• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cijene na tržnicama

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Da reknem iskreno-ne znam šta me čeka slijedeće ili za pet godna.Ali navikla sam se prilagođavati situaciji,i ako treba,budem se pokušala i peti puta.Jer sam se do sada reorganizirala četiri puta.I za sada još nisam pala. Evo,gore je netko spomenuo spin.Iliti dobru spiku.Iliti dobru reklamu na osnovu koje se i možda roba manje kvalitete može prodati po cijeni boljoj od one veće kvalitete.Da,u tome je bit.Prilagoditi se i snaći se.I spinom se održati na tržištu ako treba.Već sam rekla da se ljudi masovno okreću domačoj proizvodnji,barem je tako u Međimurju,a isto sam tako primjetila da na naš sajam u Čakovcu dolazi sve više slovenaca kupovati.A do Čakovca im ima najmanje tridesetak kilometara.Dakle,i tamo je na cijeni roba od izravnog proizvođača.
Pa ću ja uzeti taktiku velikih korporacija i firmi i tvrditi da je moje najbolje.Ako jedan "Ledo" može bez srama u reklami na tv tvrditi da je njegov zamrznuti grašak bolji od moga sinoć ubranoga i ujutro prodanoga,zašto ja ne bih igrala njihovu igru.
hidroponija-jeste da se može zdravstveno puno bolje kontrolirati i reducirati upotreba kemije-ali,ono što zemljica daje ne može zamjeniti nikakva nauka.Nikada biljka iz vode i hranjiva neće dobiti sve one elemente koje dobiva iz zemlje.A to utječe na okus ploda,a okus,uz naravno boju-iako sve više prvenstveno okus-robu prodaje.
Ja imam rajčicu sve kalibraže,svih nijansi u kutiji,od srednje roza do tamnocrvene boje.I prodam onu veličine oraha do one od sedamdeset deka po istoj cijeni.I već mi se dvadesetak dana isti kupci vračaju isponova.Zbog arome.A u centrima roba iz uvoza je sva ko klonirana.A okus nikakav.Najčešće.
Budemo se borili na sve moguće načine.Pa ćemo vidjeti tko će dulje izdržati.
Monsato je u Europi popušio.Pa se povukao.Dakle,može se i velike baciti na koljena.Iako već ima taktiku za napade iz sjene.Ali ćemo ga opet dočekati spremni.Tako ćemo nastojati i mi mali povrčari podmetnuti nogu raznim Lidlima.U prljavoj igri je dozvoljeno igrati prljavo.Pa,ako padnem,padnem,ali neću bez borbe.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Evo ja ću pisati kakva je trenutna situacija prodaje voća i povrća,jer sam donekle u tome,što se tiče veleprodajnih cijena i maloprodajne marže...
Radi se na 1,00kn/kg zarade u prosjeku,negdje malo više,a negdje čak i manje...pričam o čistoj zaradi kad se odbiju svi troškovi...knjiži se možda 1/10 prometa,ako i toliko...
Da bi se taj posao mogao nastaviti raditi nakon fiskalizacije,neupitno je da cijene moraju ići barem 25-30% gore,samim time pasti će promet ili će ostati isti,ako nekolicina ekipe odustane od prodaje...
E sad, tko će biti toliko lud da se ustaje svako jutro ujutro u 3h i ide na veleprodaju po svježu robu,da bi na kraju mjeseca zaradio eventualno 4000-5000kn,kad odbije sve troškove i plati porez državi,te riskira kakvu masnu kaznu,jer ima višak od nekoliko kuna u blagajni...???
Biti će entuzijasta koji će pokušati tako raditi,ali kad uvide da to ne ide,lagano će ljudi početi odustajati i zatvarati firme i obrte...
To je moje viđenje cijele situacije,da ne spominjem da je masa trgovačkih centara još uvijek oslobođena plaćanja poreza od poticanja ulaganja,tako da oni itekako imaju lufta još spustiti cijene,mali trgovci nisu te sreće i nemaju nikakve porezne olakšice...

