tvrditi da je moj paradajz nezdrav premda je to proizvodnja na veliko?



uvijek će biti kupaca koji žele nešto posebno,sa seljačkog gospodarstva i to nije upitno....upitan je dosadašnji sistem tržnica kojeg su se zasigurno namjerili ako ne ukinuti,ono barem drastično smanjiti...
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Ma svi će oni ostati tu gdje jesu,na prodaji na malo sa sto posto,pa i više marže se vrte prevelike pare da bi se zbog fiskalki odustajalo.Što se tiče dolaska građana na tržnice,mogu reći da se situacija popravlja,barem u mome kraju.Evo,primjetila sam da su na sajam,a ne samo na tržnicu počeli masovno dolaziti gradski ljudi,dok prije tri četiri godine to nisi mogao niti zamisliti.Moglo se vidjeti samo ruralno stanovništvo.Sada,hoće li se cijene na malo morati zbog fiskalki povećati,tko zna,ali jedn što od mene uzima robu i prodaje na štandu,sve prodaje od prvoga dana preko kase,i ide mu dobro.Dakle,ako može on,mogu i svi drugi.

Evo ja ću pisati kakva je trenutna situacija prodaje voća i povrća,jer sam donekle u tome,što se tiče veleprodajnih cijena i maloprodajne marže...
Radi se na 1,00kn/kg zarade u prosjeku,negdje malo više,a negdje čak i manje...pričam o čistoj zaradi kad se odbiju svi troškovi...knjiži se možda 1/10 prometa,ako i toliko...
Da bi se taj posao mogao nastaviti raditi nakon fiskalizacije,neupitno je da cijene moraju ići barem 25-30% gore,samim time pasti će promet ili će ostati isti,ako nekolicina ekipe odustane od prodaje...
E sad, tko će biti toliko lud da se ustaje svako jutro ujutro u 3h i ide na veleprodaju po svježu robu,da bi na kraju mjeseca zaradio eventualno 4000-5000kn,kad odbije sve troškove i plati porez državi,te riskira kakvu masnu kaznu,jer ima višak od nekoliko kuna u blagajni...???
Biti će entuzijasta koji će pokušati tako raditi,ali kad uvide da to ne ide,lagano će ljudi početi odustajati i zatvarati firme i obrte...
To je moje viđenje cijele situacije,da ne spominjem da je masa trgovačkih centara još uvijek oslobođena plaćanja poreza od poticanja ulaganja,tako da oni itekako imaju lufta još spustiti cijene,mali trgovci nisu te sreće i nemaju nikakve porezne olakšice...
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=xcZ7Znvr_yo
[/YT]


Ipak nije sve tako crno,vending machine je rješenje za ono što nas uskoro čeka,ne podliježu fiskalizaciji,imaju rashladni uređaj i ne trebaš plaćati radnika za prodaju...
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh