• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Crveni luk

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
Nisam nigde vidio temu o crvenom luku, ili kako ga već zovete, žuti itd.
jel ga sadi tko na veće te kako ste zadovoljni s prodajom, ima li neku normalnu cijenu da se nešto i zaradi :icon_smile: ?osobno ga sadim par kila za vlastite potrebe, hibrid centurion.nagodinu mislim10-20 ari ga posadit, tek toliko da povečam asortiman, sadnja isključivo iz lučica.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Da si ga sada najesen posadio imao bi krasan deeebeli luk u kasno proljeće ili rano ljeto kada zbog kraja potrošnje prošlogodišnjeg ima visoku cijenu-zapravo najvišu u cijeloj sezoni prodaje.Centurion je pravo za to pogodan.Ja sam ga jedne godine tako sadila.Ijuuuu,koji je to luk bio....Naravno,ne veliku površinu jer se on ne može čuvati do idućega proljeća.
 

cros

Član
Tu od
26 Velj 2012
Poruka
45
Pozdrav, ja sam ga prošlu jesen sadio i nisam baš bio zadovoljan, posadio sam crveni i sreberni baš iz tih razloga da ga iman u rano ljeto za prodaju na vlastitom štandu.
Čisti zajeb sav mi je išao u pilce neznam kako to vi nazivate, napravio je svaki onaj cvijet.
U glavnom od prodaje ništa jer sredina glave luka prijeđe u drvenasti dio i stranke ga ne žele.
Rekli su mi da to nije do sijemena nego da ga sadim pri kraju zime,a ne u jesen, ćim se pojave prvi dobri uvijeti za sadnju iz lučice sijećanj-veljaća i da pilaca nebu ili da sadim sadnice koje kažu da su najzahvalnije.
Ove godine ću probat tako da sadim iz lućice u rano proljeće.
Molio bih par savijeta iz vašeg iskustva oko svega toga šta sam naveo.
Lp Cros:drink:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
E da,trebao si čim su se pojavljivale cvijetne stapke ići i zalamati ih.Čim prije,to bolje.Onda se formirana stapka ne razvija više ili se razvija u puno manjoj mjeri no inače i kada glavica dozori lako se odvoji i ostane ,doduše malo elipsasta,ali normalna glavica za uoptrebu.to je posao koji se odradi,uzima komociju,ali se isplati.Zato sam i rekla da se takav luk ne sadi u velikim količinama.

Na porast "pilaca" iliti cvijetne stapke utječe jarovizacija iliti niske temperature određeni broj dana potreban biljci da pređe u generativnu fazu.Zato iz proljetne sadnje luk ne ide u sjemaeili ide u malom postotku-ovisi o kalibraži lučice i vremenu proljetne sadnje-krupna lučica rano sađena će u većem postotku ići u sjeme od sitne lučice u istom roku sadnje.I različite sorte različito reagiraju.
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Ja sam zasadio nešto crvenog luka u vrtu pod folijom iz lučica neki Holandski da se ima za Božić
Jedan veći dio što je bio na otvorenom pre malo vremena kada je bilo nevrijeme praktički je sve uništeno.

Ovo pod folijom nekako slabo napreduje sutra postavim sliku, nije još ničim prihranjivano a zemlja je pognojena peletiranim gnojivom prije sadnje.

Namijenjeno je sve potrošiti Za Božić i Nova Godina i nešto podijeliti kao mladi luk poslije toga ide salata na to mjesto.
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Danas slikan mladi luk, koju formulaciju npk za prihranu da dodam u ovoj fazi ima još 1 mjesec do branja i dali bi uopće trebalo.

Ovo kišovito vrijeme nikako da stane, evo sada u toku pisanja izašlo sunce možda napokon da malo dobrog vremena bude.