Eh,sada ću ja biti tu malo surova pa reći-kada taj koji ide ujutro u tri u hladnjaču po robu svaki dan kiksne jer mu na kraju mjeseca zarada neće biti bogtepitaj kakva pa odustane od daljnjeg rada na tržnici,ja ću povuči za rukav svoga susjeda proizvođača ak se prije sam ne trgne i pokazati mu kako za svoj trud može dobiti duple novce.Pa će on smanjiti svoju proizvodnju za duplo,manje će raditi a isto zaraditi,na tržištu će biti manje robe,tj,inicirati ćemo deficit a ne suficit,ili će se zapravo proizvesti koliko će se moći potrošiti i biti ćemo svi sretni.
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
296
Mislim da radit dramu i predviđat budučnost definitivno neće pomoći nikome ovdje. Nitko ne može znati kako će biti. Tržnice nisu nigdje u svijetu prestale radit pa, Bogami, neće ni u Hrvatskoj.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
Mislim da radit dramu i predviđat budučnost definitivno neće pomoći nikome ovdje. Nitko ne može znati kako će biti. Tržnice nisu nigdje u svijetu prestale radit pa, Bogami, neće ni u Hrvatskoj.

a šverca na tržnicama je bilo uvijek, i bit će ga i dalje...to je činjenica s kojom sam se odavno pomirio...
eto, baš sam danas bio na sajmištu u Karlovcu, i nije mi jasno kak će se fiskalizirat ljudi koji prodaju staru kramu...šerafštok za 100 kuna i ručna krunilica za krukuruz (muzejske vrijednosti) za 80 kuna...nisam odolio pa sam to uzeo, samo računa nisam dobil...
a ljudi koji prodaju cipele po 10 kuna?
a odjeća po 5 kuna?
liniću, kak buš to fiskaliziral?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Jel kod vas nisu razdvojene zelena od osnovne tržnice? Kod nas u Osijeku je odvojeno. Bilo je frke, ali opet se ovi vrate malo oko tržnica :) U biti nemam pojma gdje je ona tržnica koja nije zelena. Bila je na mjestu novog kolodvora, a sad je kolodvor tamo, gdje je tržnica ne znam. Hmm... Ima samo autotržnica, tamo ima drangulija tekstilnih i polovnih, ali to je samo nedjeljom.
 
H

hydra

Guest
Da reknem iskreno-ne znam šta me čeka slijedeće ili za pet godna.Ali navikla sam se prilagođavati situaciji,i ako treba,budem se pokušala i peti puta.Jer sam se do sada reorganizirala četiri puta.I za sada još nisam pala. Evo,gore je netko spomenuo spin.Iliti dobru spiku.Iliti dobru reklamu na osnovu koje se i možda roba manje kvalitete može prodati po cijeni boljoj od one veće kvalitete.Da,u tome je bit.Prilagoditi se i snaći se.I spinom se održati na tržištu ako treba.Već sam rekla da se ljudi masovno okreću domačoj proizvodnji,barem je tako u Međimurju,a isto sam tako primjetila da na naš sajam u Čakovcu dolazi sve više slovenaca kupovati.A do Čakovca im ima najmanje tridesetak kilometara.Dakle,i tamo je na cijeni roba od izravnog proizvođača.
Pa ću ja uzeti taktiku velikih korporacija i firmi i tvrditi da je moje najbolje.Ako jedan "Ledo" može bez srama u reklami na tv tvrditi da je njegov zamrznuti grašak bolji od moga sinoć ubranoga i ujutro prodanoga,zašto ja ne bih igrala njihovu igru.
hidroponija-jeste da se može zdravstveno puno bolje kontrolirati i reducirati upotreba kemije-ali,ono što zemljica daje ne može zamjeniti nikakva nauka.Nikada biljka iz vode i hranjiva neće dobiti sve one elemente koje dobiva iz zemlje.A to utječe na okus ploda,a okus,uz naravno boju-iako sve više prvenstveno okus-robu prodaje.
Ja imam rajčicu sve kalibraže,svih nijansi u kutiji,od srednje roza do tamnocrvene boje.I prodam onu veličine oraha do one od sedamdeset deka po istoj cijeni.I već mi se dvadesetak dana isti kupci vračaju isponova.Zbog arome.A u centrima roba iz uvoza je sva ko klonirana.A okus nikakav.Najčešće.
Budemo se borili na sve moguće načine.Pa ćemo vidjeti tko će dulje izdržati.
Monsato je u Europi popušio.Pa se povukao.Dakle,može se i velike baciti na koljena.Iako već ima taktiku za napade iz sjene.Ali ćemo ga opet dočekati spremni.Tako ćemo nastojati i mi mali povrčari podmetnuti nogu raznim Lidlima.U prljavoj igri je dozvoljeno igrati prljavo.Pa,ako padnem,padnem,ali neću bez borbe.



poštivam vaše mišljenje...ali bih ipak pojasnio još neke stvari ,premda nema veze sa naslovom teme....ovo oko rajčice i hidroponije....

prije nego sam zagrizao u hidroponiju oko 15 godina sam intenzivno uzgajao rajčicu na zemlji u plasteniku,tako da mi iskustvo ne manjka..da bi se dobio dobar prinos i kvaliteta količina vodotopivih gnojiva je dostizala u konvencionalnom uzgoju dobrih 30% količine upotrebljenih soli kod današnjeg hidroponičkog uzgoja....isprobao sam cijelo more sorti i hibrida,starih,novih,turbo najnovijih itd.........okus?vrlo subjektivna stvar,ali stari dobri hibrid MAX je bio najbolji definitivno...pojavom BElle-a stvar je poprimila okus blata...u principu se i nisi mogao pošteno najesti dobrog,ukusnog paradajza dok ga nisi ubrao iz vlastitog vanjskog vrta(i opet tu ima vrlo jestivih stvari i meni osobno nejestivih)....
uvođenjem hidroponije zaključak je da su neki hibridi polujestivi sa zemlje dobili na okusu dok su neki nejestivi i dalje ostali takvi...većina hidroponičara koji ne forsiraju grapolo rade sa belle-om....meni osobno to je zadnji šrot od paradajza i okusa(zastarjeli dizajn,tvrd ko kamen i voli filanje dušikom-a što sa nitratnom direktivom?) ,zato imam svog favorita i to neka bude moj osobni podatak.....
zaključak je,na osnovu moga 20 godišnjeg zapažanja da je okus subjektivna stvar a da je vanjski vrt ipak br.1
 
H

hydra

Guest
što se tiče tog monsanta....oni nisu nigdje još popušili,samo se naizgled pritaje...nema šanse da popuše jer to je kompanija br. 1 novog svjetskog poretka...svjetska trovačnica br. 1 za provođenje humane eugenike nad svjetskim stanovništvom i ide im to jako,jako,jako dobro,jer su ljudi neosvješteni,inertni i sebični....jer dok ljudi zamru na samo ime monsanto,njihovih najmanje 100 tvrtki kćeri radi u miru,tišini,a da nitko niti ne sumnja....

prvo što su napravili je da su uništili poljoprivredu južne amerike koja je bila svjetski proizvođač soje...nakon toga su pokupovali svu zemlju i sada južna amerika sije soju-GMO.sva SVJETSKA PROIZVODNJA LECITINA IDE IZ TE gmo SOJE...a taj sojin lecitin imate svugdje,apsolutno u svim prehrambenim namirnicama od čokolade do mesnih prerađevina....znači uđeš u dućan,po bilo što za jelo,kupiš to i već si pojeo GMO hranu...
i to traje već više od 20-30 godina....

isto vrijedi i za pamuk u indiji i pakistanu koji su najveći izvoznici...sav pamuk je GMO..

i naši paradajzi,svi hibridi koje sadimo zadnjih 30 godina su GMO...zašto su najveći sjemenari upravo holanđani?zbog sposobnosti?ma neeee,ima i sposobnijih ali to je samo monsantova igra koji je u biti vlasnik svih svjetskih sjemenskih kuća.....
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
H

hydra

Guest

ha,ha,ha,ovaj se šali????i od kud je to došao taj ilegalni uvoz???pa sve što stigne sada iz eu je normalni dovoz robe,a ne uvoz...hercegovina trade?nekako sumnjam,jer eu granica je poprilično otvrdnula....
prije bih rekao da je u pitanju krah tržišta voća i povrća jer su tržnice štrajkale...i tu se vidi koliko je zapravo tržište tržnica još jako i zašto ga se pokušava ugasiti...

