• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cikloni u razne svrhe

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
zanima me gdje se može nabaviti ili kupiti ciklon ( ne znam koje mu je drugo ime ) ili pogledati kako radi. znači da se stavi strojček na traktorski kardan i usisa nešto ( žito kukuruz isl. ) i digne na tavan, prikolicu itd. koliko otprilike koštA takav stroj!

u biti konkretno me zanima da li bih tako nešto mogao prepraviti i koristiti kao usisavač za kupljenje lješnjaka. a i za negovo spremanje na tavan i sli.

ajmo mladi majstori ( a i stari ) pomagajte ! u početku je svaka kuna bitna!
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
zanima me gdje se može nabaviti ili kupiti ciklon ( ne znam koje mu je drugo ime ) ili pogledati kako radi. znači da se stavi strojček na traktorski kardan i usisa nešto ( žito kukuruz isl. ) i digne na tavan, prikolicu itd. koliko otprilike koštA takav stroj!

u biti konkretno me zanima da li bih tako nešto mogao prepraviti i koristiti kao usisavač za kupljenje lješnjaka. a i za negovo spremanje na tavan i sli.

ajmo mladi majstori ( a i stari ) pomagajte ! u početku je svaka kuna bitna!

pogledaj ovdje: http://www.ventop.hr/ProductDetails/34/pg/11/lang/HR/Cikloni-visokog-ucinka.wshtml
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=5lUZP88rAeY&p=57F20AD37474F42A&playnext=1&index=18[/YT]
http://www.ag.ndsu.nodak.edu/abeng/pdffiles/ae850.pdf
kolko sam ja imao prilike vidjeti strojno skupljanje lješnjaka, stroj je izgledao ovako otprilike...jaki ventilator (od puhalnika), zadihtani veliki metalni spremnik u kojem se zbog izsisavanja zraka stvara podtlak i otvora na koji se spaja cijev "usisavača". To sam vidio jako davno i bila je naka vrst samogradnje
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Hvala jeffy !makar nešto.

kad bih našao ciklon pokušao bih ga prepraviti da radi kao nekakva vrsta usisavača pa ipak mislim da tema više paše u meh. radionu, al svejedno je, može biti i na ovom mjestu!

izgleda da ljudi imaju malo iskustva sa ciklonima ili postoji drugo ime?
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
ciklon je ne zamjenjiv kod transporta finih i specifično teških materijala(žito, brašno, kalcij..) a nedostatak mu je relativno mali učinak jer se dio korisnog volumenskog protoka koristi za centrifugalnu silu rotacije. gubici su i zbog samog turbulentnog strujanja zraka, a i sam konstrukcije. Lješnjaci su ipak veći i specifično lakši pa je moguće jednostavnom mrežicom(10X10mm) moguće spriječiti eventualno da lješnjaci uđu u ventilator
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
tvornički usisavaci za ljesku su skupi a puhalnika ima po dvoristima na bacanje


treba probati dal bi na usis od puhalnika i mrezicu ispred stavit il bi se stopalo

ako bi se stopalo onda probat napravit neki ciklon recimo kupit na otpadu nest u obliku ciklona na orginalnom beracu ljeske glavno da ima prema dolje suženje i ispust


meni bi naj bilo kad bi taj puhalnik namontiral na prednji kraj jednoosovinke tak da se moze prikopcat kardan


taj izvor zraka bi imao funkciju usisavanja ljesnjaka sa zemlje i transport u prikolicu,ispuhivanje ljuske ,puhanje ljesnjaka okolo grmova na zemlji na sredinu reda

samo mora bit puhalnik na kardan ili se preuredi ovaj na struju

trebalo bi riskirat i uzet polovan puhalnik pa vidjet

dal opce taj ventilator ima dovoljno snage za usisavanje jel sam vidio na orginalu da ima nekakav reduktor koji ubrzava okretaje
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
cuo sam ideju da bi se ljesnjaci mogli usisavat sa cisternom za ispumpavanje gnojnice
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Vjeruj mi, puhalnik ima više nego dovoljno snage....samo ne znam kako riješiti problem štopanja mrežice, jer ona je direktno u struji zraka i relativno male površine, a opet da prolazi kroz ventilator nema smisla jer bi to onda bio čokolino;)....dakle po meni riješenje sa cikolnom, koje je dobro ali je dosta konstrukcijski zahtjevno jer ima dosta fizike u igri, a i vjerujem da bi izgubio dobar dio snage.....trenutno mi pada jedna ideja, ne znači da je najbolja, da se sa prednje strane prikolice montira taj puhalnik i to njegov usisni dio. Prikolica(zatvoreni keson) mora dobro brtviti, zatim negdje na 1/5 prikolice postaviti mrežu( okomito ili pod nekim kutem), a otraga na prikolici napraviti priključak za cijev usisavača....tu bi se vjerojatno moglo postići poboljšanje pravilnim odabirom rupa na kesonu i tak...
Ova ideja za cisternu za gnojnicu, ne znam, no čini mi se da je možda preslabi protok koji pupma stvara, a i ta silna prašina bi vjerojatno uništila pumpu
 
