• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Crno vino

stevan990

Novi član
Tu od
2 Srp 2017
Poruka
12
Znaci da presujem za 7 dana nebitno jel stalo vrenje?Jel 7 dana od muljanja kljuka,ili otkad krene da peni polako?Vrv smaram,al mi zao da upropastim...
 

dln4

Novi član
Tu od
8 Ruj 2017
Poruka
14
ja sam sve do ove godine radio crno vino. miješao bi prva 2 dana što češće, najmanje 3-4 puta dnevno ako nisam u mogućnosti drugačije.
Ukoliko se stane sa miješanjem,poslije se više ne smije miješati da se ne ukiseli.
Bolje je da koji dan duže "kuha", 8-9 dana. Prilikom otakanja paziti da mošt -gornji ukiseljeni sloj nikako ne dođe u otok,ili da se nepažnjom potisne prema dolje, tako se buduće vino ukiseli. Kod mene je svake godine isti problem bio : vimo je bilo bolesno od "malice". Malo ga je bilo :icon_pidu:
 

dln4

Novi član
Tu od
8 Ruj 2017
Poruka
14
Ja ne bi dirao površinski sloj, nego bi ga samo otočio i to jako oprezno da mi ne bi taj sloj došao u dodir sa otokom. Uvijek bi zaustavio otakanje malo ranije i žrtvovao koju litru radi sigurnosti .
 

stevan990

Novi član
Tu od
2 Srp 2017
Poruka
12
Ja sam mislio da mesam kljuk sto cesce i onda da sve pretocim i presujem taj cvrsti dio i sipam sve zajedno.Jel to pogresno?Imam oko 100 litara kljuka pa bi za presovanje nesto improvizovao,ili da bacam taj cvrsti dio da gane presujem da ne pokvari vino?Sad ste me bacili u dilemu :)
 

digital26

Član
Tu od
8 Tra 2013
Poruka
30
Postovani moli bih vas da mi ukratko opisete proizvodnju za dobijanje vina (crnog).
Do sada se nisam susretao ali sam cuo od ljudikako bi to islo po koracima.
1 Branje odvajanje peteljki i muljanje (imam rucnu muljacu)
2. Imama kacu od 700 litara na nju stavim muljacu i muljam grožđe.
3. Mješam 2-3 dana i poslje toga ostavim još 5-6 rana da viri.
4. Poslje toga receno mi je da gurnem crijevo u tu kacu i da izvucem most.
5. Korak vino se smjesta posudu imam inox od 100 litara i 3 staklene od 50 sad zavisi koliko mosta ce biti. Mislim da ce ova od 100 litara inox biti dosta.
6. hermeticki to zatvaram i ostavljam da vrije 21 dan sa vrenjačom.
7. pretačem prvi put
Ovako su mi ljudi rekli sad vi ispravite.
Pitanja :
1. Kada se dodaje kvasac vinski kupio sam uvafrem bayanus 10g suhi vinsi kvasac. Na njemu pise upustvo kako se pravi to nije problem. E sad dal taj kvasac dodajem odmah u kacu prije muljanja ili kad pretocim most u ovu inoxs posudu.
2. Drugo pitanje je kada se mjeri slader i kada se dodaje šećer. Da li pri prvom pretakanju ili kasnije. Imam kod kuće neki moštomjer Borfokoló (Wagner-féle) 0-20 Tf% 34 mm sad ne znam da li je to uopste to ali evo link ko se vise razumije: https://csabazar.hu/termek/200202:borfokolo_wagner-fele_0-20_tf_34_mm
3. Još sam dobi i jednu vrecicu na kojoj pise Pentagel natrijev bentonit. Cemu to sluzi i kad se stavlja

Hvala unaprijed , ako imate kakvih jos preporuka molio bih vas da mi pomognete.
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,572
Digital26. Za ovu tvoju tehnologiju ti netreda vinski kvasac.
Šečer se mjeri čim ga izmuljaš i staviš u posudu gdje če vreti .Šečer rastopi i stavi ga drugi ili treči dan dok mošt vrije(OBAVEZNO)
Pentagel ti za sada uopče netreba on ti se stavlja dog moš-vino prestane vreti da ga izbistri.

Ako sam što krivo napisal neka me netko ispravi.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,299
Prvu stvar u masulj treba ubaciti 10g na 100l K2S2O5 s 5% tanina.
Nakon toga ubaciti kvasce i neka kuha 4-7 dana.
Prešanje,
Pretoči u bačvu i stavi vrenjaču.
 

digital26

Član
Tu od
8 Tra 2013
Poruka
30
Prvu stvar u masulj treba ubaciti 10g na 100l K2S2O5 s 5% tanina.
Nakon toga ubaciti kvasce i neka kuha 4-7 dana.
Prešanje,
Pretoči u bačvu i stavi vrenjaču.