osobno,imao sam priliku vidjeti to njihovo povrće po nekim boksovima na hladnjači i nema tu baš neke posebne kvalitete,osim što su zadnjih tjedana rušili cijene do bola.....ako je lani i mogla proći ta masovna proizvodnja ,u međuvremenu se dogodila godina krize i hiperprodukcija će se svima obiti o glavu,plus linićevo torpediranje tržnica ,plus katastrofalna turistička sezona i evo kraha...
virovitičani.....hipermarketi,ali i ostali trgovci ne žele beef tomato od pola kile,nafilan dušikom,poluzelen i sa ogromnom zelenom srčikom,jer su hrvati postali vrlo izbirljivi.....cijeli svijet radi grapolo do 140g ili bef do 180 a vi bi uvaljivali hrge.....žao mi je,ne ide to tako...
ili krastavce žute umjesto zelenih ,svaki po 0,7 kg?tko će vam to kupiti?ili jesti?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
E hydra,cijenim i poštujem tvoje izlaganje,što se monsanta tiče,tako je kako veliš,ali ima otpora i radi se na tome,i pobjeđuje se i kao što sam ranije rekla,oni se trude zakulisnim igrama ići dalje.I idu.Točno je da su pokupovali sjemenske kuće,evo je i sg njihov-priznajem da sam se iznenadila i prenerazila kada sam saznala.
A što se tiče proizvodnje i oblika proizvoda-stvari ti trenutno,a tako je unatrag desetak i više godina-stoje ovako-bigovi se prodaju na hr tržištu jednako dobro kao i grapolo.Zapravo sam krivo rekla-na slobodnom tržištu se big pardajz prodaje bolje od grapola.Samo se u centrima grapolo prodaje-uvjetno-bolje,jer obično druge ponude uz njega nema.Ja u svojoj ponudi imam nesortiranu robu.Evo,pred sat vremena sam se vratila iz prodaje.Ima paradajza koju idu dva u kilu i pol.Ili najviše tri.Evo,takve prodam najprije.Znaš zašto-jer svakome dam vrećicu u ruke i velim-birajte.Njih osamdeset posto bira iznad tristo grama.Ostalima je svejedno,ili biraju one najsitnije.To što centri diktiraju kalibražu nije zato što potrošač želi takvu kalibražu nego zato ako se dogodi da pojedini plod propadne ,propadne čim manja kilaža.Tu ti je caka moj hydra.Zapravo jedna od njih.
Osobno ću raditi onako kako trenutno ide,kada ne bude tako išlo,raditi ću onako kako se bude tražilo.Sistem mi je ovakav-dođe kupac,traži kilu,ja mu dam vrečicu,on si bira i stavlja unutra,kada stane,stavim na vagu,ima dve kile i dvadeset-pitam jel može-može veli on,i svi smo sretni.
Kada ne budem mogla prodati orijaše od sedamdeset deka,uzeti ću drugi hibrid ,pa ćemo opet isponova-u prilagodbu.

Evo sam zaboravila-i krastavce opijaše sam prodavala-dva-kila i dvadeset,tri-kila i pol,a kila bila dvanaest kuna.Hydra,sve ima svoje vrijeme prodaje i svi bigovi prolaze u pravo vrijeme.Sada više ne prolaze niti oni od dvadeset deka.A kila je po osam ili sedam kuna.Prilagodba situaciji,samo prilagodba,ništa drugo.
 
Posljednje uređivanje:

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Bome u Vk i nije baš bajna situacija :icon_redface: Pola sam vratio i prodao sljedeći dan više u svom gradu :icon_hang: Više ih nemam u toj količni, sada ide stolno.

Cijene kod kuće;

Paprika 6kn
Ljuta 0,5kn/kom
Rajčica 5kn
Breskve sam danas čak i po 4, prva klasa ali zrelo do jaja :icon_mrgreen:
Dinje 4kn/kg
Krumpir 3kn
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
Bome u Vk i nije baš bajna situacija :icon_redface: Pola sam vratio i prodao sljedeći dan više u svom gradu :icon_hang: Više ih nemam u toj količni, sada ide stolno.

Cijene kod kuće;

Paprika 6kn
Ljuta 0,5kn/kom
Rajčica 5kn
Breskve sam danas čak i po 4, prva klasa ali zrelo do jaja :icon_mrgreen:
Dinje 4kn/kg
Krumpir 3kn

za usporedbu Karlovac:
paprika 7-10
ljuta 2
rajčica 8-10
breskve i dinje nemam pa nisam ni gledal cijenu
krumpir 3.5-5
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Kako ide brokula? Kupus mladi dajem za 2 kn i ne ide. Pošto ide i crveni kupus?
 
