• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Crna strana šumarstva

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Jedna moja luda dogodovština prije nekih10 godina rušio sam suhe brijestove a šuma tak gusta da drvo nemre pasti kad ga odsječeš pa sam onako pilio na stoječki metar po metar dok me nije jednom tak grana zvznula po glavi da cjeli dan nisam došao sebi,od onda sam nosio kacigu u tom djelu šume iako nije loše stalno imati na glavi.
 
A

AGRIPLUS65

Guest
priije tri dana ublizini mene nastradal covjek ,pukla lubanja izljev krvi u mozak ,slomljena ruka i drugo rame iscaceno.
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
priije tri dana ublizini mene nastradal covjek ,pukla lubanja izljev krvi u mozak ,slomljena ruka i drugo rame iscaceno.

Taj je s mojim tetkom na Švarči na traumi. reko da čovjeku išla krv iz uha...
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
Žalosno ali to se može desiti bilo kome od nas to su opasnosti toga posla
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Ko za vraga danas rušim mali hrastić oko 30 cm promjera, izvadim mu kajlu na stranu na koju visi, ali kako je malo puhao vjetar on krene na mene, naravno ucvika pilu, ja pobjegnem i gledam kako će je zdrobiti, srećom samo je malo savio ručku. Pogriješim u nečemu što je trebalo biti "piece of cake" i skoro ostanem bez motorke. Hvala Bogu!:supz:
 
Z

zetor4718

Guest
Ko za vraga danas rušim mali hrastić oko 30 cm promjera, izvadim mu kajlu na stranu na koju visi, ali kako je malo puhao vjetar on krene na mene, naravno ucvika pilu, ja pobjegnem i gledam kako će je zdrobiti, srećom samo je malo savio ručku. Pogriješim u nečemu što je trebalo biti "piece of cake" i skoro ostanem bez motorke. Hvala Bogu!:supz:

Najprije se pogriješi tamo gdje si najsigurniji,znam to iz osobnog iskustva...
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
jučer frajer prekrenuo ekača, traktoru ništa a od se dobro natuko, ima odvratne masnice:prayer:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
sad tu čitam ove vaše komentare...sutra idem rušit u šumu...odmah mi nije svejedno...;)
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
nikome ne smije biti ležerno i opušteno tko ide rušiti ili raditi išta u šumu, u rušenju i radovima s motorno pilom nastrada puno ljudi ali također se dosta nezgoda događa u samom transportu i radovima s traktorom- prevrtanje....
 

Riis

Član
Tu od
12 Velj 2012
Poruka
155
img049rw.jpg


evo u subotu i ja naje... u šumi, išao sam preko iskrčenog drva visine oko 70 i kad sam stao preko iskrenula se noga i sroštalo ko kad zupčanici orune, jedno 5 min nisam se digal, onda popustilo pa sam radil još jedno 4 sata, e onda je pravo nateklo i bolilo, jučer i danas bolovanje, sutra na posal, srečom ni niš puklo pa rakija sve izvlači:)
 

Alfada Jadarko

Aktivni član
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
994
ja sam pao na desni lakat prije mjesec dana pojaila mi se voda kao kokošje jaje, 2 puta mi punktirali i uvijek novo, 3 puta nisu htjeli ništa raditi nego kao samo mirovanje, stavljam ologe od komovače i gumeni zavoj ali ništa ne izvlači niti se povlači
 

Alfada Jadarko

Aktivni član
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
994
BAKSUZ-
jučer rušim lipu kod susjeda bliže mojoj kući nego njegovoj, visoka oko 15-18 m deblo 4 m a ona ide u rašlje po 3 m i onda 2 vrha, uzeo alu ljestve 9 m i još se penjao do vrha, žao mi je šta nisam slikao a Husqvarnu 450 svezao na špagu i dizao gore i polako granu po granu skidao i skraćivao je do jedno 6-7 m visine kada sam već mislio sići dolje a otac i brat dolje kažu "skini još desnu granu "rašlju" da cjela vuće u dvorište i super,,,,, prišao je čučnuo nekako na granu i režem kad ono neke grančice okolo koje nisam počistio jer sam bio siguran da je sve gotovo i da je najgore prošlo a ono motorka skoči van iz reza i odari me po prepodi, raspara kombinezor i majcu i rastrga mi kožu i potkožno masno tkivo u širini 2 cm dužini oko 30 t.j. od pupka pa do kuka i jbg, na kraju završio u Pakracu na kirurgiji na šivanju,,

- pitam se šta bi bilo da sam bio u običnoj taknkoj majici, sada sam se zarekao da više ništa neradim bez zaštitne opreme, čak sam dok sam bio na vrhu poželio i kacigu jer sam rezao granje sa motorkom iznad glave jer se nisam mogao višlje popeti i bježao sam sa glavom lijevo desno da me ne dohvati koja,,

- jbg svaka škola košta, kirurg se čudio kako to vodoravni rez (od pupka prema kuku) sa motorkom, pitao me kako sam to samo uspio napraviti, kaže obično po glavi ili nozi a ovo još nije vidio, hihihihih, rekli bi neki -specijalac-
 
Posljednje uređivanje:

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
A šta reči na to bitno da si živ i zdrav da se nije nešta gore desilo sad ćeš drugi puta bolje paziti,čovjek se uči dok je živ ja sam nedavno rušil kod susjeda orah nekig 8metara dosta granjast skratil grane koje sam mogao gore zavezao sa štrikom i napeo sa traktorom kud je trebao pasti da se nezajebavam sa tim oče li na kuću ili neće ovak je išlo sigurno i kak treba
 

Alfada Jadarko

Aktivni član
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
994
tu nisu igrale nikave druge opcije, bila je previsoka a iznad kuća se jako raširila tako da je jedino tako morala ići dolje nije bilo nigdje prostora za padat
 

Riis

Član
Tu od
12 Velj 2012
Poruka
155
I ja sam ruša jednu lipu prije 2 tjedna, sa ms 192T i orezal grane sve oko pola metra od debla odozdo prema gore i zatim od gore prema dole trupce po metar otprilike. to je trajalo oko 40 min i sve sam uspio bes ičega potrganog i slomljenog, alo je to posal prepun opasnosti,
Koristim samo lance s dva čistača koji imaju vrlo mali povratni udarac pri rezanju s vrhom mača, motorku ako čvrsto držim s jednom rukom nemože mi ju bacit nazat, malo trzne ali nemože da me poreže.
Inače nosim vizir pri takvim radovima, a evo i jedne slike
dsc00701nv.jpg

By borisdeh at 2012-03-19
prije 2 god. sam tako rezal granu na orahu sa 026, narezal odozdo i onda od gore ali malo bliže oko 1 cm do dela i uhvati se grana između lanca i mača i vuče matorku i mene dolje i nasreču pukne komadič i ostane motorka a i ja čitav, Poslje sam mora skinuti mač da sam odblokiral lanac. grana je bila velika i malo je falilo da motorka ne prođe u otpad a ja u crnu kroniku.
 
Posljednje uređivanje:

Alfada Jadarko

Aktivni član
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
994
e da to je bio takav nekakav sport, inaće mi je brat šumar i nije mi pričao o takvom lancu a to je prava stvar prvi to čujem za takvo nešto u biti sam sam kriv jer sam ubiti najebao ondje gdje sam bio najsigurniju, i možda sam se i malo opustio
 

Riis

Član
Tu od
12 Velj 2012
Poruka
155
ma mislim da večina novih sthil lanaca ima takve čistače, mene dođe novi lanc sa 22 zuba 128 kn a svi lanci koji se koriste za rad na visini i jednoručnim motorkama bi to morali imati,
Jedini je problem što se teže ti čistači skidaju ručno, pa je to bolje da to u servisu točnije i strojno obruse
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,935
Tak to rade pravi šumarci u svojim šumskim skrovištima:
Ovaj bi možda trebal malo obnoviti gradivo :?

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=YAd2LbrV9F8&feature=player_embedded[/YT]
 

Najnoviji postovi

Na vrh