 

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
Da si ga sada najesen posadio imao bi krasan deeebeli luk u kasno proljeće ili rano ljeto kada zbog kraja potrošnje prošlogodišnjeg ima visoku cijenu-zapravo najvišu u cijeloj sezoni prodaje.Centurion je pravo za to pogodan.Ja sam ga jedne godine tako sadila.Ijuuuu,koji je to luk bio....Naravno,ne veliku površinu jer se on ne može čuvati do idućega proljeća.
Vidiš vidiš nisam ni znao da se može sadit u jesen, niti sam se informiro :icon_scratch:
Kako se sadi, u kojem razmaku redova i u redu, inače češnjak sadim 25-30 između i 10-15 u redu, e sad kako je to sa crvenim lukom? i koje ste prinose odprilike imali,? gledam malo da pik vinkovci ostavaruju i preko 60 tona po ha, ali oni siju iz sjemena.Mislim da s punom agrotehnikom ukljucujuci naravno navodnjavanje se može postić preko 40 t/ha sadnjaom iz lučica, inače nevidim neki profit iz njega.pozdrav
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Crveni smo sadili sa automatskom sadilicom,pet reda između redova 25 cm,međuredno 5 cm-7 cm.
Iz lučice nikada nisam imala više od 40 t/ha,a to je zaista bio jako lijepi luk.U ono vrijeme sam sadla centurion,sad,dali su druge sorte davale veći prinos-ne znam.
 

cros

Član
Tu od
26 Velj 2012
Poruka
45
Skakvima herbicidima i kada spricate u crvenom luku protiv korova?
LP cros
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Afalon, Goal (ima i drugih sa istim aktivnim tvarima),Stomp ukoliko nema ambrozije, ili bilo koji drugi pend, Lontrel u postu,Pardner u postu, ima još ali sam malo zarđala,moram se prisjetiti.
 
B

bruce741

Guest
Iz lučice nikada nisam imala više od 40 t/ha,a to je zaista bio jako lijepi luk.U ono vrijeme sam sadla centurion,sad,dali su druge sorte davale veći prinos-ne znam.
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
jel ima netko od vas ili zna gdje mogu kupiti sjeme 100% pravog originalnog turopoljskog luka? treba mi cca 0.50-1kg...

bilo kakva informacija je dobrodosla!

hvala!
 

Paolo822

Član
Tu od
31 Srp 2013
Poruka
99
Crveni smo sadili sa automatskom sadilicom,pet reda između redova 25 cm,međuredno 5 cm-7 cm.
Iz lučice nikada nisam imala više od 40 t/ha,a to je zaista bio jako lijepi luk.U ono vrijeme sam sadla centurion,sad,dali su druge sorte davale veći prinos-ne znam.


Zanima me koliko sjemena ide na hektar, te koliki je omjer zasađenog i dobivenog luka..
LP
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma to ti ide prema kalibraži lučice - od sedamsto do tisuću dvijesto kila.A prinos ti je svakakav - možeš dobiti četerdeset tona,a možeš i deset.Ali,kao iz sjemena nećeš nikada dobiti.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ma to ti ide prema kalibraži lučice - od sedamsto do tisuću dvijesto kila.A prinos ti je svakakav - možeš dobiti četerdeset tona,a možeš i deset.Ali,kao iz sjemena nećeš nikada dobiti.

Osim što su svi ludi za "pogačarom". Mislim svašta, a nemaju pojma kakav je luk iz sjemena. Nije to isto što i centurion koji je zbilja tvrd i žilav.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Jel ima netko neku preporuku za luk iz sjemena, sakata ili nešto slično... ?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Eh,a ja baš razmišljam da posadim nešto pogačara - pošto ga u trgolancima nema - imala bum na tezgi egzotu - ne egzotu - raritet, staro domaće,kojim će se moći k-určiti pred mušterijama,hehe.I olajavati trgocentre,hihihić.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
E,sad me još samo uputi gdje da nađem jedno 50 - 100 klia? lučice,naravno.
 

Najnoviji postovi

Na vrh