H

hydra

Guest
:smile::smile:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
1.8 je tu i vidjet ćete tek kroz par dana što znači zastoj u prodaji na tržnicama...jer slijedi lančana reakcija zbog fiskalizacije...
s obzirom da tržnice još uvijek učestvuju u maloprodajnom prometu voćem i povrćem oko 30-40% zavisno od grada do grada,štanderi odgađaju uvođenje fiskalizacije do zadnjeg momenta i sada masovno bježe sa placeva na godišnje...po informacijama hladnjače više ne uzimaju na otkup mnoge artikle i drastično smanjuju narudžbe a istodobno je špica proizvodnje...doći će do neviđenog kuršlusa kao i 1.7. koji je trajao srećom samo 2 dana ali je prouzročio veliki zastoj u prodaji i pad cijena....
sada će tržnice raditi bitno smanjenim kapacitetom možda i cijeli 8. mjesec i posljedice će biti da ćemo svi ovdje prisutni bacati lijepe količine neprodane robe...
zahvaljujući liniću.
istodobno se čuje da trgovačkim lancima paralelno pada drastično promet zbog migracija stanovništva u turizmu,i jakog pada kupovne moći stanovništva,jedino na moru nešto raste ali zanemarivo u odnosu na očekivanja...

bit će roba na bacanje po 1 kn.............i sretan onaj koji i po toj cijeni plasira ...

Ali ima i bedaka koji misle kak budu bolje prodavali nakon 01.08....jer se otprilike zna tko će im od konkurencije odustat i vesele se do neba...:icon_super:
A većina ih je kupila najjeftinije fiskalne uređaje,koji uopće nemaju mogućnosti spajanja sa digitalnom vagom,to će biti prava komedija između vaganja i tipkanja računa...:confused:
 
H

hydra

Guest
:smile::smile:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
slažem se da je ne bedak nego kreten 1. klase koji se veseli fiskalizaciji...
da im pojasnim zašto je to tako:
kada se štanderi fiskaliziraju konačno,negdje do jeseni, porasti će im promet jer su do sada naravno muljali sa pdv-om.i to drastično će im porasti prijavljeni promet....nabit će hrpu pdv-a kojeg će plaćati liniću ali i prebijati sa ulaznim troškovima kako god znaju....porastom prometa većina će morati ući u sustav pdv-a u kojem trenutno nisu.
nakon toga od vas malih proizvođača neće htjeti kupiti robu na otkupni blok jer ne mogu pravdati pdv već će to raditi virmanski sa hladnjačama ili sa opg u sustavu pdv-a...paralelno zelena tržnica ode vrit kako bi rekli zagorci jer masa malih ne bude imala kamo sa robom....gurat će se na maloprodajne tržnice i tek ćete se tu sresti sa konkurencijom vi što se radujete fiskalizaciji...

ne zaboravite,već danas mi opg u pdv-u ne možemo zakonski prodati robu štanderu za gotovinski r2 račun kao do sada već i mi moramo izdati virmanski račun ili fiskalni ovjeren od porezne...
znači,gospodo već je i nas dio proizvođača linić fiskalizirao....
nadalje kada shvatite da su tržnice na malo pušiona dosta vas će uletiti u opg u sustavu pdv-a...tek ćete tada uvidjeti veselje poslovanja kada vam troškovi porastu u vidu nameta,knjigovotstva i niza ograničenja.....

bit će veselo....
Kak bi rekal jedan zagorac kaj prodaje rože..."drugo leto ak si bum htel gemišta spiti,moral bum si iz doma novac zeti,jer ne bum mogal iz blagajne"...
Ja nisam uopće siguran da se više može knjižiti ulaz robe na otkupni blok...:confused:
Zelena tržnica je i tak već sada vriti...pa tam nemreš prodat usred zime 50 gajbi salate na veliko...
A da će se pojaviti nova lica na tržnicama,to je neminovno,samo je pitanje kome ćemo prodavati,jer će kupaca biti sve manje,zbog povećanja cijena i nekompletne ponude...
Trebati će raditi potpuni zaokret u proizvodnji i prodaji,jer to definitivno ne bude više funkcioniralo onak kak je do sada...
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
oo ne opet o nekompletnoj ponudi, cijene višlje neće biti jer većina proizvođača nema vreemena cijeli dan prodavati za par kuna višlju cijenu

ajde mi molim te reci kako može biti nekompletna ponuda, ja računam da će konačno biti više ozbiljnijih proizvođača, znati će se tko, šta i kako proizvodi

pa ja i žena bez ikakve pomoći radnika i slično cijele godine imamo što nuditi svom gradu na svega 2,5 hektara zemlje, ako sve nastavi biti kako je bilo dosad bit će sve ranije proizvodnje, a trgovcima ionako nisam prodavao nešto puno robe

ako imam višak neke robe, poklonim ju kao zahvalnošt što je moj kupac
 
H

hydra

Guest
:smile::smile:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh