• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cjepljenje biljki - kalemljenje

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Molim ..rano...ehhe xd ...mislim ne znam ali u mom selu dalmatinska zagora split malo iza brda tj dicmo uvik se navrče kada procvijeta drijen kao što sam i rekao ... i kada procvijeta rok je kao nekoliko dana ali eto to su nepisani starinski zakoni dosada sam ga se držao tako da neznam kaj bi bilo da iza tog perioda navrnema li evo nisam uspio u subotu pa cu mali sutra iako je sveac nece me bog kaznit ..pa vam poslikam .pozdrav
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Molim ..rano...ehhe xd ...mislim ne znam ali u mom selu dalmatinska zagora split malo iza brda tj dicmo uvik se navrče kada procvijeta drijen kao što sam i rekao ... i kada procvijeta rok je kao nekoliko dana ali eto to su nepisani starinski zakoni dosada sam ga se držao tako da neznam kaj bi bilo da iza tog perioda navrnema li evo nisam uspio u subotu pa cu mali sutra iako je sveac nece me bog kaznit ..pa vam poslikam .pozdrav

al nezaboravi da si u splitu, gradu čuda, gdje je snijeg od 5cm katastrofa:weedman:
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
hahahahaah ...ma sta se tice snjega necu nista komentirat....ljudi umisto da čiste oni gackaju pa se sutradan kad smrze lome i okrive keruma ..ma daj ...:finga:
 

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
173
Evo jedan moj kalem tresnje od ove godine , jel ovo izgleda da se kalem primio ?

Jel da otkinem donji pupoljak i kad se to radi da bi gornji imao vise hrane i rastao u stablo ,kalemljenje je na visini 20-tak cm od zemlje.

 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Biti će 100% sigurno primljeno kad se pojavi mlada grančica.
 

sarago

Novi član
Tu od
12 Ožu 2012
Poruka
27
Evo jedan moj kalem tresnje od ove godine , jel ovo izgleda da se kalem primio ?

Jel da otkinem donji pupoljak i kad se to radi da bi gornji imao vise hrane i rastao u stablo

Pa čini mi se da se vjerovatno primio, čim je ovoliko bacio...ali još pričekaj. I savjetovao bi ti da nakon što se primi, jedan pup ukloniš...iz iskustva znam da je bolje da je donji dio stabljike jači, nego da se račva na dvije grane. Pa dogodine prekrati izboj na nekih 70 cm. Nakon toga stablo se račva iz najviših izboja. Pa i sadnica kupljena u rasadniku je uvijek sa jednom glavnom granom(izbojem) koja se prilikom sadnje krati na 70-80 cm visine.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
I ja sam malo eksperimentirao:

kruška na divlji bijeli trn:

06042012823.jpg



trešnja na divlju trešnju:

06042012824.jpg



jabuka na divlju jabuku:

06042012825.jpg
 

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
173
Lepo ti ova kruska pustila list od mene tek poceli da bubre pupoljci jos se nisu otvorili , ja sam hteo da ekspirimentisem sa kalemljenjen s nekom vrstom drveta koja bi mi sluzila za podlogu sto sam video pored puta ali sam na kraju odustao posto niko nije mogao dami kaze o kojoj vrsti drveta se radi a meni izgledalo ko stvoreno za kalemljenje :rolfer:
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
nabavio sam podloge M-9, kad mi vrijeme dozvoli planiram ih posaditi u vrtu... zanima me, ako netko zna na koji razmak da ih sadim i dali mogu već u ožujku cijepiti jabuku ili bolje da čekam ljeto?
podloga je debljine olovke, ima nekoliko i tanjih...:scratch
 

brle7

Član
Tu od
22 Tra 2011
Poruka
92
nabavio sam podloge M-9, kad mi vrijeme dozvoli planiram ih posaditi u vrtu... zanima me, ako netko zna na koji razmak da ih sadim i dali mogu već u ožujku cijepiti jabuku ili bolje da čekam ljeto?
podloga je debljine olovke, ima nekoliko i tanjih...:scratch

ako trebaš podlogu m-9 ima moj prijatelj puno,mogu ti dat broj moba. to ti je u VT:partyman:
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
ako trebaš podlogu m-9 ima moj prijatelj puno,mogu ti dat broj moba. to ti je u VT:partyman:
hvala brle, imam podloge dovoljno...dok sam bio dijete u selu je bilo nekoliko sorti jabuka, starinskih ne znam im imena... sad znam još za dva živa stabla, jedna ljetna sorta ogromnih plodova a druga je zimska jabuka izraženo sploštenog ploda žuto-bijele boje... dakle samo bih želio spasiti te sorte od zaborava...
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Pozdrav jos jednm svima ...

Evo ovih dana razmišlja mo skorom cjepljenju ...lani nisam napisao ali sam koristio jednu dobru tehniku heheh ..akumulatorskom bušilicom izbusim rupu u podlozi i unutra gurnem mladicu ...svaka mi se primi ...


Nego imam jedno pitanje da ne otvaram novu temu ...

Kako mogu razmnižiti divlju lozu tj lozicu koja služi kao zaštita od sunca ljeti ..ako treba postavit cu sliku te lozice ..i naravno kad je najbolej vrijeme za razmnožavanje
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Uzmeš šibu te loze, dio koji uđe u zemlju napravi torziju od nje pa zavrni na gore, pa to strpaj u zemlju. Najbolje bi to bilo napraviti kad kolaju sokovi u rano proljeće i dobro to zalijevati...
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
E brate,

kažeš šibu ..jel bilokakvu koliko pupova??
sto je torzija ??
u zamlju vanka di je mislim stalno držat ili negdje unutra ,,,
Naravno dobro zalivati
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
jednogodišnju šibu ili izbojak sa desetak pupova, uhvatiš šakama i zavrneš da bude kao spirala deblji kraj 20tak cm, pa taj dio okreneš prema gore. Napraviš rupu s metalnom spicom (tzv. velikim svinjskim repom) od nekih 50cm, i to zabiš unutra. Pa nakon 1-2 godine, cijepiš.

E to sa akumulatorskom prvi put da sam to od nekoga čuo...Stavi kakvu sliku ako imaš...
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Pozdrav jos jednm svima ...

Evo ovih dana razmišlja mo skorom cjepljenju ...lani nisam napisao ali sam koristio jednu dobru tehniku heheh ..akumulatorskom bušilicom izbusim rupu u podlozi i unutra gurnem mladicu ...svaka mi se primi ...


Nego imam jedno pitanje da ne otvaram novu temu ...

Kako mogu razmnižiti divlju lozu tj lozicu koja služi kao zaštita od sunca ljeti ..ako treba postavit cu sliku te lozice ..i naravno kad je najbolej vrijeme za razmnožavanje
Hajd' stavi slike tog cijepljenja sa bušilicom, i mene zanima to :icon_rolleyes:

Što se tiče lozice (jel' to ona sa crvenim lišćem) dovoljno je odrezati zrelu granu (prošlogodišnju) na kraju zime i staviti u neki supstrat. Malo u hormone i to je to. I dva pupa moraju ostati iznad zemlje, a onaj jedan što ide u zemlju oslijepi.
Bar se ta lozica lako prima.:icon_e_ugeek:
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
Da, daj stavi koji sliku od toga cijepljenja sa bušilicom, i mena baš zanima...
 
Na vrh