Posljednje uređivanje:

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
Vjeruj mi, puhalnik ima više nego dovoljno snage....samo ne znam kako riješiti problem štopanja mrežice, jer ona je direktno u struji zraka i relativno male površine, a opet da prolazi kroz ventilator nema smisla jer bi to onda bio čokolino;)....dakle po meni riješenje sa cikolnom, koje je dobro ali je dosta konstrukcijski zahtjevno jer ima dosta fizike u igri, a i vjerujem da bi izgubio dobar dio snage.....trenutno mi pada jedna ideja, ne znači da je najbolja, da se sa prednje strane prikolice montira taj puhalnik i to njegov usisni dio. Prikolica(zatvoreni keson) mora dobro brtviti, zatim negdje na 1/5 prikolice postaviti mrežu( okomito ili pod nekim kutem), a otraga na prikolici napraviti priključak za cijev usisavača....tu bi se vjerojatno moglo postići poboljšanje pravilnim odabirom rupa na kesonu i tak...
Ova ideja za cisternu za gnojnicu, ne znam, no čini mi se da je možda preslabi protok koji pupma stvara, a i ta silna prašina bi vjerojatno uništila pumpu

i to je dobra ideja s prikolicom ali mi nije bas naj jasnija
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Ranko bilo bi dobro, kako sam več napisao, za čokolino, jer tu lješnjaci prolaze kroz ventilator, tak da ništ od toga....

Malo sam zakomplicirao sa objašnjenjem...uglavnom, puhalnik na prednji dio koji isisava zrak iz kesona, a na zadnjem djelu priključak za cijev za pobiranje. A negdje u nutar prikolice mora biti mrežasta pregrada koja sprečava da lješnjaci odu u ventilator....naravno i tu veliku pregradu vjerojatno bude trebalo očistiti pa i o tome voditi brigu da se omogući lako vađenje...to ja tak iz glave zamišljam te detalje, al uglavnom vidio sam takav stroj
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,239
Ovaj lisce goni kroz ventilator?
Ja mislio da prodje cijelo lisce :roll:
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Jeste, za lišće i te stvari je jako dobro da samelje i promješa, ali za čitave lješnjake ne:partyman:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ranko bilo bi dobro, kako sam več napisao, za čokolino, jer tu lješnjaci prolaze kroz ventilator, tak da ništ od toga....

Malo sam zakomplicirao sa objašnjenjem...uglavnom, puhalnik na prednji dio koji isisava zrak iz kesona, a na zadnjem djelu priključak za cijev za pobiranje. A negdje u nutar prikolice mora biti mrežasta pregrada koja sprečava da lješnjaci odu u ventilator....naravno i tu veliku pregradu vjerojatno bude trebalo očistiti pa i o tome voditi brigu da se omogući lako vađenje...to ja tak iz glave zamišljam te detalje, al uglavnom vidio sam takav stroj
To nije problem , samo treba iskorititi bogom danu centrifugalnu silu .
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Moguće, reci kako jer ja u svojoj glavi nemam taj detalj, doduše nema puno detalja u mojoj glavi:D
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Moguće, reci kako jer ja u svojoj glavi nemam taj detalj, doduše nema puno detalja u mojoj glavi:D
Goglaj malo centrifugalni filter zraka ..možda je pravilnije centrifugalni separator .
Ako se struje zraka i lješnjaka zarotira sistemom turbine teži "komadi" izlete "van" centra rotacije mase ...kontaš
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Aha, ti misliš na komplet ciklon, jesmo i o tomu raspravljali i gugglo ja puno, čak išao gledat u knjige, ali stari, tu je toliko faktora i parametara, a tek izračuni...boli glava...Sve puno promjenjivih varijabli, a niti gustoću "smjese" ne znam odakle da uzmem....čak sam pokušavo skinut jedan simulator, al zapinje:mad:....
A kolega ima kakvog špenglara koji bi se sa limom igral, zašto ne.....
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
parameri i faktori se prekopiraju ili podese sistemom pokušaja i pogreške

a kad bi ispred ventilatora proširio cijev tako da tu brzina strujanja padne)pao bi i tlak) pa bi možda sve teže od zraka palo na dno tog proširenja ...hihi

.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Ideja je za razmislit(trči na patentni, tko zna koji kosooki to čita)... trebalo bi znati kakav oblik strujanja imaju lješnjaci u trenutku dolaska na proširnje. vjerojatno bi trebao taj prošireni dio imati i neku minimalnu duljinu, zbog inercije i starog Newtona....stim da su uzmu u obzir velike brzine gibanja
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ili zgasi veter svakih 20 sec.(ili mjeri vakum) pa bu zmšrežice opalo dole
 
Na vrh