• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Crni orah

Sadnice

Član
Tu od
17 Lis 2011
Poruka
47
Da nešto kažeš o crnom orahu (Juglans nigra)

Važne stvari:
- brzo raste
- gušće se sadi od drugih oraha
- deblo dosta vrijedi
- dobro je otporan na napasnike/bolesti

Praktički nema pravih bolesti i napasnika sa kojima bi mogao imati problema. Klima u kojoj raste najbolje je srednje-europska, znači nešto što mi imamo u kontinentalnoj hrvatskoj. Ne smetaju mu niti jače zime.

Inače se najviše sadi u SADu, ali naše područje mu možda još i bolje odgovara, iako je dosta rijetko zastupljeno....a sa druge strane to je njegova i velika prednost, jer ga nema puno i cijena mu stalno raste.

Po cijeni crni orah je obično 15-20% skuplji od običnog oraha.

Razmak između sadnica je (po literaturi) obično od 1*1,5 metra do 2*3 metra, ali ja bi preporučio i još malo rijeđe, dakle 3*3 metra (iskustvo je pokazalo da je 2*2 ili 2*3 pregusto, a uz to jako otežava i obradu između). Dakle sadi se gusto u odnosu na neke druge drvne vrste (i klasični orah). To je veliki plus, zato što:
- velika količina drveča na malom području
- nema potrebe za međurednu obradu nakon 5 godina, jer su orahi gusti i kada se rašire grane ništa ispod ne raste, pa nema trave, korova, grmlja....ne mora se tlo obrađivati
- nije granato, zato što orah onda raste u visinu, a ne u širinu kao recimo hrast ili običan orah koji se sadi na ili 8*8, 9*9 ili 10*10 metara razmaka.
- ovako ima puno manje grana, a orah raste u visinu.
- nakon 10tak do 15 godina se može napraviti proreda (svaki drugi, ili još i više se sruši i proda) - prednosti: već nakon 15 godina dobiju se neki novci (koji nisu još tako veliki, jer je mala kubikaža oraha onda), i orahi koji ostanu krenu još više rasti, jer dobiju prostor......

Inače, imam mali rasadnik (par tisuća sadnica), pa ukoliko je netko zainteresiran može se javiti i na PM.
 

ctx80

Član
Tu od
3 Kol 2011
Poruka
76
jedno malo blesavo pitanje al nekužim se u poljoprivredu:dali bi to uspjelo u primorju?
 

Sadnice

Član
Tu od
17 Lis 2011
Poruka
47
jedno malo blesavo pitanje al nekužim se u poljoprivredu:dali bi to uspjelo u primorju?
Vjerujem da bi.
Crni orah treba cc 700 mm padalina godišnje.
Prosjek RH je ~ 1000 mm
Prosjek primorja je čak i veći. Na otocima je naravno najmanje.
Crni orah jako voli sunce, i u ljetu ima najveći prirast (6-7 mjesec).
Ako ima imalo vlage raste u tom vremenu jako brzo. Nema straha od suše, jer ima dubok i razgranat korijen.
Jedino neznam kakva je zemlja kod tebe, ali ako nije kamen do kamena nebi trebalo biti problema.

Što se bure tiče....treba vidjeti kakvo je područje. To je jedino možda problematično, ali ako nije na skroz otovrenom području gdje je bura jako snažna ne vidim problem sa sadnjom.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,538
koji tipovi tala, ph, i naravno orijentaciona cijena sadnica...?
iliti, jel mu smeta ako stoji voda na zemljištu cijelu zimu?
 

Sadnice

Član
Tu od
17 Lis 2011
Poruka
47
koji tipovi tala, ph, i naravno orijentaciona cijena sadnica...?
iliti, jel mu smeta ako stoji voda na zemljištu cijelu zimu?

Idealno bi bilo (a to jako malo tko ima):
pH - 5.5 - 7
Humus - 1.5 - 3 %

Općenito ne može se promašiti ako na tom području bi uspjevao vinograd.
Ali to je prvenstveno zbog sunca, jer i orah voli sunce kao i vinograd.
Što se tiče zime tu je manji problem, jer onda voćka miruje, i ako stoji voda to nije problem. Neznam koliko je to dugo, i da li je to snijeg, ili se voda izlije?
Nije mi baš jasno kako baš cijelu zimu stoji voda na tom području?

Cijena sadnica je 15 kn komad ako se uzima više od 100 komada.
Ako je manje onda je cijena 20 kn komad.
Trenutno dajem popust 10% na ukupni iznos, te šaljem sadnice HP Expresom kupcu.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,538
dolina kupe, sve što je 150 metara i više udaljeno od korita je glinasto tlo, u kojem voda teško mrda, znači u svakoj depresiji ili jarku stoji ne samo cijelu zimu nego i komad proljeća, nerjetko u sred ljeta, i obavezno veći dio jeseni...
al i ph roni do 4.5 tak da mislim da crni orah nebi živio...
vidio sam par komada u svojoj okolini, ali tek na samoj obali rijeke lijepo rastu, baš se vidi da im paše...
 

Sadnice

Član
Tu od
17 Lis 2011
Poruka
47
dolina kupe, sve što je 150 metara i više udaljeno od korita je glinasto tlo, u kojem voda teško mrda, znači u svakoj depresiji ili jarku stoji ne samo cijelu zimu nego i komad proljeća, nerjetko u sred ljeta, i obavezno veći dio jeseni...
al i ph roni do 4.5 tak da mislim da crni orah nebi živio...
vidio sam par komada u svojoj okolini, ali tek na samoj obali rijeke lijepo rastu, baš se vidi da im paše...
Preživio bi sigurno, ali neznam kako brzo bi napredovao, vjerojatno ne tako brzo kao vrba :blackeye
Ako hoćeš možeš probati sa par komada pa ćeš vidjeti.
U glinastom tlu ništa ne raste extra brzo, tako da neće niti crni orah.
 

tihomir-bj

Član
Tu od
10 Tra 2011
Poruka
76
Preživio bi sigurno, ali neznam kako brzo bi napredovao, vjerojatno ne tako brzo kao vrba :blackeye
Ako hoćeš možeš probati sa par komada pa ćeš vidjeti.
U glinastom tlu ništa ne raste extra brzo, tako da neće niti crni orah.

Nakon kolikodaje plod taj crni orah? Jel dolazis u gudovac na sajam?
 

Sadnice

Član
Tu od
17 Lis 2011
Poruka
47
Nakon kolikodaje plod taj crni orah? Jel dolazis u gudovac na sajam?
Dolazim na sajam, ali ne kao izlagač. Barem ne ovu godinu.

Prvi plod nakon 4-5 godina. Naravno svega par, kasnije dosta više.
 

tihomir-bj

Član
Tu od
10 Tra 2011
Poruka
76
ok hvala.. planiram nesto dosaditi si pa jos uvijek razmisljam sto. Imas jos sta osim crnog oraha?
 

Sadnice

Član
Tu od
17 Lis 2011
Poruka
47
ima li kakvo tržište za plod ili samo drvo ide?

Tržište vjerujem da će se pojaviti kada će biti dovoljno ploda.
A i kada se ukinu granice. Naime, plod je vani (u Njemačkoj) na cijeni, dok kod nas realno za sada ga nitko ne otkupljuje što je i logično jer ga gotovo nitko ne uzgaja, iako ima puno prednosti.

Iskreno ja idem najviše zbog debla, naravno i rasadnik imam, ali povečavam nasade te ću kroz koji godinu imati totalni višak plodova i vjerujem da ću se okrenuti onda prema EU.
 

mataz.17

Član
Tu od
29 Sij 2009
Poruka
183
ja cu vjerojatno sadit crni orah,pa da pitam imam njivu na kojoj nije niš vec dve tri godine niš sadeno,na nekim je djelovima onak mal podvodna vode ima al ne puno,jel ce mu smetat sta,a vidim blizu ste mi tu, pa nemoram daleko po sadnice,jedino sad nemam novaca tretno za tolku kolicinu kolka mi treba, jel tek pocinjem radit u 4 mjesecu.al 99% da cu crni orah uzet i posadit.
 

Sadnice

Član
Tu od
17 Lis 2011
Poruka
47
Najbolja praksa bi bila bez da se uloži puno novaca da se to polje izmalčira, ili prođe sa tarupom da ne izgleda jako zaraslo i da je lakše hodati po polju.
Ako ništa drugo i malo iztanjurati.

Naravno ako si u mogućnosti bilo bi bolje plitko izorati pa potanjurati. To bi bilo super. Nakon toga može odmah sadnja.

Uglavnom bilo šta samo da nije na njivi puno trave, trnja i slično....

Osim toga nema nikakvog problema kod sadnje.
Malo vode neće smetati sigurno.
 

Sadnice

Član
Tu od
17 Lis 2011
Poruka
47
Opet je došlo vrijeme za sadnju crnog oraha.

Ukoliko je netko zainteresiran neka se javi sa svojim pitanjima, rado ću pokušati pomoći.

Pozdrav forumašima.
 
T

Tihomir Bjelovar

Guest
Vidim da tema miruje godinu dan pa da je obnovim.
Novi sam na forumu a upravo me Cni Orah najvise momentalo zanima.
Procitao sam dosta o toj biljci i ima svakakvih savjeta.
Dali mi moze netko sve ljepo objsniti kako to ide po redu,imam samo plodove koje sam sasimslucajno nasao ispod stabla.
Trebam pomoc hitno da mi ne propadnu a imam ih oko 500 komada .

Molim pomoc kako da ih sacuvam do proljeca.

A imam jos neke plodove oraha Kraljevsi orah srednja Amerika,Pecan orah Mexiko sjevero istok i sjevero zapad Amerika i Bitternus (Carya coriformis) Istocna Amerika . Svi su nadenu u jednom parku Basel CH
 

Sadnice

Član
Tu od
17 Lis 2011
Poruka
47
Vidim da tema miruje godinu dan pa da je obnovim.
Novi sam na forumu a upravo me Cni Orah najvise momentalo zanima.
Procitao sam dosta o toj biljci i ima svakakvih savjeta.
Dali mi moze netko sve ljepo objsniti kako to ide po redu,imam samo plodove koje sam sasimslucajno nasao ispod stabla.
Trebam pomoc hitno da mi ne propadnu a imam ih oko 500 komada .

Molim pomoc kako da ih sacuvam do proljeca.

A imam jos neke plodove oraha Kraljevsi orah srednja Amerika,Pecan orah Mexiko sjevero istok i sjevero zapad Amerika i Bitternus (Carya coriformis) Istocna Amerika . Svi su nadenu u jednom parku Basel CH

Najjednostavniji način da ih sačuvaš je:
Iskopati rupu 100 x 100 cm sa 50 cm dubine.
Dole daš sazrijelog stajskog gnoja 5-6 cm, na to 5-6 cm obične zemlje.
Na to poredaš orahe (pola njih) i zasipaš ih sa vrećom zemlje za cvijeće.
Na to sloj od 10 cm koji se sastoji od dozrijelog gnoja i obične zemlje. Na taj sloj daš ostatak oraha koje opet zasipaš sa zemljom za cvijeće (humusom).
Na to još 10tak centimetara obične zemlje sa malo dozrijelog stajskog gnoja.
Kada završiš zaliješ sa 50 l vode (polako).

To je to....ukoliko duže vremena neće biti padalina ponoviš zalijevanje.
Sjeme moraš izvaditi prije proljeća.
 
T

Tihomir Bjelovar

Guest
Sadnice puno hvala na brzom odgovoru.
Kolko vidim iz svo biseg posta ja sam jedno jako bitno pitane zaboravio napisati.
Ja radim u Svicarskoj gdje sam orahe i pronaso znaci to se nalzi ovdje.A ja ih nemam gdje zakopati a o stajskom gnoju ni pojma jer zivim u stanu a ovde kopati izpred zgrade ti je totalno nemoguce za trn bi dosli cini mi se i specijalci. A ih mogu ocistiti od onog zelenog pa da ostane samo plod i dali ga treba prvo nekako prosusiti pa ga nekako spremiti u vruzider ali neznam kako tocno sve to ide. Fruzider imam jedan u garazi koji bi mi mogao za to posluziti samo mi je bitan postupak ,kako ih sloziti u sta dali trebaju biti zatvoreni ili otvoreni u nekoj posudi dali treba sta sa njima mjesati radi vlage koliko taj postupak traje mislim na dane ili mjesece i kad se plodovi sade u gredice .
Znam da sam ko djete ali totalno sam se upustio u taj orah i to ocu pod svaku cjenu i postici .
Da te pitam jos nesto posto vidm da puno znas o tome imam razlicite plodove koje sam pronasao ispo tri drveta na razlicitoj lokaciji.
Sakupljene su iz vise stabala pa me to i brine sto nisu ist velicine
imam ih debljine u ovojnici 65mm i ist je bez ovojnice 33mm sa 38mm
pa drugi sa ovojnicom 52mm a bez ovojnice 35mm sa 30 mm
I trce stablo sa ovojnicom 45mm a be ovojnice 25mm sa 27mm

Razlike su dosta velike svi plodovi istog izgleda i istog mirisa samo sto su ovi najveci pokupljeni od jako starih stabala i jako debelog deblapromjera od nekih 80 do 100 cm ovi srednji od srednjeg stabla promjera 40 cmm i ovi najmanji od stabla promjera nekih 20-25 cm.

Pitanje je dali su oni svi dobri za sjeme mislim za buducu sadnju za nove sadnice? A ovih malih ima skoro najvise?
Puno hval na svakom savjetu
 

Sadnice

Član
Tu od
17 Lis 2011
Poruka
47
Svi su dobri za sadnju, naravno što je sjeme veće to je više ploda u njemu i potencijalno dobit ćeš bolju sadnicu.

Na takav način i moje sadnice funkcioniraju, nastale su samo od starijih stabala koje imaju prvu granu dosta visoko. Orah ima dobru genetiku i sa dobrim sjemenom možeš postići bolje rezultate.

Što se čuvanja u frižideru tiče slično je.
Daj u vrećicu 50 oraha, pomješaj ih sa humusom, malo navlaži sve i u frižider. I tako sve njih. Nakon mjesec dana kratko izvadiš, opet navlažiš i nazad. I tako sve do proljeća.

A gdje ćeš to saditi u Švicarskoj? :D
 
T

Tihomir Bjelovar

Guest
Hvala ti znaci moze u frizder to je meni bitno.Malo prije sam ih ocistio imam ihoko 1100komada za pocetak i nije lose a kako ce zavrsiti javit cu ,nadan se dobro ali uvje postoji ono drugo ali.
Ne necu ih ovdje saditi,mjesto ih ceka na Bilogori.
 

Najnoviji postovi

Na vrh