Aha znaci odma u kacu kad smuljam grožđe tad odmah dodam kvasac i K2S2O5 ja sam mislio da se to doda poslje kad pretocim u bacvu.Hvala. i secer se dodaje odmah u bavcu kad izmjerim slader?. Da li se moze sa ovim instrumetom https://csabazar.hu/termek/200202:borfokolo_wagner-fele_0-20_tf_34_mm izjeriti sladoća ili moram nesto drugo kupovati.
I jos jedno pitanje. Kad prvi put pretače da li vino moze biti u doticaju sa zrakom ili ne?
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ako voliš kemiju, onda radi kak je opisano. U protivnom, kad se koriste prirodni kvasci za vrenje, nema dodavanja pirovina prije prvog pretoka. S kemijom buš sigurno imal dobro vrenje, a bez nje neki imaju problema. Ja izbjegavam kemiju gdje god mogu, koristim prirodne kvasce koji su u grožđu i do sada nisam imal problema. :)
 

stevan990

Novi član
Tu od
2 Srp 2017
Poruka
12
Ja nisam stavljao kvasce ali ti ako hoces mozes da ih pripremis dan dva prije muljanja da bi bili u burnom vrenju,i onda ih sipas po povrsini kljuka da imaju dovoljno kiseonika i sjutri dan nakon muljanja krenes sa mesanjem kljuka,ja bentonit najver necu stavljat jer sam procitao da skida deo bojenih i aromaticnih materija kod crnih vina.Ovo sam procitao u nekoj knjizi o pravljenju vina sto mi je drug dao,ako sam ngdje pogrijesio molim vas da me iskusniji isprave posto i ja prvi put pravim vino :)
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,299
NE! @digital26.
Prije se dodaje bisulfit u masulj, izmješaj dobro, dodaj šečer ako treba a nakon par sati -1 dan dodaj pripremljeni kvasac.
Ako radiš obrnuto, zaustaviš rad kvasca.
Tako nešto kupi, košta nekih 30tak kn: http://www.sd-duvancic.hr/mostomjeri-po-babo-u/
Vino nesmije biti u kontaktu sa zrakom i pretače se kad fermentacija je gotova.
 

digital26

Član
Tu od
8 Tra 2013
Poruka
30
NE! @digital26.
Prije se dodaje bisulfit u masulj, izmješaj dobro, dodaj šečer ako treba a nakon par sati -1 dan dodaj pripremljeni kvasac.
Ako radiš obrnuto, zaustaviš rad kvasca.
Tako nešto kupi, košta nekih 30tak kn: http://www.sd-duvancic.hr/mostomjeri-po-babo-u/
Vino nesmije biti u kontaktu sa zrakom i pretače se kad fermentacija je gotova.
Hvala za ovo sa mošt.
Zam da vino kad se kladisti u inoxs posudu ne smje biti u doticaju sa zrakom. Mene interesuje masulj dok je u bacvi da li i nju moram zatvoriti hermeticki. Sa ljudima sam pricao da ostvaim , ali onda se skupe one musice sto idu na secer. Da li kacu u kojoj je grozdje trebam zatvoriti i ostaviti 5-6 dana da pusti tanin ili da ostavim otvorenu. Ako ostavim otvorenu kao sto ti kazes to je sve u dotoku sa zrakom. Koliko sam te skontao tek kad pretocim vino u inoxs posudu ne smije onda da doje u kontak sa zrakom. A kad prebacujem iz bureta u inox ono smije da bude u dotoku ili ne smije ni tada. Ako ne sme. Obicno vino kad pocne da kuha na vrhu kace se stori kora od masulja. E sad ako ne sme doci u kontakt sa zrakom kontao sam gurnuti cricvo i pumpom izvuci u inox ili prije svega na bacvi napravit slavinu i pustiti da roz crijevo otoci u inoksicu(Ima prirodan pad posto je bacva na visini). To je u slucaju da prilikom priljevanja mosta i smjestanja u inox posudu ne smije da dodje u kontakt zrakom.
Da li se kad se pretace iz kace most u inox vino treba procjediti ili se to radi prilikom prvog preticanja i da li se uopste to radi. Ljudi su mi rekli da mogu sterilnu gazu.
Malo sam naporaran ali volim pitati . Hvla jos jednom
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Masulj u kaci / badnju se obvezno pritisne s daskama da izađe mošt 5 cm s malo ili nimalo bobica. Rastopi se bisulfit 5- 10 g. n 100 litara masulja i polije po vrhu mošta. Pokrije se da je manje doticaja zraka. Svaki drugi dan promiješati. Proces vrenja odradi na masulju. Kad se otoči masulj se pritisne daskama da opet izađe vino na vrh i tako može ostati bez kiseljenja do kad se preradi za r..iju. Nikad ne smije doći do kiseljenja masulja, nikad, n, n.

Sent from my XT1092 using Tapatalk
 

digital26

Član
Tu od
8 Tra 2013
Poruka
30
Evo ovako da se javim. Vino sam ostavio u bacvi 5 dana i mijesao svaki dan. Nisam dodavao nikakve kemikalije. Odlucio sam napraviti pa sta ispadne. Vina ima oko 50 litara i stavio sam u dvije staklene boce po 34 litre. Od kada sam pretocio iz kace u staklene flase ima 5 dnana. Posto nisam uspio nabaviti vrenjace improvizirao sam tako da crijevo stavim u flasu a drugi dio u kantu sa vodu tako da nema doticaja sa zrakom. Sad to izbaciva mjehurice svako malo sto i trebalo.

Pitanje
U slucaju da mjehurci prestanu da li treba vino (most) prozraciti ili dodati kvasac da potakne ponovno vrenje. To u sluaju da prestanu mjehurici sto kod mene jos nije slucaj jer jos ima pjene u boci i mjehurici izlaz.

Koliko odprilike to treba da radi posto ti mjehurici odmah sutradan poceli. danas je 5 dan kako se to odvija fermetacija.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Što više, to bolje. Meni je kuhalo i preko mjesec dana ali to je bio rekord. Nemoj ga dirati dok god vidiš da imalo radi.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

Najnoviji postovi

Na vrh