• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Crveni luk

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
johabeta, holandsku žutu ili čak stutgarter...samo na deklaraciji u svakoj sjemenari pronjuši...
ili pošalji johabija u CPM, tam se i ja snabdijevam...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Kojotiču,U CPM mislim da upit nebuš poslal.Ja ti milim da su oni kaput.A možda se i varam.Ti mi reci.

E jesam ja blesača - luka sam sadila ko u priči,na hektare,a neznam šta je pogačar.A Študgardera sam sadila prve godine kad sam počela,a druge sam nastavila sa centurionom.....štaš,senilnost.....nagazilo me....danke darijus,danke......
Budem ja priupitnula u Lithopsu u VŽ,oni su mi bili dobavljači u vrijeme dok sam ja lovu sticala na luku,hihihi.

Ali ti mi svejedno provjeri CPM ak ti bude zgodno - meni se Rada na stari broj ne javlja,a novi,ako postoji - neznam.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
joooj, meni su poslali poštom da su se preselili nekam...a pojma nemam kam...jooooooj...
doduše, ja pitam svoju veznu sjemenarku pa mi ona to sazna kad mi bude trebalo...:p:
inače, 400 kila sam parkirao još lani u podrum lučice, pa sad mirno gledam kak bude POSKUPILA :(giggle):
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
ufffffffff,jel ti podrum skroz-naskroz suh?odi si provjeri botritis i klijanje - nemoj da te izađe skuplje nego poskupljenje.I tu sam ja praksu stekla,ma sam rekla tamo negdje već danas da bih profesorka iz bedastoća mogla biti.:icon_weed::(giggle):
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
mirna budi, izdura do 4 mjeseca bez klijanja, samo nesmije vreća na vreću...i moram jednom mjesečno okrenut...
...recimo da nisi jedina koja ima iskustva s uzgojem povrća...:icon_weed:

inače, plaćena je ispod 8 kuna po kili, pa nebu skuplja od 20 (kolko obično košta u proljeće)
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
..recimo da nisi jedina koja ima iskustva s uzgojem povrća...



ja rekla da imam iskustvo u bedastočama - al sam i ja pouku stekla.I naučila kak se radi....:mur::icon_weed:
 

oliver

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
406

jel ima tko savjet za prehranu crvenog luka,,sadit je u jesen,,ovo što sam sadio malo kasnije polako niče,,inače sveukupno je 11 redova posadito...interesuje me i kako suzbijete travu u luku
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Dali je netko sadio za mladi luk iz lučica u kontejnere za uzgoj presadnica naišao sam na neke slike i vidim da je moguće, ja ću zasadit u jedan kontejner od 60 rupe za probu pa šta bude.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ja sam proizvodio tako lučice iz sjemena za svoj gušt...
ali, sijao sam u "ribare", nekak je lakše s time...
ne vidim matematiku u proizvodnji prijesadnica luka...pogotovo iz lučice...:icon_scratch:
eventualno bi vidio matematiku u proizvodnji mladog luka iz lučica...:icon_wink:
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Da mislio sam baš na mladi luk, ovdje na slici jako lijepo izgleda a i kontejneri nisu sa velikim volumenom..

 

oliver

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
406
zavisi hoćeš li saditi lučice,,ili sijat direktno sjeme u zemlju...sa sjemenom imaš veći prinos ali skuplje ulaganje a sa lučicom obrnuto.....obrada zemlje,radna snaga,sjeme,gnojivo,zaštita i mala otkupna cjena,,neznam baš kako se isplati,,
 

ZULJE

Član
Tu od
12 Pro 2012
Poruka
208
Zanima me sadnja iz sjemena. Sjeme bi bilo oko 7000kn,umjetno gnojivo oko 5000kn a koliko bi bila zaštita????
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
Zanima me sadnja iz sjemena. Sjeme bi bilo oko 7000kn,umjetno gnojivo oko 5000kn a koliko bi bila zaštita????

kao prvo, bez navodnjavanja sjeme najvjerojatnije ne niče (osim ako ti se pogodi tri tjedna vlažnog vremena, ali bez stvaranja pokorice)...
a kemija, kemija i nije najveća stavka, samo ima poprilično prohoda...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
@darijus,kupila ja pogačara - malo positan,ali,mislim ja,bolj tasj psitan neg onaj za nijensu kruniji proklijali sa prosušenim korjenčičima,vlažnim ljuskama i tragovima botritisa. Po 10 kn/kg.:icon_mrgreen:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Evo slika luka, područje Istočne Hrvatske:

Ovako je to izgledalo 27.5.2014 (nakon obilnih kiša i onih poplava na Istoku HRvatske):
1406373677-800-x-600px-Crveni luk iz sjemena - 25-5-2014.png


A ovo je 2 mjeseca kasnije (slikano jučer). Kompletna tehnologija odrađena kako treba (osnovna gnojidba, prihrana više puta, fungicidi, herbicidi i dodatno folijarno Trafos K, Delfan Plus i Maxflow Mn (gnojivo sa 47,6% Mn))
1406373676-800-x-600px-Crveni luk iz sjemena - 25-7-2014.png


A ovo su detalji stabljike i lukovice (hibrid Talon):
1406373676-600-x-800px-Crveni luk - detalj 1.png

(sušenje vrhova je posljedica male količine Ca u biljci, ali to smo dogovorili za slijedeću godinu :icon_cool:).

I lukovica:
1406373676-661-x-541px-Crveni luk - detalj lukovice - sorta Talon.png


Vađenje luka za drugu polovicu kolovoza, tako da će još rasti :eek::
 
Na vrh