• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, chatu, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Crno vino

AirBoX

Dobro znana faca
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
1,080
Ako nije dobilo traženu boju, onda treba još stojati na maceraciji. A sumpor/vinobran nikako ne dodavati za vrijeme vrenja. Tek nakon vrenja se dodaje sumpor.

jossip

Član
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
145
Koliko sam čitao po netu intenzivna maceracija traje 5,6 dana i dovoljno je toliko držati izmuljano grožđe u bačvi, ja uvijek tako držim i crvene je boje kod pretakanja. Inače ako bi držao dulje u bačvi postoji rizik da vino bude previše kiselo zbog kisika. Nakon 5,6 dana ja pretočim mošt u velike(50l) staklenke i tu vrije cirka 25-30 dana. Jučer sam napravio prvi pretok i sada je vino(bistro, crveno) u novim manjim staklenkama napunjenim do vrha sa čepom. I to je sad mlado vino, koje normalno treba malo odstajati da se stabilizira ali već sada se može piti. Ove godine je dobro prevrilo jer je bilo toplo i nema slatkoće u okusu ali zato ima maksimalno alkohola.
11.5.4 UTJECAJ DUŽINE MACERACIJE
"Kako vidimo iz grafa 1 nakupljanje ukupnih fenola se dosta razlikuje. Nakon prve faze koja traje 5-6 dana najintenzivnija je ekstrakcija antocijana"

Kodeks

Novi član
Tu od
16 Lis 2019
Poruka
7
Možeš ga pretočiti i ostaviti da odvrije u bačvi, a s vremenom će se i izbistriti, samo nakon završetka vrenja pretočiti, odnosno skinuti s taloga od vrenja i nema problema. Dalje sve kako se i inače radi, sumporenje i pustiti da malo "odleži" da dođe sebi.
Da li može na taj način doći do prekida vrenja i to nekih drugih posledica?

AirBoX

Dobro znana faca
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
1,080
Ne. Vrenje se prekida u pretjeranom sumporenju ili naglom padu temperature. Temperatura vrenja crnjaka nebi trebala biti tabu jer on vrije i na 20°C i na 30°C. Evo kod mene je na maceraciji vrenje na 23°C prvih 3 - 4 dana, a nakon toga do kraja vrenja 28 - 30°C.

Što se tiče pretoka, samo ako imate presu ili kako već odvajate mošt od masulja, otočiti i staviti u bačvu ili kacu, po želji i izboru, odnosno mogućnostima. Pokriti poklopcem ili najlonom i pustiti da odvrije do kraja. Nakon toga skinuti s taloga i ubaciti sumpor 10g/100l vina, staviti plutajući poklopac i ulje, a može i bez ulja, ali onda obavezno provjera sumpora svakih 7 dana uz uvjet da je sumpor stabilan na 35mg/l i tako ga ostaviti da odleži, da se stabilizira. Nakon cca. Tjedan do dva dana već se može polako s crijevom izvlačiti odgore i konzumirati.

Pjero

Aktivni član
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
1,686
Zar nije malo previše za crnjaka 35mg/l slobodnog sumpor dioksida?

jossip

Član
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
145
Prva dekustacija crnjaka i moram reći da je ova godina dobra, vino bistro, pitko, kiselina blaga evo sada sam baš strusio tri čaše i stvarno ide lijepo. Zadovoljan sam.

Kodeks

Novi član
Tu od
16 Lis 2019
Poruka
7
Jeste li možda nekad dodavali želatin za smanjenje tanina? Prošlo je dve nedelje nakon prvog pretakanja i osećam malo veće "stiskanje" što bi rekao moj otac:) nego što bih želeo

jossip

Član
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
145
Ja ne dodajem ništa u vino niti mošt. A što se tiče tanina za sada je vino pitko i nema stiskanja odnosno nisam imao problema sa taninima niti sa bilo čim osim sa kiselinom ali to rješavam da uvijek držim vino do čepa i zna durati do proljeća da se ne uocti. Ako bi imao više onda bi vjerojatno morao imati inox bačve i po površini vina ulje da ne bude u kontaktu za zrakom.

AirBoX

Dobro znana faca
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
1,080
@Kodeks ne znam za želatinu, ali imaš preparat gumiarabika koji smekšava okus "gorčine" u crnim vinima. Ako znaš nekoga da ima bolje posudi ako imaš cca. Do 500L jer pakovanje je od kile najmanje, barem što sam ja našao, a ide cca. 50g/hl. Ako ne, onda kupi i samo nakon uporabe dobro zabrtvi pakiranje gumicama ili ako imaš stroj za vakumiranje, vakumiraj i tako čuvaj za iduću upotrebu.

Najnoviji postovi

Na vrh