• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Čiščenje i obrada papaka

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
evo nebih htio da se reklamiram(nije mi ni na kraj pameti sav sam sretan dok nitko ne zove :lol: :lol: :lol: )ali bil sam danas u Pitomači kod jednog "gazde" i veli on HITNO treba čistit kravi papke...pa dojdem ja i imam kaj videti :shock:




bilo je svačega,ali ovak nekaj se na viđa baš često...a tek dok sam otvoril ovo "čudo"tu je tek onda svega bilo...gnoja,sukrvice, :blackeye a tek miris :toimonster:
slikal nisam jer vjerovatno ima ljudi slabije probave :lol: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Na koji način vršiš obradu, tj korekciju papaka-koristiš samo klješta i nož ili i upotrebljavaš brušenje s brusilicom s onim šajbama za obradu papaka :?: :!:
Misiš da je dobro u takovim slučajevima pristupit obradi oba zadnja papka ili prakticiraš najprije pokušat ispravit jedan a nakon nekog vremena(mjesec dana) i drugi, da nebude preveliki šok za kravu :?:
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
ma koristim ja sve i noževe,kliješta i brusilicu,a režem sve odjednom...i nije to tak preveliki šok za kravu,puuuno veći joj je šok dok mora stajati na ovakvim nogama
a inače na sreću nema puno ovakvih "bisera" ljudi koji imalo drže do sebe i svoje stoke to koliko,toliko redovito daju obrezati tak da tu nema nikakvih problema,ali s vremena na vrijema zna uletit i koji ovakav brižni gazda :lol: :lol: :lol:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Videl sam več dosta toga, al ovakvo još nikad :shock: , pa kak se može desit da toliko izraste :scratch :scratch
 
P

pozna

Guest
na slici je obraden papak,za usporedbu sa neobradenim. vidio sam i vecih kapitalaca,ako uzmemo da je normalan papak dug 7,5 do 8 cm kod starih simentalki,gazda mi je dotjerao na rezanje kravu sa ,pazi sad,jedan papak dug 42 a drugi 47 cm,papci prekrizeni,strava i uzas. takvi papci,kao i ovaj na slici se nemogu vise totalno srediti,samo dotjerati koliko toliko,i dok je ovaj drugi zdrav krava je jos ok,a poslije samo noz ,u velikoj vecini slucajeva. inace najcvrsce papke koje sam sreo i radio imaju crvene kanadske krave,obrada je moguca samo flexom,noz je tu totalno beskoristan,nisam imao puno takvih krava ali ,zanimljivo,niti jedan bolestan papak,samo redovno odrzavanje. inace Mike,stavi i pokoju sliku gadosti,cirevi ,zuljevi,dupli papci,trulez...mozda nekome bude poucno.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
da to je slučaj i ovdje bil,malo sam ga sam doteral v red,al dobiti ga onak kak treba biti je bilo nemoguće,pogotovo jer je već došlo i do deformacije zgloba tak da to sve skupa dost jadno zgleda,a k tomu još na tim vanjskim ima i čireve i to obilne,a veli gazda bude ona za par dana ko nova... :scratch neznam baš :scratch ...lakše joj vjerovatno bude,ali :?: :?: ...
kaj se tiče slika tih gadosti nemam trenutno ni jednu,ali ak hoćete morem ih napraviti cijelo brdo,jer skoro kod svake intervencije ima nekaj takvoga tak da tu nije nikakov problem :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
P

pozna

Guest
ma mislio sam da stavis slike iz cisto edukativnih razloga,uostalom slike znaju strasno izgledati ali to nije nista u usporedbi sa silnim smradovima kad otvoris tako neko bolesno mjesto. nesta prestrasno.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
pozna kaže:
ma mislio sam da stavis slike iz cisto edukativnih razloga,uostalom slike znaju strasno izgledati ali to nije nista u usporedbi sa silnim smradovima kad otvoris tako neko bolesno mjesto. nesta prestrasno.
:lol: :lol: :lol: :lol: znam,ali privikneš se s vremenom :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
evo nešto tih dost ružnih slikica,ak nekome smeta,nek admini obrišu :?
ovo je jedan tipični primjer gljivičnog oboljenja
papki2.jpg

papki1.jpg

a unutra da bi stvar bila još ljepša debeli čir sa oblinim krvarenjem
papki3.jpg

ovo su slike inače sam otvorenih papaka tu još nije završena konačna obrada i formiranje papka :!: ...koliko je to bilo moguče :blackeye ,a davil sam se s tim oko 50 min. :scratch dok sam sa nekom normalnom kravom gotov za oko pola sata :? :mrgreen: :mrgreen:
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
evo još friških slikica za one koji misle da je ovo iznad bilo "gadno" :blackeye
1711091513.jpg

1711091514.jpg

bila je još jedna slična kod tog gazde,ali ipak u malko boljem stanju i mislim da uz malo zalaganja i liječenja bude vredu ;)
no ovakve slučajeve rijetko srećem i sumnjam da tu ima previše nade u oporavak jer se upala proširila na zglob i sam papak koji se odvojio od samog tkiva i drži se samo na "vanjskoj stijeni" :scratch :!:
 
H

Helena

Guest
Ma! ljudi ja nemogu vjerovati da tako nešto vlasnici dopuste svojim kravama .Mogu shvatiti, ako su stariji pa nemogu sami obraditi papak , ali opet , postoje ljudi koji to rade .Ja osobno u svojoj štali radim korekciju papaka sa konjskim klještima ,dok one leže i preživaju ja im odrežem nokte :D bez ičije pomoći .
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Helena kaže:
Ma! ljudi ja nemogu vjerovati da tako nešto vlasnici dopuste svojim kravama .Mogu shvatiti, ako su stariji pa nemogu sami obraditi papak , ali opet , postoje ljudi koji to rade .Ja osobno u svojoj štali radim korekciju papaka sa konjskim klještima ,dok one leže i preživaju ja im odrežem nokte :D bez ičije pomoći .
ovdje nije toliko problem sama dužina i obrada samog papka,nego do ovoga je došlo zbog zaraznog gljivičnog oboljenja koje si je čovjek "kupio" sa jednom kravom koju je kupio na obližnjoj farmi :roll:
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
puknuti kaže:
a kako se to lječi i koja je preventiva?
ah,najbolja je preventiva :!: ...znači redovna higijena staje(koje na većim farmama nema),redovna dezinfekcija sa vapnom ili nečim sličnim (agrodol),koja je također uglavnom na puno farmi zanemarena i redovito čiščenje papaka :!:

a kaj se tiče liječenja kod ovakvih slučajeva ja preporučam zvati veterinara i nek piše pasoš za klaonicu još dok sirota krava koliko,toliko može stajati :lol: :lol: :lol:
kod blažih slučajeva prvo čiščenje,pa onda redovita dezinfekcija rane te pojačana higijena oko same krave...za samu dezinfekciju preporučam tardociklin sprej i otopinu modre galice kojom se ispire rana.
a dalje je sve u Božjim rukama :scratch :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
A

ajeto

Guest
Stol za čišćenje papaka

Da li netko ima kakove nacrte za izradu stola?
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
nemam,ali ti morem poslikati i dati mjere ak oćeš kroz koji dan jer mi stojnica trenutno na terenu... :supz:
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
ovak...govorim napamet...

-visina 180 cm
-dužina 230 cm
-širina unutarnja 90 cm
...za ostalo dok napravim slike za koji dan...;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh