• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cjepljenje biljki - kalemljenje

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
pozdrav

trebam malo pomoci oko kalemljenja trešanja...
prije davno kalemili smo samo motajuci obican komad pvc vrecice i vezivali spagom... nakon toga dosao je vocarski vosak i kalemili smo samo sa njim...
prosle godine cuo sam za neke gumene trakice i ove godine bi probao s njima, al mi je totalno nejasno kako se s time radi...
znaci do sad je bilo: poreži rašeljku (šenjudu, magrivu...), nabodi kaleme i premaži voskom i to je to...

ove gumene trakice koje imam su cca 1cm široke i jedno 7-10cm dugačke i sve su porezane na tu duljinu (tako su kupljene), a meni je to premalo za zamotat i nemam pojma kako ih zamotat te da li vosak ide prije ili poslije motanja gumicom?
ako moze neka fotka ili opis kako se radi s tim gumicama...


ps- može li se divlji nar (šipak, mogranj...) kalemiti? ako da, koji princip i kada?

thx!
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Gumice idu direktno na cjepljeni dio, trakicom počneš motat grančicu kao s selotejp trakom, ako ti jedna prekratka, nastavljaš drugom preklopivši spoj cca 2 cm, kad premotaš kraj trakice podvuči pod zadnji krug i sve izvana premažeš voskom, ak bi radio suprotno vosak bi ušao između kalema.
 

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
- - - - - - - - - -

evo u literaturi piše da moze kruška oskoruša na bijeli glog,a u praksi kazu da samo na onu šljivu Brekinju pa da vidimo :)

- - - - - - - - - -

ovo je na procjep višnja nije bio kalem sačuvan nego direktno sad,a onaj od kruske je bio skoro 4-5mj u frizideru

- - - - - - - - - -

prost spoj takođe višnja kalem odsječen isti dan kad je i kalemljeno

nisu prosle slike ubacit cu ih ponovo dok ih prebacim sa računara..
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,312
Ja sam prije dvije godine cijepio lipanjsku ljepoticu na bijeli glog, sve su se primile.
 
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
173
Ja sam prije dvije godine cijepio lipanjsku ljepoticu na bijeli glog, sve su se primile.

naravno dace se primit kruska na bijeli glog ali u kasnijim godinama razvoja podloga ostane puno tanja jer je kruska mnogo bujnija od gloga ja na glog kalemim musmulu i pokazala se kao podloga veoma dobra za nju to znam iz iskustva jer imam musmule kalemite na glog stare 30 god
 

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
dsc01820.jpg
oskoruša na glog
dsc01818.jpg
višnja na prost spoj
dsc01817.jpg
višnja na procjep

sutra ću probat trešnju al nisam čuvao kalem nego cu pokusat direktno iako je vec krenula tresnja..
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
imam jednu odličnu ranu trešnju i pitam se mogu li se od nje napravit reznice i kao takve razmnožavati dalje, hormon supstrat.... znači bez cijepljenja na neku podlogu?
 

jarebika

Novi član
Tu od
8 Ožu 2012
Poruka
26
Tko kalemi krušku na glog,taj se za života ne ohladi u njenom hladu-narodna poslovica
 

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
znači sporo napreduje ? ja sam imao volju za ovu krusku oskorušu zbog specificnih listova i plodova imao sam jednu prije ali mravi je napali i osušila se i zato sam htio da probam na ovaj nacin..
 

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
174
Evo jedan video za sve pocetnike kalemljenja, danas sam ga snimio kad sam kalemio podlogu dunje plemkom kruske.

Inace ja sam zavrsio prolecno kalemljenje ove godine sad samo da cekam da vidim koji ce mi rezultati biti :(nod):

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=Tx_DzwXFL24[/YT]​
 

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
meni je upalo u oci dvije stvari prva kalemljenje na procjep 15cm od zemlje ja praktikujem na puno vecoj visini da kalemim na procjep min 40-50cm ,a idem i do 1,0m zavisno od podloge,a druga stvar ovaj najlon nekako sam pobornik prvo vosak da oblijepi pa onda ostalo mozda i ilovace u nedostatku voska u svakom slucaju fin video..
 

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
juce ja nasjeko nekih kalema jabuke danas da okalemim ali padala kisa i pred mrak prestala i ja odem i okalemim al kad sam doso kuci skontam da sam zaboravio staviti vosak na vrhu kalem grancice pa me interesuje hocel sta biti do sutra hocel se osusiti,a sutra planiram otic pa i te vrhove zamazati..
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,312
Ako je dobro kalemljeno, mora da se primi i bez da je vrh grančice namazan voskom...
 

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
vrh kalem grancice je odsjecen kontam da se moze osusiti s vrha i kad sam gledo one video klipove kalemljenja svi zamazuju vrhove..
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Re: Kajsija ili Marelica

pa j.. ga jeste. meni se do sada od apopleksije osušila samo kupovna :icon_confused:. ove što mi kalemimo na zerdeliju iz koštice praše sve u 16 samo što redovito vodim računa o moniliji :icon_e_smile:

Zamimljivo, jel kalemiš direktno bez posrednika?

Koja je to šljiva "zerdeliju" džanarika ili neka domaća vrsta?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: Kajsija ili Marelica

Zamimljivo, jel kalemiš direktno bez posrednika?

Koja je to šljiva "zerdeliju" džanarika ili neka domaća vrsta?

Zerdelija = džanarika, Prunus myrabolana :)
 

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
Re: Kajsija ili Marelica

tatkodvd, kalemim direktno bez posrednika, lani sam nešto čipirao i nisam imao zadovoljavajući uspjeh. sretan sam što sam već uštosio i kalemljenje i okuliranje tako da mi je ostalo još par komada od lani koji se nisu primili na čipiranje. sada sam ih kalemio i idu super. ako se neki i osuši okulirat ću u 8 ili 9 mjesecu. taman ću onda i postići željenu količinu od nekih 20-ak komada. malo za pojesti, malo za pekmez i džem i malo prodati preko OPG-a pred kućom. uz njih imam još raznih 200-ak komada voća. biti će za 2-3 godine sasvim solidan džeparac. uz naravno 300 trsova raznih stolnih sorti grožđa. bit će kako kod nas kažu i popu i popovoj djeci
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Re: Kajsija ili Marelica

Ma kalemio sam ja na razne i sve moguće kombinacije posrednik, bjlošljiva i td. Dođe do 4 godine i kaput. Mislim da je u pitanju i sorta. Ove godine sam dobijo kalem grančice neke domaće koja cvjeta zadnja od svih i čovjek ima zasad (nekih 30 komda) star preko 20 godina, i ne suše se. Što je još zanimljivije uopšte ih ne prišće eventualno crveno ulje. Pa vidjećemo šta će biti.
 

Najnoviji postovi

Na vrh